Sağlık

Pankreas Kanseri Belirtileri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Son yıllarda bazı hastalıklarda artış görülürken pankreas kanseri, bunların arasında en belirginleşen sağlık sorunlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Risk faktörlerini arttıran birçok etken olduğunu söylemek mümkün. Sigara kullanımı, genetik faktörler ve özellikle mutasyona elverişli virüslerin ortaya çıkması, bu etkenlerden en önemlisidir. Ayrıca çağımızın en büyük sorunu olan obezite, pankreas kanserini tetikleyen sebeplerden birisidir. Peki, pankreas kanseri belirtileri nelerdir?

 

Pankreas Kanseri Nedir?

Öncelikli olarak “pankreas kanseri vücudun neresindedir?” sorusunu cevaplayalım. Pankreas, mide organının arka kısmında bulunan ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için ihtiyaç duyulan enzimleri üreten bir vücut bileşenidir. Aynı zamanda da kan şekerinin düzenlenmesi için büyük bir öneme sahiptir. Pankreas kanseri, vücut için önemli olan pankreas yapısının işlevinin azalması ya da tamamen kaybolması ile ortaya çıkan sağlık sorunun ismidir.

 

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Birçok hastalıkta olduğu gibi pankreas kanseri teşhisi de ne kadar erken konulabilirse, tedavi sürecini o denli olumlu yönde etkileyecektir. Fakat bu sağlık sorununun vücutta müphem olgularla ilerlemesi, çoğu zaman bireylerin fark edememesine ve dolayısıyla erken tanı imkanından faydalanamamasına neden oluyor. Başlangıçta midede hafif rahatsızlık hissi, iştahsızlık ve yanma gibi basit belirtiler göstermesi, insanlarda basit bir mide şikâyeti olarak algılanabiliyor.

 

Pankreas kanseri belirtileri arasında en dikkat çekenlerden birisi de aniden ortaya çıkan şeker hastalığıdır. Kişide hiçbir sağlık sorunu yokken ya da ailesinde şeker hastalığına dair emareler yokken, bir anda böyle bir sağlık sorunu yaşamaya başlaması, pankreas kanserinin erken bulgusu olarak gösterilebilir. Eğer bu gibi bir sorun ile karşılaşılırsa durum ciddiye alınmalı ve hiç vakit kaybetmeden bir uzman hekim ile görüşülmelidir.

Diğer yandan pankreatit atakları da bu hastalığın erken bulgusu olarak kabul görür. Özellikle de bu kişinin geçmişinde safra taşı rahatsızlığı yoksa ya da alkol kullanmamışsa aniden beliren pankreatit atakları, büyük bir ihtimalle pankreas kanseri belirtileri olabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız yine de paniğe kapılmadan bir hekim tarafından muayene edilmenizi tavsiye ediyoruz. Bu belirttiklerimiz hastalığın erken safhalarında belirebilecek bulgulardır. Bir de ileri safhalarda görülen belirtileri mevcuttur. Bu belirtileri birkaç başlık altında belirtmek mümkün:

  • Diğer belirtililerle birlikte karın ağrılarında oluşan şiddetlenme, pankreas kanseri ağrıları olarak nitelendirilebilir.
  • Aniden beliren sırt ağrıları
  • Sarılık hastalığı görülmesi
  • Ani kilo kayıpları
  • Karın bölgesinde beliren şişlikler

Üzülerek belirtmeliyiz ki bu bulgular artık hastalığın erken teşhis safhasının geçtiğini göstermektedir. Erken tanı pankreas kanserinde çok önemlidir. Bu sebeple ilk aşamadaki pankreas kanseri belirtileri gözlemlediğiniz taktirde hemen bir uzman hekime görünmenizde fayda var.

 

Pankreas Kanseri Tedavi Yöntemleri

Pankreas kanserinin tedavisinde uygulanan birçok farklı yöntem ve aşama vardır. Ancak bu hastalıkla mücadele etmede en etkili yöntem cerrahi müdahale olarak kabul görür. Bu cerrahi müdahalenin prensibinde yerleşen tümörlerin temizlenerek yayılım trendinin önüne geçilmesi vardır. Eğer yayılım durur hatta gerilemeye başlarsa tedavi süreci pozitif yönde ilerliyor demektir.

Ayrıca cerrahi müdahale sonrasında tedavi, kemoterapi ve radyoterapi ile desteklenir. Bu uygulamalar neredeyse tüm hastalarda ihtiyaç duyulan bir ihtiyaçtır. Çünkü vücutta bulunan tümörün vücuttan çıkarılmasının mümkün olmadığı noktalar olabiliyor. Kemoterapi ve radyoterapi tam da bu noktada devreye girerek o noktalardaki tümörleri temizleme misyonu üstleniyor.

Medikal teknolojinin son üstün özellikli cihazı olan MR-LİNAC sayesinde artık pankreas tedavisi hayli ilerlemiş durumda. Bu cihaz sayesinde hareketli organlarda bulunan tümörler tespit edilerek tam isabetli ışın atışları mümkün oluyor. Haliyle bu da tümörlerin temizlenmesine büyük bir katkı sunuyor.

Pankreas kanseri, pankreasın midenin arkasında bulunması sebebiyle tedavi sonrasındaki 3 yıllık süreçte yeniden nüksettiği görülebiliyor. Bu hastalığın nüksetme olasılığını minimuma indirmek için yapılan tedavi yönteminin doğru ve alanında uzman hekimlerce yapılması gerekir. Tedaviye başlamadan önce detaylı bir doktor araştırmasında bulunmak, pankreas kanseri sağlık sorununu yaşayanlar için daha iyi olacaktır.

 

Pankreas Kanserinden Korunma Yolları

Pankreas kanseri genetik mi? Sayılır, ama her ne kadar genetik yollar ile geçen bir rahatsızlık olarak görünse de bireylerin bu sağlık sorununa yakalanmamak için uygulayabileceği birçok yöntem mevcut. Bu yöntemler sayesinde bireyler hem sağlıklı bir vücuda sahip olur hem de yaşam kalitelerinin artmasını sağlar. Peki pankreas kanserinden korunma yolları nelerdir? İşte cevabı…

Bilindiği üzere vücudumuzda beliren birçok hastalık, yaşam kalitemize özen göstermemiz ile doğru orantıdadır. Pankreas kanseri de bu sağlık sorunlarından birisidir. Gündelik yaşamda yapılacak birtakım uygulamalar ve alınacak kararlar ile bu sağlık sorununa yakalanma olasılığını minimum seviyeye indirmek mümkün. Pankreas kanserinden korunma yollarını birkaç başlık altında belirtebiliriz:

  • Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddeler pankreas kanseri başta olmak üzere daha birçok rahatsızlığın tetiklenmesine etki eder.
  • Sağlıklı beslenmek, bireyin yaşam kalitesini arttırır. Haliyle bu da pankreas kanserine yakalanma olasılığını düşürür. Özellikle mevsiminde bol bol sebze ve meyve tüketmekte fayda var. Bir birey günde en az 3 porsiyon meyve tüketmelidir. Sebze de ise porsiyon sınırlaması yoktur.
  • Düzenli yapılan egzersiz, bireyi risk faktörlerinden uzak tutar. Pankreas kanserinin sebeplerinden biri olan obeziteden ancak düzenli egzersiz ile uzak durulabilir. Özellikle her gün belli bir adımlama yaparak hem risk faktörlerini minimuma indirmiş olursunuz hem de yaşam kalitenizi arttırırsınız.
  • Diyabeti olan kişiler pankreas kanseri belirtileri konusunda daha dikkatli olmalıdır. Her yıl en az 2 defa pankreas kanseri testi yaptırmaları erken tanıya sahip olmalarını sağlar.
  • Diğer yandan eğer bir bireyin ailesinde pankreas kanserine sahip biri varsa, o kişi risk faktöründe yer alıyor demektir. Bu sebeple düzenli olarak test yaptırmasında fayda vardır.

Pankreas kanseri, bireylerin hayatını kısa sürede tehdit eden ve seyri hayli hızlı olan sağlık sorunudur. Bu hastalıkta erken tanı hayati öneme sahiptir. Bu nedenle pankreas kanseri belirtileri ve korunma yolları hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

 

Pankreas Kanseri Tedavi Sonrası Süreç  

Pankreas kanseri, gerek tanı dönemi olsun gerekse tedavi süreci oldukça zor ve üzerine düşülmesi gereken bir sağlık sorunudur. Bu hastalığa yakalananlara uygulanan tedavinin kalitesi, aynı zamanda tedavi sonraki sürecin de gidişatını belirler. Bu sebeple tedavi sürecine dikkat edilmesi her açıdan önemlidir diyebiliriz.

Erken tanı sayesinde pankreas kanseri tedavisi olan kişilerde, tedavi sonrası bu sağlık sorununun tekrarlamama olasılığı %50 olarak gösterilir. Bu da bizlere erken tanının ne derece önemli bir husus olduğunu gösterir. Diğer yandan da ameliyat süreçlerinde vücutta tümör kalıntısı bırakılması, tedavi sonraki süreçte bu tümörlerin diğer organlara sıçramasına neden olmaktadır. Bu da birey için sorun teşkil eden bir durumdur. O yüzden cerrahi müdahaledeki profesyonellik çok önemlidir.

Pankreas kanseri tedavisi sonrasındaki süreçte, yeniden nüksetme olasılığını minimum seviyeye indirmek için bireylere de düşen bazı sorumluluklar vardır. Alkol ve tütün gibi maddelerden uzak durmak, egzersize önem vermek, sağlıklı beslenmek ve obeziteden uzak durmak, bireylerin üzerine düşen sorumluluklardan bazılarıdır.

 

Son olarak belirtmekte fayda var ki bu yazıda belirttiğimiz hususlar bilgilendirmek niteliğinde olup, bu hastalığın belirtilerinde farklılıklar gösterebileceğidir. Bu sebeple en iyi değerlendirmenin uzman bir hekim tarafından yapılabileceğini hatırlatalım. Sağlıklı bir yaşam dileriz…

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Göz Germe Bandı Nasıl Kullanılır? Göz Germe Bandı Kullananlar

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu