Zevosis

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Mevsiminde dalından koparılarak önümüze gelen kirazların sapları asla atmıyoruz. Ne mi yapıyoruz? Güzelliğinize güzellik katan bir kiraz sapı çayı yapıyoruz.

 • 04 Aralık 2021
 • 651 kez görüntülendi.
Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Hepimiz doğadan gelen güzelliklerin şifasına inanıyoruz ve doğal ürünleri kullanmayı tercih ediyoruz. Doğanın bize sunduğu güzelliklerin yanında besin değerleri yüksek ve yararlı birçok bitki bulunmaktadır. Bitkiler, asırlardır şifa için bilinçli insanlar tarafından çiçeğinden yaprağına kadar tercih edilmektedir. Eski tarihte şifacılar tarafından, günümüzde ise ilaçlama sanayisinde kullanılarak bitkilerden faydalanıyoruz.

 

Gündelik hayatımızda huzurundan, şifasından ve sakinliğinden faydalanmak için sürekli bitki çayları tüketiyoruz. Tükettiğimiz her bitkinin özelliklerine göre vücudumuza farklı faydaları vardır. Bu faydalı bitkilerden bir tanesi de kiraz sapıdır. Geleneksel tıpta çok yaygın olarak bilinen kiraz sapı genelde çay formunda tüketilir. Peki bu kiraz sapı çayı nedir? Vücudumuza sağladığı özellikler nelerdir? Faydaları ve hangi derdimize derman olduğunu hep beraber bir inceleyelim.

 

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Mevsiminde dalından koparılarak önümüze gelen kirazların sapları asla atmıyoruz. Ne mi yapıyoruz? Güzelliğinize güzellik katan bir kiraz sapı çayı yapıyoruz. Hem bu sayede arta kalan ürünleri kullanıyor hem de yaptığımız çayın şifasından faydalanıyoruz. Yüzyıllardır köylerde ninelerimiz kiraz sapı çayını şifa olsun diye kullanmış ve şimdi bizlere kalmış bir mis gibi bir bitki çayı… Peki sizi büyüleyici bir güzelliğe kavuşturan bu sihirli çay nasıl yapılır?

 • Sapları bir güzel yıkadıktan sonra temiz bir kabın içine koyuyoruz.
 • Temiz sapları, güneş görmeyen gölge yerde ve temiz bir bezin üzerinde birkaç gün kurumaya bırakıyoruz. Küflenmemesi için kurumuş olmasına dikkat ediyoruz.
 • Oda sıcaklığının normal olduğu, nemli olmayan kuru bir ortamda ağzı kapalı olarak muhafaza ediyoruz.
 • Kaynamış suya sonradan kurutulmuş kiraz sapını ilave ediyor ve demlenmeye bırakıyoruz.
 • Yararlı antioksidanların yok olmaması için tarif şu şekilde olmalı: 1 bardak kaynamış suyun altını kapatın, içine 1 yemek kaşığı kuru kiraz sapı ilave edin ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Tadının yerinde olması için demlenmeyi çok uzun süre tutmamalıyız.
 • Kiraz sapı çayını aç karnınıza içmeniz sindirim sisteminiz için oldukça faydalı olacaktır. Herhangi bir mide rahatsızlığınız var ise sabah kahvaltıdan sonra, akşam yemekten sonra tercih edebilirsiniz.

 

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

kiraz sapı çayı zayıflatır mı

Kiraz meyvesi gibi kirazın sapı da içerdiği vitamin ve mineraller bakımından oldukça faydalıdır. Kiraz sapı içeriğinde A, E, C, K vitaminleri, magnezyum ve potasyum, serotonin ve melonin antioksidanları içerir. İçeriği çok zengin olan kiraz sapının faydaları şunlardır:

 • Kiraz sapı içeriğinde bolca antioksidanlar içerir ve doğal ödem attırıcı yanı çok kuvvetlidir.
 • Toksin maddeleri kolaylıkla vücuttan atmasını sağlar ve şişkinliklerden kurtulmanızı sağlar.
 • Kiraz sapı ödem attırıcı yönüyle iyi bir zayıflama çayıdır.
 • Metabolizma hızını yükseltir ve gün içinde tokluk hissi sağlar.
 • Antioksidan özelliği sayesinde bağırsakların iyi çalışmasına yardımcı olur.
 • İyi bir iltihap önleyici ve idrar sökücü özelliğine sahiptir. Bu yüzden böbrek ve idrar yolları enfeksiyonlarını temizler.
 • Böbrek ve idrar yollarında oluşan taşın ve kumun atılmasını kolaylaştırır.
 • Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakları temizler.
 • Vücuttaki toksin maddeleri temizleyen antioksidanlar aynı zamanda selülit oluşmasını engeller.
 • İçerdiği vitaminlerle vücut direnci artar ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemi güçlenir.
 • Bağırsakları hızlandırarak şişkinlik ve kabızlık rahatsızlığına iyi gelir.
 • Adet şişkinliğine iyi gelir ve adet söktürücü olarak sancılara iyi gelir.
 • Kanın temizlenmesini sağlar ve karaciğer organını olumlu etkiler.
 • Damarlarda yağ ve plaka tıkanıklığını engeller ve damar tıkanıklığına iyi gelir. Kalbin daha düzenli çalışmasını sağlar.
 • Yüksek ve kötü kolesterolün düzelmesine yardımcı olur.
 • İçerdiği potasyum sayesinde vücudun tuz-su sıvısını dengede tutar.
 • Eklem iltihaplanmasını engeller ve iltihapların açılmasını sağlar. Aynı zamanda romatizma hastalığına da iyi gelmektedir.
 • Kanı temizleme özelliğinden dolayı anemiyi engeller.
 • İçerdiği yüksek E vitamini sayesinde cilt güzelliğini destekler ve yaraların çabuk iyileşmesi, enfeksiyonlu akne oluşumunu engeller.
 • İçerdiği melonin sayesinde iyi bir sakinleştirici olarak sağlıklı bir uyku sunar.
 • Serotonin hormonu içererek gün içerisinde enerjili ve mutlu hissetmenizi sağlar.
 • Prostat rahatsızlığına iyi gelir.

 

Kiraz Sapı Çayı En Çok Zayıflamak İçin Tercih Ediliyor!

Geleneksel tıbbı yöntemlerde zayıflama alanında en çok kiraz sapı çayı tercih ediliyor. Neden mi? İçeriğinde barındırdığı antioksidanlarla vücuttan toksin maddeler kolayca atılıyor. Şişlikler gidiyor, ödemler atılıyor, metabolizma hızlanıyor ve kaloriler yanıyor. Peki zayıflamak için kiraz sapı çayı nasıl tüketilmeli?

Bir tutam kurutulmuş kiraz sapını kaynamış suda demleyin ve yemeklerden önce için. Böylece daha çok besin almanızı engeller ve hızlanan metabolizma yağ yakmaya başlar. Diyet yaparken mutlaka gün içerisinde tercih etmelisiniz. Gün boyunca kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur ve diyetinizi destekler. Zayıflarken bile zinde hissetmenizi, canlı ve enerjik olmanızı sağlar. Vücudunuzda oluşan ödemlerden kurtulmanıza, sindirim sisteminizin hızlanmasına katkıda bulunarak kısa zamanda kolaylıkla kilo vermenize yardımcı olur. Aynaya baktığınızda bu ben miyim dediğin değişimler için sen de bu tarifi deneyebilirsin!

Sıcak yaz aylarında kilo verirken çay olarak tüketmek istemiyorsanız, demlenen kiraz sapı çayını soğumaya bırakın ve içine birkaç tane buz ilave edin. Böylece sıcak yaz aylarında soğuk çay olarak tüketebilirsiniz.

 

Kiraz Sapı Çayı Ne Zaman İçilir?

Kiraz sapı çayı içerdiği vitaminler sayesinde ruh haliniz ve rahatsızlıklarınız için doğal olarak tercih edeceğiniz bir bitki çayıdır.

 • Kendinizi üzgün, halsiz, gergin hissettiğinizde serotonin ve melonin içeren kiraz sapı çayı ruhsal olarak iyi gelir.
 • Adet döneminde mutlaka baş ucu çayınız olmalı, sancılarınızı kesmeye yardımcı olacaktır.
 • İdrar yolları enfeksiyonlarında ve böbreğinizde taş ve ya kum var ise gün içerisinde kiraz sapı çayı tüketmeniz bu sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Günün ilk saatlerinde aç karnınıza kahvaltıdan önce 10-12 saatleri arası, akşam 16-18 saatleri arasında tercih etmelisiniz.

 

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Tüketilmelidir?

Kiraz sapı çayını belirli bir miktardan fazlasını tüketmeniz sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden 14gün boyunca içmeniz ve sonrasında uzun bir ara vermeniz gerekiyor. Verilen tariflerdeki gibi belirli miktarda ve aralıklarda içtiğinizde yan etkisi yok denecek kadar azdır. Bir hafta içtikten sonra 3 gün ara verebilir, diğer hafta tekrar içmeye devam edebilirsiniz. Metabolizmanızın yorulduğunu hissediyorsanız bir gün aralıklı ya da haftada bir kez tercih edebilirsiniz. Bunların dışında eğer yedikleriniz ağır geldiyse yemek yedikten 20 dakika sonra 1 bardak kiraz sapı çayı içebilirsiniz.

Kiraz sapı içerdiği hormonlardan dolayı çocukların içmesi önerilmez. Bu yüzden kadınlar için: 15 yaşından sonra genç kızlar hafta da 1 kez içebilir, erkekler ise 40 yaşından sonra tüketmesi sağlıklıdır. Ayrıca adet döneminde kiraz sapı çayını, kadınların aç veya tok karnına günde 1 bardak olarak tüketmesi sağlıklıdır. Çünkü: kiraz sapı çayı kan sulandırıcı etkisi vardır ve adet kanamasının uzun sürmesine neden olabilir.

 

Kiraz Sapı Yan Etkisi Var mıdır?

Kiraz sapı çayının yan etkisi yok denecek kadar azdır. Çok fazla miktarda ve sürekli kullanıldığında bazı yan etkiler görünebilir. Bu yan etkiler şunlardır:

Çok fazla tüketildiğinde su atılımı artacağı için şiddetli ishal ve halsizlik görülebilir.

En çok etkisi olan metabolizma hızlandırma etkisiyle sindirim sisteminizde ve böbreklerde kalıcı hasarlar bırakabilir.

Kan sulandırıcı etkisiyle özellikle şeker hastaları için tehlikeli olabilir. Kanamayı artırır ve yaraların iyileşmesi sürece artar.

Kiraz sapı çayını, kronik rahatsızlığınız var ise ilaç olarak kullanmamalısınız. Doktorunuzun verdiği ilaçların yanında kullanmak da tehlikeli olabilir. Bu yüzden doktor gözetiminde kullanmanız faydalı olacaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Rare Beauty İncelemesi: Selena Gomez’in Makyaj Markası ile Tanışın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ