Sağlık

Naprosyn Plus Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Naprosyn Plus Jel, kas ve iskelet sisteminde bulunan yumuşak dokularda meydana gelen rahatsızlıklar sonucu uzman hekimler tarafından reçete edilen etkili bir ilaçtır. Vücuttaki iltihaba sebep olan biyolojik unsurların giderilmesinde katkısı büyüktür. Ayrıca ağrı giderici özelliği de vardır. Bu yazımızda merak edilen Naprosyn Plus Jel nedir, yan etkileri nelerdir, nasıl kullanılır ve eşdeğerleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını detaylandırdık.

Naprosyn Plus Jel hakkında yazımıza başlamadan önce ufak bir uyarıda bulunmakta fayda var. Bilindiği üzere hekim ya da eczane önerisi olmadan hiçbir ilacın tüketilmesi önerilmez. Zira olumsuz yan etiklere maruz kalınabilir.

Naprosyn Plus Jel Nedir?

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. ruhsatıyla üretilen Naprosyn Plus Jel, 50 gramlık tüpler halinde eczanede satılır. Bu ilacın Naprosyn Jel ve Naprosyn tablet olarak farklı formları da bulunur. Jel formu cilde masaj yoluyla sürülürken tablet olan versiyonu ağız yoluyla alınır.

Ezilme ve burkulma gibi yumuşak dokularda gerçekleşen travmalar, bireylerin gündelik hayatında sıklıkla karşılaştığı sorunsallardan biri olarak öne çıkıyor. Travma sonucu ağrı ve iltihaplanma gibi faktörler iskelet sistemi hastalıklarını büyük oranda tetikliyor. Naprosyn Plus Jel tam da bu tür sağlık problemlerini gidermek için kullanılıyor. Ayrıca omurga ve eklem gibi bölgelerde aşırı zorlama sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar için de Naprosyn Plus Jel etkili bir ilaçtır.

Naprosyn Plus Jel etkin madde bileşeni: 1 gram jelde 100 mg. Naproksen ve 50 mg. Lidokain bulunur. Yardımcı madde bileşeni ise 1 mg. Sodyum metabisülfit ve 100 mg. Propilen glikolden oluşur.

Naprosyn Plus Jel cilde haricen kullanılır. Cilde teması sonrasında o bölgede bir serinleme ve ferahlama hissi belirir. Bu durum ilacın etkisini gösterdiğine işarettir. Uzman hekim kontrolünde kas ve iskelet ağrılarınız için Naprosyn Plus Jel ilacını güvenle kullanabilirsiniz.

Naprosyn Plus Jel Nasıl Kullanılır?

Naprosyn Plus Jel nasıl kullanılır sorusunun öncelikle yanıtı, hekiminizin sizi yönlendirmesine göre şekillenir. Hekimin talimatlarına uyarak bu ilacı güvenle kullanabilirsiniz. Tavsiye edilen kullanım şekli ise rahatsızlığın yaşandığı bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Burada dikkat edilmesi gereken husus masaj sırasında jelin cilde iyice yedirildiğinden emin olunması gerektiğidir. Bu bilgilere ek olarak günde 2 ila 6 defa aralığında sürülmesi tavsiye edilir.

Naprosyn Plus Jel ilacının kullanımı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu ilacın kişiler üzerinde kullanım önerilerini birkaç maddede belirtmek mümkün.

 • Naprosyn Plus Jel yaşlıların kullanımında düşük dozların uygulanması önerilir.
 • Bu jel özellikle hamile ve emziren bireylerde kullanılmaz. Eğer yüksek derecede ihtiyaç duyulursa hekimin gözetiminde uygulanabilir.
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan kişiler de Naprosyn Plus Jel kullanımına dikkat etmesi gerekir. Bu kişiler ilacı kullanabilir, ancak kısıtlı alanlara uygulamaları tavsiye edilir.
 • Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır. Özellikle kalp ritmini düzenleme görevi gören tokainid ilacı kullanan bireyler, Naprosyn Plus Jel kullanırken tedbirli olmalıdır.

Naprosyn Plus Jel Hamilelikte Kullanılır mı?

Naprosyn Plus Jel hakkında merak edilen konulardan birisi de hamilelikte kullanılıp kullanılmadığıdır. Öncelikle kesin olarak belirtmeliyiz ki hamilelik (gebelik) döneminde Naprosyn Plus Jel kesinlikle kullanılmaz. Bilindiği üzere cilde temas eden maddeler de çocuk sağlığını doğrudan etkiler. Bu neden Naprosyn Plus Jel ve türevi ilaçların kullanılması hekimlerce tavsiye edilmez. Mutlaka kullanım ihtiyacı doğduğunda ise hekim ile görüşülmelidir.

Naprosyn Plus Jel Emzirirken Kullanılır mı?

Emzirme döneminde sadece ağız yoluyla tüketilen gıdalar değil aynı zamanda cilde sürülen maddeler de anne sütüne karışır. Bu nedenle Naprosyn Plus Jel emzirirken kullanılır mı sorusunun yanıtı kesinlikle hayırdır. Bu ilaca ihtiyaç duymanız durumunda hekiminiz ile irtibata geçmelisiniz.

Naprosyn Plus Jel Çocuklarda Kullanılır mı?

Naprosyn Plus Jel ilacının çocuklarda kullanılıp kullanılmayacağı hakkında herhangi bir veri yoktur. Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı yasak olan bu ilacın çocuklarda kullanılacağına dair en doğru bilgiyi hekiminizden ya da eczacınızdan temin edebilirsiniz. 

Naprosyn Plus Jel Ne İşe Yarar?

Hekimler tarafından sıklıkla reçete edilen Naprosyn Plus Jel adlı ilacın bireyler üzerinde hayli faydalı etkileri vardır. Özellikle kas ve iskelet sisteminde oluşan rahatsızlıklar için birebir ilaç demek mümkün. Zira yapısında bulunan maddeler cilt ile temas ettiğinde kas ve iskelet sistemine nüfuz eder, ağrıları dindirir ve iltihap sorununu ortadan kaldırır. Bunlara ek olarak Naprosyn Plus Jel ilacının sağladığı etkileri birkaç maddede belirtmek mümkün.

 • Kas gevşetici özelliğe sahiptir.
 • Yumuşak dokularda meydana gelen iltihaplanmaların giderilmesini sağlar. Ağrı yaşanıyorsa bu sorunu da çözer.
 • Yumuşak doku travmalarını iyileştirir. Ezilme ve burkulma gibi unsurlar yumuşak doku travmasına örnek olarak gösterilebilir.
 • Kireçlenme ve eklem iltihabı tedavisinde sıklıkla reçete edilir.
 • Kaza yaralanmalarının sebep olduğu sağlık problemlerinin tedavisinde kullanılır.

Bunlara ek olarak Naprosyn Plus Jel ilacı menisküs ağrıları için hekimler tarafından reçete edilir. Menisküs sonrası oluşan ağrılar bu jel ile geçer.

Naprosyn Plus Jel Yan Etkileri

Naprosyn Plus Jel ilacının yan etkileri çok nadir görülür. Ancak duyarlı olan kişiler için birtakım yan etkileri mevcuttur. Kaşıntı, deri dökülmesi, ciltte tahriş ve kızarıklık yaygın olarak görülebilen yan etkileridir. Bu ilaçta yaygın olarak görülen diğer yan etkileri birkaç madde halinde belirtmek mümkün.

 • Jelin uygulandığı bölgede şiddetli kaşıntı
 • Kaşıntının devamında belirgin bir şekilde ortaya çıkan kızarıklıklar
 • Cilt yüzeyinde irritasyon
 • Bölgesel döküntüler
 • Purpura ve deri raşları

Bu belirtilerin görülmesi durumunda hekiminiz ile iletişime geçiniz. Bunlara ek Naprosyn Plus Jel olarak yaygın olmayan yan etkileri de vardır.

 • Olağanın dışında bir terleme
 • Saçta dökülme
 • Liken planus
 • Epiderma Nekroliz
 • Eritema Nodozum
 • Eritema Multiforme
 • Stevens Johnson bağlı reaksiyon oluşumları
 • Püstüler reaksiyonlar
 • Foliküler ürtiker
 • Fotoalerjik reaksiyonlar

Naprosyn Plus Jel Saklama Koşulları

Diğer ilaçlarda olduğu gibi Naprosyn Plus Jel ilacının da doğru yöntemlerle saklanması mühimdir. Zira sağlıklı saklama koşullarına sahip olmayan ilaçlar zamanla etkisini yitirir. Hatta çoğu zaman istenmeyen yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu konuda ilk tavsiyemiz Naprosyn Plus Jeli buzdolabına koymamanız olacaktır. Çünkü bu jelin ideal saklanma sıcaklığı 15 ila 25 derece aralığında olmalıdır. Buna ek olarak güne ile doğrudan teması da önlenmeli, rutubetsiz bir alanda muhafaza edilmelidir.

Naprosyn Plus Jel kesinlikle kendi kutusunda muhafaza edilmelidir. Ayrıca kullanmadan önce ürün incelenmeli, eğer renginde bir değişim olduğu gözlemlenirse bu jel kullanılmamalıdır. Çünkü bu durum ilacın bozulduğunun bir göstergesi olabilir.

Naprosyn Plus Jel Fiyatı

Naprosyn Plus Jel doktorların yazdığı reçete sonucunda eczaneler tarafından temin edilir. Reçetesiz satışı yoktur. Günümüzde Naprosyn Plus Jel fiyatı 17,28 Türk lirasıdır. 50 gramlık tüpler olarak satılır. Ayrıca eğer reçete yazılırsa bu ürünün ücreti devlet tarafından ödenir. Bu ilacı alırken fiyatının bu miktardan fazla olmamasına ve son kullanma tarihinin geçmediğine mutlaka dikkat edin.

Naprosyn Plus Jel Muadili

Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarında kullanılan Naprosyn Plus Jel’in birçok muadili vardır. Erişmekte güçlük yaşadığınız durumda eşdeğer nitelikli ilaçları kullanarak da tedavi sürecinizde oluşabilecek olan aksamaların önüne geçebilirsiniz. İşte Naprosyn Plus Jel ilacının muadili ilaçlar:

 • Aprodent Forte Tablet
 • Armanaks Fort Tablet
 • Karoksen Fort Tablet
 • Napradol Forte Tablet
 • Nimesdin Plus Jel
 • Rumozolidin Forte Draje

Naprosyn Plus Jel’in Diğer İlaçlar ile Kullanımı

Naprosyn Plus Jel, antienflamatuar ilaç gurubunun içerisinde yer alır. Diğer ilaçlar ile kullanımı hakkında herhangi bir uyarı yoktur. Ancak düzenli olarak kullandığınız bir ilaç var ise dikkatli olmalısınız. Ayrıca bu ilacı reçete ettirmeden önce mutlaka doktorunuz ile diğer ilaçlarınızın isimlerini paylaşmalısınız.

Naprosyn Plus Jel Kullananlar

Hekimlerin kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları yaşayan hastalarına sıklıkla reçete ettiği Naprosyn Plus Jel ilacını kullananların, bu ilaç hakkındaki yorumlarını sizler için derledik.

Kullanıcı Yorumu 1: Ağrıyan bölgeye ilk uyguladığımda kısa sürede etkisini gösterdi ve oldukça rahatlattı. Önce serinlik hissi sağladı, sonrasında ise ağrıyı kesti. Ayrıca fiyatının ucuz olması da önemli bir detay.

Kullanıcı Yorumu 2: Vücudumda tutulmalar vardı. O bölgelere düzenli olarak uyguladım. Oldukça faydasını gördüm, ağrılarım dindi. Ayrıca topuk ağrıma da denedim ve ona da iyi geldi. Kesinlikle başarılı bir jel diyebilirim. Üstelik hiçbir yan etkisini de görmedim.

Kullanıcı Yorumu 3: Yakın süre önce spor yaparken incinme sorunu yaşadım. Hekimim bu ilacı reçete etti ve kullanmaya başlar başlamaz etkisini hissettim. Üstelik ücretini de devlet karşıladı. Kesinlikle gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Yorumu 4: Sporcuyum ve sık sakatlanma yaşıyorum. Ne zaman bu jeli sürsem ağrılarım diniyor. Hiç düşünmeden kullanın. Hiçbir yan etkisi yok.

Kullanıcı Yorumu 5: Ağrı çektiğiniz bölgeye daha sürer sürmez bir ferahlama hissediyorsunuz. Serin bir his yaratıyor ve kısa sürede sorunun üstesinden geliyor. Doktorum zaten faydalı olacağını söylemişti. İyi ki reçete etmiş. Ayrıca fiyat olarak da çok makul bir ilaç

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu