Sağlık

Gül Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Gül Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Gül, dünyanın en eski çiçeklerinden biridir ve yüzyıllardır edebiyatta, müzikte ve sanatta referans alınmıştır. Dayanıklı ve uzun ömürlü bir bitki olarak sevilir ve yüzlerce çeşidi vardır. Hem kokusu hem de potansiyel sağlık yararları için mutfakta da rol oynayan gül, özellikle Orta Doğu, Hint ve Çin mutfağında sıklıkla kullanılır. Aroması nedeniyle keklere, reçellere ve şekerlemelere eklenir. Ayrıca gül çayı da son derece lezzetli ve faydalıdır.

Gül çayının Çin kökenli olduğu söylenir çünkü geleneksel Çin tıbbının önemli bir parçası olarak yaşam enerjisini (gi) düzenlemek için kullanılır.

Bir fincan gül çayında, kalori, protein, yağ, karbonhidrat, lif ve şeker oranı sıfırdır. Ama C, A ve E vitamini, demir, kalsiyum açısından zengindir.

Gül yaprakları ayrıca bitkisel besinler, antioksidan özelliklere sahip bitki bileşikleri bakımından da zengindir. Araştırmalar, fitokimyasalların kanser hücrelerinin oluşumunu durdurmaya ve vücudunuzu kanser benzeri değişikliklerden korumaya yardımcı olabileceğini gösterir. Bazı bilim adamları, beslenmenizde bunlardan yeterince almanın kanser riskini %40’a kadar azaltabileceğini savunur.

Gül Çayı Nedir?

Gül çayı, gül yaprakları veya gül tomurcukları ile yapılan bir demlemedir. Güller binlerce yıldır incelik, sevgi ve güzellikle ilişkilendirilmiştir. Bugün de aynı mesajı taşıyorlar. Gül çayı da farklı değil. Dünyanın en güzel, aromatik ve sofistike çiçek çaylarından biridir.

Gül çayı saf olabilir veya diğer bitkisel içeriklerle veya gerçek çayla karıştırılabilir. Aslında güller, özellikle Çin ve Hindistan’da gerçek çayları kokulandırmak için sıklıkla kullanılır. Tüm çaylar gül kokulu olabilir, beyaz, sarı, yeşil, oolong, siyah ve koyu…

Birçok gül çeşidi vardır. Çilek, kiraz, elma ve hatta badem gibi botanik Rosaceae ailesine aittirler.

Saf çiçek gül çayı veya bitkisel gül karışımları her zaman kafeinsiz olacaktır. Camellia sinensis veya gerçek çay yaprakları ile yapılan gül çayı karışımları kafein içerir, bu nedenle kafeinden kaçınmak istiyorsanız hangi çayı seçtiğinize dikkat etmelisiniz.

Gül Çayı Nasıl Yapılır?

Güller sadece güzel değil, aynı zamanda çok yönlüdürler. Onları sıcak veya soğuk demleyebilir, buzlu çay yapmak için kullanabilir veya suya biraz koku katmak, latte veya tatlılara eklemek için bir sürahiye ekleyebilirsiniz. Naneden rooibosa, beyaz veya yeşile ve hatta keskin ebegümecine kadar dünyadaki hemen hemen her tür çayla iyi uyum sağlarlar. Bitki çayı yapmak için farklı gül türlerini kullanabilseniz de bazıları daha tatlı, bazıları daha acı olacaktır. Gül çayınızı fazla demlemeyin yoksa çok güçlü olur.

Gül çayı için genellikle kurutulmuş gül yaprakları veya kurutulmuş gül goncaları kullanılır. Ama istenirse taze güller de kullanılabilir. Organik yetiştirilen gülleri kendiniz kurutabilir veya hazır kurutulmuş olarak satılan gül yaprakları veya tomurcukları alabilirsiniz.

Saf Gül Çayı Tarifi

Bir fincan saf gül çayı yapmak için yaklaşık 1 çay kaşığı kuru gül yaprağına veya 2 çay kaşığı kuru gül tomurcuğuna ihtiyaç vardır. Suyunuzu kaynattıktan sonra bir dakika soğumaya bırakın. Yaprakları veya tomurcukları 5 dakika demleyin. Süzün ve sade veya biraz bal ile servis yapın. Daha sıcak günlerde serinletici bir etki istiyorsanız, buzdolabında bir gece bırakarak soğuk demleyebilirsiniz.

İlginç bir şekilde, gül çayı nadiren demlenerek pembe renkli bir içecek haline gelir. Genellikle açık sarı kahverengi olur. Sırf sıkıca kapalı oldukları ve taç yaprakları gibi genişleyemeyecekleri için, gül goncaları, gül yapraklarından daha az tat ve renk salacaktır. Gül goncası çayınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, hafifçe ezebilir ya da kesebilirsiniz.

Gül Çayının Faydaları

Gül çayı sadece lezzetli olmak ve kokmakla kalmaz, aynı zamanda sayısız sağlık yararı vardır ve bunlar pek çoğu bilimsel araştırmalarla desteklenir…

  • Bağışıklık Sistemi Destekler

Gül çayı, vücudumuzun iyileşme süreci ve enfeksiyonla savaşma yeteneği için hayati önem taşıyan bir antioksidan olan yüksek miktarda C vitamini içerir. Araştırmalar, gül çayının öksürük ve tıkanıklık gibi grip benzeri semptomları da hafifletebileceğini kaydeder.

Araştırmalar ayrıca gül çayının aromasının stres ve kaygıyı azaltabileceğini gösterir. Stresin vücudun bağışıklığını azalttığı ve hastalanma riskini artırdığı bilinmektedir. Gülün psikolojik etkileri üzerine çalışmalar sürmektedir, ancak içmeden önce çayınızın aromasından büyük bir nefes almak rahatlamanıza yardımcı olabilir.

  • Kronik Hastalık Riskini Düşürür

Gül yaprakları, polifenoller içerir. Polifenoller, vücudu hücre hasarından korumak için çalışan antioksidanlardır. Gül çayındaki polifenollerin kalp hastalığı, diyabet, obezite ve bilişsel hastalık riskini azalttığı kaydedilmiştir.

  • Anti-inflamatuardır

Bir çalışma, toz haline getirilmiş gül yapraklarındaki anti-inflamatuar aktivitenin aspirin veya ibuprofen gibi ilaçlar kadar etkili olduğunu buldu. Gül çayı ayrıca fiziksel yaralanmalar veya artrit gibi durumlardan kaynaklanan iltihaplanmaların neden olduğu ağrıları önlemekte de etkili olabilir.

  • Regl Kramplarına İyi Gelir

Gül çayının iltihap önleyici etkileri ve vitamin profili adet veya dismenore ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Bir çalışma, gül çayı içen kadınlarda adet dönemiyle ilişkili kramp, şişkinlik ve ağrıda önemli bir azalma kaydetti ve katılımcılar ayrıca daha az kaygı ve ruh hali değişimleri bildirdi.

  • Sindirim ve Kilo Vermeyi Destekler

Gül çayının en yaygın geleneksel kullanımlarından biri de mide kaynaklı problemleri iyileştirmektir. Modern araştırmalar, bunun gül çayının karaciğerimizin safra üretimini artırma yeteneğinden kaynaklanabileceğini öne sürer. Bu, vücudunuzun yiyecekleri daha kolay sindirmesine yardımcı olur, kabızlığı önler ve besin emilimini artırabilir.

Ayrıca sağladığı hafif müshil etkisi ile kilo verme hedeflerine de yardımcı olabilir.

  • Kaliteli Uykuyu Destekler


Saf gül çayı kafeinsizdir, dolayısı ile uykudan hemen önce bile tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik yapılan araştırmalar gül özlerindeki bazı bileşiklerin hipnotik bir etkiye sahip olduğunu gösterir ve bu etki uykuyu teşvik etmek için faydalıdır. Uyumadan önce kendinizi şımartmak için lezzetli bir kafeinsiz gül latte denemelisiniz!

Gül Çayının Zararları

Gül çayının besin içeriği potansiyel sağlık yararları sunmasına rağmen, beslenmenize eklemeden önce doktorunuza danışmalısınız çünkü belirli sağlık koşullarına sahip kişilerde sorunlara neden olabilir…

  • Alerjiler ve Astım

Gül bitkisine alerjisi olan insanlar, diğer tüm gül içerikli besinler gibi gül çayından da uzak durmalıdır.

  • İlaç Etkileşimi

Kan sulandırıcılar veya antidepresanlar gibi bazı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde, gül çayı etkileşime girebilir.

  • Fazla C Vitamini

Beslenmenizde çok fazla C vitamini tüketmek ishale, mide bulantısına, baş ağrısına ve mide ekşimesine neden olabilir. Ayrıca, yüksek miktarda C vitamini bazı insanlarda böbrek taşlarına neden olabilir ve demir emilimini artırabilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Blushwood Meyvesi Kansere Umut Oluyor: Blushwood Meyvesini Yakından Tanıyın!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu