Sağlık

Locafen Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Locafen Krem Kullanım Metodu, Yan Etkileri ve Muadilleri

Anüs bölgesi vücudumuzun en hassas ve enfeksiyona açık yerlerinden biri… Ağrı, kaşıntı ve kanamalı dışkılama problemlerinde endikasyon sağlayan Locafen Krem, bu durumda reçete edilen ilaçların başında geliyor. Şimdi gelin nasıl uygulanır, olası yan etkileri ve muadilleri nelerdir birlikte inceleyelim… 

 

Locafen Krem Nedir? 

İlko İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. ruhsatıyla üretilmekte olan Locafen, 30 g alüminyum tüp içerisinde ve karton kutu ambalajında satılır. Kortizon içermeyen, beyaz renkli ve homojen yapıdaki krem, “selektif kardiyak kalsiyum blokerleri” ilaç sınıfında yer alır. Etken madde olarak diltiazem hidroklorür içeren kremin içeriğindeki yardımcı maddeler ise şu şekildedir: saf su, propilen glikol, fenoksietanol, sıvı parafin, setomakrogol 1000, setostearil alkol, gliserol monostearat.  

Haricen uygulanır. 

Locafen Krem Ne İçin Kullanılır? 

 1. Anal fissür, makat bölgesinde çatlak tedavisinde, 
 2. Anüs bölgesinde ağrı, kanama ve kaşıntının giderilmesinde, 
 3. Hemoroid (basur) tedavisinde, endikasyon gösterir. 

Locafen Krem Nasıl Kullanılır? 

En uygun tedavi planlaması hekiminiz tarafından belirtilecektir. Buna ek olarak prospektüsünde aktarılan uygulama metodu şu şekildedir:  

Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere, yaklaşık olarak 6 ila 8 hafta arasında kullanılır. Uygulanım sırasında mutlaka eldiven kullanılmalıdır.  

Parmağınızın ilk eklem bölgesi kadar miktarda kremi, yine parmağınızın ucuyla anüs içerisinde 1 ila 1.5 cm ileriye uygulayın. Bunu yaparken dairesel hareketler kullanın.  

Locafen haricen ve anüs bölgesinde kullanılır. Ağız yoluyla almaktan ve vücudunuzun diğer bölgelerinde kullanmaktan kaçınınız.  

 

Locafen Krem Hamilelikte Kullanılır? 

Hamilelik ve olağan hamilelik şüphesinin bulunduğu durumlarda ilaç kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Aksi halde hem annenin sağlığı hem de fetüsün gelişimi olumsuz etkilenebilir.  

Locafen’in gebelik kategorisi C’dir.  

Bu kategoride yer alan ilaçlar, hayvanlar üzerindeki klinik ortam testlerinde fetüsün gelişimi üzerinde negatif yönlü sonuçlara neden olmuştur. Buna karşın insanlar üzerinde yeterli ölçüde sonuç alınabilmiş deney verisi mevcut değildir. Ancak gerekliliğin had safhada olduğu durumlarda, ilacın yararları ve olası riskleri hekim nezdinde değerlendirilerek onay verilebilir.  

Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlarda kullanımı / doğum kontrolü: 

İlacın etken maddesi olan diltiazem maddesinin, hamilelik planlamasının yapıldığı süreç içerisindeki kullanımı sonucundaki etkileri bilinememektedir. Bu nedenle hamile kalmayı planlıyorsanız yüksek ölçüde gereklilik olmadığı takdirde kullanmaktan kaçının ve mutlaka hekiminize danışın. 

Locafen Krem Emzirirken Kullanılır mı? 

İlacın etken maddesi olan diltiazem maddesinin ağız yoluyla kullanılması halinde anne sütüne geçme eğiliminde olduğu saptanmıştır. Anne sütüyle aktarılan bu maddenin, bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından oluşturabileceği risk faktörü tespit edilememiştir. Ayrıca bu madde haricen kullanıldığında anne sütüne ne ölçüde geçtiği de bilinememektedir.  

Bu nedenle tıbbi açıdan ilacın kullanımı gereklilik ise emzirme sonlandırılmalıdır.  

Locafen Krem Çocuklarda Kullanır mı? 

İlacın pediatrik yaş gruplarında güvenli ve etkin kullanımına yönelik yeterli ölçüde veri ve çalışma mevcut değildir. Bu nedenle bebeklerde ve 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.  

Locafen Krem Yan Etkileri 

Tüm ilaçlar gibi Locafen de alerjik reaksiyon riskini barındırır. İlacın etken ve yardımcı maddelerine yönelik duyarlılığınız mevcutsa veya alerjik reaksiyonlar gösterirseniz, kullanımı hemen sonlandırın ve en yakın sağlık kuruluşundan destek alın.  

Locafen’in kullanımı ile birlikte gözlemlenen yaygın yan etkiler: 

 • Sersemlik hali 
 • Anal kaşıntı 
 • Baş ağrısı 
 • Uygulanan bölgede yanma 
 • Ortostatik hipotansiyon 
 • Rektal kanama 

Locafen’in kullanımı ile birlikte gözlemlenen seyrek yan etkiler: 

 • Temas kaynaklı alerjik reaksiyonlar 

Locafen Krem Fiyatı 

2021 senesi için güncellenen satış fiyatı 27.02 TL’dir. Normal reçeteli şekilde eczanelerden temin edilebilir ve aynı zamanda SGK tarafından geri ödemesi de mevcuttur.  

Locafen Krem Muadilleri 

Tedarik ağlarında dönem dönem yaşanabilecek olan problemler, ilaçların eczanelere ulaşmasında ve stoklanmasında aksamalara neden olabilir. Bu tür durumlarda Locafen’in eşdeğeri olan muadili ilaçları kullanabilirsiniz:  

 • Altizem SR kapsül 
 • Diltizem tablet 
 • Diltizem flakon 
 • Progor kapsül 
 • Tiacard flakon 

Locafen Krem Kullananlar 

User 1: Ben çok faydasını gördüm. Şu an kullanımda 3. haftadayım. 

User 2: Daha önce basur için kullanmıştım. Şu an hamileyim ve yine basur sorunu ile cebelleşiyorum ama hamilelikte kullanılmaması gerekiyormuş. Bu kötü oldu. 

User 3: Uzun süren kabızlık sonucunda kullanmanız gerekebilir. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:  Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu