Sağlık

Kansızlık Adet Sancısı Yapar Mı?

Kansızlık, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin vatandaşlarında kaçınılmaz olan bir rahatsızlıktır. Çevresel faktörler, besinlerin sağlık değeri kansızlıkta büyük rol oynar. Kansızlık, tıp dilinde anemi olarak da bilinir. Özellikle kadınlarda daha sık görülür. Adet sancısı şiddetinin altında yatan nedenlerden biridir ayrıca kansızlık…

Kansızlık Nedir?

Kan, içerisinde farklı hücreler barındırır. Fakat, içerisinde en fazla olan kırmızı kan hücreleridir. Bu hücreler, soluduğumuz havayı vücudumuza taşır. Bu hücreler azsa veya işlevlerini yerine getiremiyorsa kansızlık oluşur. Kansızlık, hemoglobin üzerinde de etkilidir. Hemoglobin ise, akciğerlerde bulunan oksijeni vücuttaki tüm dokulara ve organlara taşıma görevi görür. Hemoglobin  ayrıca bir proteindir. Kansızlığın en büyük nedenlerinden biri ise; hemoglobinin kan üretmek için ihtiyaç duyduğu demirin vücutta yeteri miktarda bulunmamasıdır. Bu durum adet sürecini de etkiler. Adet gören kadınların yarısından fazlası adet sancısı çekerken; birçoğunun sancı nedeni kansızlık olabilir. Adet döneminde kansızlık yaşayan kişiler farklı belirtiler gösterebilir. Fakat, kansızlığın adet sürecine en büyük etkisi sık adet görülmesidir.

 Adet dönemi veya hamileliği ağır geçen bir kadın için; vücudunda demir eksikliği olduğu söylenebilir. Bunun diğer nedenleri de B12, folat eksikliği, kronik rahatsızlık veya genetik rahatsızlıklar olabilir. Fakat, saydığımız bu maddeler aynı zamanda kansızlık oluşumunu da tetikler.

Kansızlık Kadınlar Üzerinde Oldukça Yaygın

Yetişkinlerde yeni kan kemik iliğinde gerçekleşir. Burada, üretim düştüğü takdirde, kansızlık da artar. Maalesef ki, bu konuda kadınlar erkeklere oranla çok daha şanssızdır. Adet dönemlerinden dolayı birçok kadın kansızlık yaşayabilir. Bu da, kadınların erkeklere oranla 5 ila 10 kat daha fazla bu rahatsızlığa yakalanmasına neden olur. Ülkemizde kansızlık oranı yüzde 15 ila 20 arasındadır. Bu oran, tabii ki kadınlarda erkeklere oranla daha fazladır.

  • Kan kayıpları, gündelik hayatı büyük oranda etkiler. Adet sürecinde meydana gelen yoğun kanamalar, ağır kramplar, mide ülserlerinde oluşan kanamalar, basur kanamaları kansızlıktan oluşan fakat kronik rahatsızlığa da yol açan belirtilerdir. Ağır yaşanan bu belirtiler mutlaka bir uzmana danışarak iyileştirilmeye çalışılmalıdır.
  • Kötü beslenme bahsedilen belirtileri tetikler. Adet sancıları artabilir, kanamalar artabilir. B12 vitaminlerinin alınmaması, alkol tüketimi, düzensiz beslenme  bu süreci olumsuz etkiler.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet kanamaları, bebek için hazırlanan rahim duvarının döllenmediği durumlarda kanın vücuttan atılmasıdır. Rahim, bir kas dokusu şeklindedir. İç tarafını çevreleyen yumuşak duvarı atmak için rahim kasılır. Hormonlar da bu kasılmaların artmasına neden olur. Hormon, adet sürecine girmeden bir ila iki gün önce oluşmaya başlar ve adet süreci içerisinde etkisi azalır. Hormonlar ne kadar yüksek düzeyde ise, ağrı ve kasılmalar da o kadar fazla olur. Adet sancılarının en ağır döneminin adet başlangıcı olması da bundan kaynaklanır.

Kansızlık Adet Sancısına Neden Olur Mu? Kimler Daha Şiddetli Adet Sancısı Yaşar?

Adet sancısı kişiden kişiye değişebilir. Fakat, yapılan araştırmalara göre adet sancısı yaşayan kişiler genel olarak;

  • Kansızlık tespit edilen kişiler,
  • 30 yaşından küçükler,
  • Ağır adet kanaması olanlar,
  • Sigara tüketimi,
  • Düzensiz adet görenler,
  • Ailede adet sancısı çeken örnekleri olanlar kadınlardır.

Bahsedildiği üzere , kansızlık adet sancısını etkileyebilir. Fakat, kansızlığın asıl belirtisi düzensiz adet görülmesidir. Ağır adet sancılarının asıl nedeni ise hormonal değerlerin yüksek olmasıdır. Adet sancılarının bir diğer nedeni de altta yatan bazı hastalıklar olabilir. Bunlardan yaygın olanları; endometriozis, adenomiyozis, enfeksiyonlar, myomlar, ve kistlerdir. Adet sancıları diğer tıbbi rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaz. Sadece, kişinin günlük aktivitelerini yerine getirmesini belli bir oranda engelleyebilir. Kişinin odaklanmasını engelleyebilir. Geçici iştah sorununa neden olabilir. Genel olarak, geçici olan rahatsızlıkların dışında kişiyi etkilemez. Fakat yine de, sancılı kramplar fertilite, endometriozis, ektopik gebeliğe neden olabilir. Bu nedenle, evde yapılan doğal yöntemlerle sancılarla başa çıkılmaya çalışılsa da belli bir noktadan sonra bu işe yaramayabilir. Bu durumda bir doktora başvurulmalıdır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Aloe Veranın Cildimiz Başta Olmak Üzere Bize Faydaları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu