İlişkilerYaşam

İlk Buluşmanın İyi Geçtiği Nasıl Anlaşılır?

İlk buluşma, çoğu zaman potansiyel bir ilişkinin kaderini belirler. Tipik olarak, her bireyin diğeri hakkında daha fazla bilgi edinme ve ikinci bir randevu için yeterli neden olup olmadığını belirleme fırsatına sahip olduğu yüz yüze bir toplantıyı içerir. Peki ama ilk randevunun iyi geçtiğini nasıl anlayabiliriz? 

Sohbet akıp gittiğinde, diyalog esnasında ortak noktalar keşfedildiğinde ve hatta belki gecenin sonunda öpüşüldüğünde, bir ilk randevunun iyi geçtiğini anlamak kolaydır.  Ama bazen her şey bu kadar net olmayabilir, özellikle de o günden sonra karşı taraftan hiçbir haber alamadıysanız…  

İlk buluşmalar zordur. Bu nedenle ister flört sahnesinde yeni olun, ister içgüdülerinize güveniyor ama sağlama yapmak istiyor olun, işte ilk randevunun iyi geçtiğinin inkar edilemez işaretleri:  

 • Buluşma planlanandan uzun sürdü. 

İlk buluşmanın iyi gittiğine dair en önemli işaretlerden biri, ikinizin de planladığından daha uzun sürmesidir çünkü kimse kötü bir randevuyu uzatmak istemez.  

İlişki uzmanı Marlena Cole, planlanan zamanın yeterli olmadığı durumların iyi bir ilk randevunun en geçerli göstergesi olduğunu söylüyor:

“Birbirinizi bırakmak istemezsiniz. Saatlerce konuştuktan sonra geceye devam edecek başka bir yer arayabilirsiniz çünkü birbirinizden ve geçirdiğiniz zamandan çok keyif alırsınız.” 

 • İkiniz de konuşmaya eşit olarak katıldınız. 

Hepimizin başına gelmiştir! Flörtümüz tüm zamanını kendisi hakkında konuşarak geçirir ve sizin bir şey anlatmanıza fırsat tanımadığı gibi size soru sormaya da yeltenmez. Halbuki, iyi bir ilk buluşmadan sonra, her birinizin eşit miktarda konuştuğunu fark edersiniz. Üstelik, potansiyel partnerinizin ona söylediklerinizle gerçekten ilgilendiğini ve birkaç ortak ilgi alanı bulduğunuzu da keşfedebilirsiniz. 

 • Aynı şeylere güldünüz. 

Paylaşılan kahkahalar, kurulan bağın nihai işaretlerinden biridir. Evrimsel Psikoloji’de yayınlanan bir araştırma, başka birinin şakalarına gülmenin, o kişiyle flört etmenin bir işareti olduğunu kanıtladı. Bu, özellikle de bahsi geçen bir erkeğin şakalarına gülen bir kadınsa doğru. Ve eğer birlikte gülüyorsanız, bu daha da iyi! Araştırma, aynı anda gülen iki kişinin, birbirlerine romantik bir ilgi duyma olasılıklarının daha yüksek olduğuna işaret ettiğini de kaydetmişti. 

 • Birbirinizin farklılıklarıyla ilgilendiniz. 

Flörtünüz kağıt üzerinde tam zıttınız gibi görünüyorsa – çok farklı bir iş, tamamen farklı bir aile hayatı, bir köpek insanı yerine bir kedi insanı olması gibi- ama yine de konuşacak pek çok konu bulduysanız, bu harika bir işaret! Ortak ilgi alanlarını keşfetmek önemlidir, ancak bağlantı, demografik bilgilerinizi eşleştirmekten daha derine iner. 

 • Birbirinizle göz teması kurdunuz. 

Başka yerlere bakmak yerine birisiyle göz teması kurmak sadece kibarlık değildir, aynı zamanda ilk randevunun iyi gittiğine dair en ince işaretlerden biridir. Psychological Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar gönüllülerden yabancıların fotoğraflarına bakmalarını ve o kişiye romantik mi yoksa cinsel bir şekilde mi çekildiklerini yanıtlamalarını istedi. Gönüllüler romantik bir ilgi duyduğunda, gözleri kişinin yüzüne çekildi. Sadece cinsel ilgi söz konusu olduğunda ise gözleri doğrudan kişinin vücudunda dolaştı. 

 • İkiniz de fiziksel temastan çekinmediniz. 

Datingscout.com’da flört uzmanı olan Celia Schweyer, akıcı sohbete ek olarak, ilk buluşmada iki kişinin harika bir sözlü olmayan iletişim kurmasının da önemli olduğunu söylüyor.

“Bu, siz ve flörtünüzün, samimi bir şekilde değil, ince bir şekilde birbirinize birden çok kez dokunduğunuz anlamına geliyor. Yüksek sesli bir kahkaha sırasında kısaca elini tutmak ya da birbirinize yaklaştığınız için dizinizi hafifçe onunkine dokundurmak gibi…” 

 • Kendinizi onun hareketlerini yansıtırken yakaladınız ya da tam tersi. 

Kişilik ve Sosyal Psikoloji Bülteni’nde 2008 yılında yayınlanan ve sıkça atıfta bulunulan bir araştırma, insanların ilgi duydukları kişilerin hareketlerini ve beden dilini taklit etme eğiliminde olduğunu keşfetti. Yani ikinizin de aynı anda birden fazla kez bardağınıza uzandığınızı fark ettiyseniz, ortada kesinlikle bir kıvılcım vardır.

 • Telefonunuza bir kez bile uzanmaya gerek duymadınız. 

Telefonunuzu kontrol etmenin kaba olduğunu biliyorsunuz, ancak bu gerçek muhtemelen geçmişteki randevularınızda bunu yapmanızı engellemedi. Aslında, bir Deloitte araştırması, çoğu insanın telefonuna günde ortalama 52 kez baktığını kaydetti.  

Online flört sitesi profilehelper.com‘un sahibi Eric Resnick,

“Son bir buçuk saat içinde telefonunuza ulaşmadığınızı fark ettiğinizde, bunun harika bir ilk buluşma olduğunu bilirsiniz,” diyor. 

Instagram’ınızı birkaç defadan fazla kontrol etme dürtüsü hissettiyseniz (veya onun kendininkini kontrol ettiğini fark ettiyseniz), ikinizin mükemmel bir eşleşme olmaması muhtemeldir. 

 • İlk buluşma sırasında kendinizi nadiren gergin veya endişeli hissettiniz. 

Midede uçuşan kelebekler güzeldir, ancak birisiyle doğal olarak bağlantı kurduğunuzda, onun yanında endişeli hissetmemelisiniz. Maple Holistics’te psikolog olan Adina Mahalli,

“İlk randevunun kaçınılmaz garipliği göz önüne alındığında, bu kişiyle zaten bir şekilde rahat olduğunuzu fark ederseniz, ilk randevunuzun iyi geçtiğinin bir işaretidir. Konuşma akıyor, gülüyorsunuz ve onun yanında en özgün benliğinizi ortaya koymaktan çekinmiyorsunuz. Çok fazla gibi gelebilir ama iyi bir ilk buluşma tam da böyle hissettirmelidir.”

Yani aslında, herhangi bir noktada kendinizi güvende hissetmiyorsanız, bu içgüdüyü dinlemelisiniz. 

 • Daha önce ona anlattığınız küçük bir ayrıntıyı hatırladı. 

Herkes gülümseyerek başını sallayabilir. Ancak karşınızdaki insan konuşmanın ilerleyen kısımlarında söylediğiniz bir şeye atıfta bulunursa, onun gerçekten dinlediğinden ve anlattıklarınızı önemsediğinden emin olabilirsiniz. 

 • Sosyal medyada birbirinizi eklediniz. 

Çıktığınız kişi, randevunuzun mükemmel olmadığını düşünseydi, numaranızı veya Tinder’da eşleşmenizi silmesi, sizi Instagram’da takip etmeye başlamasından çok daha olasıydı. Bu nedenle, randevudan sonra takibe alınırsanız ve elbette eğer siz de istiyorsanız, ikinci randevu için kafanızda plan yapmaya başlayabilirsiniz demektir.  

 • Mazeretler sunmadınız. 

İki taraftan biri, birkaç hafta boyunca gerçekten çok meşgul olacağını ve “şu anda ciddi bir şey aramadığını” belirtme ihtiyacı hissediyorsa, bu elbette pek iç açıcı bir işaret değildir. Bu tür fikirleri konuşmanın başında tohumlamak, daha sonra garip bir şekilde reddedilmekten kaçınmanın bir yolu da olabilir. Her iki durumda da ilk buluşma için gereksizlerdir. 

 • Birlikte bir plan yaptınız bile. 

İki numaralı randevu için planların sağlamlaştırılması, ilk randevunun iyi geçtiğinin en bariz işaretlerinden biridir. Three Day Rule için Boston merkezli bir çöpçatan olan Lora Bertoldi, bu planların randevunuzda konuştuğunuz şeyle bir ilgisi varsa daha da iyi olduğunu söylüyor:

“Geçenlerde, hobi olarak yürüyüş yapmayı sevdiğini flörtüyle paylaşan bir danışanım vardı. Karşı taraf, sonraki hafta sonu en sevdiği şehir parkında, birlikte bir yürüyüş yapmayı önerdi. Harika zaman geçirdiler ve kesinlikle üçüncü bir randevu planlandı.” 

 • Arkadaş gruplarınız hakkında hikayeler paylaştınız. 

Size yakın arkadaşları hakkında hikayeler anlatıyorsa, bu hayatlarının önemli bir bölümünü size açmayı düşündüklerinin açık bir işaretidir. Arkadaşlarından hoşlanacağınızı veya arkadaşlarının sizden hoşlanacağını önermeleri daha da anlamlıdır. Schweyer,

“Bu, gerçekten iyi anlaştığınız ve sizi hemen sosyal çevresine dahil etmek istediği anlamına gelebilir” diyor. 

 • Diyalog, sıradan bir konuşmanın ötesine geçti. 

Derin diyaloglar, harika bir ilk buluşmanın anahtarıdır. Bir kişi hakkındaki tüm temel gerçekleri (nereli oldukları ve ne yaptıkları gibi) ortaya çıkarmak önemli olsa da daha derin bir sohbete girmek de gereklidir. Bunu yapmak, anlamlı bir şey hakkında konuşmak için yeterince rahat olduğunuzu ve daha ruhsal ve entelektüel düzeyde bağlantı kurma potansiyeline sahip olduğunuzu gösterir.

 • Randevudan sonra gideceğiniz yere kadar size eşlik etti. 

İster metro durağına ister arabanıza ister sokağınızın başına… Sizi bir sonra gideceğiniz yere kadar götürüyorsa, bunun nedeni muhtemelen yolları ayırmaya hazır olmamasıdır. Bunun daha da güçlü bir işareti, bir sonraki varış noktasına vardıktan sonra bir süre oyalanmasıdır. Hayata kaldığı yerden devam edeceğine, sizinle vakit geçirmeyi tercih ettiğinin açık bir işaretedir. 

 • Arkadaşlarınıza randevunuzdan bahsettiniz. 

Randevudan sonra arkadaşlarınıza mesaj göndermek için hemen telefonunuza mı yöneldiniz? İyi şeyler söylediğiniz sürece, bu ilk randevunun iyi geçtiğinin haberci işaretlerinden biri olabilir. İster bir sonraki adımı doğru attığınızdan emin olmak için geri bildirim arıyor olun, ister bu yeni kişiyle ilgili heyecanınızı paylaşıyor olun, arkadaşlarınızla ilk buluşmanız hakkında konuşmak, diğer kişinin potansiyeli olduğunu düşündüğünüzün olumlu bir işaretidir. 

 • Randevudan sonra zaman harcamadan iletişim kurdunuz. 

24 saat içinde bir mesaj veya arama aldınız mı? Bu genellikle iyiye işarettir. İlk randevudan keyif aldığının ve birlikte ikinci bir randevu planlamaya başlamak istediğinin açık bir işaretidir. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Erkekler Duygularını Neden Belli Etmez?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu