Sanat

Karsu Dönmez Kimdir? Sandığınızdan Çok Daha Fazlası!

Özellikle geçtiğimiz haftalarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Karsu Dönmez ’in yemek programı için bir araya gelmesinden sonra en çok merak edilen isimlerin başında geliyor güzel sanatçı…

 

Karsu Dönmez Kimdir?

Türk kökenli şarkıcı, piyanist aynı zamanda besteci ve söz yazarı ve üstüne üstlük aranjör olan Karsu Dönmez, yaptığı besteler ve şarkılarla sadece Türkiye’de değil dünyada geniş yankı uyandırdı. Narin parmaklarıyla adeta piyanoyu konuşturan ve ondan çıkardığı büyülü tınılar ile insanları cezbeden Dönmez’i biraz daha yakından tanıyalım…

 

Karsu Dönmez Nerelidir?

Karsu Dönmez, 19 Nisan 1990 yılında Hollanda’nın Amsterdam şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Hatay’dan göç eden Türk kökenli Birgül ve Alpaslan Dönmez çiftinin iki kız çocuğundan biridir. 8 yaşında televizyonda gördüğü piyanoya âşık olur. Ailesi onun bu isteğine kayıtsız kalmaz ve ona önce bir piyano kiralarlar. Kızlarının piyanoya olan ilgisini ve doğuştan gelen yeteneğini gören Dönmez ailesi, sonrasında biriktirdikleri parayla kızlarına piyano satın alıp o zamanlar pek farkında olmasalar da kızlarına film gibi bir hayatın kapısını sonuna dek aralarlar. Daha sonrasında Karsu, Hollanda’daki Amerikan Büyükelçiliği tarafından verilen burs ile Amerika’ya gider ve Rhode Island Üniversitesi’nde şan eğitimi alır.

Karsu Dönmez Müzik Hayatına Ne Zaman Başladı?

Karsu, ailesinin desteğini sonuna kadar arkasına alır. Aktif müzik hayatına başlamasına da babası vesile olur. Daha 16 yaşındayken garsonluk yaptığı babasının Amsterdam’daki restoranında haftanın belli saatlerinde piyano çalar ve sanatını konuşturur. Bu hal kısa sürede müşterilerin ilgisini çekmeye başlar. Günden güne, kulaktan kulağa ünü yayılır ve insanlar bu küçük kızı dinlemek için akın akın gelmeye başlarlar. Öyle olur ki restoran talepleri karşılayamaz hale gelir. Sonunda ailesi Karsu Dönmez için hususi bir salon tutmaya karar verir. Böylece onu dinlemek için gelenlere geniş bir alanda konser verebilecektir.

Öyle de olur, kiralanan salonda ilk konserini verir. Lakin bu konser onun beklemediği bir şeyi getirir…

Beklenmeyen Oldu!

O beklemediği şey peş peşe dünyanın en önemli sahne ve organizasyonlarından tekliflerin gelmesi, adeta sağanak gibi tekliflerin yağmasıdır. Kapısında pek çok organizatör sıra olur. Kısa zaman içinde Concertgebouw’dan North Sea Jazz Festival’i ve dahi New York Carnegie Hall’a kadar önemli sahnelerde sanatını icra eder. Önemli sanatçılar tarafından övgülere mazhar olur. “Sanki dev bir caz yıldızını dinliyoruz” şeklindeki iltifatlara muhatap olur.

Hayatı Film Oldu!

Yükselişini sürdürdüğü o zamanlarda kendisini dinlemeye gelen belgeselci Mercedes Stalenhoef’in de dikkatini çeker. Altın Buzağı ödüllü yönetmen, çok etkilendiği Karsu’nun müzik kariyerini 5 yıl kadar yakından takip eder. Nihayetinde bu başarı hikayesinin belgeselini yapmaya karar verir ve yapar da… Bu film Hollanda’da ve dünyada sükse yapar. Belgesel filmi Karsu’nun tanınırlığını gitgide artırır. Bir restoranda başlayan garsonlukla karışık müzik serüveninde artık dünyaca ünlü biri haline gelir.

Karsu Dönmez İlk Albümünü Ne Zaman Çıkardı?

Rüştünü ispat eden Karsu, 2011 yılında Türkiye’deki bir plak şirketiyle anlaşır. İlk stüdyo albümü olan Confession’ı 2012 yılında piyasaya sürer. 2015 yılında da Colors adlı albümü Türkiye’de çıkarır. İki albümde de yer alan şarkıların ekseriyetinin söz ve müzikleri Karsu’ya aittir.

İlk Defa Hangi Programda Boy Gösterdi?

Türkiye medyasında ise ilk defa 2012 yılında Güneri Civaoğlu tarafından sunulan Şeffaf Oda adlı programında yer alır. Bu program vasıtasıyla pek çok Türk hayranı kazanmıştır.

Türkiye’de Verdiği Konserler

Karsu, İstanbul Zorlu Center PSM, Ankara Caz Festivali, Alanya Caz Festivali ve Akbank Caz Festivali gibi pek çok organizasyonda yer aldı. Konserlerini 2014-2015 yılları arasında From New York to Istanbul adında bir dünya turnesiyle sürdürdü. 2018 yılında Plays Atlantic Records adlı projesiyle 40’ı aşkın salonda sanatını icra etti. Bu konserlerde Atlantic Records plak şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün’ün hayatı anlatıldı hem de Atlantic Records tarafından çıkarılan hitler Karsu tarafından tekrar yorumlandı. Bu yorumlamayı sahneye taşıdı ve 2018 Mayıs’ta ilk kez Türkçe olarak Zorlu PSM’de konser verdi. Plays Atlantic Records turunu Londra Cadogan Hall’da tamamladı. Üç yıllık çalışmanın neticesinde Ekim 2019’da kendi adını verdiği Karsu isimli dördüncü albümünü çıkardı.

Karsu Dönmez Kaç Dil Biliyor?

Karsu, Felemenkçe, İngilizce ve Türkçe dillerini biliyor.

Karsu Evli mi?

Evli değil ancak Ekşi Sözlük’ün düzenlediği “Buyurun Benim” adlı programda hayatında birinin olduğunu söylemiştir.

Karsu Dönmez’in Başarısının Sırrı Nedir?

Her fırsatta ailesinin en büyük destekçisi olduğunu dile getiren Karsu Dönmez’in sanıyoruz başarısının sırrı babasının şu sözleri sözlerinde saklı:

“Eşimle Hollanda’da çocuk sahibi olmaya karar verdiğimizde o çocuğun kendi ayakları üzerinde duran, özgüvenli bir insan olması gerekir diye düşündük. Bunun öncül şartıysa, mutlaka bir beceriye sahip olmasıydı. Bu bir sanat dalı olabilir veya resim, futbol yüzme gibi başkaca alanlarda da olabilirdi. Ayrıca toplum içinde aktif olarak yer alması gerekiyordu. Yani, toplumdan kopuk şekilde yaşamamak kendi derneklerimize veya camiamıza kapanmamak elzem. İki kızımızın da güçlü olması gerektiğini düşündük ve bunu savunduk. Kızların donanımlarının yeterli olması gerekiyordu. Eğitim uzmanı olan eşim ve sosyal bilimler uzmanı olarak ben, çocuklarımızın kültürlerden kopmaması gerektiğine, çeşitli kültürleri tanımaları gerektiğine inandık. Spor ve sanata yönelmeleri dışında pek çok dil bilmesi gerektiğini de bilerek hareket ettik. Çocuklarımızı sokakta başıboş şekilde oynamalarına çanak tutmak yerine bir spor okuluna, hafta sonları baleye, haftada bir gün de müziğe yolladık. İlgilerini yakından takip ettik. Severek yapmaları önemliydi. Ki öyle de oldu.”

Siyasetçilerin Yapamadığını O Yaptı!

Ayrıca yeri gelmişken baba Alpaslan Dönmez’in dikkat çekici şu ifadesini de paylaşalım:


“Yunus Emre Enstitüsü’nün Ankara Semineri’nde Karsu konuşma yaptı. Orada bir bakan yardımcısı, Karsu Dönmez hakkında güzel bir söz söyledi, dedi ki: Siyasetçiler olarak bizlerin başaramadığını küçük bir Türk kızı başardı.”

Dünyaya Türk müziğini, eserlerini tanıtarak yapılamayanı yapan, inanılması çok güç ve peri masallarını kıskandıracak nitelikle bir yaşam… Yetenek ve bunun keşfedilmesi ve doğru yönlendirilmesi ile başarısızlığın değil başarının kaçınılmaz(!) olduğunu kesinlikle gözler önüne seren bir kariyer….

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Gece Yatmadan Yemek Yemenin Zararları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu