Sağlık

Nadixa Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Nadixa Krem Kullanımı, Yan Etkileri ve Muadilleri

Bakteri kaynaklı olarak oluşum gösteren akne tedavisinde endikasyon sağlayan Nadixa Krem hakkındaki tüm soru işaretlerini gideriyoruz… Nasıl kullanılır, içeriğini oluşturan maddeler nelerdir, olası yan etkileri ve muadilleri nelerdir öğrenmek için okumaya devam edin!  

 

Nadixa Krem Nedir? 

Ferrer İnternacional lisansıyla, Adeka İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafınca üretilmekte olan Nadixa; 30 g alüminyum tüp ve karton kutu içerisinde ambalajlanmıştır; yalnız eczanelerde satılır. Cilde haricen olarak uygulanan ve etken madde içeriğinde nadifloksasin barındıran kremin yardımcı maddeleri ise şu şekildedir; hafif sıvı parafin, saf su, beyaz yumuşak parafin, sodyum hidroksit, stearil alkol, benzalkonyum klorür, dietanolamin, setil alkol, disodyum edetat, polioksietilen 20 setil eter, gliserin, polioksietilen 5 setil eter. 

 

Nadixa Krem Ne İçin Kullanılır? 

Antibiyotik sınıfında yer alan Nadixa, cilt yüzeyindeki bakteri ve mikropları etkisiz hale getirir. Bu sayede cilt yüzeyinde oluşum göstermiş olan akneleri tedavi eder. 

Ayrıca enfeksiyon kaynaklı olarak meydana gelen pek çok deri hastalıklarında da endikasyon gösterir.  

 

Nadixa Krem Nasıl Kullanılır? 

Kremin uygulama metodu haricendir. Sabah ve akşam olarak, gün içerisinde 2 sefer uygulanır. Kremi yalnızca akneden etkilenen bölgeye uygulayınız. Ne kadar süre boyunca kullanmanız gerektiğini hekiminiz tayin edecektir. Buna ek olarak prospektüsünde aktarılmakta olan kullanım süresi 8 hafta olarak belirtilmiştir. Hekiminizin planladığı tedavi sürecine ve planına sadık kalınız. Etkilenen bölge tedaviye cevap vermeden kullanımı sonlandırmayınız. 

Nadixa’yı uygulamadan önce ilgili bölgeyi öncelikli olarak yıkayıp, kurulayınız. Ayrıca ellerinizin de temiz olmasına dikkat ediniz. Uygulama aşamasında pamuk yardımı ile sürmeyi tercih ediniz. Sonrasında da ellerinizi yeniden yıkamayı ihmal etmeyin.  

Göz, göz çevresi, ağız ve burun mukozaları ile temas ettirilmesi sakıncalı ve risklidir.  

Tedavi süreciniz boyunca güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu süreçte koruyucu kıyafetler ve güneş koruyucu ürünler kullanılabilir.  

 

Nadixa Krem’i Dikkatli Kullanınız! 

Diğer ilaçlarla etkileşime geçebilme riski nedeniyle doktorunuza danışmadan ve ilacın kutusunda yer almakta olan prospektüsünü incelemeden kullanımdan kaçınınız.  

Nadixa Krem Hamilelikte Kullanılır mı? 

Hamilelik dönemi ilaç kullanımı açısından kesinlikle hekim örüşüne tabi tutulmalıdır. Kontrolsüz ilaç kullanımı, sizin ve bebeğinizin sağlığını olumsuz etkiler. 

Nadixa’nın gebelik kategorisi B sınıfında yer almaktadır.  

Bu sınıflandırmada bulunan ilaçlar; üreme çalışmalarına yönelik olarak hayvanlar üzerinde mevcutta bir yan etki göstermiş olmamasına karşın, insanlar üzerinde yeterlilik teşkil edebilecek ölçüde çalışma mevcut olmadığından dolayı risk unsuru oluşturmaktadır. Bu nedenle endikasyonuna acil gereksinim duyulmadıkça ve doktor onayı olmadıkça kullanılmamalıdır. 

 

Nadixa Krem Emzirirken Kullanılır mı? 

Emzirme sürecindeki anneler, ilaç kullanımı konusunda mutlaka hekimlerinin gözetimi altında bulunmalıdır. Kullanılan her ilaç, süt yoluyla bebeğe aktarılabilir ve bu durum ciddi tıbbi riskleri beraberinde getirir. Nadixa da süte geçebilme riski barındırdığından dolayı laktasyon dönemindeki anneler tarafından kullanılmamalıdır. Endikayonuna yönelik acil gereklilik olması durumunda hekim görüşü alınmalıdır.  

Nadixa Krem Çocuklarda Kullanılır mı? 

Bebeklerde ve 14 yaşın altında bulunan çocuklarda güvenilirliğini ve endikasyonunu kanıtlayan yeterli sayıda çalışma bulunmadığından dolayı, çocuklarda kullanımı uygun değildir. 

 

Nadixa Krem Yan Etkileri 

Nadixa Krem de tüm ilaçlarda karşılaşıldığı gibi alerji semptomlarına neden olabilir. Bu durum yalnızca bileşeninde bulunan maddelere yönelik duyarlılığı bulunan kişilerde meydana gelebilir. Beklenmedik yan etkilerin saptanması halinde doktorunuzla temasa geçmekte gecikmeyiniz. 

Nadixa Krem’in kullanımıyla meydana gelebilecek olan hafif yan etkiler: 

  • Cilt renginde açılma 
  • Ciltte kuruluk 
  • Tahriş 
  • Deride kabartılar 
  • Yoğun sıcaklık hissi 

 

Nadixa Krem Fiyatı 

2021 yılı itibariyle 47.89 TL güncel fiyata sahip olan Nadixa, normal reçete dahilinde satılır. Hekiminizin reçete etmesi durumunda SGK geri ödeme kapsamında da bulunmaktadır. 

Nadixa Krem Muadilleri 

Tedavi sürecinizin kesintiye uğramadan sürdürülebilmesi için Nadixa’ya erişemediğiniz durumlarda, aşağıda bulunan eşdeğer ilaçları kullanabilirsiniz. 

  • Magnis Krem 
  • Nabifeks Krem 
  • Aknefloks Krem 
  • Nadacne Krem 

 

Nadixa Krem Kullananlar 

User 1: Sadece aktif sivilcelerde değil, tedavi sonucu kurumuş ama izi ya da kızarıklığı kalmış sivilce izlerinde de etkili. 

User 2: Uzun dönemli olarak kullanıldığında kesinlikle sonuç alınabilecek bir krem. Çünkü öncelikli olarak, cildin alt katmanında bulunan sivilceleri yüzeye çıkartıyor. Yani ilk kullanmaya aşladığınızda fayda etmedi, aksine daha fazla sivilce yaptı şeklinde bir yanılgıya kapılmayın.  

User 3: Kullanırken mutlaka yüzünüzü güneşten koruyun. Dışarı çıkacağınız zaman mutlaka güneş koruyucu krem kullanın. Yaz-kış fark etmez. İlaç yüzünüzdeyken kesinlikle UV ışınlarıyla doğrudan temas etmemeli. Doktorunuzun söylediği şekilde kullandığınızda faydasını görürsünüz. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Oje Kurutucu Sprey Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Burada!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu