Sağlık

Kara Mürver Nedir, Faydaları Nelerdir? Kara Mürver İçeren Vitaminler

Kara mürver (Avrupa mürveri, Sambucus nigra), mürver çalısının koyu mor meyvesidir. Antosiyaninler olarak bilinen komplex bir antioksidan kaynağı olan mürver, kabızlık, soğuk algınlığıyla birlikte grip, saman nezlesine benzer alerjik reaksiyonlar ve sinüs problemlerinin tedavi ve çözüm sürecinde etkilidir. Bunların yanı sıra diş ağrısı, siyatik ve yanıkların tedavisinde de yararlı olabileceğini iddia edilir, ancak bu iddialardan bazıları diğerlerine göre araştırmalar tarafından daha az desteklenir. 

kara mürver kabızlık

Mürver, yüksek düzeyde faydalı besin maddeleri nedeniyle bir süper gıda olarak kabul edilir. Kalorisi düşüktür, ancak besin açısından zengindir. Antioksidanlarla doludur ve aynı zamanda harika bir flavanol kaynağıdır. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan antosiyaninler içerir. 

Besin takviyelerinde en sık kullanılan türdür. Şurup, pastil, çay ve sakız benzeri formlarda üretilerek mümkün olduğunca kolay tüketilebilir şekilde satışa sunulmaktadır. 

Kara Mürverin Faydaları Nelerdir? 

 
Mürverin sağlık yararlarının çoğu antosiyanine atfedilebilir. Bir antioksidan olarak antosiyanin, DNA düzeyinde hücrelere zarar veren serbest radikalleri temizleyerek çalışır. Ayrıca yüksek ölçüde antiviral niteliklere de sahiptir. Bu durum enfeksiyonların tedavisinde olumlu sonuçların gözlenmesine yardımcı olmaktadır.  

Ayrıca göstermiş olduğu anti-inflamatuar etkilerle, vücuttaki bağışıklık reaksiyonunu optimize eder ve böylelikle bölgesel şişkinlik ve ağrı minimuma indirilir. 

kara mürver grip

Mürverin bildirilen başka birçok faydası vardır, ancak bunların çoğu sınırlı bilimsel kanıta sahiptir: 

 • Soğuk algınlığı ve grip semptomlarını iyileştirebilir.  

Kara mürver özütünün ve çiçek infüzyonlarının gribin şiddetini ve uzunluğunu azaltmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuçları doğrulamak ve mürverin gripten korunmada da bir rol oynayıp oynayamayacağını belirlemek için daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır. 

 • Yüksek antioksidanlar.  

Normal metabolizma sırasında vücutta birikebilen reaktif moleküller salınabilir. Bu, oksidatif strese neden olabilir ve tip 2 diyabet ve kanser gibi hastalıklara yol açabilir. Antioksidanlar, bazı vitaminler, fenolik asitler ve flavonoidler de dahil olmak üzere gıdaların bu reaktif molekülleri uzaklaştırmaya yardımcı olan doğal bileşenleridir. Sürdürülen araştırmalar sonucunda antioksidan açısından yeterli zenginliğe sahip olan diyetler hakkında, kronik rahatsızlıkları önleyebileceğine yönelik inanımları doğurmuştur. Mürver bitkisi tüm formlarıyla birlikte son derece yüksek ölçüde antioksidan içeriğine sahiptir. Örneğin, meyvelerde bulunan antosiyaninlerden biri, E vitamininin 3,5 katı antioksidan gücüne sahiptir. 

kara mürver nedir
 • Kalp sağlığına iyi gelebilir.  

Mürver, kalp ve damar sağlığının bazı belirtileri üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir. Araştırmalar mürverin kandaki yağ seviyesini ve kolesterolü düşürebileceğini göstermiştir. Ayrıca kanda bulunan ürik asit miktarını azaltıcı etkiye de sahiptir.  

 •    Kan şekerini iyileştirir.  

Mürver, insülin salgısını artırabilir ve kan şekeri seviyelerini iyileştirebilir. Tip 2 diyabetin, kalp ve damar hastalıkları için önemli bir risk faktörü olduğu göz önüne alındığında, bu durumların önlenmesinde kan şekeri yönetimi önemlidir. 

 • Kanserle savaşmaya yardımcı olur.  

Test tüpü çalışmalarında bazı kanser önleyici özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. 

 • Zararlı bakterilerle savaşır.  
kara mürver faydaları

Kara mürver meyvesinin helicobacterpylori benzeri çeşitli bakteri formlarının büyümesine yönelik önleyici etki göstermiş, buna ek olarak bronşit ve sinüzitin göstermiş olduğu semptomlara yönelik iyileştirici reaksiyon vermiştir.  

 • Bağışıklık sistemini destekler.  

Sıçanlar üzerinde uygulanmış olan bir deneyde, mürver bitkisinin içermiş olduğu polifenol, akyuvar sayısının artmasında etki göstermiş ve böylelikle bağışıklık sisteminin direncini desteklediğine yönelik sonuçlara varılmıştır.  

 • UV radyasyonuna karşı koruma sağlar.  

Bileşeninde kara mürver kompleksi yer alan bir cilt bakım ürünü üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda 9.88 SPF değerine sahip olduğu kanıtlanmıştır.   

 • İdrar sökmeye yarar.  

Sıçanlar üzerinde gerçekleştirilen bir deneyde, kara mürver meyvesinin idrara çıkma sıklığı ile birlikte, vücuttaki tuzun atılabilmesini arttırdığına yönelik sonuçlar elde edilmiştir.  

 • Bazı antidepresan özelliklere sahip olabilir.  
depresyon

Bir çalışmada, kilo başına 544 mg mürver özü ile beslenen farelerin performansı ve ruh hali belirtilerini iyileştirdiği bulunmuştur. 

Kara Mürver Zararları ve Olası Yan Etkileri 

 
Kara mürver, pek çok konuda umut veren etkilere öncülük ediyor olsa da tüketim sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar gözden kaçırılmamalıdır. Bitkinin kabuk kısmı ve tohumlarıyla birlikte, henüz yeterli olgunluğa erişmemiş olan meyvelerin de aşırıya kaçan tüketimi sonucu, çeşitli mide problemlerinin meydana gelmesine sebep olan lektin maddesi içerdiği unutulmamalıdır.  

 yan etkiler

Ek olarak bu bitki, ender rastlanan durumlarda siyanojenik glikozitler içerebilmektedir. Bu madde siyanür salgılayabilen bir yapıdır. Badem ve kayısı çekirdeği de bu toksini içerebilmektedir.  

100 gram taze meyvede 3 mg siyanür ve 100 gram taze yaprakta 3-17 mg siyanür vardır. Bu, ortalama 60 kg bir kişi için tahmini ölümcül dozun sadece %3’üdür. 

kara mürver zararları

Bununla birlikte, kullanıma hazır ilaçlar ve pişmiş meyveler siyanür içermez, bu nedenle bunları kullananlarda ölüm vakası bildirilmemiştir.  

Mürver zehirlenmesinin hayati tehdit ölçüsü oldukça düşüktür. Fakat olası yan etkileri arasında baş dönmesi, uyuşma hissiyatı, ishal, bulantı, istifra ve nefes alma güçlüğü yer alır.  

Kara mürver, hamile kadınlar, emziren anneler ve çocukların kontrolsüz tüketiminin sakıncalı olduğu bir gıdadır. Bu kullanıcılarda olumsuz bir vaka kayda geçmiş olmamasına rağmen, sakıncalı olmadığını kanıtlayabilmek için de yeterlilik arz eden çalışma ve delil bulunmamaktadır.   

hamileler kara mürver kullanmalı mı

Kara Mürver Takviyesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 
Kara Mürver bileşenine sahip olan ilaçlar, FDA oluşumu tarafından diyet takviyesi olarak nitelendirilir. Bu da demek oluyor ki herhangi bir tıbbi problemin çözüm ve tedavisi için ilaç olarak pazarlanıp, satılamaz. Takviyelerin titiz araştırma veya testlerden geçmesi gerekmediğinden, kaliteleri önemli ölçüde değişebilir. 

Kalite ve güvenliği sağlamak için yalnızca U.S. Pharmacopeia (USP), NSF International veya ConsumerLab gibi bağımsız bir onaylayıcı kuruluş tarafından onaylanmış takviyeleri satın alın. 

Kara Mürver Ekstresi Nedir? 

 
Alternatif tıpta uzmanlaşan çoğu kesim, uzun süredir mürver meyvesinin antioksidan nitelikteki etkilerinin, kanserle birlikte kalp rahatsızlıklarının risk grafiğini düşürebileceğine yönelik ifadelerde bulunuyorlar. Antioksidan niteliği açısından zenginliğe sahip beslenme programlarının bu konuda etkinlik gösterebileceği kısmen doğru bir yaklaşıma dikkat çekse de kar mürver meyvesine yönelik ortaya konulmuş net bir kanıt söz konusu değildir.  

kara mürver ekstresi

The Journal of Nutrition’ın 2009 senesinde yürüttüğü bir araştırma, 12 hafta süresince günlük 500 mg olarak tüketilen kara mürver ekstresinin 52 postmenopozal kadın denekte kardiyovasküler rahatsızlıkların risk tablosunda kayda değer bir değişikliğe neden olmadığı sonucuna varmıştır.  

Kara Mürver Şurubu Nedir? 

 
Mürver şurubu, virüslerin neden olduğu soğuk algınlığı ve gribi tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılır.  2019 senesinde gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, üst solunum yolu semptomlarını önemli ölçüde azalttığı kanıtlandı. Bununla birlikte, yapılan farklı araştırmalara göre, mürver bağışıklık sistemini uyararak grip enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabiliyor.   

İnfluenza hastası 60 kişiyle 2004 yılında yapılan bir araştırmada, günde dört kez 15 ml mürver şurubu kullananların semptomlarında 2 ila 4 gün içinde iyileşme görüldüğü, kullanmayanların iyileşmesinin ise 7 ila 8 gün sürdüğü kaydedilmiştir. 

Kara Mürver Çayı Nedir? 

 
Kuru mürverden yapılan çayın içilmesi kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir. Bu müshil etkisi, mürverde antrakinon olarak bilinen bir bileşiğe atfedilir. Ayrıca ravent ve sinamekide bulunan antrakinon, bağırsaklardaki suyun emilimini engeller. Bu, bağırsakların temizlenmesini desteklemek için kas kasılmalarını (peristalsis) uyararak bağırsak basıncını arttırır. Mürverin müshil özellikleriyle ilgili çok az tıbbi literatür olmasına rağmen, beş güne kadar kullanılması güvenli görünmektedir. 

Düzenli olarak mürver çayı içmek, glikoz metabolizmasını uyararak kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olabilir. 

Mürverin gerçek faydaları hala tartışmaya açık olsa da mürver çayının vücudunuza ekstra vitamin ve diğer faydalı besinleri almanın lezzetli bir yolu olabileceği tartışılamaz. 

Düzenli olarak güvenilir bir kaynaktan mürver çayı içmek, diyetinize antioksidanlar ve diğer besinleri eklemenin harika bir yolu olabilir. 

Kara Mürver İçerikli Vitamin Takviyeleri 

 
Önemli bir C vitamini aktive edici olarak da bilinen kara mürver, barındırdığı antioksidanlar sayesinde oksidatif stresi azaltır ve buna bağlı gelişebilecek hastalık riskini düşürür. 

İyi bir lif kaynağı olması ise sindirim ve boşaltım sistemlerini desteklemesine yardımcı olur. İşte sizin için seçtiklerimiz:

 1. Sambucol Kara Mürver Efervesan Tablet 

İçeriğinde bulunan kara mürver sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren Sambucol efervesan tablet, bu özellikteki gıda takviyeleri arasında oldukça popüler. Çinko ve C vitamini takviyesi ile desteklenen tabletler, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını güçlendiriyor. Sambucol efervesan tablet, suda eriyen formülü ile kolay kullanım sunuyor ve müşteri memnuniyeti kullananların sayısı ile doğru orantıda artmayı sürdürüyor. 

sambucol


C Vitamini  ..60 MG 
Çinko  ..7,5 MG 
Kara Mürver Ekstresi  ..150 MG 
Önerilen Günlük Kullanım: Yetişkinler için günde 1-2 efervesan tavsiye edilir.  
Fiyat: 84 TL 

 1. Sambunex Vitamin Efervesan Tablet 

C vitamini ve çinko ilaveli bir gıda takviyesi. 4 ile 10 yaş arasındaki çocuklar ve yetişkinler için uygun olduğu belirtiliyor ve suda eritilerek tüketilmesi tavsiye ediliyor. 


C Vitamini  ..  68 MG  
Çinko  .. 7,5 MG 
Kara Mürver Ekstresi  .. 152 MG 
Önerilen Günlük Kullanım: 4-10 yaş grubu ve yetişkinler için günde 1 efervesan tabletin 200 ml suda(1 su bardağı) eritilerek tüketilmesi tavsiye edilir. 
Fiyat: 64 TL 

 1. Imubest Kara Mürver Kapsül 

 
C vitamini ve çinko minerali ile desteklenen Imubest Kara Mürver Kapsül, sıvı formuyla doğrudan tüketim imkânı sunuyor. Kullanıcı deneyimlerinde sıklıkla bahsi geçen lezzetli tadı, Imubest kapsüllerin öne çıkan özelliklerinden. 


C Vitamini -> 80 MG  
Çinko  -> 2,5 MG 
Beta Glukan (1,3 & 1,6) -> 100 MG 
Koenzim Q10 -> 30MG 
Kara Mürver Ekstresi ->  270 MG 
Önerilen Günlük Kullanım: Günde 1 kapsül alınması önerilir. 
Fiyat: 63 TL 

 1. Voonka Sambucus Nigra Çiğneme Tableti 

 
Çiğneme tableti formundaki Voonka Sambucus Nigra, kara mürver ekstrası dışında C vitamini, çinko ve CoQ10 içeriyor. Kara mürver bitkisinin hem çiçekleri hem de meyvelerinden faydalanarak hazırlanan formülün günde iki kez kullanılması tavsiye ediliyor. 

voonka kara mürver


C Vitamini -> 200 MG  
Çinko -> 4 MG 
Koenzim Q10 -> 10MG 
Kara Mürver Ekstresi -> 00 MG 
Önerilen Günlük Kullanım: Yetişkinlerin takviye edici gıda olarak tercihen yemeklerden sonra günde 2 defa 1 çiğneme tableti kullanması tavsiye edilir. 
Fiyat: 59 TL 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Kenevir Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu