Sağlık

Maden Suyu Nedir? Soda İçmek Zayıflatır mı? Maden Suyu Günün Hangi Saatinde İçilmeli?

Görünüşe göre soda ya da diğer adıyla maden suyunun arkasında yasal bir tanım ve hatta bazı potansiyel sağlık avantajları var. Maden suyu ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlamak için ne olduğunu, sağlıklı olup olmadığını ve ne kadar tüketilmesi gerektiğini araştırdık… 

 

Maden Suyu Nedir? 

Maden suyu, doğal kaynaklardan elde edilen ve çok miktarda çözünmüş mineral veya gaz içeren sudur. Genellikle yüksek oranda kalsiyum karbonat, magnezyum sülfat, potasyum ve sodyum sülfat içerir. Ayrıca karbondioksit veya hidrojen sülfür gibi gazlar da… 

Maden Suyu ve Kaynak Suyu Arasındaki Fark Nedir? 

FDA tanımlarına göre, kaynak suyu, doğal bir yeraltı kaynağından gelen ve yüzeye çıktığı yerden toplanabilen sudur.  

Maden suyu da bir yeraltı kaynağından gelir, ancak kaynak suyundan farklıdır, çünkü sürekli olarak minimum oranda doğal olarak oluşan mineraller ve diğer eser elementler içermek zorundadır. Yol boyunca temas ettiği kayalardan geçen mineralleri toplar. Doğal bir mucize kabul edilen maden suyunun her bir litresinde yaklaşık 1000 mg erimiş mineral vardır. Ayrıca soda doğal olarak değişen derecelerde karbonatlıdır. 

Maden Suyunun Faydaları

Minerallerin türleri ve miktarları ve dolayısıyla sağlığa faydaları, suyun nereden geldiğine bağlı olarak değişir. Mineral açısından zengin bir kaynak, elde ettiğiniz faydaları artıracak ve aynı zamanda suyun tadını da etkileyecektir. Yine de tüm maden suları tipik olarak bazı potansiyel faydalar sağlar: 

  • Kalp Sağlığına Katkıda Bulunur 

Menopoza giren kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, denekler her biri iki aylık iki dönem boyunca günde 1 litre maden suyu içti. Sonuçlara göre soda, kötü kolesterol seviyelerini (LDL) düşürdü ve iyi kolesterol seviyelerini (HDL) yükseltti. Yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve diğer rahatsızlık risklerini artırdığından, maden suyu kalbinizin sağlıklı kalmasına ve düzgün çalışmasına yardımcı olur. 

  • Kan Basıncını Düşürür 

2004 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, hepsinde sınırda hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve düşük kalsiyum ve magnezyum seviyeleri olan denekler üzerinde maden suyunun etkilerini değerlendirdiler ve dört hafta maden suyu içtikten sonra, bu insanların kan basıncında önemli bir düşüş kaydettiler. 

  • Kemikleri Güçlendirir 

Süt sevmeyenlerden misiniz? Yapılan bir araştırmada, katılımcıların kalsiyumu maden suyundan da tıpkı sütten aldıkları kadar emdiğini kaydetti. Ve başka çalışmalarda da kalsiyum açısından zengin olan maden suyunun içilmesiyle kemik mineral yoğunluğunun artması arasında sıklıkla bağlantı kuruldu.  

 

Soda İçmek Zayıflatır mı? 

soda içmek zayıflatır mı

Evet soda içmek zayıflamaya yardımcı olur. Çünkü:  

  • Vücuda enerji verir ve toksinlerden arındırır. 
  • Düzenli tüketim ile doğal olarak idrara çıkma sıklığını artırır. 
  • Kabızlık semptomlarını önemli ölçüde iyileştirebilir. Ayrıca, safra kesesi işlevini de iyileştirdiği bilinir. 
  • Sindirim sağlığını destekler. Sindirim sisteminin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek magnezyum içerir ve dışkı kıvamını artıran bağırsaklara su sağlar. 
  • Vücut yağını düzenleyebilir. Maden suyu, yağsız bir temel takviyedir ve iyi miktarda yağ metabolize eden mineraller içerir. Bu yüzden, vücutta bulunan yağ katmanlarını yakmak için gerekli olan yağ parçalanmasını hızlandırır. 

Maden Suyu Metabolizmayı Hızlandırır mı? 

Gün içerisinde tüketilmesi halinde tüm gün etkili olan soda, mineral açısından zengin içeriğiyle vücuda canlılık vererek, metabolizmanın hızlanmasını sağlar. 

Metabolizma hızlandığında ise vücudun yağ yakma hızı da neredeyse yüzde yüz artış gösterir.  

Maden Suyu Günün Hangi Saatinde İçilmeli? 

Maden suyundaki mineral içeriği, farklı ürünler arasında çok büyük farklılıklar gösterebildiği için önerilen günlük bir tüketim miktarı yoktur. Ancak, içeriğindeki en temel iki besin maddesi olan kalsiyum ve magnezyumu ne kadar tüketmeniz gerektiğine dair yönergeler belirlenmiştir; yaşa, cinsiyete ve duruma göre değişse de yetişkinlerin tipik olarak 1.000 miligram kalsiyuma ihtiyacı vardır.  

Gün ortasında ya da gece tüketilen maden suyu sayesinde siz de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri ve su oranını karşılayabilirsiniz. Ancak, yemeklerden hemen sonra tüketildiği zaman midede şişkinlik yaratabileceği için eğer hazım problemleri yaşıyorsanız, maden suyunu öğünlerden yaklaşık 1 saat sonra tüketmeniz önerilir. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:  Endoskopi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer? Endoskopi Sırasında Hasta Uyutulur mu?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu