Zevosis

Her Gün Duş Almak Faydalı Mı Zararlı Mı?

Duş almak elbette ki kişisel hijyenin sağlanması için son derece önemli olmaktadır. Ancak söz konusu her gün duş almak olduğunda durum değişmektedir.

 • 28 Kasım 2021
 • 614 kez görüntülendi.
Her Gün Duş Almak Faydalı Mı Zararlı Mı?

Yaz aylarında havanın sıcak olması ve dolayısıyla terlediğimiz için, kış aylarında sıcak bir duşu rahatlatıcı bulduğumuz için, spordan sonra ya da güzellik kaygıları ile… Modern yaşamın içerisindeki insanların duşun altına girmek için her zaman bir bahaneleri var. Hiçbir bahane bulamazlarsa da alışkanlık olduğu için duşa giriyorlar. Hâlbuki çok değil çocukluğumuza gittiğimizde haftada sadece bir kez banyo yaptığını hatırlamayan yoktur. Peki, doğrusu hangisi olmaktadır? Sağlıklı olmak için her gün duş almak gerçekten sağlıklı mı yoksa zararlı mı? Bu sorulara verilen bilimsel cevaplara gelin göz atalım.  

 

Düzenli Aralıklar İle Duş Almanın Faydaları 

Duş almak elbette ki kişisel hijyenin sağlanması için son derece önemli olmaktadır. Ancak söz konusu her gün duş almak olduğunda durum değişmektedir. Burada sizlere haftada birkaç kez duş almanın faydalarından bahsedeceğiz.  

Haftada birkaç kez duş almak öncelikle vücudumuzun doğal savunma mekanizmasını güçlendirmektedir. Bu da bizlerin hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlamaktadır. Duş almanın bir diğer faydası ise kaslarda görülen ağrılar üzerine olmaktadır. Sıcak bir duşun kaslardaki ağrı ve acıları hafiflediğini hatta geçirdiğini herhalde deneyimlememiş kimse yoktur.  

 

Duşun sağlık üzerindeki bir diğer faydası ise ödemin atılmasına yardımcı olmasıdır. Özellikle şişkinlik hissedildiğinde yapılan bir duşun ardından kendinizi çok daha hafiflemiş hissedeceksiniz. Duşun sağlık için belki de en önemli faydalarından birisi de kan akışının hızlanmasını sağlamasıdır. Hızlanan kan akışı sayesinde hücrelere daha fazla oksijen taşınarak hücrelerin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. 

Duş almak fiziksel olduğu kadar bilişsel sağlığımızın üzerinde de etkili olmaktadır. Duş aldıktan sonra odaklanma gücümüz artmaktadır. Kas ağrılarını geçiren duş aynı zamanda yorgunluğun atılmasını da sağlamaktadır. Kim yoğun bir günün ardından duşta rahatlamayı sevmez ki! 

Son olarak duş nefes almayı daha kolay bir hale getirmektedir. Özellikle tıkalı burunların açılmasındaki en önemli yardımcılardan birisi olmaktadır.  

Yukarıda belirttiğimiz faydalarından dolayı duşu hayatımızdan tamamen çıkarmak mümkün olmamaktadır. Ancak her gün duş almak da aşağıda belirteceğimiz nedenlerden dolayı iyi bir fikir olmayacaktır. O zaman aklınıza e zaman ya da ne sıklıkla duş almalıyım gibi bir soru takılabilir. Bunun cevabı ise vücudunuz sizlere ne zaman duş almanız gerektiğini söyleyecektir şeklinde olmaktadır. 

 

Duş Sıklığınızı Arttırmanız Gerektiğini Söyleyen İşaretler 

Duş almak cildin üzerinde biriken kirlerden ve ölü derilerden arınmak için yapılmaktadır. Ayrıca duş alarak cilt üzerindeki iyi ve kötü bakteri dengesinin de sağlanmasına yardımcı oluruz. Ancak duş almaya uzun bir ara verdiyseniz o zaman tekrar duş almanız gerektiğini belirten işaretler şunlar olacaktır. 

 • Akne, 
 • Cilt üzerindeki bazı bölgelerde görülen renk değişimleri 
 • Deride görülen kabarıklıklar 
 • Vücut kokusunun artması 
 • Pullu deri tabakalarının oluşması ancak bu durum nadiren görülmektedir 
 • Deride görülen enfeksiyonlar 

Duş Sıklığını Azaltmanız Gerektiğini Gösteren İşaretler 

Her gün duş almak birçok kişi için bir yaşam tarzı olurken, büyük bir çoğunluk da gün içerisinde birkaç kez duş almayı tercih etmektedir. Ancak cildinizde aşağıda belirttiğimiz işaretler görünüyorsa duş alma sıklığınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor demektir. 

 • Kırılgan saç yapısı 
 • Kuru saçlar 
 • Kaşınma 
 • Deride kabarmalar 
 • Kuru cilt 
 • Cilt üzerinde pullanmalar 

Her Gün Duş Almanın Zararları Nelerdir? 

Vücudunuzun ihtiyacı olduğunda duş almanın genel sağlık üzerindeki etkilerini yukarıda belirttik. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar söz konusu her gün duş almak olduğunda bizlere bazı zararlarının olabileceğiniz göstermektedir.  

 • Enfeksiyon Riskini Arttırmaktadır 

Her gün duşa girme fikri sizlere çok sağlıklı bir seçenek olarak görünse de aslında cilt üzerinde sağlığımızı korumakla görevli olan mikroorganizmaların dengesini kaybetmesine neden olmaktadır. Cildimizin üzerindeki bu koruyucu katmanın kaybolması nedeniyle de enfeksiyonlara ve hastalıklara çok daha açık bir hale geliriz. Cildimizde bulunana bakterilerin bir diğer görevi de bağışıklık sistemini uyarmaktır. Ancak duş sırasında bu bakterilerde gittiği için bağışıklık sistemi uyarı sistemi zarar görerek bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. 

 • Cildin Tahriş Olmasına Neden Olabilir 

Her gün duş almak cildin doğal nem dengesini kaybetmesine neden olmaktadır. Cildin nemini kaybetmesi ise tahrişlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle sıcak ve uzun duşlar ve sürekli olarak ovma hareketlerin cildin daha fazla deforme olmasına zemin hazırlamaktadır Diğer bir yandan kuruyan cilt çok daha erken yaşlanma belirtisi olan kırışıklıklar ile karşılaşacaktır. Eğer erkenden yaşlanmak istemiyorsanız daha az duş almayı denemelisiniz. 

 • Saç ve Saç Derisine Zarar Verir 

Saçların her gün yıkanması daha mat görünmelerine neden olmaktadır. Ayrıca sık yıkanan saçlarda yağlanma çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Çünkü her gün yıkanan saçlarda saç derisini ve saçları korumakla görevli olan sebum tabakası çıkmaktadır. Bu durumun absorbe edilmesi için ise saç derisi daha fazla sebum salgılamak zorunda kalmaktadır. Bunların yanında saç derisinde ve saçlarda yeterince koruyucu tabaka olmaması derinin ve saçların kurumasına neden olmaktadır. 

 • Kilo Alımına Sebep Olabilir 

Özellikle yemek yedikten sonra duş alınmaması gerekmektedir. Çünkü sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için kan akışının da düzenli bir şekilde olması gerekmektedir. Ancak yemek sonrasında duşa girdiğinizde kan akışınız hızlanacak ve vücut ısınız düşecektir. Vücuttaki tüm bu değişiklikler de sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olacaktır. Diğer bir deyişle her gün duş almak aldığınız kiloların bir kısmından sorumlu olabilir. 

 • Her Gün Duş Almak Üreme Sağlığınızı Etkileyebilir 

Cinsel bölgelerimizin çevresinde de üreme ve üriner sistemimizin korunmasını sağlayan yararlı bakteriler bulunmaktadır. Her gün duş almak ise burada bulunan bakterilerin dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bozulan denge nedeniyle kısırlığa kadar varabilen enfeksiyonların da önü açılmış olmaktadır. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Doğum Günü Geleneği Nasıl Ortaya Çıktı? Neden Mum Üflüyor, Pasta Kesiyoruz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ