Zevosis

Hirudoid Krem Nedir, Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Hirudoid krem, özellikle ciltteki morluklara karşı son derece etkili olmasıyla tanınır ve uzman doktorlar tarafından sıklıkla önerilir. Ancak faydaları bu özelliği ile sınırlı kalmadığı için biraz daha yakından inceleyelim istedik…

  • 07 Eylül 2021
  • 5.105 kez görüntülendi.
Hirudoid Krem Nedir, Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Sadece eczanelerde satılan Hirudoid krem, özellikle ciltteki morluklara karşı son derece etkili olmasıyla tanınır ve uzman doktorlar tarafından sıklıkla önerilir. Ancak faydaları bu özelliği ile sınırlı kalmadığı için biraz daha yakından inceleyelim istedik…

Ürünün içeriğinde cildin dermis tabakasında bulunan ve vücudun doğal MPS’sine benzer olan MPS (mukopolisakkaritler) bulunur.  Mukopolisakkaritler yara izlerinin yumuşamasını ve skar dokusunun esnekliğini arttırır, kızarıklığı azaltır ve böylece daha iyi bir kozmetik görünüm sağlar.

Krem ve jel formlarının her ikisi de küçük damarlar yoluyla kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan aktif madde heparinoidi içerir.

Her iki formunda da aktif bileşen olan heparinoid, küçük kan pıhtılarını çözerek iltihaplanmayı ve buna bağlı ağrı veya rahatsızlığı azaltmak için cilde topikal olarak uygulanır. Deri altındaki yüzeysel damarlarda kan dolaşımını iyileştirir ve zedelenen bölgedeki derinin hızlı şekilde onarılmasını destekler.

Hirudoid Krem Nedir?

Santa Farma İlaç Sanayi A. Ş. tarafından yabancı lisans ile üretilen ve tam adı Hirudoid Forte Jel olan ilacın etken maddesi mukopolisakkarit polisülfat’tır (kondoroitin polisülfat) ve 100 g krem içinde 445 mg miktarında bulunur.  Plastik burgulu kapaklı metal tüp ambalajlarda sunulan Hirudoid, karakteristik kokulu, açık bej renkli, emülsiyon şeklinde bir kremdir.

Hirudoid Krem yan etkileri

Hirudoid Krem Nasıl Kullanılır?


Mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanılması gereken kremin miktarı, etkilenen alanın boyutuna bağlıdır. Ağrılı bölgeye 5 ila 15 cm’lik krem veya jeli nazikçe uygulayın. Alan dokunulamayacak kadar hassassa, Hirudoid’i doğrudan üzerine değil, çevresine uygulayabilirsiniz. Günde 4 defaya kadar uygulanabilen krem, 2 hafta düzenli kullanıma rağmen şikayetlerinizi azaltmaz ise doktorunuza görünmeli ve tıbbi yardım istemelisiniz.

Hirudoid Krem Göz Altı Morluklarında Kullanılabilir mi?

Pek çok insanın mustarip olduğu göz altı morlukları için, güzellik ve bakım forumlarında, sıra dışı bir alternatif olarak sunulsa da Hirudoid kremi, hassas ve ince göz çevresine uygulamak ciddi sorunlara neden olabilir. Ürün, koyu halkalar için uygun değildir.

Hirudoid Krem Yan Etkileri


Bildirilen herhangi ciddi bir yan etki yoktur. Bununla birlikte, krem ve jel, alerjik reaksiyonlara neden olabilecek ek bileşenler içerir.

Krem bileşeninde, kontakt dermatit gibi cilt reaksiyonlarına neden olabilecek setostearil alkol ve lanolin içerir. Ayrıca içeriğindeki propilen glikol cilt tahrişlerine de neden olabilir.

Çok nadir de olsa deride daha fazla hassasiyet ve kızarıklık, kaşıntı, karın ağrısı, solunum güçlüğü, ürtiker, boğazda şişlik gibi yan etkilerle karşılaşılırsa zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Hirudoid Krem Emzirme ve Hamilelik


Hamile veya emziren anneler tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki kaydedilmemiştir. Ancak yine de doktorunuza danışmanız önerilir.

Hirudoid Krem Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?


Aşağıdaki durumlarda ve bölgelerde kullanımı sakıncalıdır:

  • Beş yaşın altındaki çocuklar
  • Açık yara, yanık ya da deri üzerinde kanayan bölgeler
  • Çatlak cilt
  • Çok geniş cilt alanları
  • Göz, ağız veya genital bölge gibi hassas cilt bölgeleri
  • Ağız veya burun içi gibi mukoza zarları

Hirudoid Krem Fiyatı


Sadece eczanelerde ve doktor reçetesi ile satılan Hirudoid kremin güncel fiyatı 23.17 TL’dir.


Hirudoid Krem Kullananlar

Hirudoid Krem ne için kullanılır


User 1: Ayak bileğim burkulduktan sonra bölgede morluk ve şişlik oldu. Üstelik ağrıyordu. Kremi kullanmaya başladıktan sonra kısa sürede tüm bu sıkıntıdan kurtuldum. Sürekli el altında bulunması gereken bir krem!


User 2:
Spora ya da trekkinge giderken ne olur ne olmaz diye mutlaka çantaya atıyorum. Daha önce birkaç kez kullanmak zorunda kaldım ve çok etkili oldu. Üstelik yan etkisi de yok!


User 3: Çok fazla bel ağrısı çekiyordum, oturmakta bile zorlanıyordum. Doktorumun tavsiyesi üzerine bu kremi kullanmaya başladım ve şikayetlerim hızla geçti. Artık yanımdan hiç ayırmıyorum.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ