Sağlık

Lustral Uyku Yapar mı? Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hepimizin dönem dönem psikolojik olarak zorlu anlar yaşadığı, ruhsal olarak çöküntüye uğradığı ve bir çıkmazın eşiğinde gibi hissettiği oluyor. Böyle anlarda insan ne yapacağını bilemiyor, sakinleşecek, ruhunu yatıştıracak bir çözüm arıyor.

 

Lustral, tam da bu noktada imdada yetişen ve yatıştırıcılık anlamında oldukça tesirli olan bir antideprasan olarak ön plana çıkıyor. Ancak böyle bir gereksinime ihtiyaç duyan kişiler bu ilacı kullanmadan önce uyku probleminden tedirgin olabiliyor. Çünkü aşırı uyku hali, gündelik yaşam kalitesini düşüren bir durum. Bu yazımızda Lustral uyku yapar mı sorunsalını geniş çapkı irdeledik.

 

Lustral Ne İçin Kullanılır?

Lustral’ın uyku yapıp yapmadığını sorgulamadan önce bu ilacın genel tanımını ve ne amaçla kullanıldığını öğrenmekte fayda var. Lustral, depresyon durumundaki bireylerde tedavi amacıyla kullanılan bir antidepresandır. Depresyonun yanında daha birçok psikolojik rahatsızlıkta bu ilacın yardımına başvurulur. Lustral, aynı zamanda ‘Sertalin’ olarak da bilinen ve sadece hekim tarafınca yazılmış bir reçete ile sahip olunan ilaçtır. Reçete edilebileceği durumları şu şekilde belirtmek mümkün:

  • Depresyon tedavisinde kullanılır.
  • Panik atak tanısı konulan bireylerde kullanılır.
  • Sosyal anksiyete bozukluğu görüleren bireylere yazılır.
  • Obsesif-kompulsif bozukluk yaşayanlara reçetelenir.
  • Travma sonrası stres bozukluğu tedavisi için önerilir.

Lustral, temel prensibinde bireyin ruh halini düzenleyerek ondaki panik atakları dindirmeyi hedefler. Şunu belirtmemiz gerekir ki bu ilaç oldukça tesirli ve yanlış kullanımda kişi üzerinde derin hasarlar bırakabilmektedir. Bu sebeple muhakkak ki uzman bir psikolog tedavisi sonrasında uygun görülmesi üzerine kullanılmalıdır.

 

Psikolojik rahatsızlık yaşanması durumunda bireyin beynindeki serotonin miktarında azalma olur. Kişinin kendini daha iyi hissedebilmesi ve yaşama adaptasyonu için dışarıdan serotonin takviyesi alması gerekir. Bu da ancak Lustral gibi antidepresan ilaçlar ile mümkün olur. Çünkü Lustral’ın içerisinde serotonin maddesi bulunur. Bu sayede beyinde azalan ya da hasar gören serotonin, Lustral ile tamamlanır.

 

Lustral Uyku Yapar mı?

Lustral’ın olumlu yönde olduğu kadar olumsuz yönde de birçok etkisi vardır. Bunlardan belki de bireyleri en çok mağdur eden yönü uyku yapmasıdır. Antidepresanlar uyarıcı ilaçlardır. Bu sebeple uykusuzluk problemi yaratması olağandır. Kullanan kişi başlarda uykuya dalmakta oldukça zorlanır. Uyusa bile sık sık uykusu bölünür. Yani Lustral kullanan birinin uyku kalitesi başlarda oldukça kötü bir hal alabilir demek mümkün. Ancak üzülmeyin. Bu kalıcı bir yan etki değildir. Bilindiği üzere antidepresan ilaçların yan etkileri genellikle kullanımından sonraki birkaç günlük süreçte görülmeye başlar. Bünyenin bu ilaca alışmasının ardından yan etkiler de yavaş yavaş azalır. Normalde kullanıma başlandıktan en geç 2 hafta sonra uyku problemi tamamen ortadan kalkması gerekir. Eğer bu süre içerisinde hala uyku problemi yaşanıyorsa, mutlaka bir psikolog ile görüşülmelidir.

 

Lustral Nasıl Kullanılır?

Lustral kullanımı hakkında öncelikle bilinmesi gereken husus, bunun bir reçeteli ilaç olduğu ve muhakkak doktor gözetiminde kullanılması gerektiğidir. Antidepresan ilaçlar hafife alınmaması gereken türden ilaçlardır. Hatalı kullanımında telafisi mümkün olmayan ruhsal ve bedensel yan etkilere sebebiyet verebilir. Lustral nasıl kullanılır sorusuna gelecek olursak aslında bu belli standartları olan bir konudur. Genellikle günde bir doz alımı yapılır. Bazı özel durumlara göre hekimler bunu arttırabilir ya da azaltabilir.

Lustral kullanımında açlık ya da tokluk durumu fark etmez. Önemli olan her gün aynı saatte kullanılması ve düzenli alınması gerektiğidir. Zaman faktörü ve süreklilik diğer antidepresan ilaçlarda olduğu gibi Lustral kullanımında da oldukça önemli bir husustur. Ancak bu ilacın uykusuzluk sorununa sebebiyet verdiği göz önünde bulundurulursa sabah saatlerinde kullanılmasını tavsiye ederiz. Süreklilik konusuna değinecek olursak başlangıçtan itibaren minimum 6 ay kesintisiz kullanılması, birey için faydalı olacaktır.

Uzman hekimlerce yapılan uyarılara göre Lustral kullanım dönemlerinde greyfurt kullanılmamalıdır. Bilindiği üzere greyfurt meyvesinin içeriğinde etkili kimyasal maddeler vardır ve bu kimyasal maddeler kanda dolaşan sertralinin artmasına sebebiyet verebilir.

Son olarak Lustral kullanımı kesinlikle ani olarak bırakılmamalıdır. Bireyler çoğu zaman kendi iyi hissettiği ya da artık böyle bir ilaca ihtiyacı kalmadığını düşündüğü için ani bırakma yolunu seçebiliyor. Bu büyük bir hatadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki ani antidepresan bırakımında bireylerin büyük bir bölümünde sağlık sorunları görülmüştür. Hatta bu sorunlar çoğu zaman kalıcı hasara neden olmuştur. Lustral kullanımını bırakmadan önce mutlaka hekiminiz ile görüşmenizi ve ondan onay almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir diğer konu da Lustral’ın hangi dozlarda kullanılacağıdır. Bu zaten hekim tarafından belirtilen bir husustur. Ancak unutanlar için tekrar belirtelim. Genellikle başlangıç dozu olarak 50 mg önerilir. İlerleyen süreçte bunu hekimler arttırabilir ya da düşürebilir. Psikolojik rahatsızlığı ileri düzeyde olanlar için 200 mg olarak bile yazıldığı durumlar olur. Lustral, çocuklar için de sık tercih edilen bir ilaçtır. Bu sebeple 6-12 yaş aralığındaki çocuklar için başlangıç seviyesi 25 mg olarak belirlenmiştir.

 

Yan Etkiler: Lustral Uyku Yapar mı?

Lustral uyku

Her ilacın yan etkileri vardır. Aynı şey en sık kullanılan antidepresanlardan biri olan Lustral için de geçerlidir. Fakat bireye sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda yan etkilerden tedirgin olunmaması gerekir. Nihayetinde tedavi amaçlı bir uygulamadır Lustral. Yan etkiler genellikle kullanılmaya başladıktan sonraki birkaç haftalık süreçte azalması ve sonunda tamamen bitmesi gerekir. Eğer yan etkiler sonlanmıyor ya da giderek artmaya devam ediyorsa hiç vakit kaybetmeden doktor ile görüşmesi elzemdir. Ayrıca her hastada yan etki görülecek diye bir durum yoktur. Eğer üzerinizde yan etki görmüyorsanız ilacın tesir etmediğini düşünmeyiniz. Peki Lustral kullanımında görülebilecek yan etkiler nelerdir? İşte cevabı…

  • Kişinin üzerinde devamlı süren yorgunluk ve halsizlik hali, Lustral kullanımında en sık görülen yan etkilerden birisidir. Hareket isteği azalır, vücut enerjisi düşer.
  • Uykusuzluk sorunsalı, Lustral kullanan bireylerin en çok sitem ettikleri durum olarak çıkıyor karşımıza. Uyku kalitesinin düşmesi bireylerin yaşam standartlarını etkilediği için bu haklı bir serzeniştir. Ancak belirtmeliyiz ki bu durum geçicidir. Birkaç haftalık süreçte uykusuzluk problemi ortadan kalkar.
  • Lustral, içerisinde bulundurduğu maddelerden dolayı başlarda sindirim sistemine etki edebilir. Bu da haliyle ishal gibi sorunsala sebep olur.
  • Nadir de olsa baş dönmesi ve buna paralel olarak mide bulantıları görülebilir. Eğer bu süreç şiddetli olursa mutlaka bir doktor ile görüşülmelidir.
  • Çok nadir bir olasılık daha vardır. Bu, nefes almada güçlük çekmektir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında vakit kaybetmeden hekiminiz ile iletişim kurmalısınız.

Lustral kullanımının hekim kontrolünde yapılması gerektiğinden daha önce bahsetmiştik. Bunun sebeplerinden birisi de Lustral ile aynı anda kullanılmaması gereken ilaçlar olduğudur. Soğuk algınlığı ilaçları, uyku ilaçları, epilepsi ilaçları ve kas gevşetici ilaçlar bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bu liste daha da uzundur, bu sebeple Lustral kullanmadan önce eğer varsa düzenli kullandığınız ilaçları muhakkak doktorunuz ile paylaşın.

 

Son olarak etkili bir antidepresan ilaç olan Lustral’ın kullanımına uygun olmayan kişiler vardır. Özellikle sertralin maddesine karşı duyarlılığı olan bireyler bu ilaçtan kesinlikle almamalıdır. Ayrıca geçmişinde kalp rahatsızlığı yaşayanların da Lustral kullanması önerilmez.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Saçkıran Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir? Bulaşıcı mı?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu