Yaşam

Neden Rüya Görüyoruz?

Nabzınızın atışı hızlanıyor, birilerinden kaçıyorsunuz ve nasıl olduğunu anlayamadığınız bir şekilde uçurumdan düşüyorsunuz, yere düşmeden bir anda yatağınızda tehlikeden uzak bir şekilde uyanıyorsunuz… Buna benzer korkulu rüyalar eminim birçoğunuzun başına gelmiştir, peki bu rüyaların sırrı nedir? Neden rüya görüyoruz? 

Bu soru, 5 bin yılı aşkın bir süreden beri sorulsa da hala kesin cevabı bulunamamıştır. İlahiyat, psikoloji, nöroloji ve daha birçok disiplin kendi bakış açılarıyla bazı yorumlar yapsa da henüz ulaşabildiğimiz tek ve kesin bir cevap yok.

neden rüya görüyoruz

Rüya Görmek Ne Anlama Geliyor? 

Konuya bilimsel açıdan bakmak gerektiğinde; neden rüya görüyoruz sorusundan önce rüyanın gerçekleştiği “uyku” olayını birazcık irdelememiz gerekiyor. Uyku, beyin dalgaları vasıtasıyla ölçülmesi yani deneyi yapılması, gözlenmesi mümkün bir olay.  Uykunun bir bütün olmadığı, farklı evrelerden oluştuğu ve rüyaların rem evresinde gerçekleştiği biliniyor. Bu farklı evrelerden oluşan döngü, gece boyunca defalarca tekrarlanıyor. Rem evrelerinde, vücudun hiçbir kası çalışmamasına rağmen, beynin yoğun bir faaliyet içerisinde olduğu gözlemleniyor. Bu evrede, gün içerisinde edinilen bilgilerin tekrarlanmasından tutun da evrimsel olarak kendimizi savunma içgüdüsüyle, beynimiz bizi tehlikelerden koruyacak bazı senaryolar üzerinde çalıştığı düşünülüyor. Bir anlamda rüyalar simülatör görevi görüyor, başımıza gelebilecek kötü senaryolar karşısında. 

neden rüya görüyoruz deneyi

Rem evresinin tek görevi bu değil şüphesiz; bilinçaltımıza işlenen, belki kendimize bile itiraf edemediğimiz tutkularımız, hayallerimiz, hırslarımız bu evrede karşımıza çıkıyor; psikolojimizin düzeni açısından da rüyalar çok önemli. 

Rem evresi dışındaki evreler de kendi aralarında derin uyku, uyku öncesi gibi evrelere ayrılıyor. Tüm bu evrelerin kendine has görevleri var. Derin uyku evresinde örneğin; beyin dinlenirken, iştah ve metabolizmayı ayarlayan hormonlar da salgılanıyor, daha önce diyetisyene gittiyseniz, muhtemelen uykunuza dikkat etmeniz gerektiğine dair bir tavsiye almış olma ihtimaliniz de bu nedenle oldukça yüksektir. 

uyku ve rüya arasındaki ilişki

Uyku; insanlar ve hayvanlar için; ruhsal durum, verimlilik, hayati fonksiyonlar açısından, su ve gıda kadar vazgeçilmez bir olgu. Uyku üzerine yapılan çalışmalar bunu net bir şekilde gösteriyor. Uyku şu anda bizim açımızdan rüyalara göre çok daha bilindik, karanlık noktaları büyük oranda aydınlanmış bir konu. 

neden rüya görüyoruz rüyada düşme hissi

Rüyaların karmaşasını çözmek, nedenini bulmak için ise belki hala önümüzde uzun yıllar var. Belki de rüyaların gizemini çözmeye, insanoğlunun bu dünya üzerindeki ömrü yetmeyecek ama her edindiğimiz tek bir yeni bilgi bile, bizi bir adım daha sonuca yaklaştıracak. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Tüyler Ürperten Bir Hikaye: Dyatlov Geçidi Vakası Nedir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu