Cilt Bakımı

Kore Cilt Bakımı Episode 1: 10 Adımlı Kore Cilt Bakımı Hayatınızı Değiştirecek!

Güzellik trendleri ve tüyoları ile ilgileniyorsanız, muhtemelen Kore cilt bakımı rutinlerine dair en azından bir fikriniz vardır. Yoksa da dert etmeyin çünkü sizler için konuya dair tüm ayrıntıları içeren bir dosya hazırladık…

Kore güzellik ürünleri ve rejimleri uzun soluklu uygulamalar için inşa edilmiştir. Tutarlılık ve özveri, arzu edilen sonuçları elde etmek için öncelikli gerekliliklerdir. Sağlıksız ve hızlı sonuç veren ama aynı hızla etkisini kaybedilen bir diyet ile sağlıklı beslenme içeren bir hayat tarzını benimsemek arasındaki fark gibi düşünülebilir.

kore cilt bakımı

Benimsenen rutinler, temel olarak, cildinize saygı duymakla ilgilidir. Kore cilt bakımı felsefesi, cildin doğal bariyerini aşındıran sert bileşenlerle dolu ürünler kullanmak yerine, cildinizi temizleyerek, nemlendirerek, besleyerek ve koruyarak gelişmesine izin vermektir.

Kore Cilt Bakımı Nedir?


Kore cilt bakımı, hasarı geri almak için çeşitli ürünlerin kullanılmasından ziyade önleme ve korumaya odaklanır. Cildinize ihtiyaç duymadan önce bakmanız uzun vadede karşılığını verecektir. Önlemeye çalışmak her zaman daha iyidir, çünkü bir kez hasar verildiğinde cildi eski haline getirmek zor olabilir.

Kore cilt bakım rutini, herhangi bir kişinin veya markanın keşfi değildir. Birçok Korelinin uyguladığı cilt rejiminden kaynaklanan kademeli bir rutindir ve dünya çapında cilt bakım endüstrisini değiştirmiştir.

kore cilt bakımı nedir

Bu tür rutinler genellikle etkili ve tutarlı sonuçlar üretmekle kalmaz, aynı zamanda insanların cildine saygı duymasına ve biraz daha fazla zaman ayırmasına da katkıda bulunur.

Kore güzellik rutin ve ürünlerinin yani K-Beauty’nin bütün felsefesini oluşturan “glass skin” yani cam cilt ya da daha genel kullanım ile porselen gibi bir cilt demek, pürüzsüz, ışıltılı, berrak ve eşit tonda bir cilt demektir.

Kore Cilt Bakımı Adımları

10 adımlı kore cilt bakımı


Geleneksel 10 adımlı Kore cilt bakımı rutini, cilt bakım trendleri arasında en yaygın kullanılan yöntemidir ve aşağıdaki adımlarla şekillenir:

1.         Yağ bazlı temizleyici
Su bazlı temizleyiciler, tek başına, cildinizdeki tüm yağ bazlı kirleri etkili bir şekilde çıkaramaz. İlk adım olarak yağ bazlı bir temizleyici kullanarak cildinizdeki tüm makyaj, krem, sebum ve ölü hücreleri en etkili şekilde temizlemelisiniz.

2.         Su bazlı temizleyici
Rutinin iki aşamalı temizlik yönteminin ikinci aşamasında su bazlı temizleyiciler devreye girer ve ciltte kalan son kalıntılardan kurtulmak ve bir sonraki adıma rahatça geçecek tabanı oluşturmak için çok önemlidir. Genellikle, ter ve kir gibi yağ temizleyici tarafından temizlenemeyen ve geride kalan kirleri temizleyen köpük, krem ya da misel su formundaki ürünleri kullanmayı içerir. Daha etkili bir deneyim için, bu ürünleri yüz temizleme fırçası ile uygulamayı tercih edebilirsiniz.

kore cilt bakımı adımları

3.         Eksfoliant
Cildi ölü deri ve hücrelerden temizleme aşaması olan üçüncü adımda, peeling etkili ürünler kullanılır. Normalde yaklaşık 30 günlük bir döngüde, cildiniz yeni, daha genç ve sağlıklı cilt hücrelerine yer açmak için bu ölü hücreleri kendiliğinden atsa da bazen ona yardım etmeniz gerekebilir. Böylece cildinizin pul pul görünmesine ve gözeneklerinizin tıkanmasına engel olabilirsiniz. Hassas bir cilde sahip olanların bu tür bir işlem sırasında daha dikkatli olması gerektiğini hatırlatalım.

4.         Toner
Yoğun temizleme işlemlerinden sonra cildinizin pH değeri bozulabilir ve dengesini geri kazanması için devreye tonerler girer. Amaç, çift temizleme işlemi ile iyice temizlenen cildi nemlendirmek, beslemek ve aynı zamanda sağlıklı ve ferah bir görünüm sağlamak…

5.         Esans
Kore cilt bakım rutininin kalbi diyebileceğimiz esanslar, fermente edilmiş bileşenlerle formüle edilirler, hafiftirler ve fakat konsantre nemlendirici, yaşlanma karşıtı ve cilt güzelleştirici bileşenlerle doludurlar. Cilde parmak uçları ile hafif masaj şeklinde yedirilmelidirler.

6.         Tedavi
Artık tamamen temiz olan cildiniz daha önemli bileşenleri etkili bir şekilde emmeye hazır. Tedavi adımı, esasen kırışıklıklar ve pigmentasyon gibi spesifik cilt sorunlarına yönelik aktif bileşenler içeren serum ve ampul gibi ürünler kullanmaya dayanır.

7.         Kağıt yüz maskesi
Tüm yüz şekil ve boyutlarına uyumlu Kore menşeli kağıt maskeler, uzun süredir kozmetik sektörünü kasıp kavuruyor. Seruma batırılmış ve faydalı vitamin ve minerallerle dolu olan kağıt maskeler, son derece nemlendiricidirler; cildinizi yumuşatır ve esneklik kazandırırlar. Yaklaşık yarım saat yüzde beklemeleri ve aynı peeling gibi her gün değil, haftada 2 ya da 3 kez uygulanmaları yeterli olacaktır.

8.         Göz kremi
Göz çevresindeki cilt genellikle yaşlanma belirtilerini ilk gösteren bölgedir. Kırışıklıkları, koyu halkaları ve kaz ayaklarını önleyecek şekilde özel olarak tasarlanan göz kremleri, aynı zamanda göz altındaki cildi yatıştırır ve nemli tutar.

9.         Nemlendirici
Çok önemli olduğuna inanılan bu aşama, nemlendiriciler, şimdiye kadar kullandığınız tüm ürünlerin cildinize nüfuz etmesini sağlamak için bir dolgu macunu görevi görür. Yağlı bir cildiniz varsa, hafif, losyon bazlı bir nemlendirici, kuru bir cildiniz varsa tahrişi önlemek için yoğun krem bazlı bir nemlendirici kullanmalısınız. Krem, losyon, jel ya da sprey formundaki nemlendiriciyi 10-15 dakika boyunca cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirin.

10.       SPF
SPF, bizi insan sağlığını gün geçtikçe daha fazla tehdit eden UV ışınlarına karşı korur. UVA ve UVB ışınlarının cildinize zarar vermesini önlemek için cilt tipinize ve diğer tercihlerinize uyacak şekilde seçtiğiniz koruyucuyu düzenli kullanmak bu on maddelik listenin son ve en önemli maddelerinden biri.

Kore Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır? Farklı Cilt Tipleri Nelere Dikkat Etmeli?

Kore Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?


Kore cilt bakım rutinini denemek istiyorsanız, kendinize göre en iyi ürünleri belirlerken farklı cilt tipleri için birkaç önemli noktanın akılda tutulması gerektiğini unutmamalısınız:

Yağlı ciltler: Düşünülenin aksine, yağlı ciltlerde yağ bazlı bir temizleyici kullanmak tehlikeli değildir. Yağlı bir cildiniz de olsa çift temizle yöntemi sizin için de geçerlidir.Toner seçerken daha hafif ve daha az yumuşatıcı bir formül tercih edilmelidir.

Kuru ciltler: Ekstra kuru bir cilde sahip olanlar sadece yağ bazlı bir temizleyici kullanmak isteyebilir. En doğru karar elbette cildinizin verdiği reaksiyona bağlı gelişmelidir. Toner seçerken hyaluronik asit gibi nemlendiricilere öncelik verilebilir.

Karma ciltler: Karma bir cildiniz varsa, dengelemeye yardımcı ürünlere yönelmeyi tercih etmelisiniz. Akneye meyilli ciltler: Eğer aktif bir sivilce sorunu yaşıyorsanız, cildiniz arınana kadar peeling adımını atlayabilirsiniz.

Kore cilt bakım rutini hakkında anlamanız gereken en önemli şey, hedeflenen cilt bakımının ihtiyaçlarınızı karşılamalıdır. Kişisel ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra, doğru ürünleri seçebilirsiniz. Elbette doğru uygulama, en az doğru ürünler kadar önemlidir, hem uygulanma şekli hem de sırası açısından.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Kore Cilt Bakım Dosyası Episode 2: Hayran Kalacağınız Kore Cilt Bakım Ürünleri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu