İlişkilerSağlık

Güçlü ve Olgun Bir Erkeğe Duyulan Arzu: Kadınlarda Daddy Issues Sendromu Neden Olur?

Psikolojide “baba meseleleri” olarak adlandırılan daddy issues, Freud tarafından ortaya atılmıştır. Freud’a göre çocukların, çocuklukta babaları ile olan ilişkileri ilerleyen süreçlerde insanlarla olan ilişkilerini derinden etkiler. Babası ile zayıf bir ilişkiye sahip olan kız çocuk, bunu ilerleyen süreçlerde ilişkilerine yansıtır.

 

Güçlü bir ilişkinin ne demek olduğunu bilmeyen bu yetişkin, kendini zayıf bağlarla bağlı ilişkilerde tanımlayabilir. Çünkü; O’nun bildiği budur. Hatta, ilişkisinin güçlendiğini ve sağlıklı ilerlediğini gören bu yetişkin, bilinçaltındaki zayıf kavramlar nedeniyle bu ilişkisinden uzaklaşabilir. İnsanlar tanımadıkları şeyleri deneyimlemek istemezler; korkarlar. Bu yetişkinler de, zamanla telaşla sarılabilecekleri bir kucak ararken bir yandan sevgiden korkarak kaçabilirler.

 

Daddy Issues Nedir? Yaşayan Kişiler Nasıl Bir Süreçten Geçerler?

Daddy issues ile karşı karşıya olan kişiler, kendi babalarında eksik kalan şeyleri tamamlamaya çalışırlar. Daddy issues ile karşı karşıya kalan kişiler mükemmel bir baba idolüne sahip olmuş kişiler değillerdir. Daha çok; terk edilmiş, yarım bırakılmış kişiler bu güçlü idol kavramının peşinden gider. Yapı gereği hiçbir insan yarım kalmışlığı kabul edemez. Doğada dahi herşey tamamlanmaya, bir olmaya odaklıdır. Daddy issues ile karşı karşıya olan kişiler de kendilerince bu yarım kalmışlığı çözmek isterler. Bu kendi babalarıyla yaşadıkları deneyim çok kötüydü anlamına gelmez. Kişinin hassasiyeti ile değişebilir sadece. Çocukken, babamızı arkadaş çevremizdeki çocukların babalarından çok daha güçlü, yakışıklı, bizi koruyan ve bizi sonsuz sevgiyle seven biri olarak görürüz.

 

Büyüdükçe, babamızın bazı problemleri çözemediğini, o kadar yakışıklı olmadığını, güçsüz de olabildiğini görürüz. Bu süreçten sağlıklı bir şekilde çıkamayan yetişkinler, o ideal babayı bulmaya hedefli ilerlerler. Hayatlarındaki kişi büyük kararları alsın, parasal konuları kolayca çözsün, onları inciten olaylara anında müdahale etsin, onları korusun, onları kolu kanadı altına alsın diye düşünebilirler . Bu aşamada hayal kırıklıklarına uğramaları çok yüksektir. Bahsettiğim gibi, yeteri ilgiye alışık olmayan bu yetişkinler, tanımlayamadıkları duyguları ilgi ve sevgiye yorabilir veya asıl ilgiyi görmezden gelebilirler. Asıl ilgiden korkabilir ve türlü bahanelerle güzel giden ilişkilerini bitirebilirler. Sadece hayranlık vardır onlar için. Tanıma odaklı değillerdir ilişkilerde. Sadece inanmak isterler. Bir hayranlıkla başlayan bu ilişkiler sağlıklı ilerlemeyebilir. Biri onları korusun diye düşünürken; daha çok yara alabilirler. Tamamıyla kırılana kadar bu arayış devam edebilir.

 

Daddy Issues İle Karşı Karşıyayım; Ne Yapmam Gerekir?

Ara ara hepimizin güçlü bir erkek idolü olabilir. Bu çok doğal ve bir çok kişinin maruz kaldığı bir durum. Kendinizi çıkmazda hissetmemeli ve güçsüz, savunmasız olduğunuzu düşünmemelisiniz. Yapı gereği hepimiz “korunmak” istiyoruz. Ve hayatımızın bir çok evresinde kendimizi terkedilmiş ve eksik bırakılmış hissedebiliyoruz. Bunu yoğun olarak yaşıyor ve ilişkilerinizde ne istediğinizi bilmiyorsanız eğer hayal kırıklığına çokça uğrayan ilişkiler yaşıyor olabilirsiniz. Daha fazla üzülmemek için farkında olmamız gereken bazı durumlar var;

  •  İlişkinizdeki kişi gidebilir. Sizin büyük ve güçlü idolünüz aslında o kadar güçlü olmayabilir; bunalabilir güçsüz hissedebilir ve size yansıtmamak için uzaklaşabilir. Kısacası insanlar gidebilir.
  •  Bu insanlar sizi istemediğiniz biri haline dönüştürebilir. Kendisine bağımlı edebilir hayranlığınızı kullanabilir.
  •  Her incitildiginiz kişiden sonra daha çok içinize kapanır ve hayatınızı olumsuza çevirebilirsiniz. Büyük bir karamsarlıgın içindeyken hiç olmayacak bir ilişkiye kucak açabilirsiniz. Bu da bir döngü gibi sizi tekrar tekrar incitebilir. Bu durumda dışarıya çok bağımlı oluyorsunuz ve hayatınızdaki kişilerin ardından bir de siz kendinizi yaralıyorsunuz.

Gelin; biraz kendimizi dinleyelim. Kendi tercihleriniz mi hayatınızda seçtikleriniz? Huzurlu hissediyor musunuz, mutluluğunuz dengede mi? Aile üyelerinize karşı nasıl duygular besliyorsunuz? Onlara karşı daima kırgın ve öfkeli misiniz? Bunları cevaplayın. Eksik gördüğünüz yerleri iyileştirmeye çalışın.  Sakin olun ve anlamaya çalışın.  Zihninizi dinleyin. Hayatınızda niye “o” var diye sorun kendinize. Ya da niye öyle birini diliyorsunuz? Belki sarılmadınız kendinize yeterince; belki kendinizi öyle bir ihmal ettiniz ki biri gelsin ve size sonsuz sevgiyi versin diye bekliyorsunuz. Hatırlatın kendinize; “Beni benden başka kimse sonsuz bir sevgiyle sevemeyecek.” Özellikle kendine sırt dönen birisi iseniz kimse size o değeri vermeyecek. Kendinize sarılınız; hayatınızdaki kişiye daha sağlıklı ve farkında olarak yer açacaksınız.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Belirtileri ve Tedavisi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu