Dizi - Film

Her Kadının En Az Bir Kez İzlemesi Gereken 20 Film

Sinemasever takipçilerimiz için kadınların hikayelerini öne çıkaran çeşitli filmleri bir araya getirdik, ilk kez izledikten çok sonra bile aklınızda kalacak özel filmleri…  

Bunlar bizi eğlendirmekten fazlasını yapan filmler; bize ilham veriyorlar, bizi güçlendiriyorlar ve kadın olmaktan gurur duymamızı sağlıyorlar. Bunlar heyecan verici zaferlerin hikayeleri, günlük isyanların hikayeleri, ne kadar ilerlediğimizi gösteren ve aynı zamanda daha ne kadar yol kat etmemiz gerektiğini aydınlatan küçük zaferlerin kutlamaları… 

Bu listede her türden kadınla karşılaşacaksınız ve hepsi sizinle konuşacak! Çünkü sonuçta sanat hayatı taklit eder ve belli ki hayat da sanatı.  

İşte bağımsız kadınların tutkusunu ve direncini kutlayan ilham verici filmler: 

 • Promising Young Woman / Yetenekli Genç Kadın (2021) IMDb: 7.5/10

Emerald Fennell’in yazıp yönettiği bu filmde Carey Mulligan, arkadaşı travmatik bir olayın kurbanı olduktan sonra okulu bırakan umut verici genç bir tıp fakültesi öğrencisi Cassie’yi canlandırıyor. Cassie, gündüzleri Instagram’a yakışır bir kafede çalışıyor ve geceleri kulüplerde sarhoş numarası yaparak “iyi” erkeklerin onu avlamasını bekliyor. 

Neden İzlenmeli? Acı tatlı filmi izlemek bazen zor olsa da Umut Veren Genç Kadın, rızanın karmaşıklığından bahseden intikam filmlerine çok ihtiyaç duyulan nüanslı bir yaklaşım. Bu hikayenin travmayı, kederi, öfkeyi, engellenen hırsı ve iyileşmeyi işlemesi ve tartışmaya açması sadece ilişkilendirilebilir değil, aynı zamanda gerekli de! 

 • The Farewell / Elveda (2019) IMDb: 7.6/10

Yönetmen Lulu Wang, Veda’yı gerçek olaylara dayanarak yazdı: Filmde, genç bir kadın, büyükannesinin ölmekte olduğunu öğrenir ve bu kasvetli gelişmeyi ailesi ile birlikte büyükanneden saklamayı planlar. Wang, bu iç karartıcı gerçek hikayeyi aldı ve 2019 yılının en çekici filmlerinden biri haline getirmeyi başardı. Maceraperest Billi, büyükannesiyle vakit geçirmek için Çin’e döner ve bu ölümcül sırrı kendine saklamak için mücadelesi de aynı zamanda başlar… 

Neden İzlenmeli? Bu hikayede tasvir edilen anne-kız ilişkileri, herhangi bir gencin ilgisini çekebilir. Kayıp, pişmanlık ve nostalji temaları bu filmi sadece aile hakkında değil, aynı zamanda kişisel gelişim hakkında da önemli kılıyor. 

 • The Favourite / Sarayın Gözdesi (2018) IMDb: 7.5/10

Kraliçe Anne’nin (Olivia Colman) mahkemesi bir entrika, sefahat ve tarz sahibi bir arkadan bıçaklama hikayesi. Hükümdarın sürekli yoldaşı ve sırdaşı olan Leydi Sarah Churchill (Rachel Weisz), inanılmaz bir güce sahiptir. Kraliçe tavşanlarıyla ilgilenirken, ordulara ve aristokrat muhaliflere komuta eder ve bu çok hoşuna gider. Ama Abigail Masham (Emma Stone) ortalığı altüst etmekle tehdit edince, kraliçenin sevgisi için verilen savaş büyüleyici bir kedi ve fare oyununa dönüşür… 

Neden İzlenmeli? Yorgos Lanthimos’un filminin tek başrolü yok, 3 tane var! Her kadın karakter, onları aynı anda hem kötü adam hem de kahraman yapan zorlayıcı, nadir bir karmaşıklıkla tasvir ediliyor. Ve bu inanılmaz derecede nadir bir kurgu. Ama dikkat edin, keskin diyaloglar son derece çarpıcı ve etki altında bırakma gücüne sahip! 

 • Widows / Dul Kadınlar (2018) IMDb: 6.9/10

Kocaları öldükten sonra Veronica (Viola Davis), Linda (Michelle Rodriguez), Alice (Elizabeth Debicki) ve Belle (Cynthia Erivo) bir araya gelirler ve hikaye başlar… 

Neden İzlenmeli? Dul Kadınlar, klasik soygun film türünü alt üst ediyor ve kadınları ön plana çıkarıyor! 

 • Alien / Yaratık (1979) IMDb: 8.4/10

Asteğmen Ripley (Sigourney Weaver) ve altı mürettebatı, beklenmedik bir şekilde durağanlıktan uyanır. Ne yazık ki, dev kana susamış bir uzaylı, gemiyi işgal eder ve ne yazık ki çok yavaş, çok korkmuş ya da sadece yanlış yerde olan herkesi öldürmek üzeredir! Ripley ise gözü dönmüş uzaylıya karşı savunmasız kalan bir avuç insan arasında en korkusuz olandır. 

Neden İzlenmeli? Bu film, sırf sinema tarihinin en belalı kadın kahramanlarından biri olan Ellen Ripley ile tanışmak için bile izlenebilir! Ayrıca Alien, bir kadının başrolde olduğu en iyi bilimkurgu filmlerinin ilki.  

 • 9 to 5 / 9’dan 5’e (1980) IMDb: 6.3/10

Sekreterler ve asistanlar Judy Bernly (Jane Fonda), Violet Newstead (Lily Tomlin) ve Doralee Rhodes (Dolly Parton), uzun süre şovenist erkek patronlarının çirkin muamelesine katlandıktan sonra aynı hayali kurarlar: Onu kov ve işi yönet! Ve sadece bir fantezi olan bu patronu ortadan kaldırma planları, kadınlar yanlışlıkla onun kahvesini zehirlediğinde gerçeğe dönüşür… 

Neden İzlenmeli? Bir komedi olmasına rağmen, 9’dan 5’e, işyerlerindeki toksik güç dengesizliklerini tartışmaların odak noktası haline getiriyor. 9’dan 5’e ileri görüşlü bir kurgu ve aynı zamanda Tomlin, Fonda ve Parton’ı yan yana görmek ayrı bir zevk! 

 • Terms of Endearment / Sevgi Sözcükleri (1983) IMDb: 7.4/10

Aurora Greenway (Shirley MacLaine), kızı Emma’nın (Debra Winger) Flap Horton (Jeff Daniels) ile evliliğinin yürümeyeceğini tahmin edebilirdi ama Emma kalbiyle seçti. Emma ve Aurora arasında, Emma’nın mutsuz evliliği ve Aurora’nın yan komşuda yaşayan astronotla gönülsüz ilişkisi sayesinde onları ayakta tutan derin bir bağ kurulur… 

Neden İzlenmeli? Oscar ödüllü film, anne-kız ilişkilerini konu alan en iyi ve en yürek burkan filmlerden biri olarak kabul ediliyor. 

 • The Color Purple / Mor Yıllar (1985) IMDb: 7.8/10

Alice Walker’ın 1962’de yayınlanan romanı The Color Purple, kalbinizi kıracak ve yeniden inşa edecek bir hikaye ve 1985 film uyarlaması da öyle! Hikaye, Celie’nin babası tarafından istismara uğrayan genç bir kız olduğu zamandan mutsuz evliliğine ve Sug Avery’nin (Margaret Avery) yoldaşlığı sayesinde bulduğu özgürlüğe kadar geçen 40 yılı konu alıyor. Sophia (Oprah) gibi, kırsal Mississippi kasabasındaki Celie’nin arkadaşlarının ve akranlarının hayatları da oldukça ilgi çekici ve araştırılmaya değer. 

Neden İzlenmeli? Mor Yıllar, dayanıklılık, hayatta kalma ve kadınların birbirleriyle kurdukları ve akla sığmayan olaylar boyunca ayakta kalmalarını sağlayan ilişkilerin dikkate değer bir hikayesi. 

 • Fried Green Tomatoes / Kızarmış Yeşil Domatesler (1991) IMDb: 7.7/10

Evelyn Couch (Kathy Bates), her Çarşamba, huysuz kocasına, bakımevindeki yaşlı teyzesini ziyaret etmek için eşlik eder. Evelyn bu bakımevinde, kocasıyla yapamadığı gibi gerçek ve değerli sohbetler edebileceği nazik bir kadın olan Ninny (Jessica Tandy) ile tanışır. Ninny ona Whistle Stop, Alabama adlı şimdi terk edilmiş bir kasabanın ve tren istasyonunun yakınındaki kafeyi işleten kadınların – Idgie (Mary Stuart Masterson) ve Ruth’un (Mary Stuart Masterson) – hikayesini anlatır… 

Neden İzlenmeli? Bu kadınlar arkadaş mı? Yoksa arkadaştan daha fazlası mı? Ruth ve Idgie arasındaki bağ, sınıflandırılamayan bir alana doğru gidiyor. Birbirleri için oradalar! Fried Green Tomatoes, hem Ruth ile Idgie hem de Evelyn ile Ninny arasında tamamen romantikleştirilmiş olsa da hoş bir dostluk portresi. 

 • The Joy Luck Club (1993) IMDb: 7.7/10

Her hafta dört arkadaş mahjong oyunları ve dedikodu için bir araya gelir. Kendilerine bir de isim takarlar: Joy Luck Club. Üstelik üyelerin hepsinin ortak bir yanı var: Çin’den göç ettiler ve Çinli-Amerikalı kızları onlar için bir gizem. The Joy Luck Club’da sekiz ayrı yolculuğun işlenişine ve dört ilişkinin gelişimine şahit oluyoruz. 

Neden İzlenmeli? Joy Luck Club, anneliğin fedakarlıklarına ve sevinçlerine buruk bir bakış; göç ve yerinden edilmenin gerçekleri yansıtan ve anneler ve kızları arasında sıklıkla var olan uçurumların kapatılabileceğinin kanıtı bir film. 

 • Muriel’s Wedding / Evlilik Rüyası (1994) IMDb: 7.2/10

Muriel (Toni Collette), Avustralya’nın çıkmaz sokak kasabası Porpoise Spit’te ortalama insanlardan oluşan bir ailede doğma talihsizliğine sahiptir. Bir fikir vermek gerekirse, Muriel’in babası ona “aptal, şişman ve işe yaramaz” demeyi sever. Muriel’in hayattaki hedefi Sidney’e taşınıp görkemli bir düğün yapmaktır. Yeni arkadaşı Rhonda Epinstock (Rachel Griffiths), ilkine yardımcı olabilir ve bir de Muriel’in ikinci planını yeniden düşünmesine! 

Neden İzlenmeli? Muriel’in Düğünü, sizi tamamen seven ve kabul eden insanları bulmakla ilgili bir film, Muriel’in ailesinin kesinlikle yapmadığı gibi! Filmi romantik mutluluğu arayarak geçirdikten sonra Muriel, mutluluğun aslında başından beri yanında olduğunu fark eder. 

 • Now and Then / Bağlılık Yemini (1995) IMDb: 6.8/10

Yaz tatilinin bitmesine üzülüyor musunuz? Şimdi ve Sonra’da, 12 yaşındaki dört çocuk hala o geniş zamanlı ayların tadını çıkarıyor. 1970 yazında, bu çocukların hepsi aynı önemli olayı yaşarlar. Yetişkin kadınlar olarak, memleketlerinde yeniden bir araya geldiklerinde ise o yazı hatırlar ve çocukluklarının hayatlarını nasıl şekillendirdiğini fark ederler. 

Neden İzlenmeli?  Büyümek, siz başka şeylere dikkat ederken gerçekleşir. Birden yaşlandığınızı fark edersiniz ve arkadaşlarınız da yaşlanır. Şimdi ve Sonra, çocukluktan yetişkinliğe geçişi ve arkadaşlıkların inanılmaz dayanıklılığını anlatan oldukça güzel bir film. 

 • Love & Basketball / Aşk ve Basketbol (2000) IMDb: 7.2/10

Monica’nın (Sanaa Lathan) kendisini zirveye taşımasını umduğu hayalleri vardır. Komşusu ve müstakbel erkek arkadaşı Quincy McCall (Omar Epps) gibi, Monica da kendini bildi bileli profesyonel bir basketbol oyuncusu olmak istemiştir. Quincy ve Monica birbirlerini seviyorlar ama aynı zamanda hırslarına da sadıklar! Ve bu onları farklı yönlere çekebilir… 

Neden İzlenmeli? Monica ve Quincy’nin ilişkisi, sinema tarihinin en iyilerinden biri. Sonunda, kariyerlerinden birine öncelik verilmesi gerekecek ve filmin son sahnesi hepinizi gülümsetecek! 

 • Bend It Like Beckham / Hayatımın Çalımı Beckham (2002) IMDb: 6.6/10

Ebeveynleri, on sekiz yaşındaki Jess Bhamra’nın (Parminder Nagra) tüm hayatını planlamıştır. Jess, seçtikleri bir adamla evlenecek ve onların katı değerlerine bağlı kalacaktır. Ama Jess’in kendisiyle ilgili planları farklıdır, o futbol oynamak ister. Üstelik ailesinin haberi olmadan, yerel kadın futbol ligine katılır ve oyun için doğal bir yeteneği olduğunu keşfeder. Jules Paxton (Keira Knightley) ile arkadaş olur, takım koçuna (Jonathan Rhys Meyers) aşık olur ve ailesini onu olduğu gibi kabul etmeye zorlar. 

Neden İzlenmeli? Bend It Like Beckham, sıcaklık ve mizahla dolu, neşeli, küçük bir bağımsız yapım. İçinizi ısıtacak bir hikaye arıyorsanız, mutlaka izlemelisiniz. 

 • Real Women Have Curves / Kadın Dediğin (2002) IMDb: 6.9/10

18 yaşındaki Ana Garcia (America Ferrera), üniversiteye gitme ve ilkelerine uygun, dolu dolu, zengin bir hayat yaşama hayalleri kurmaktadır. Ancak ailesi için tekstil fabrikasında çalışması ve hayallerine ara vermesi gerekir. O yaz aşırı ısınmış fabrikada çalışan Ana ve annesi Carmen (Lupe Ontiveros), bir kadının nasıl davranması ve görünmesi gerektiği konusunda farklı fikirleri üzerinde çatışır. 

Neden İzlenmeli? Kadın Dediğin filmini bu kadar özel yapan şeyi özetleyen bir sahne var. Sahnede, Ana ve diğer işçiler, Carmen’i dehşete düşürecek şekilde gömleklerini çıkarıp gerçek bedenlerini utanmadan sergiliyorlar. Film, kendini kabul etme ve kendini sevmeyle ilgili ama aynı zamanda aile sevgisine de eğiliyor. 

 • Little Miss Sunshine / Küçük Gün Işığım (2006) IMDb: 7.8/10

Hoover ailesi parçalanmış bireylerden bir araya geliyor gibi görünse de bir konuda birleşiyor: Olive’i (Abigail Breslin) güzellik yarışmasına götürmeleri gerekiyor! Ve böylece, her Hoover aile üyesinin kendi şeytanlarıyla yüzleştiği vahşi bir yolculuk başlıyor… 

Neden İzlenmeli? İçinizdeki Olive’i canlı tutmak için bir hatırlatma olarak izlemelisiniz. Küçük Olive, aptaldır, tatlıdır, dondurmayı sever ve kimse izlemiyormuş gibi dans eder! 

 • A Girl Walks Home Alone At Night / Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (2014) IMDb: 7/10

Kız (Shila Vandi), sadece geceleri dışarı çıkmaktadır. İran’da bir kasabanın sokaklarında bir kaykay üzerinde, çarşaflı bir şekilde dolaşır ve kadınlara karşı zalim olan erkeklerle ilgilenmeyi bir görev kabul eder. O bir vampir ve kurbanlarını akıllıca seçiyor! 

Neden İzlenmeli? Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız, Orta Doğu’nun ilk feminist vampir spagetti Western filmi. Duvarında konser afişleri asılı olan ve gerçekten de eşini bulmak isteyen bir karakterin başrolde olduğu vampir filmi, türüne böylesine canlandırıcı bir bakış açısıyla yaklaştığı için izlemesi son derece keyifli.  

 • Iris (2014) IMDb: 7.2/10

Iris Apfel bir moda ikonu ve bu belgeseli izledikten sonra onun en iyi arkadaşınız olmasını isteyeceksiniz! Apfel, uzun yaşamı boyunca ilginç eşyalara olan tutkusunun peşinden gitti. Koleksiyoncu ve iç mimar oldu. O ve sadık kocası dünyayı dolaşıp işlerini sürdürürken bir yandan da macera peşinde koşarlardı. Belgesel, Apfel 93 ve kocası 99 yaşındayken çekildi ve ikisi de eskisi kadar yoğun olmasa da hala çalışıyordu. 

Neden İzlenmeli? Apfel Iris, yaşamdan daha büyük bir figür. Hayatını tutkularının peşinden gitmeye adadı ve bunu yaparken de çok başarılı oldu. Film, Apfel’in tutkusunu vurgulamanın yanı sıra, tüm hayatı boyunca Apfel’i destekleyen ilişkiyi de kutluyor! 

 • Hidden Figures / Gizli Sayılar (2016) IMDb: 7.8/10

1961’de matematikçiler ve mühendisler Katherine Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) ve Mary Jackson (Janelle Monáe) aya bir adam gönderilmesine yardım eder. Ancak NASA’ya girmek ve girdikten sonra bile NASA’da ciddiye alınmak kolay değildir. Jackson, Johnson ve Vaughan neredeyse her fırsatta cinsiyetçilik, ırkçılık ve şüphecilerle karşılaşır. 

Neden İzlenmeli? Bu inanılmaz film, gerçek bir hikaye ve çoğumuzun öğrenmesi gerekli! Bu arada, kitap versiyonundan da keyif alacağınızı düşünüyoruz. 

 • Lady Bird / Uğur Böceği (2017) IMDb: 7.4/10

Christine McPherson (Saoirse Ronan), ona Lady Bird demenizi çok istiyor. Sacramento’dan çıktıktan sonra, yükseltilmiş bir hayatı olacak bir kişi için yükseltilmiş bir isim. Lady Bird, lise son sınıf öğrencisi ve ailesinin zor mali durumunun gerçekleriyle yüzleşmeden üniversiteye başvuruyor. Lisedeki son yılı boyunca, birden çok kez aşık olacak, birden çok kez annesiyle tartışacak ve tekrar tekrar kendisi hakkında fikir edinecek, kendini keşfedecek… 

Neden İzlenmeli? Greta Gerwig’in ilk yönetmenlik denemesinin birden fazla Akademi Ödülü’ne aday gösterilmesinin bir nedeni var. Bu film gerçek bir keşif! Gerwig’in senaryosu, insanların gerçekte nasıl konuştuğunu ve ergenliğin gerçekten nasıl hissettirdiğini çok iyi yakalıyor. Aslında ekranda izleyeceğiniz çoğunuzun genç kızlık çağı! 

 • Girls Trip / Kız Gecesi (2017) IMDb: 6.2 /10

En parlak zamanlarında Flossy Posse’nin dört üyesi, Sasha (Queen Latifah), Lisa (Jada Pinkett Smith), Dina (Tiffany Haddish) ve Ryan (Regina Pierce), birbirlerinin dünyalarıydı. Ancak artık yaşlandıkları için birbirlerinden uzaklaşmışlardı. Ryan’dan Essence Festivali’nde konuşması istenir ve o da eski arkadaşlarını hafta sonu kendisine eşlik etmeye davet eder. Çok şey değişmiştir, arkadaşlar tekrar birlikte olmaktan mutlu olsalar da gerginlikler hemen köşede beklemektedir!  

Neden İzlenmeli? Çünkü çok komik! Çünkü arkadaşlığın karmaşıklığını anlatıyor! Ve elbette Tiffany Haddish’i izlemek büyük keyif…

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Ayrılık Acısı ile Baş Başa mısınız? İşte Ayrılık Acısına İyi Gelen Filmler…

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu