Moda

Hazır Yazlıklar Kaldırılıyorken: Kapsül Bir Gardırop Oluşturmak İçin 7 Adım

Söz konusu gardıroplar olunca, çoğumuz onları ihtiyacımızdan daha fazla eşyayla doldurmaktan suçluyuz! Hatta o kadar çok ki, her sabah giyinmek stresli ve kafa karıştırıcı olabilir… Sonuçta, gardırobunuz birbirine uymayan farklı trend parçalarla dolduğunda, giyecek hiçbir şeyiniz yokmuş gibi hissetmeniz çok normal. Neyse ki, kapsül bir gardırop düzenlemek, kombin sıkıntılarınızı çözerken zamandan tasarruf etmenize de yardımcı olabilir.  

Daha az parça, daha fazla kalite fikrine dayanan bir kapsül gardırop, farklı şekillerde eşleştirilebilen çok yönlü ve özenle düzenlenmiş bir giysi koleksiyonu anlamına gelir. Başka bir deyişle, hayallerinizin küratörlüğünde olan bir dolap! Bu nedenle, sınırlı sayıda giysiyle şık görünme kolaylığını keşfetmeye hazırsanız, mükemmel kapsül gardırop oluşturma kılavuzumuzu takip etmek isteyebilirsiniz… 

  • Hedefinizi Belirleyin 

Gardırobunuzu sadece temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde yenilemeye karar vermeniz harika! Ancak, dolabınızdaki fazlalıkları temizlemeye başlamadan önce, zaman ve emek kaybını önlemek için doğru hedefler belirlemeniz çok önemlidir. En önemlisi, oluşturacağınız kapsül koleksiyonunuzun kaç parçadan oluşması gerektiğini belirlemek olacaktır. Kesin bir sayı gerekmese de 50’den daha azını hedeflemeye çalışmalısınız. 30 parçanın ideal bir tercih olduğu söylense de sizin için doğru olana kendi ihtiyaçlarınıza göre karar vermelisiniz. Doğru bir başlangıç yapamazsanız, kapsül gardırobunuza hızlı ve çabasız bir bakış atabilir ve eski yaşam tarzınıza geri dönebilirsiniz. 

Başlamadan önce, hangi ürün türlerinin sizin için öncelikli olduğu hakkında bir fikriniz olmalıdır. Ortalama 30 parça, üstler, altlar, elbiseler, dış giyim ve ayakkabıları içermeli, ancak egzersiz kıyafetleri, mayolar, iç çamaşırlar, pijamalar ve aksesuarlar sayılmamalıdır. Plan yapma aşamasında, gardırobunuzu sınırlarken tarzınızdan ödün vermemeniz gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, saklamayı düşündüğünüz giysilerin kişiliğinizi ve tarzınızı yansıtacak giysiler olduğundan emin olun. Stilinizin temelini oluşturan ve her gün ve durum için kolayca bir araya getirilebilecek, işlevsel parçalarla düzenlenen bir seçkiyi hedeflemelisiniz. 

  • Öğeleri Temizleyin 

Kapsül gardırobunuzla ilgili net hedefleriniz olduğunda, fazlalıkları temizlemeye başlayabilirsiniz. Bu süreç zor olsa da pozitife odaklanmaya ve terapötik faydalarından yararlanmaya çalışın. Yeniden düzenlenmiş ve daha az öğe içeren bir gardırop, uzun vadede kendinizi daha rahat ve daha az stresli hissetmenizi sağlayacaktır. Elbette fazlalıkları satmaya ya da dağıtmaya başlamadan önce kendinize ayırdıklarınızı denemeyi unutmayın. Daha sade ve küçük bir koleksiyonla yaşamanın nasıl hissettireceğini görün ve unuttuğunuz önemli parçalar olup olmadığını fark edin. 

Dolabınızı toplarken, ihtiyaçlarınız ve yaşam tarzınızla ilgili kendinize karşı dürüst olun. Gardırobunuz, yalnızca en çok giyeceğiniz ve en farlı şekillerde kombinleyebileceğiniz bir biçimde özenle düzenlenmelidir. Yani örneğin hafta sonlarını genellikle evde geçirmeyi tercih ediyorsanız, her renk ve boyda kokteyl elbisesi bulundurmanın bir anlamı olmadığını unutmayın. 

  • Sezon Dışı Giysileri Saklayın 

Kapsül gardırobunuz nihayetinde yıl boyunca giyebileceğiniz birçok temel öğeyi içerse de her mevsime uyacak şekilde düzenlenmelidir. Sıcak sezonda mont gibi o an ihtiyacınız olmayan parçaları, yani sezon dışı ürünleri saklamayı deneyin. Böylece sadece ihtiyaçlarınızı elinizin altında tutarak, dolabınızı dağınıklıktan uzak, daha derli toplu ve kontrol edilebilir tutabilirsiniz.  

Ayrıca, gelinliğiniz gibi, artık giymediğiniz ancak vermeye kıyamadığınız ya da ayrılmaya hazır olmadığınız birkaç duygusal kıyafeti saklamak isteyebilirsiniz. Sadece abartmadığınıza ve bunu bir bahane olarak kullanmadığınıza emin olmalısınız. 

  • Eksik Olan Temel Parçalara Yatırım Yapın 

Düzenlediğiniz kapsül gardırop ile biraz vakit geçirdikten sonra, kimi temel parçaları kaçırdığınızı fark edebilirsiniz. Küçük siyah bir elbise ya da düz beyaz bir gömlek gibi… Eksikleri tamamlamak için bu temel ihtiyaçlara yatırım yapmaktan çekinmeyin, ancak yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğuna karar verdiğiniz eşyalar için bilinçli bir alışveriş yapın. Aşırıya kaçarsanız başa dönebilir ve gardırobunuzu tekrar doldurma riskine girersiniz. Unutmayın, kapsül gardırobunuz “mükemmel” olmak zorunda değil, sadece sizin ihtiyaçlarınızı karşılaması gerekiyor. 

Uzun ömürlü ve kaliteli ürünlere yönelin. Ne de olsa, kapsül gardırobunuzdaki öğeleri önümüzdeki yıllarda da giymek isteyeceksiniz. Bu tutumun kısa vadede daha masraflı görünse de gelecekte kar etmenizi sağlayacağının farkında olmanız önemli. Aynı zamanda sayısız düşük kaliteli, hızlı moda ürününe yönelmekten çok daha çevre dostu bir seçim olacaktır. 

  • 3-6 Aylık Deneme Sürecini Değerlendirin 

Kapsül gardırobunuzu oluşturdunuz ve artık alışkanlık kazanma zamanı geldi. Dolabınızın ustalıkla küçültülmesiyle, içinde sadece sezonluk giyeceğiniz parçalar kaldı. Bunu yapmak, genellikle sonsuz seçenekleriniz varsa zor olabilir, ancak aynı zamanda oldukça ödüllendiricidir ve her gün giyinmenin stresini gerçekten ortadan kaldırabilir. İlk defa deneyimliyorsanız, kapsül gardırobunuzu yeniden değerlendirmeden önce en az 3 ay kullanın.   

Yeni sisteminize alıştıktan sonra, altı ay deneyebilir ve yalnızca mevsim geçişlerinde güncelleme yapabilirsiniz. Yeniden alışveriş yapmaktan mümkün olduğunca kaçının. İhtiyaçlarınızı karşılamak için artık sadece sezon değişimlerini bekleyin. Katı kurallara bağlı kalmanız gerekmese de bilinçli davranmayı öğrenmek ve anlık heyecanlara kapılarak kurmaya çalıştığınız düzeni bozmamanız önemli. Ayrıca, bir hediye almak için alışveriş yapmak veya kendinizi yeni bir giysi satın alarak şımartmak gibi duygusal harcamalardan kaçınmaya da dikkat edin. Bunu yapmak zor olsa da uzun vadede maddi manevi daha huzurlu olmanızı sağlayacaktır. 

  • Sezon Değiştikçe Gardırobunuzu Yeniden Değerlendirin 

Sezon her değiştiğinde, kapsül gardırobunuzu yeniden değerlendirebilirsiniz. İyi haber şu ki, dolabınız için artık mükemmel bir temeliniz var, hava şartlarına göre kolayca gerekli değişiklikleri yapabileceksiniz.  Bu nedenle, temel öğelerinizin çoğunu saklamak isteyecek olsanız da değiştirmek isteyecekleriniz de olacaktır. Doğru değişimleri belirlemek için, yeni sezon boyunca neye ihtiyacınız olacağını gerçekçi ve işlevsel bir şekilde düşünün. Bantlı ve kedi topuklu ayakkabılarınızı tüm yaz boyunca sık sık giymiş olsanız da onları sonbahar gardırobunuza taşımak ideal olmayabilir. 

Gardırobunuzu yeniden değerlendirirken, depoladığınız parçaları da unutmadığınızdan emin olun. Sonuçta, pantolon ve maksi elbiselerinizi ortaya çıkarmanın zamanı gelmiş olabilir. Düzenleme esnasında eklemek istediğiniz yeni ürünleri kaydetmeyi unutmayın.  

Her sezonun başında sadece birkaç trend parça satın almak, görünümünüze taze bir dokunuş katarken kapsül gardırobunuza bağlı kalmanızı sağlayabilir. Ancak, satın aldığınız her parçanın, yeni sezon gardırobunuza gerçek bir değer katması gerektiğini unutmayın. 

  • Aksesuarlarla Kişilik Katın 

Kapsül gardıropla yaşamanın sıkıcı olması gerekmez. Temel öğelerden oluşan az sayıda kıyafetin peşinde olsanız da bunları kendi tarzınıza göre seçmenin yanı sıra aksesuarlarla da kişilik katabileceğinizi unutmayın. Dolabınızı çok fazla seçenekle doldurmak istemeseniz de eşarp, çanta, takı ve güneş gözlüğü seçeneklerine sahip olmak kombinlerinize heyecan katabilir. Hepsinden iyisi, minimal bir kıyafetin üzerine birkaç vurgulu aksesuar katmak, kıyafetlerinizi seçmek ve koordine etmek için saatler harcamadan şık görünmenin kolay bir yoludur. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu