Sağlık

NASA Astronotları Gibi Beslenin: Spirulina Nedir? Nasıl Tüketilir?

Spirulina, insan sağlığına oldukça faydalı bir yosun türüdür. Ortaçağ zamanından günümüze kadar gelmiş bu besin o dönemlerde besin olarak tüketilen bir yosun çeşidiydi. İlk keşfedip tüketenler Aztekler ve Afrikalılardır. Yakın dönemde Türkiye’de de üretimi yapılmaya başlanan spirulina, yüksek protein içeriği sebebiyle rağbet görmektedir.

 

Besin değerlerine de bakıldığında şifa kaynağı olarak görülmüştür. Bu yosun türünün eski dönemlerde de faydaları gözlemlenmiş Afrika kabilelerinin yemeklerinin vazgeçilmezi olmuştur. Bu yosun sayesinde daha iri, uzun boylu, güçlü ve sağlıklı oldukları düşünülmüştür. Unutulmamalı ki eski dönemlerde birçok şifalı bitki denenerek şifalı oldukları tespit edilmiştir. Günümüzde de bizler geçmişte şifa kaynağı olan bu bitkileri tüketmeye devam ediyoruz. Unutulmamalı ki şifanın kaynağı her daim doğa da bir yerde saklıdır, keşfedilmeyi bekler. Birçok mucizevi keşfedilen besin sayesinde çok sayıda hastalığa da çare bulunmaktadır.

Tropikal iklim türüne yakın yerlerde yetişen bu mavi-yeşil yosun, türü yaklaşık 1500 yıl önce keşfedilmiştir ve tüketilmeye başlamıştır. Yakın zamanda NASA astronotlara protein değeri yüksek olan bu besini tablet olarak beslenmeleri için beslenme listesine eklemiştir.

 

Spirulina Faydaları Nelerdir?

Spirulinanın faydaları saymakla bitmez. Oldukça faydalı bir besin takviyesi olan spirulina, bağışıklığınızı destekleyerek, sizleri birçok hastalığa karşı korur. Kolay hastalanan bir bünyeniz var ise tüketilmesinde oldukça yarar göreceğiniz bu besinin radyasyondan zarar görmüş kemik iliği hücrelerini dahi tedavi ettiği gözlemlenmiştir.

Böbrek taşı düşüren hastaların ilk sırada kullanabileceği şifa kaynaklarından birisidir. İlaç kullanmanıza rağmen düşmeyen böbrek taşlarınız var ise mutlaka spirulina yosununu denemelisiniz. Böbrek taşı düşürülmesinde oldukça etkili olan bu besin geniş çevrelerce tedavisinde kullanılmaktadır.

Diyet yapanların listesinde ilk sıraya eklemesi gereken spirulina, iştahınızı kapatır ve daha az yemek yeme isteği yaşatır. Yüksek protein oranı sayesinde tokluk hissi yaratır ve kilo almanızı engelleyerek, zayıflamanıza yardımcı olur. Sindirimi hızlandırır ve bağırsak hareketliliği sağlar.

 

İyileşmeyen yaralarda, küçük yaralarda krem olarak uygulanabilir. Yaralı olan bölgeyi kısa sürede iyileştirerek yaraları kapattığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Yaralar için solüsyon şeklinde uygulayabilir, tabletler ile de destekleyebilirsiniz. Spirulinanın içeriğinde GLA bulunur. GLA’nın da birçok rahatsızlığa şifa olduğu bilinmektedir. Kalp hastalıklarında ve rengl dönemindeki ağrı ve stresin azaltılmasında oldukça faydalı bir besindir.

 

Spirulina nedir, nasıl kullanılır

İçerisindeki vitamin, mineral ve protein değerleri göz önünde bulundurulduğunda kanser tedavisinin de en önemli tedavi unsurlarından birisidir. E vitamini olarak yüksek besin değerine sahip bu bitki kuvvetli bir antioksidandır ve bağışıklık güçlendiricidir. Kanser tedavisinin yanı sıra yaşlanmayı da geciktirdiği bilinen bir gerçektir. Dünya çapında birçok ünlü de yaşlanmayı geciktiren bu bitkiyi tüketmektedir.

 

Kalsiyum zengini bir besindir. Süt ikamesi olarak bile tüketilebilir. Çünkü sütteki kalsiyum değeri kadar kalsiyum barındırır. Kemik gelişimi için ek takviye olarak tüketilebilir. Ayrıca potasyum zengini bir besindir. Demir eksikliği tedavisinde oldukça etkilidir. Ispanağı demir deposu olarak bilen bizlere muhteşem bir haber verecek olur isek yüzde beş bin daha fazla demir içerdiğini söyleyebiliriz. Sanırım birçoğumuz bu haberden sonra ıspanak tüketiminden vazgeçip spirulinaya yönelecektir. Kansızlık çekenlerin düşünmeden tüketecekleri bir besin takviyesidir. Enerjinizin düşük olduğu dönemlerde özellikle tüketerek vücut direncinizi arttırabilirsiniz. Şeker hastası, tansiyon hastası, kolesterol, kemik erimesi sorunları yaşıyorsanız mutlaka tüketmelisiniz.

Diğer yandan da çocuklarınız iştahsızlık problemi yaşıyor ise bu besin ile destekleyebilirsiniz. Yüksek besin değerleri ile çocuklarda oldukça etkilidir.

 

Spirulina Nasıl Tüketilmeli?

Spirulinanın günümüzde tabletleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca toz şeklinde de satışı yapılmaktadır. Son zamanlarınızda sağlıklı beslenemiyorsanız yemek yemeden yarım saat kadar önce 2 tablet alabilirsiniz. Ancak dengeli beslenme için değil de zayıflamak için tüketmek istiyorsanız yaklaşık bir saat kadar önce yaklaşık 3-4 tablet tüketmeniz gerekir. Çünkü spirulina tabletler iştah kapatarak tokluk hissi yaratacak ve kolay kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca çocuklarınıza tablet olarak tüketmek zor olacağı için toz ambalajlardan alarak, yemeklerine ya da salatalara ilave ederek tüketimlerini kolaylaştırabilirsiniz. Yetişkinlerde tablet şeklinde çocuklarda ise toz halinde olanların tüketilmesi daha uygun olacaktır.

 

Spirulina ve Kullanım Alanları

Spirulina; protein, vitamin ve potasyum gibi zengin içeriklere sahip olduğu için çok sayıda alanda da kullanılmaya başlanmıştır. B12 vitamini bakımından yüksek değerlere sahip bu yosun türünün kullanım alanlarına bir göz atalım.

  • Gıda ve kozmetik en yüksek etkiye sahip alanlardır. Spirulina bitkisi gıda ve kozmetikte yaygın olarak tercih edilen bir içeriktir. Vitamin ve mineral olarak zengin olan bu bitki aynı zamanda karoten ve klorofil gibi pigmentleri de yüksek oranda barındırır. Kremlerinizin içerik yazılarını okurken mutlaka karşınıza çıkacaktır.
  • Ergenlik döneminde sicilce sorunu yaşamayan çok az kişi vardır. Solüsyon şeklinde olanlar ile sivilce ve akne oluşumunu engeller ve sivilceli ciltleri tedavi eder. Kapsül olarak tüketmek bile sivilceleri kurutmada yardımcı olacaktır.
  • Kan dolaşımını hızlandırdığı için yara tedavisinde oldukça etkilidir. Soğuk hava koşullarında derimiz kurur ve pul pul dökülür. Cilt yenilemesine yardımcı olarak cildin parlaklık kazanmasını sağlar.
  • Kanser hastalığı ve tümörlerin küçülmesinde çok iyi sonuçlar elde ettiği bilim insanları tarafından da ispatlanmıştır. Ayrıca ilaç sektöründe mühim bir konuma sahiptir.
  • Diyet ve zayıflama tedavilerinde de etkili olduğu gözlemlenmiştir. Zayıflamak için kapsülleri tüketilmektedir.
  • Bağırsak problemi yaşayanlar ve sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşayanların tüketmesi de faydalı olacaktır. Sindirim sistemini düzenleyerek bağırsakların rahatlatılmasını sağlar.
  • B12 vitamini eksikliğiniz var ise sürekli unutkanlık yaşıyorsanız güçlü bir B12 zengini olduğu için spirulina kullanılabilir.
  • Fitokimyasal çalışmalarda denenmekte ve olumlu etkiler yarattığı gözlemlenmektedir. İleri dönemde ispatlanan sonuçlar ile daha yaygın bir alanda kullanılacağı kesindir.
  • Günümüzde birçok insan dengeli beslenmeye yönelmekte sağlıklı bir yaşam için spor yapmaktadır. Spor yapan herkesin az çok bilgisinin olduğu bu besin kas gelişimi için spor yapanların ilk sıradaki tercihleri arasındadır. İçeriğindeki protein ve mineral değerleri düşünüldüğünde kas geliştirmedeki etkisi yadsınamaz.

 

Diğer yandan enerji düşüklüğü ve sürekli halsizlik yaşayan kişiler vitamin takviyesi olarak da spirulina tüketebilir. Bu sayede vücut direnci artar ve halsizlik sorunsalının üstesinden büyük oranda gelinir. Çünkü yapısı vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir üründür. A, C, E ve B vitaminlerinin yanında kalsiyum, çinko ve magnezyum mineralleri bulunur. Bu özelliği ile yoğun ve besleyici bir gıda ürünü olduğunu söylemek mümkün.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Kırışıklıklar Neden Oluşur? Kırışıklık Giderici Yöntemleri Tanıyın

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu