Sağlık

Geniz Akıntısı Neden Olur? Geniz Akıntısı Tedavisi Nasıl Yapılabilir?

Kış ayları gelip, havaların soğumaya başlamasıyla üst solunum yolu enfeksiyonları da yaygınlaşmaya başlar. Üst solunum yollarının en çok sebep olduğu rahatsızlıkta geniz akıntısıdır. Üşütmeye bağlı olarak burun ve sinüslerde tıkanma ile başlar. Geniz akıntısı, boğazınızda atılamayan bir balgam olduğu hissi verir ve gece yatağa uzandığınızda şiddetlenerek artmaya başlar.

 

Geniz akıntısı olduğu durumlarda tıbbi yöntemlerin yanı sıra bitkisel yöntemler de tedavi için sıkça uygulanmaktadır. Geniz akıntısı görülen hastaların, sıcak içecekler tüketmesinde yarar vardır. Ayrıca sadece ılık tüketilen su bile geniz kuruluğunu gidereceği için faydalı olmaktadır. Limonlu çay oldukça etkilidir, limonlu su ile gargara da sinüslerin açılmasında etkili olduğu için sıkça uygulanan bir yöntemdir. Sarımsakta doğal antibiyotik görevi gördüğü için akıntıyı kurutmakta oldukça etkilidir. Tabii ki tüm bunlarla beraber bolca c vitamini içeren meyveler tüketilmeli, vücut direnci yükseltilmelidir.

Sadece geniz akıntısı veya üst solunum enfeksiyonları geçirdiğimiz dönemlerde değil c vitamini içeren besinleri düzenli aralıklarla tüketmek bu hastalığa yakalanma riskinizi de düşürecektir. Geniz akıntısında bol sıvı tüketimi boğazdaki mukusun yumuşamasına kuruluk hissini gidermeye yardımcı olduğu için oldukça önemlidir. Bitkisel yöntemlerden bir bardak ılık suyun içerisine eklenen nane yağı içmek boğazda rahatlama hissi yaratacaktır. Ayrıca nane yağı yastığa damlatılarak da gece rahat bir uyku uymanız sağlanabilir.

 

Geniz Akıntısı Nedir, Neden Olur?

Çeşitli nedenlerle burun ve geniz bölgesinin epitel dokusunda iltihaplanma olur ise içeriği sebep olan etkenlere göre değişkenlik gösteren salgıda artış meydana gelir. Oluşan bu salgı, burun veya geniz yolu ile üst solunum yolundan sıvı boşalması olur ve bunun sonucunda burun ve geniz akıntısı şikâyetleri meydana gelir. Ve boğazın arka tarafında hissedilen ekstra mukusa geniz akıntısı denir.

Geniz akıntısının altında yatan sebepler birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Olası bazı nedenleri de şu şekilde sınıflandırabiliriz:

 • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Üst solunum yolları geniz akıntısını tetikleyen en önemli unsurlardan birisi olarak karşımıza çıkar. Burun ve geniz bölgesinde oluşan bakteriyel ya da mantar enfeksiyonlarından ötürü bu bölgelerde salgı miktarı artar. Genizde oluşan ödem sebebiyle de sıvı boşalması engellenir. Ve boğazda iltihaplanma görülür.
 • Soğuk ve Kuru Hava: Kış aylarının etkisini göstermeye başlamasıyla soğuk ve kuru hava burunda tahrişe sebep olur. Burunda artan mukoza salgısıyla birlikte gSinüziteniz akıntısı oluşur.
 • Sinüzit: Birçok kişinin muzdarip olduğu sinüzit de kışın gelmesiyle artan rahatsızlıklardan birisidir. Sinüslerin iltihaplanması ile yoğun baş ağrısı ve geniz akıntısına sebep olur.
 • İlaçlar: Kullandığınız bazı ilaçların yan etkileri arasında da geniz akıntısı sayılabilir. İlaçların yan etkileri mutlaka okunmalı ve dikkate alınmalıdır.
 • Alerji: Bazı kimselerin birçok besine alerjisi olabilir. Geniz akıntısı bu noktada geniz de mukoza salgılayarak bakteriyel maddelerin vücuda girişini engellemek için bir koruyucu kalkan görevi görür.
 • Baharatlı Besinler: Yoğun baharatlı besinler de geniz de tahrişe sebep olabilir. Bu gibi durumlarda genizde akıntı oluşabilir.
 • Hamilelik: Hamilelik, tüm hormon dengenizin değiştiği bir dönemdir. Geniz akıntılarına bu hormonal değişimden ötürü gebelikte sıkça rastlanır. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde mide yanmalarına bağlı geniz akıntıları da görülebilir.

 

Geniz Akıntısına Hangi Doktor Bakar?

Geniz akıntısı çoğunlukla önemsenmez ancak geniz akıntısının da altında yatan birçok neden olabilir. Bu nedenle de geçmeyen geniz akıntılarında mutlaka bir doktora danışmakta fayda vardır. Böylece geniz akıntısının altında yatan nedenler araştırılır ve uygun tedavi yöntemi de belirlenir.

Üst solunum yollarından kaynaklanan bir geniz akıntısı yaşadığınızı düşünüyorsanız tercih etmeniz gereken hekim kulak burun boğaz olacaktır. Kulak burun boğaz doktoruna gittiğinizde altında yatan sebep daha net bir sonuç alacaktır.

 

Geniz Akıntısı Bitkisel Çözüm Yolları Nelerdir?

geniz akıntısı tedavisi

Tıbbi yollara başvurmadan evde uygulayabileceğiniz basit bitkisel yöntemlerle geniz akıntısını durdurabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki şifa doğadadır ve bitkisel ürünlerle birçok hastalığın tedavisi de mümkündür.

 1. Bitkisel çözüm yollarının ilk sırasında tabii ki sarımsak sıralanabilir. Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Yiyeceklerinizin içerisine karıştırarak tüketebileceğiniz gibi çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Sarımsak geniz akıntısını durdurur vücudunuzun direnç kazanmasına da yardımcı olur.
 2. Portakal, tam bir C vitamini deposu olarak vücuttaki bakterilerin atılmasını kolaylaştırır. Sıkma olarak tüketebileceğiniz gibi meyve halinde de yiyebilirsiniz. Ancak sıvı olarak tüketmek boğazdaki kuruluğa da iyi geleceği için sıvı olarak tüketmek daha yararlı olacaktır.
 3. Ilık suyun içerisine sıkacağınız yarım limon da boğazdaki kuruluğun giderilmesinde yararlıdır. Ekşi tüketemeyen kişiler ılık suya sıkılmış bir bardak su ile gargara da yapabilirler. Böylece geniz akıntınız hafifleyecektir.
 4. Antibiyotik etkisi yapan besinlerden bir diğeri de sirkedir. Boğazdaki bakterileri yok etmede mucizevi bir iksir gibidir. Bir miktar tüketeceğiniz sirke ile geniz akıntısını temizlemiş olursunuz.
 5. Bitkisel yağlar da geniz akıntısının tedavisinde oldukça etkilidir. Nane yağı ve lavanta yağı geniz akıntısında oldukça iyi tedavi yöntemlerinden birisidir. Ağız yoluyla alabileceğiniz gibi kıyafetlerinizin yakasına ya da yastığınıza da damlatabilirsiniz. Bu bitkisel yağların kokusuyla uyumak daha rahat bir gece geçirmenize yarayacaktır. Bu yağlar sayesinde daha rahat nefes aldığınızı göreceksiniz.
 6. Faydaları saymakla bitmeyen zencefil kış aylarındaki üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde uzman bir doktor gibidir. Zencefil her şeyden önce vücut direncinin yükselmesinde çok etkilidir. Boğazdaki bakterileri yok eder kısa sürede geniz akıntınıza fayda sağlar. Bal ile karıştırarak tüketebileceğiniz gibi hazırladığını bitki çaylarının içerisine ilave ederek de tüketebilirsiniz. Kış aylarında öksürüklerinizin giderilmesinde de birebir iyileştirici özelliğe sahiptir.
 7. Balın tedavi edici özelliğini bilmeyenimiz yoktur. Ihlamurlarınızın içerisine karıştırarak tüketebileceğiniz gibi zeytinyağına ilave ederek de kullanabilirsiniz. Boğazınızı yumuşatarak tahrişi önler ve geniz akıntısını durdurmaya destek sağlar. Tabii ki bu noktada kullandığınız balın market ballarından öte organik üretim bal olması çok önemlidir.
 8. Tüm bunların yanında ıhlamur, yeşil çay, tarçın çayı gibi birçok bitki çayı da geniz akıntısında tüketilebilir. Üst solunum yollarına iyi gelen bu bitki çayları çeşitleri de geniz akıntısının azaltılmasında fayda sağlamaktadır.

 

Geniz Akıntısı İbrahim Saraçoğlu’nun Bitkisel Kürü

ibrahim saraçoğlu geniz akıntısı

Bitkisel Kürler sağlıklı şifa kaynağı olduğu için günümüzde sıkça uygulanmaktadır. İbrahim Saraçoğlu’nun bitkisel kürleri birçok kişi tarafından uygulanmaktadır. Geniz akıntısı içinde adaçayı kürünü tavsiye etmektedir. Peki adaçayı kürünü evde nasıl uygulayabiliriz?

Tarifi aslında çok basit. Bir bardak kaynar suyun içerisine dilerseniz bir tatlı kaşığı adaçayı koyarak ya da poşet adaçayı kullanarak 10dk kadar demlendirin. Kaynatma yöntemi adaçayının etkisini azaltacağı için tavsiye edilmez. Demleme süresini uzatmamak da fayda vardır. Çünkü bekleme süresi uzadıkça keskin bir tadı olan adaçayı acı bir tat bırakmaya başlayacaktır. O sebeple bekletme süresi tamamlandığında süzülmeli ve tüketilmelidir.

 

Tadını sevmeyenler için gargara yöntemi ile de tüketilebilir. Bir bardak hazırlayacağınız adaçayı gargarası ile iki gün boyunca gargara yapabilirsiniz. Günde 2-3 defa gargara yapılabilir. Özellikle gece yatmadan yapılması gece rahat bir uyku uyuyabilmeniz için etken olacaktır.

Adaçayının faydaları da vücut direnci için oldukça fazladır. O nedenle günlük olarak tüketilmesi de faydalı olacaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Rimmel London Match Perfection Fondöten İnceleme

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu