Moda

Kapitone Mont Nasıl Kombinlenir? Kapitone Ne Demek?

Kapitone, özellikle son zamanlarda sıkça tercih edilen bir kumaş. Öncesinde, ev tekstilinde sık sık karşımıza çıksa da günümüzde kapitone mont trendi uçuşa geçti bile! Peki, son günlerde popülerliğini artıran bu kumaş nedir? Kapitone hangi materyallerden oluşur? Kapitone nasıl yıkanır? Gelin, öğrenelim…

 

Kapitone Nedir?

Kapitone yapımında iki kumaş arasına elyaf, sünger ve keçe benzeri dolgu malzemeleri yerleştirilir. Farklı desenlerde ve renklerde  hazırlanabilen kapitone kumaşlar, çok iğneli kapitone makinalarından geçirilerek yapılır. Kapitoneyi farklı kumaş türleriyle üretmek de mümkün. Farklı kumaş türlerinin üzerine birbirinden çeşitli desenlerle hazırlanabilen kapitoneler geçmişte genç kızların gelin olma aşamasında sık sık kullandıkları bir kumaştı. Çeyiz hazırlıklarında, genç kızlar yorgan, yatak örtüleri, masa örtüleri gibi ev eşyalarında sıklıkla kapitoneyi tercih ederlerdi. Büyüklerimizin evinde sık sık karşımıza çıkan bir kumaş aslında kapitone. Çeyiz kültürünün, daha doğrusu geleneksel çeyiz kültürünün azalması ile kapitone kumaşlar evlerde varlığını yavaş yavaş yitirdi. Soğuğa karşı da oldukça koruyucu olan kapitone kumaşlar artık montlarımıza taşındı.

 

Kapitoneyi özellikle son yıllarda sokaklarda, üzerimizde giyim malzemesi olarak görebiliyoruz. Fakat, daha öncesinde evlerde denk geldiğimiz bu kumaşları bir anda günlük yaşantımızda giyim malzemelerinde görmek şaşırtıcı olabilir. Zamanla kendine çeken, ev rahatlığı bize sokaklarda veren bu kumaştan yapılan kombinler başlarda soru işareti oluşturabilir. Alışılmışın dışında olan bu kumaştan oluşan montlar nasıl kombinlenir? Geleneksel evlerde kullanılan bu kumaşlarla, sokakta şık bir görünüm elde etmek mümkün mu? Evet, mümkün. Gelin, kapitone montları nasıl kombinleyeceğimizi görelim.

 

Kapitone Mont Nasıl Kombinlenir

  • Kapitone montları kombinlemek her ne kadar zor olsa da bir kaç adımı takip ederek güzel bir kombin oluşturmak mümkün.
  • Kapitone montlarda uzun ve kısa seçenekler mevcut. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız veya soğuğa karşı daha korunaklı olmayı diliyorsanız tercihiniz uzun montlardan yana olabilir. Bu modeller aynı zamanda sizi uzun ve ince gösterecektir.
  • Kapitone montun sizin için uygun olan boyutuna karar verdikten sonra kumaşın kalitesini kontrol etmelisiniz. Kalitesinden emin olmadığınız bir mont kombinlerinizde size yardımcı olamayacaktır. Ayrıca, kalitesine güvenmediğiniz bir kapitone mont sizi kışın soğuktan güçlü bir şekilde koruyamayabilir. Kapitone montunuzun materyaline dikkat etmelisiniz. Kapitone montunuzun materyali kalın ve güçlü olmalı. Ayrıca, kapitone montun astarı, montun kalitesi hakkında da çok şey söylüyor. Bu nedenle, montunuzun materyali ve astarını kontrol etmelisiniz.
  • Kapitone montun birbirinden farklı renkleri mevcut. Sevdiğiniz bir rengi tercih edebilirsiniz. Kapitone montunuzu kullanırken, zıt renkte bir çanta ile hoş bir kombin oluşturabilirsiniz. Aksi takdirde, siyah bir mont ile siyah bir çanta görünümümüzü kapatabilir.
  • Spor bir stilden yana iseniz, bunu kapitone mont ile sağlamak mümkün. Tercihiniz kargo pantolonları trikolarla bir araya getirmek olabilir. Bu kombininizi, pantolon ve trikonuzla uyumlu kapitone montunuz ve yağmur çizmelerinizle tamamlayabilirsiniz.
  • Tercihini spordan yana kullananlar için bir öteki kombin de; sweatshirt, pantolon, spor ayakkabı üzerine giyilen oversize kapitone mont olabilir.
  • Çiftlik stili yaratmak isteyenler için de kapitone montlar büyük bir kurtarıcı. Şort etek, salaş bir bluz ve yağmur çizmelerinizi ceket boy kapitone ile kombinleyebiliriz. Bu, size salaş ve aynı zamanda şık bir görünüm sağlayacaktır.
  • Mini etek tutkunuz varsa, oversize, uzun kapitone montlar size yardımcı olacaktır.
  • Mini etek, bluz ve üzerine uzun kapitone mont ile kışın da şıklığı yakalayabilirsiniz.

 

Kapitone Nasıl Yıkanır?

Kapitone kumaşlar için en uygun yıkama yöntemi onları  elde yıkamaktır. Kumaşınıza uygun bir sıcaklıkta bol suda yıkayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken, deterjanı lekeli olan noktalara dökmek ve yumuşak bir fırça ile ovalamaktır. Ardından, dikkatlice montu sıkarak durulayabilirsiniz. Kapitone kumaşın nemini bir havlu ile alabilirsiniz. Gölge bir yerde kumaşın kurumasını beklemelisiniz. Bu noktada, kumaşın uzun süre nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, küf üretilebilir.  Kapitone kumaşı kısa programda, soğuk su ve deterjanla da yıkamak mümkün.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Ergenlik Sivilceleri Neden Olur, Nasıl Yok Edilir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu