Makyaj

Kırmızı Ruj 101: Kırmızı Ruj Nasıl Sürülür? Nasıl Matlaştırılır?

Tüm zamanların en ikonik makyaj ürünü olan kırmızı ruj konusunda kapsamlı bir dosya açmasaydık olmazdı.  Sonuçta, her zaman moda olması bir yana, sürüldüğü anda süreni daha çekici, seksi ve özgüvenli hissettiren büyülü bir ürünü doğru kullanmayı bilmenin hepimiz için önemli olduğunu düşünüyoruz.

Covid 19 Pandemisi sürecinde yapılan araştırmalara göre, tüm dünya üzerinde ruj satışlarında yüzde 11 oranında önemli bir artış yaşanmış. Analistlere göre, ekonomik kriz dönemlerinde kadınlar, tam da giysi, çanta veya ayakkabı gibi pahalı ürünlerden vazgeçmeye zorlandıkları için rujlara daha fazla harcama eğiliminde oluyorlar.

kırmızı ruj ipuçları

Ayrıca bizi her zaman daha kadınsı hissettirmesi nedeniyle kırmızı ruj, manevi tatmin içinde önemli bir araç, öyle değil mi? Peki ama çok sevdiğimiz bu ürünü seçerken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin biraz da bunları konuşalım…

Kırmızı Ruj Nasıl Seçilir?


Kırmızı ruj, makyaj gardırobumuzun küçük siyah elbisesi gibidir! Her kadının sahip olması gereken çok işlevsel ve çok da çekici joker parça. Ancak en yaygın şikayetlerden biri, bazılarının çok istemesine rağmen kırmızı ruju bir türlü kendilerine yakıştıramamasıdır. Size şunun sözünü veriyoruz: Dışarıda imza renginiz olmayı bekleyen kırmızı bir ruj mutlaka var! Ve hatta birden fazlası da olabilir.

Kırmızı halı etkinliklerine katılan ünlüler için önemli bir isim olan ve cesur dudak görünümünün cazibesini seven Clinique Renk Uzmanı Matin Maulawizada, parlak gelinciklerden romantik meyvelere mükemmel mükemmel kırmızıyı bulmanız için bazı ipuçları paylaşıyor:

kırmızı ruj nasıl seçilir
 • Mükemmel kırmızıyı seçmenin anahtarı, cildinizin alt tonlarının yanı sıra rujun alt tonlarını ve birlikte nasıl çalıştıklarını bilmektir. Cildinizin alt tonunu belirlemek için bileğinizi kontrol etmeniz yeterlidir. Damarlarınız morumsu görünüyorsa, soğuk alt tonlara; yeşil görünüyorsa, sıcak alt tonlara sahipsiniz demektir. 
 • Tıpkı cilt gibi rujun da alt tonları bulunur. Matin, “Sıcak ruj genellikle turuncumsu bir kırmızıdır” diyor. “Soğuk bir kırmızı, genellikle koyu bir gül gölgesi gibi mavi-kırmızıdır.” Şimdi iki seçeneğiniz var bayanlar! Gerçekten çarpıcı bir kırmızı dudak istiyorsanız, cildinizin tam tersi alt tonlu bir ruj seçmelisiniz. Sade bir şekilde şık görünen kırmızı dudaklar istiyorsanız ise cildinizle aynı alt tonlara sahip kırmızı bir ruja yönelmelisiniz. Sonuçta, seçeneklerimizin olması önemli, öyle değil mi? 
   
kırmızı ruj
 • Satın almayı planladığınız diğer ürünler gibi, ruju da öncesinde denemeniz gerekir. Matin, “Bazı kadınlarda, özellikle doğal olarak daha koyu dudakları olan kadınlarda, turuncu-kırmızı biraz soğuk veya mavi-kırmızı görünebilir. Bunu anlamanın en iyi yolu, ruju sürmek ve nasıl göründüğüne bakmak” diyor. Unutmayın, bir mağazada ruj deneyecekseniz, önce ruj kapsülünü bir mendille silip, sonra sürmek için pamuklu çubuk kullanmayı tercih etmek olası hijyenik problemleri önlemeye yardımcı olabilir. 
   
 • Doğru kırmızı ruju seçmek sadece renkle ilgili değildir, sizin için işe yarayan formülü ve bitişi bulmanız gerekir. Tercihlerinize bağlı olarak, her zaman klasik Hollywood saten kırmızısını seçmek zorunda değilsiniz. “‘Bu sezon herkes mat kırmızı dudaklarla dolaşmalı’ demek gerçekten zor. Herkes bu konuda kendini rahat hissetmeyebilir'” diyor Matin ve ekliyor: “İşe yarayan kırmızı, özgüveninizi en çok yükselten kırmızıdır.”  
   
 • Size en çok yakışan kırmızı ruju bulduğunuzda, sıra onunla uyum sağlayacak doğru allık, gölge ve eyeliner’ı keşfetmeye gelir. Ancak bu size sıkıcı ya da zor geliyorsa Matin, kırmızı dudaklarınızı tamamlamak için mükemmel paleti bir araya getirmeye gerek olmadığını söylüyor: “Kendinizden şüphe duyuyorsanız ve kırmızı dudaklarla ne yapacağınızdan emin değilseniz, sadece rujunuzu sürün ve başka bir şey yapmayın. Bu şekilde asla hata yapamazsınız ve ultra modern bir görünüme kavuşursunuz. Sadece cildinizi gerektiği yerlerde fondötenle düzeltin, kaşlarını fırçalayın, rujunuzu sürün ve hazırsınız!” 
merve boluğur ruj

Kırmızı Ruj Nasıl Sürülür?


Peki daha uzun süre dayanması ve dişlerden uzak durması için kırmızı ruj nasıl sürülür? İşte adım adım yapmanız gerekenler:     

kırmızı ruj nasıl sürülür
 1. Rengi uygulamadan önce dudakları hafif bir balsamla hazırlayın. Ürünün emilmesi ve cildi düzgün bir şekilde nemlendirmesi için bunu ruju sürmeden birkaç dakika önce yapın. Dudaklarınız fark edilir şekilde kuruysa, onları ovmanın ve ölü hücreleri çıkarmak için diş fırçasıyla hafif dairesel bir masaj yapmanın faydası olacaktır. 
   
 1. Dudakları nemlendirildikten sonra, dudak astarı, kapatıcı veya fondöten ile tek tip bir taban oluşturun ve ardından yüz pudrasıyla sabitleyin. Bu katmanın çok kalın olmaması için ürünü yaymak esastır. 
   
 1. Üst dudağın ‘cupid bow’ adı verilen kavisli kısmına, bir aydınlatıcı veya hafif bir göz farı sürerseniz, dudaklarınızın daha kalkık ve büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. 
   
 1. Sıra başroldeki ruja geldi! Dudağın ortasına (önce alt ve sonra üst) küçük bir doz ruj sürmeye başlayın ve rengi tüm alana dağıtmak için parmaklarınızla hafifçe bastırın.  
   
 1. Daha sonra rujla aynı tonda bir dudak kalemi ile dudak çevresini tanımlayın. Kalemle tüm dudakları boyamak gerekli değildir, çünkü bu çok fazla kalınlık yaratacaktır. 
   
 1. Dudaklara bir kat daha ruj sürün ve fazla ürünü bir kağıt mendille çıkarın. Bu noktada makyaj artistlerinden öğrendiğimiz harika bir makyaj tüyosunu da paylaşmak isteriz: Parmağınızı ağzınızın içine sokun, dudaklarınızı parmağınızın çevresinde sıkıştırın ve dışarı çekin. Gerekirse birkaç kez tekrarlayın. Bu şekilde dişlerinize yapışacak fazla ruj parmağınızda kalacaktır (gerçekten işe yarıyor!). 

Kırmızı Ruj Nasıl Matlaştırılır?

Son olarak, varsa şeffaf pudranıza, yoksa normal pudraya makyaj süngerinizi bastırın ve hafifçe dudaklarınızın üzerine uygulayın. Dudaklarınızı birbirine sürterek rengin eşit dağıldığından emin olun. Pudra, ruju sabitleyerek mat bir dokunuş ekleyecek. Aynı zamanda rujunuz daha kalıcı olacak ve bardaklara daha az bulaşacak! Bu yöntemi uygularken dudaklarınızın üzerine koyacağınız bir peçete, ideal miktarda pudranın dudaklarınıza geçişini sağlayarak kusursuz bir görünüm yaratabilir.

Kırmızı Ruj Makyajı

İster özel bir etkinliğe katılıyor olun ister sıradan herhangi bir günde kendinizi daha renkli hissetmek isteyin, çekiciliğinizi bir üst seviyeye çıkarmanın en kolay yollarından biri dudaklarınıza en sevdiğiniz kırmızı ruju sürmektir.

Kırmızı bir dudağın harika yanı, inanılmaz derecede çok yönlü olmasıdır; hemen hemen her duruma uyan çarpıcı bir görünümdür. Ama makyajınızın geri kalanını nasıl yaptığınıza gerçekten daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Sizlere 3 farklı ve uzman onaylı stil önerimiz olacak:

 • Taze bir görünüm!


‘Makyajsız’ makyaj görünümü, aslında koyu kırmızı bir dudakla eşleştirmek için en iyi alternatiflerden biri. Dudaklarınızı odak noktası yapmayı seçtiğiniz için, yüzünüzün çok kalabalık görünmesini istemezsiniz. Buradaki fikir, her şeyi minimumda tutmaktır. Bu stili mükemmelleştirmenin anahtarı ise sağlıklı bir cilttir. Sağlıklı, parlak bir ten rengi, kırmızı ruj için de çok önemlidir. Yüz astarı uygulamadan önce cildinizi doğru ürünlerle nemlendirin. Ardından, cildinizi eşitlemek için renkli bir nemlendirici veya BB krem kullanın.

gigi hadid kırmızı ruj
 • Kanatlı eyeliner ile klasik görünüm!


‘Az daha fazladır’ mottosu söz konusu kırmızı ruj olduğunda da geçerlidir. Ancak bu, siyah kalemi tamamen gözden çıkarmanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, klasik bir kedi gözü, koyu bir dudak rengiyle eşleştirildiğinde inanılmaz derecede çarpıcı görünür. Özel zamanlarda, ters bir kedi gözü efekti elde etmek için göz kalemini gözünüzün iç köşelerine uzatmak gibi daha yaratıcı bir stil de tercih edebilirsiniz.

 • Bronz güzellik!

Güneşle renklenen bir cilt her zaman sağlıklı ve iyi görünür. Denkleme bronzlaştırıcı ekleyerek cazibenizi bir üst seviyeye çıkaralım! İlk adım nemlendirmektir. İçeriden parıldayan doğal ışıltılı bir cilt için, tüm cilt bakımınızı önemseyin. Ve makyaj öncesi de favori nemlendiricileriniz ile yüzünüzü besleyin. Ardından ağır kontur uygulamasını es geçin ve bunun yerine yüzünüzün doğal hatlarına belirginlik kazandırmak için bronzlaştırıcı kullanın. Tabanı oluşturduktan sonra, yüzünüzü çevreleyen alanlara ters ‘3’ deseninde daha fazla bronzlaştırıcı uygulayın. Fırçayı şakakların yakınına alnınıza yerleştirin, ardından elmacık kemiklerinizin üzerinden burnunuza doğru çekerek dışarı ve aşağı doğru getirin. Bu, tüm teninize daha fazla sıcaklık ve boyut kazandırırken yüz hatlarınızı şekillendirmek için daha doğal bir stil olacaktır. Ve son olarak kırmızı rujunuzu sürün!

jlo

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu