Sağlık

Panik Atak İçin Psikoloğa mı Gidilmeli, Yoksa Psikiyatriye mi?

Psikolog ve psikiyatrist iş tanımları birbiri ile çok karışıyor. Birçok insan bu iki meslek tanımı arasındaki farkı bilmemekte. Bu nedenle, panik atak gibi yaşanan bir rahatsızlıkta ilk önce nereye başvuracaklarını, hangi meslek grubunun onlar için ilaç olacağını kestiremeyebilirler. Gelin, beraber ilk önce bu psikolog ve psikiyatristin ne olduğunu inceleyelim. Ardından, panik atak için psikolog mu psikiyatrist mi öneriliyor öğreneceğiz.

 

Psikologlar, lisans eğitimlerini psikoloji üzerine tamamlarlar. Uzman psikologları da psikoloji üzerine olan lisans eğitimlerinin ardından, yine psikoloji üzerine uzmanlık tercih eden meslek dalı olarak tanımlayabiliriz. Psikologların odaklandıkları alan, insanların ruhsal, düşünsel, davranışsal çözümlemeleridir. Fiziksel rahatsızlıklara tedavi uygulamaktansa daha soyut bir yaklaşıma sahiptirler. Soyut olan rahatsızlıklara çözüm üretirler diyebiliriz.Bir psikolog ile yapılan seans yaklaşık 50 60 dakika sürebilir. Psikiyatristler ise, lisans eğitiminde tıp alanını bitirirler. Uzmanlıklarını psikiyatri alanında yaparlar. Sorunlara medikal çözümler üretebilirler; ilaç tedavisinde bulunabilirler. İlaç tedavisi ile beraber destek sağlayabilirler.Psikiyatristlerle yapılan görüşmeler 15 20 dakika sürebilir. Genelinde fiziksel yansımaları olan ruhsal rahatsızlıklara  yardımcı olurlar.

 

Peki, ara ara tekrar eden, kişiyi çaresiz hale getiren panik atak için bireyler ne yapmalı? Öncelikle, bu durumun gerçekten zor olduğu herkesçe kabul ediliyor. Yaklaşık 10 dakika süren bu panik atak krizlerinde, bireyin çaresiz hissetmesi çok olağan. Kişiyi sosyal hayatında dal olmak üzere birçok konuda olumsuz etkiliyor panik atak krizleri. Peki, hangi belirtiler panik atak geçirildiğini gösteriyor? Gelin inceleyelim…,

 

Panik Atak Belirtileri

  • Panik atak yaşayan birinin,kalp atışları hızlanır; nefes darlığı yaşayabilir.
  • Kollarda ve bacaklarda titreme meydana gelir. Belli bir süre sonra hissizlik oluşabilir.
  • Aşırı terleme ve gerginlik hissedilebilir.
  • Bedende uyuşukluk ve sersemlik meydana gelebilir.

Bunlar, panik atağın en yaygın belirtileridir. Kişi, bu anları yaşarken, bayılacak gibi hisseder, kontrolünü kaybeder. Solunumunun yavaşladığını gördüğü anda boğulacak hissi oluşur. Bu andan hiç çıkamayacak gibi hisseder. Bu durumun, tahmin edilir ki kişiye onlarca olumsuz geri dönüşü olur. Kişi, kontrolsüz, ve savunmasız hisseder. Belirtiler başladığı anda bir uzman tarafından yardım alınmalıdır. Peki, panik atak yaşadığımızda veya yaşadığımızı düşündüğümüzde hangi uzmana başvurmalıyız? İlaç tedavisine mi başlamalıyız yoksa bir terapi mi almalıyız? Gelin, öğrenelim.

 

Panik Atak Psikolog mu Yoksa Psikiyatristle mi Tedavi Edilir?

 Etkili bir sonuç için önerilen psikiyatrist ile  tedaviye başlamaktır. Gerekli olan incelemeler uzman psikiyatrist tarafından yapıldıktan sonra, ilaç tedavisine başlanır. Ardından, bilişsel davranışsal terapi süreci başlayabilir. Alınan ilaçlar ve terapi  ile, beyin amigdalası sakinleşir. Bu sayede, hipokampus yeni bilgilerin eklenmesi için hazır hale gelir. Psikiyatrist ile uygulanan bilişsel davranışçı terapi ile bu süreç daha hızlı ve etkilidir. Peki, bilişsel davranışçı terapi ile hangi oranda etkili iyileşme sağlanabilir? Bu yol ile, yaklaşık %80 oranında bir iyileşme sağlamak mümkün. Bu da demek oluyor ki, ilaç tedavisi ile beraber bilişsel terapi süreci oldukça olumlu sonuçlar sağlayacaktır. Peki, nedir bu olumlu sonuçlar? Sadece ilaçla etkili sonuçlar alınamaz mı? Gelin, inceleyelim.

 

Psikoterapinin Panik Atak Tedavisi ile İlişkisi

Panik atak yaşayan kişilerde, duygu bakımından bir uyumsuzluk gözlemlenebilir. Kişi, kendine yakın değildir; duygularına yakın değildir. Kişi, olayları çözümleyemeyebilir; olgunlukla yaklaşamayabilir. Bu uyumsuzlukta vücut bahsettiğimiz belirtileri göstermeye başlar. Kişi için, bu duygu uyumsuzluğu tekrar tekrar başa sarar. Bu nedenle, döngüyü kırmak ve kendine de yakın hissetmek için psikoterapi tavsiye edilir. Peki, başka ne gibi faydaları vardır psikoterapinin? İnceleyelim.

  • Psikoterapi ile beraber, kişinin farkındalığı artar.
  • Kişi duygusal olarak daha bütün hisseder.
  • Beklenmedik anlarda sakin kalabilir; kendini kontrol edebilir.
  • Olayları tekrardan gözden geçirebilir.
  • Duygularını ve düşüncelerini  çözümleyebilir. Duygu ve düşüncelerinde bir ahenk, uyum oluşur.
  • Kendisini daha iyi tanıyabilir; kendine daha yakın hisseder.

 

Gündelik yaşantıyı büyük orana etkileyen panik atak için, en kısa sürede uzman tarafından yardım alınmalıdır. Ne kadar erken başlanırsa tedaviye, kişinin üzerinde yarattığı olumsuz etkileri de bir o kadar az olacaktır. Aynı zamanda, erken başlanan tedavi ile süreç daha hızlı ve etkili olacaktır. Sağlığınızı ihmal etmeyin; tahmin ettiğiniz üzere görmezden gelinen ufak rahatsızlıklarımız, bize kendilerini daha feci bir şekilde hatırlatacaktır ilerde.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Yeme Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Yeme Bozukluğu Tedavisi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu