Zevosis

Mutluluk ve Hafızanın Anahtarı: Siesta Uykusu Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Siesta uykusu, Meksikalılar ile bütünleşmiş, aslında çok eski bir İspanyol adetidir. Kelimenin tam olarak bir karşılığı olmasa da “öğle saatlerinde yapılan kısa aralıklı uyku” diyebiliriz. Ki bu tanım siestayı tam olarak anlatıyor.

  • 08 Şubat 2022
  • 586 kez görüntülendi.
Mutluluk ve Hafızanın Anahtarı: Siesta Uykusu Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Uyku bizler için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Yemek yemek ve su içmekten hiçbir farkı yoktur. Onsuz yapamayız ve çok severiz. Uyku için ayırdığımız saatler kendimize ayırdığımız en özel saatlerdir belki de. Enerjimizi toplarız ve adeta yenileriz. Birçoğumuz gece uyumayı tercih ederiz, bazılarımız ise gündüz uyumayı. Evrimsel olarak bakıldığında gece uyumak bizim için en faydalı olanı. Fakat gündüz saatlerinde uyunan kısa bir uykunun bizler için çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Aslında bazılarımızın aşina olduğu bir konu. Bizler onu öğle saatlerindeki şekerleme uykusu olarak adlandırıyoruz genelde. Sabah çok erken saatlerde kalkan insanlar için en iyi enerji toplama yollarından biri olarak biliyoruz. Fakat bu uykunun özel bir ismi var: “siesta uykusu”. Büyük ihtimalle bir yerlerden duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Siesta, Meksikalılar ile bütünleşmiş, aslında çok eski bir İspanyol adetidir. Kelimenin tam olarak bir karşılığı olmasa da “öğle saatlerinde yapılan kısa aralıklı uyku” diyebiliriz. Ki bu tanım siestayı tam olarak anlatıyor.

 

Siesta uykusu, genellikle işçiler ve esnaflar tarafından çokça uygulanmaktadır. Bunun nedeni ise güneş ışınlarının öğlen saatlerinde dünyaya oldukça dik açılarla gelmesidir. Yaklaşık olarak 14.00- 16.00 saatleri arasına denk geliyor. Bu da aşırı sıcağa neden oluyor ve güneş altında çalışan çoğu insan için zararlı hale geliyor. İnsanlarsa bu sıcak ve tehlikeli zamanı hızlı geçirmek için uyuyorlar. Böylece hem aşırı sıcaklardan korunmuş oluyorlar hem de enerjilerini geri toplayıp daha iyi bir şekilde çalışmaya devam ediyorlar. Siesta, sadece Meksika ve İspanya’da uygulanmamakla birlikte, birçok Güney Amerika ve Akdeniz ülkesinde yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

 

Siesta Uykusunun Faydaları

siesta uykusu nedir

Şimdi gelelim siestanın faydalarına… Öncelikli olarak siesta uykusu ile beynimize küçük bir reset atmış oluyoruz. Kısa dönemli hafızamızı ve beynimizi tazelemiş oluyoruz. Bu sayede farkındalığımızı, dikkatimizi ve verimliliğimizi artırmış oluyoruz. Dikkatimizi güçlendirdiği için öğrenme ve problem çözme yeteneğimizde oldukça yükseliyor. Ayrıca yenilenmiş hissettirdiği için ilgi ve mutluluk oranımızı artırıyor.

 

Hatta bazı araştırmalarda yaratıcılığı artırdığı bile gözlemlenmiş. Beynimizdeki düşüncelere bi’ dur dediğimiz için anksiyete gibi problemlerin etkisini oldukça düşürüyor. Karşımıza tek sorun olarak uyku mahmurluğu çıkıyor. Bundan da kurtulmanın yolu basit. Ne çok fazla ne de çok az uyumamız gerekiyor. Siestayı 20 veya 40 dakika gibi ortalama bir sürede tamamlamamız gerekiyor.

 

Siestanın ne olduğu, ne zaman yapıldığını ve bize ne gibi faydalar getirdiğini gayet öğrendik gibi. Tabii ki bulunduğunuz hayat ve iş şartları siestayı uygulamamıza engel olabilir, bizler için biraz lüks bir keyif olarak görülebilir. Ancak zaman buldukça ve uygun ortam yakaladıkça uygulamamız bizim için çok faydalı. En azından bir deneyin derim. Çünkü ben de öyle yapıyorum. Zaman buldukça güzel bir öğle uykusunu kendime hediye ediyorum. İyi siestalar!

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Scinic All Day Fine Pore Gözenek Temizleyici İnceleme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ