Cinsellik

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mı?

Hamilelik süreci kadınların hem duygusal hem de endişeli geçirdiği bir süreçtir. Anne adayı bebeğe zarar gelmemesi için neredeyse her şeye dikkat etmeye çalışır. Beslenmesinden yaptığı egzersizlere kadar öncesinde iki kere düşünerek yol alır. Normal zamanda hiçbir endişe duymadığı konulara bile endişe duymaya başladığı duygusal ve psikolojik bir süreç geçirir. Hormonların etkisiyle daha hassas olur ve kendisinden önce bebeğini düşünmeye başlar. İşte tam da bu nokta da gebeliğin ilerleme sürecinde sürekli neyin faydalı veya zararlı olduğunu araştırır. Atacağı her adım için endişelenir ve sorularına net cevaplar arar. Bu noktada belki de hamilelikte cinsel ilişki en merak ettiği ve tedirgin olduğu sorulardan biridir.

 

Gebelik malum dokuz aylık uzun bir maraton. Ve yeni anne adayı için zorlu bir süreç. Deneyimsizliğin yanı sıra tedirginliğin yüksek olduğu bir o kadar da en heyecanlı süreç. Bir anne adayının bu süreci ez az endişeyle geçirmesi hem anne hem de bebek için bir o kadar önemli. Her hamile dokuz aylık maratonu sorunsuz atlatamıyor ne yazık ki. Kimi gebeliklerde ilk aylarda kusma, sabahları mide bulantısı, baş dönmesi, mide yanması gözlemlenirken kimi anne adayları hiç sorun yaşamadan bu süreci en iyi şekilde atlatabiliyor.

 

Hamilelikte Cinsellik

Sağlıkla ilerleyen gebeliklerde tabii ki hekim gözetimi ve yorumu göz önünde bulundurularak son haftalara girene kadar hamilelikte cinsel ilişki bebek açısından risk oluşturmamaktadır. Genellikle son haftalara girildiği dönemlerde doktorunuz tarafından cinsel ilişkiye ara vermeniz konusunda uyarılabilirsiniz.

 

Ancak tabii ki her gebelik için aynı şeyi söylemek mümkün olmayabiliyor. Bazı gebeliklerde düşük tehlikesi, bebeğin rahim ağzına erken yerleşmesi durumu, erken doğum riski bulunabiliyor. Bu tür risklerin olduğu gebeliklerde kanama durumu gözlemlenebiliyor. Bu tür riskli durumlar göz önünde bulundurulduğunda hamilelikte cinsel ilişki daha erken süreçte yasaklanabiliyor.

 

Tüm bu olması muhtemel riskler hekim muayeneleri sonrasında anne adayına söylenip, bir süre cinsel ilişkiye ara vermesi isteniyor. Ancak cinsel ilişkinin risk taşımadığı gebeliklerde bile anne adayları riskli olacağını düşünerek cinsel ilişkiye kendi tercihleri ile ara vermek isteyebiliyor. Ama bilinmeli ki sağlıklı ilerleyen gebeliklerde cinsel ilişki hiçbir risk teşkil etmiyor. Kulaktan dolma bilgiler ile cinsel ilişkiye girdiğinde bebeğin sakat olacağına ya da öleceğine kendisini inandıranlar bile var. Bu bilgiler gerçeği yansıtmadığı gibi anne adayının psikolojisini de olumsuz etkilemektedir.

Elbette ki gebelik ilerledikçe annenin karnı büyüyecek ve ilişki daha zor bir hâl almaya başlayacaktır. Son dört haftaya kadar anne ve bebek için herhangi olumsuz bir etki yarattığı gözlenmemiştir.

Cinsellikle ilgili endişeli olan anne adaylarının bu süreci olabildiğince mutlu ve stresten uzak geçirmeleri gerekir. Bu noktada eşlere de büyük görevler düşmektedir. Cinsel isteksizlik yaşayan ya da bebeğe zarar gelebileceği endişesi yaşayan anne adayını anlamaya çalışmalı ve yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz. Böyle durumlarda ısrarcı olmak, anne adayının hormon dengesizliği yaşadığı da düşünülürse huzursuz ve mutsuz bir gebelik geçirmesine neden olacaktır. Eşlerin bu gibi durumlarda birbirini anlaması ve bu süreci anlayışla geçirmesi hem bebek hem de anne için önemlidir.

 

Hamilelikte En Uygun Seks Pozisyonları Nelerdir?

Hamileliğin son ayına kadar cinsel ilişkinin ne anne ne de bebek için herhangi bir zararı olmamaktadır. Ancak cinsel ilişki de zararlı olabilecek pozisyonlar olabileceği için bazı pozisyonlara dikkat etmek gerekir. Çoğunlukla anne adayının rahat olabileceği zorlanma yaşanmaması gereken pozisyonlar tercih edilmelidir. Gelin hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nasıl olmalı birlikte bakalım.

  • Misyoner Pozisyonu:

Bu pozisyonda anne adayı altta olup eşin üstte olduğu pozisyondur. Bu pozisyonun gebeliğin ilk aylarında uygulanması daha iyidir. Karın büyümeye başladıktan sonra bebeğin arada sıkışma riski olduğu için son dönemlerde tercih edilmemelidir. Çünkü pozisyonlarda bebeğin rahat bir pozisyonda kalmaması ve baskı olmaması önemlidir.

  • Kovboy Pozisyonu:

Anne adayının en rahat ettiği pozisyon kovboy pozisyonudur diyebiliriz. Eşinin üzerinde oturur durumda olan bu pozisyon annenin dizlerinden destek almasından ötürü daha kolaydır. Bebek baskı altında bulunmaz. Rahat bir cinsel ilişki pozisyonudur. Partnerlerin iki taraflı olarak rahat edebileceği ve tatmin edici bir pozisyondur.

  • Ters Kovboy Pozisyonu:

Bu pozisyon da en az kovboy pozisyonu kadar rahat ve sıkıntısız bir pozisyondur. Bebeğe baskı uygulamadığı için tedirginliğe ihtimal vermez. Partneriz altta sırt üstü uzanırken eşinizin ters olarak oturur pozisyonda olmasıdır. Güvenli ve en çok tercih edilen pozisyonlardan birisidir.

  • Makas Pozisyonu:

Gebeliğin ilk ayları için keyifli olan bu pozisyon son aylar için zorlayıcı ve riskli olabilmektedir. Çiftlerin son aylara yaklaşınca bu pozisyondan vazgeçip daha rahat pozisyonlara geçmesi tercih edilir. Eşlerin yüz yüze uzanarak bacaklarını kalçalarının arasından geçirdiği pozisyondur. Çiftlerin gebeliğin son aylarına doğru bu pozisyonu doğum sonrasına ertelemesi daha uygun olacaktır.

  • Kanepe Pozisyonu:

Son haftalara gelindiğinde rahatlık bakımından tercih edilen pozisyonlardandır. Karına baskı uygulanmaz ve tedirginlik yaratmaz. Anne adayının kanepeye sırt üstü uzanıp bacaklarını eşinin beline sararak gerçekleştirdiği pozisyondur. Tabii bu pozisyonda eşin ayakta olması gerekir. Ağrı, acı gibi sıkıntılar yaratmadıktan sonra son aya gelene dek bu pozisyon tercih edilebilir.

  • Kaşık Pozisyonu:

En güvenilir ve en rahat pozisyon hangisidir diye soracak olursanız kaşık pozisyonu diyebiliriz. Bebeğin hiçbir baskıya maruz kalmadığı pozisyon kaşık pozisyonudur. Siz yan bir şekilde uzanırken eşinizin arkanızda yan olarak ter aldığı pozisyon şeklidir. Son haftaların en rahat pozisyonudur. Risk teşkil etmez ve çiftler güvenle bu pozisyonda cinsel ilişkiye girebilirler.

  • Doggy Pozisyonu:

Çiftlerin en çok zevk aldığı pozisyonların başında doggy pozisyonu gelir. Çok sert davranmayarak son haftalara kadar tercih edilebilir. Bu pozisyonda da bebek güvendedir ve rahattır. Dizler bükülerek ellerinizin üzerinde durduğunuzda eşinizin ayakta arkanızda olduğu pozisyondur. Karın boşlukta kalır ve hiçbir baskı olmaz. Son dönemlere doğru annenin karnı büyüdükçe bele baskı yapıp ağrı yaratabilir. Bu gibi ağrı durumları yaşandığında bu pozisyonu bir süre askıya alabilirsiniz. Ya da kolaylık açısından karnınızın altına yumuşak bir yastıkla destek sağlayabilirsiniz.

  • Yan Eyer Pozisyonu:

Çapraz bir şekilde uzanarak sizin bacaklarınızın eşinize doğru uzandığı pozisyondur. Ancak gebelik sürecinde belki de en çok rahatsızlık veren pozisyondur. Rahat bir pozisyon değildir ve ittirme de bel ağrılarına sebep olur. Mutlaka karın altına yastık ile desteklenmelidir. Son ayların en az tercih edildiği pozisyondur. Partneriniz için de sizin için uygulaması zor bir pozisyondur. Unutulmamalı ki gebelik sürecinde önce bebeğin sonra anne adayının rahat olması çok önemlidir. O nedenle bu pozisyondan erken aylarda vazgeçmek hem anne hem de bebek için daha da olumlu olacaktır.

Yukarıdaki pozisyonlardan da anlaşılacağı gibi uygun dönem ve uygun pozisyonlar da gerçekleşen cinsel ilişkinin anne ve bebek için hiçbir zararı yoktur. Sağlıklı ve rahat bir gebelikte cinsellikle riskten öte mutlu olmanızı ve keyif almanızı sağlayacaktır.

Aloe Veranın Cildimiz Başta Olmak Üzere Bize Faydaları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu