Zevosis

Kıskançlıkla Başa Çıkmanın Yolları

Kabul edin veya etmeyin eğer kıskançsanız, bunun ilişkinize telafi edilmeyecek zararlar vermemesi için kıskançlıkla başa çıkmanın yolları ile tanışmalısınız.

 • 06 Ağustos 2021
 • 711 kez görüntülendi.
Kıskançlıkla Başa Çıkmanın Yolları

Kabul edin veya etmeyin eğer kıskançsanız, bunun ilişkinize telafi edilmeyecek zararlar vermemesi için kıskançlıkla başa çıkmanın yolları ile tanışmalısınız.

Partnerinizin nereye gittiği konusunda size yalan söyleyip söylemediğini hiç merak ettiniz mi? Instagram’dan eski sevgilisinin profiline baktığından mı şüpheleniyorsunuz? Ya da sevgilinizi aslında yapmadığından emin olduğunuz bir şeyle suçlayarak hiç mükemmel bir geceyi mahvettiniz mi?

Bu veya buna benzer şeyler düşünüyor ve yaşıyorsanız kıskançlık kulübüne hoş geldiniz!

kıskançlıkla başa çıkmanın yolları

Kıskançlığın eğlenceli bir tarafı yok. İlişkileri mahveder, aklınızı karıştırır ve kalbinizin içinde yaşayan ve sizi hiç durmadan rahatsız eden şüpheyi besler. Ancak kıskançlığı yenmeye çalışmak bazen bir gelgite tutulmak ve dengeyi korumakta zorlanmak gibi hissettirebilir.

Kimse kıskanç olmak istemez. Kıskançlık, harika bir ilişkiyi mahvedebilir. Güvensizliği besler ve özgüvene zarar verir. Yine de çoğumuz onun düşüncelerimizi, eylemlerimizi ve konuşmamızı ele geçirmesini engelleyemiyoruz.

Peki, bu konuda ne yapabiliriz?

Kıskançlıktan Nasıl Kurtulurum?


Uzmanlara göre hem size hem karşınızdaki insana ve hem de ilişkinize zarar veren kıskançlığın üstesinden gelmek için bazı yollar var:

 • Acil durumlarda ona kadar sayın

Partnerinizin bir başkasına flörtöz göz kırpan bir mesaj göndermesinin veya onun seksi bir ünlüye aşık olmasını dinlemenin eğlenceli bir tarafı yok, ama bunlar gerçekten üzülmeye değer mi?

Kıskançlığın sizi ele geçirmeye başladığını fark ettiğiniz an gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın ve ona kadar sayın. Sonra üzüldüğünüz şeyin gerçekten birlikte geçirdiğiniz zamanı mahvetmeye değer olup olmadığını kendinize sorun. Eğer konuyu illa açmanız gerekiyorsa, bunu sükûnet içinde yapın. Bağırmak ve suçlamak yerine, neyin sizi rahatsız ettiğini açıkça paylaşın.

 • İçgüdülerinize güvenin

Tabi ki sakinleşmek için kendine zaman tanımak, şüphelenmek için meşru nedenleri olanlarınız için geçerli değil. Başkalarıyla açıkça flört eden, gizli samimiyetler kuran veya size her fırsatta yalan söyleyen birinden bahsediyorsak işler değişir. İçgüdülerinize güvenin.

İçgüdüleriniz size ilişkinizde bir şeylerin ters gittiğini söylüyorsa, muhtemelen haklısınız!

Partnerinizle nasıl hissettiğiniz hakkında sakin ve saygılı bir şekilde konuşun ve ilişkinize neyin ya da kimin zarar verdiğini öğrenin. Sadece şüphelenmek yerine gerçekleri öğrendiğinizde, sonrasında ne yapmak istediğinize karar vermeniz kolaylaşır.

 • Güven oluşturma üzerinde çalışın

Karşılıklı güven, sağlıklı, mutlu ve tatmin edici bir ilişkinin en önemli unsurlarından biridir. Kıskançlığın üstesinden gelmek için sağlıklı bir güven düzeyine sahip olmanız gerekir.

Aşağıdaki maddeler, bir çift olarak güven inşa etmenize uygun zemini hazırlar:

kıskançlıkla başa çıkmanın yolları nedir
 1. Birbirinize yalan söylemeyin
 2. Eylemlerinizden sorumlu olduğunuzu kabul edin
 3. Duygularınızı kendinize saklamayın
 4. Onun size yapmasını istemediğiniz hiçbir şeyi kendiniz de yapmayın
 5. Güvenilir olduğunuzu gösterin

Kimse mükemmel değildir! Partnerinizle istemeden birbirinize zarar vereceğiniz zamanlar da olabileceğini unutmayın.

 • Öz sevgiyi besleyin

Kıskançlık genellikle benlik saygısı sorunlarından kaynaklanır. Sadece birinin koşulsuz sevgisine layık hissetmeyebilir veya geçmişte yaşadığınız bir ihaneti hala unutamamış olabilirsiniz.

Durum ne olursa olsun, sağlıklı bir ilişki için sağlıklı öz-sevgi gerekir. Kendinizi daha çok sevmeniz, kıskançlığın da üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Daha çok yalnız zaman geçirerek, kendinizi takdir etmeyi öğrenerek, vücudunuza iyi davranarak ve kendinizin en iyi versiyonu olmak için çabalayarak kendinize olan sevginizi ve saygınızı arttırabilirsiniz.

kıskançlıkla başa çıkmanın yolları nelerdir
 • Duygularınızı iletin

Sizin ve partnerinizin uygun olduğunu düşündüğünüz ilişki davranışı tamamen farklı olabilir, bu yüzden duygularınızı açıkça iletmek çok önemlidir.

Duygularınızı doğru bir şekilde ifade edebilmek, kıskançlıkla başa çıkmanın yolları arasında hayati bir öneme sahip! Hangi davranış ve tutumlarınızın partnerinize zarar vereceğini ve bunun tersinin farkında olmak, sevgi kadar saygıyı da barındıran sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır.

 • Profesyonel yardım almaktan çekinmeyin

Çoğu zaman kıskançlık geçmişteki bazı deneyimlerden beslenir. Travmatik bir çocukluk geçirmiş olabilirsiniz ya da güvendiğiniz biri duygusal, sözlü veya fiziksel olarak size zarar vermiş olabilir. Her halükarda, sorunu ve durumu kendi kendinize çözemediğiniz zaman bir terapistten yardım istemek son derece akıllıca bir tercih olacaktır.

kıskançlıkla nasıl başa çıkılır

Bir profesyonelin desteği sayesinde, kıskanç davranışlarınıza neden olan şeyin kökenine inebilirsiniz. Ayrıca daha sonrası için öfke veya kıskançlıkla nasıl başa çıkmanız gerektiğine dair sağlıklı yönlendirmelerde bulunabilir. Hatta kimi zaman duygularınızı doğrulayabilir ve kıskanç olmak için meşru bir nedeniniz olduğunu onaylayabilir.

 • Beklentilerinizi gözden geçirin

Kıskançlığın üstesinden gelmek için yapabilecekleriniz arasında beklentilerinizi gözden geçirmek ve yeniden düzenlemek de var. İnsanların ilişkiler için sıklıkla sahip oldukları bazı gerçekçi olmayan beklentiler bulunur.

Bir ilişki içinde olmanız, başka insanları çekici bulmayacaksınız anlamına gelmez. Birinin ilginizi çekmesi ilişkinizde yanlış bir şey olduğu veya eşinize bağlı olmadığınız anlamına gelmez. Sorun çekici bulunan bu üçüncü şahsa karşı tavır ve davranışlar doğru orantıda değişirse başlar.

Beklentilerinizi ayarlamanın standartlarınızı düşürmek anlamına gelmediğini unutmayın. Şartlar her ne olursa olsun, size kendinizi kötü hissettiren biriyle birlikte olmamalısınız.

 • Kıskançlığınızı sağlıklı bir şekilde ifade edin

Kıskançlık duygularınızı partneriniz ile paylaşmanın kötü bir şey olması gerekmediğini hatırlamak önemlidir!

Kıskançlık aslında çiftlere şu konularda yardımcı olabilir:

 1. Birbirinize daha fazla değer verin / birbirinizi hafife almayın
 2. Sevgiyi ve şefkati artırın
 3. Kişisel gelişimi teşvik edin
 4. Birbirinizi mutlu etmek için çaba harcayın
 5. Bir taraf için işler yolunda gitmediğinde bundan haberiniz olsun

Kıskançlığınızı ifade ediş şekliniz, ne kadar işe yaracağını da belirler. Partnerinize bağırırsanız, muhtemelen bu ilişkinizi iyileştirmeyecektir. Ancak endişelerinizi saygılı bir şekilde ifade ederseniz, kıskançlığı bir çift olarak öğrenir ve büyümek için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Daha Çok Öpüşmek İçin 15 Sebep! Öpüşmenin Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ