Sağlık

İlaç Kullanırken Neden Greyfurt Yememelisiniz?

Uzun süreli ve ciddi sağlık problemleri bir yana çoğumuz istesek de istemesek de bazı dönemlerde ilaç kullanmak zorunda kalıyoruz. Antibiyotikler, antidepresanlar, tansiyon, şeker, kan sulandırıcı derken bir noktada hepimiz eczanenin yolunu tutuyoruz. Ama doğru ilacın reçete edilmesi kadar, bu ilacın doğru kullanılması ve ilaçla birlikte tüketilen gıdalara da imtina gösterilmesi oldukça önemli. Bu noktada en öne çıkan ve tehlike arz eden besin greyfurt! Evet, gariptir ki çok sağlıklı görünen ve C vitamini deposu olan greyfurt, ilaç kullanırken ölümcül durumlara dahi neden olabilir? Peki ama neden ilaç kullanırken greyfurt tüketilmemeli? 

 

İlaç Kullanırken Greyfurt Tüketmek Neden Sakıncalı? 

Bazı besin maddeleri, içerikleri sebebiyle ilaçlarla çok hızlı bir şekilde etkileşime girebilirler. Bu durum ilacın vücudumuzda parçalanması ve kana karışması üzerinde bir handikap yaratabilir. 

Greyfurtu ele aldığımızda ise bünyesinde barındırdığı furanokumarin kimyasalı bu tehlikeye neden olan başlıca etmen. Çünkü kullandığımız ilaçların vücudumuza karışabilmesi için görevli olan bazı enzimler bulunur. Bu enzimlerin başında ise cyp450 enzimi geliyor. Bu enzim karaciğerde bulunur ve ilaçların parçalanarak metabolize edilmesinde etkin rol alır. İlaçlar bu sayede vücudumuzda parçalanır ve sonrasında da atılır.  

İlaç kullanılan süreçte greyfurt tüketilmesi durumunda ise cyp450 enziminin bağırsaklarda yer alan türlerinden biri olan p-450 3a4, deformasyona uğrar ve kaybolur. Bu durum ise ilacın parçalanmasının önünde engel oluşturur. Parçalanamayan ilaçlar ise kanda birikme eğilimi gösterir. Kanda biriken ilaçlar ise zehirlenmeye yol açarak ölümcül tehlikelere neden oluşturur.  

 

Greyfurt Yedikten Kaç Saat Sonra İlaç İçilmeli? 

Gerçekleştirilen klinik çalışmalar greyfurt tüketimi ile ilaç kullanımının aynı gün içerisinde gerçekleştirilmemesi gerektiğini ortaya koymakta. Vücutta gösterebileceği reaksiyonlar 12 saati dahi geçebilmekte. Bu sebeple uzmanlar, greyfurt yedikten ya da greyfurt suyu içtikten sonra en az 24 saat süresince ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğini ifade ediyor.  

Hangi İlaçlarla Birlikte Greyfurt Tüketimi Sakıncalıdır? 

Greyfurtla birlikte alınmaması gereken ilaçların başında kemoterapi ve tansiyon ilaçları gelse de antibiyotikler, kolesterol düşürücüler, kan incelticiler, antidepresanlar ve hatta ağrı kesiciler dahi tehlike arz etmektedir. Bu noktada küçük bir parantez açarak, belirtmiş olduğumuz gruplardaki bazı ilaçların istisna teşkil edebileceğini de belirtelim.  

Diğer Turunçgiller de İlaç Kullanırken Tehlikeli mi? 

Uzmanlar hangi meyve olduğu fark etmeksizin, yedikten sonra ilaç alınabilmesi için iki saat kadar beklenmesi gerektiğini belirtiyor. Fakat söz konusu turunçgiller olduğunda bu süreç biraz daha uzamalı. Greyfurttan zaten bahsettik. Peki ya diğer turunçgiller? Bu noktada portakal ve ağaç kavunu olarak da bilinen pomelo meyvesi de ilaç kullanımı sırasında risk teşkil ediyor. Bu nedenle greyfurt, pomelo ve portakal gibi meyveleri tükettikten sonra ilaç almak için mutlaka 24 saat geçmiş olmasına dikkat edin.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir:  Benexol B12 Nedir? Ne İçin Kullanılır? Kullanım Sıklığı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu