Makyaj

Makyaj Yapma Sırası Nasıldır? Önce Ten Makyajı mı Göz Makyajı mı?

Makyaj malzemelerinin kullanım sırası kusursuz bir makyajın en önemli püf noktalarından biri. Özellikle fondötenin göz makyajından önce mi yoksa sonra mı uygulanması gerektiği kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

 

Kullandığınız makyaj ürünlerini doğru bir sıra ile uygulamak hem makyajınızı daha güzel gösterecek hem de istenmeyen makyaj hatalarının önüne kolayca geçmenize fayda sağlayacaktır.

 

Bu yazımızı okuduktan sonra günlük makyaj rutininizi mükemmelleştirerek doğru adımlarla hızlı bir makyaj uygulamasına geçecek hem de makyaj ürünlerinizi doğru bir sıra ile uygulayıp uygulamadığınızı göreceksiniz. İşte makyaj artistleri tarafından da tavsiye edilen makyaj malzemelerinin doğru uygulama sırası!

  • Makyaja başlamadan önce cildi makyaja hazırlamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Cildini derinlemesine temizledikten ve iyice nemlendirdikten sonra artık makyaj yapmaya hazırsın.
  • İlk adım yapacağın ten makyajına pürüzsüz bir zemin oluşturmak için makyaj bazı uygulamak. Ayrıca makyaj bazı uygulamak makyajının daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.
  • Bu aşamadan sonra ikiye ayrılıyoruz. Baz uygulamasından sonra kimisi ten makyajına geçerken kimisi göz makyajı ile başlıyor. Bu durum kişiden kişiye değişse de makyaj artistleri profesyonel makyaj uygulamalarında göz makyajı ile başlamayı tercih ediyor. Çünkü bir göz makyajında eyelenir’ı yanlış uygulayabilir, far göz altlarımıza dökülebilir ya da maskara göz çevremize bulaşabilmektedir. Bu gibi kazaları makyaj temizleyicileri ile temizlerken çoğu zaman ten makyajımızı da çıkarmış oluruz. Dememiz o ki ikinci sıra göz makyajında.
  • Far, maskara, eyeliner gibi göz ürünlerini hata yapmaktan korkmadan rahatça uygulayabilirsin. Özellikle koyu bir göz makyajı yapacaksan ten makyajına geçmeden göz makyajınızı bitirmelisin. Eğer kaşlarını boyuyorsan ten makyajına geçmeden kaşlarını doldurabilirsin. Artık ten ürünlerine geçebilirsiniz.
  • Cilt tipinize ve renginize uygun fondöteni bir fırça ya da makyaj süngeri yardımıyla uygulayabilirsiniz. Ardından göz altı kapatıcını bir sünger veya parmak uçlarınızla hafifçe dokunarak sürebilirsin. Cilt tonunuzu eşitledikten sonra bir pudra ile fondöteninizi sabitleyerek daha sonra uygulayacağınız ürünlerin daha kolay bir şekilde dağılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Sıra yüze canlılık vermekte. Yanaklara allık uygulayarak cildinize tazelik katın.
  • Cildini biraz daha ısıtmak ve sağlıklı bir renk vermek için sıra bronzer uygulamakta…
  • Cildine biraz ışıltı ekledikten sonra ten makyajın bitmiş olacak. Yüzünün yüksek noktalarına, göz pınarlarına, burun ve dudak üstüne uygulayabileceğin aydınlatıcı ile ışıl ışıl bir görünüm elde edebilirsin.
  • Makyajın son adımlarına geldik. Eğer rujunun kalıcılığını arttırmak ve dudağını çerçevelemek istiyorsan dudak makyajına dudak kalemi ile başlamalısın. Sonrasında içini ruj ile doldurun.
  • Makyaj sabitleme spreyi ile de makyajın gün boyu dağılmadan uzun süre seninle kalacak…

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Elseve Dream Long Wonder Water Nedir? İşe Yarıyor mu?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu