Makyaj

Fondöten Nasıl Seçilir?

Kusursuz bir makyajın en önemli tamamlayıcısı olan fondöten, cildimiz ile uyum sağlamadığında kâbusumuz olur. Kendimiz için en uygun fondötenin hangisi olduğuna karar vermek büyük bir titizlikten geçer. Doğru fondöteni arayıp, para ve zaman kaybetmek yerine birkaç ipucunu takip edip senin için mükemmel fondötene kolaylıkla ulaşabilirsin. Peki, fondöten seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musun? Gelin birlikte bakalım!

 

  • Öncelikli olarak cilt tipini analiz et!

Fondöten seçiminden önce ilk bilmen gereken ilk şey cilt tonun ve sahip olduğun cilt tipin. Cildin ihtiyacına göre seçilen fondöten, mükemmel bir makyajın anahtarıdır. Eğer yağlı bir cilt tipine sahipsen mat bitişli ve pudra formüllü fondötenler tercih etmelisin. Böylelikle gün içerisinde cildinin daha fazla yağlanmasının ve parlamasının önüne geçebilirsin. Yağ dengesinin kontrol altına alınması sivilce oluşumunu da engelleyecektir. Eğer kuru bir cilde sahipsen makyajının pul pul dökülmesini engellemek için nemlendiricili bir fondöten seçmelisin. Islak ve aydınlık bitişli fondötenler cildinizi daha canlı gösterecektir. Karma ciltler için fondöten seçimi daha kolay olacaktır. Özellikle T bölgenizin yağlanma riskine karşı mat bitişli bir fondöten kullanmalısınız. Eğer cildinde ıslak ve aydınlık bir bitiş arıyorsan nemlendirici içerikli ışıltılı fondötenleri tercih edebilirsin.

 

  • Cilt alt tonunu keşfet!

Diğer bir önemli nokta cilt alt tonunu öğrenmek. Cilt alt tonları soğuk, sıcak ve nötr olmak üzere 3 ana kategoriye ayrılır. Cilt alt tonunuzu belirlemek için birkaç yöntem vardır. En çok uygulanan yöntemlerden bilek testi cilt alt tonunuzu belirlemenizde yardımcı olacaktır. Damar renginize göre belirlenen bu testte, mavi ve mor damar rengine sahipseniz soğuk alt tona sahip olduğunuz anlamına gelir. Eğer cildinizde sarılık, kırmızılık bulunmakla beraber damar renginiz yeşil ise sıcak alt tona sahipsiniz demektir. Damarlarınız yeşil ve mavi arasındaysa nötr alt tonlusunuz. Cilt alt tonunuzu belirledikten sonra ten renginizle muhteşem şekilde bütünleşecek fondöteni seçebilirsiniz. Cilt alt tonun sıcaksa sarı alt tonlu fondötenler, soğuksa pembe alt tonlu fondötenler kullanmalısın. Cilt alt tonun nötr ise sarı ve pembe karışık alt tonlu fondöten seçmelisin.

 

  • Renk eşitsizliklerini yok et!

Fondöten seçiminde bir diğer püf nokta seçtiğin fondötenin boynunun rengiyle yüzünü eşitlemesidir. Yani seçtiğin fondöten boynuna göre ne açık ne de koyu bir tonda olmalı. Ayrıca, cildin için uygun fondöten rengini seçmek için fondötenin renk isimlerini de dikkate alabilirsin. Örneğin açık ve beyaz tenliysen, “Light” “Porcelain”,“Ivory”  gibi fondöten renklerine bakmalısın. Eğer buğday tenliysen, “Medium” ve “Nude” fondöten renklerine yönelmelisin. Esmer tenliysen de “Beige”, “Tan” ve “Buff”isimli fondöten renklerini seçmelisin.

 

  • Kusurları kapatalım…

Bundan sonrası istediğiniz yoğunlukta ve kapatıcılıkta fondöteni bulmak. Eğer çok lekeli bir cilde sahip değilsen renk eşitsizliklerini düzeltecek ve cildini daha sağlıklı gösterecek ince yapılı, kapatıcılığı az fondötenler tercih etmelisin. Lekeli bir cilde sahipsen orta kapatıcılıkta ya da yüksek kapatıcılıkta fondötenler bulmalısın. Ancak yüksek kapatıcılıktaki fondötenleri tercih ederken cildinde maske gibi durmaması için cilt temizliğine ve uygulama aşamasına dikkat etmelisin. Fondöten çeşitleri de cildimiz için doğru olanı bulmamızda etkili olacaktır. Yağlı ciltler için parlamayı kontrol altına alacak pudra formüllü fondötenler uygun olacaktır. Kuru cildin için teninde kolayca dağılacak likit formlu ürünler istenilen etkili sonucu verecektir.

 

  • Bonus:

Son olarak kurtarıcı bir ipucu verelim. Eğer iki renk arasında kaldıysanız açık olanı tercih etmelisiniz. Çünkü birçok ürünün kapatıcılığı devreye girdiğinde pigmentleri koyulaşır. Bununla birlikte oksitlenme de yaşanabilecek diğer bir problem. Bu yüzden yarım ton, bazen bir ton açık fondöteni tercih etmek iyi bir sonuç ortaya koyacaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Bronzer Nedir? Bronzer Nasıl Kullanılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu