Sağlık

Expigment %2 Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Expigment %2 Krem Kullanım Metodu, Yan Etkileri ve Muadilleri

Çeşitli nedenlerle cilt yüzeyinin farklı bölgelerinde koyu renkli leke oluşumları meydana gelebilir. Bunlar; doğum lekeleri, sivilce ve akne izleri, güneş lekeleri ve travma sonucu oluşumlar olabilir. Bu noktada melanin salgısını yavaşlatarak endikasyon gösteren Expigment Krem, doktorunuzun tavsiye ettiği dozaj ve sıklıkta kullanıldığı taktirde şikayetlerinizin giderilmesinde etkin rol oynar. Bu yazımızda ilacın kullanım metodunu, içeriğini, muadillerini ve yan etkilerini inceleyeceğiz.  

Fakat başlamadan önce bu kremin mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerektiğini bilinçsiz ve kulaktan dolma bilgilerle kullanılması halinde çok ciddi yan etkilerin ortaya çıkabileceğinin altını çizelim.  

 

Expigment %2 Krem Nedir? 

Orva İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretimi gerçekleştirilen Expigment Krem, 30 g alüminyum tüplerde üretilir ve karton kutu halinde ambalajlanır. Dermatolojikler sınıfında yer alan ve haricen uygulanan kremin etken maddesi; hidrokinon’dur. İçeriğini oluşturan yardımcı maddeler ise; saf su, butil metoksidibenzoilmetan, sıvı parafin, sorbik asit, 3-(4-metilbenziliden)-kamfor, disodyum EDTA, beyaz yumuşak parafin, setostearil alkol, sitrik asit monohidrat, butil hidroksianizol E320, siklometikon, sodyum lauril sülfat, izopropilmiristat’tır.  

Expigment %2 Krem Ne İçin Kullanılır? 

Expigment, hiperpigmentasyon olarak adlandırılan ve deri renginin çeşitli nedenlerle bölgesel olarak koyulaşmasının tedavi edilmesi amacıyla kullanılır. Bu renk değişimleri güneş lekeleri, sivilce ve akne izleri, doğum lekeleri ya da travma kaynaklı olarak oluşum göstermiş olabilir. Kremin etken maddesi hidrokin, ciltte melanin maddesinin salgılanımını minimalize eder. Derinin rengini kazanmasında rol oynayan melanin’in yavaşlatılması, ilgili bölgede renk açılmasını sağlar ve böylece koyulaşan bölgede iyileşme sağlanır.  

Expigment %2 Krem Nasıl Kullanılır? 

Şikayetlerinizin mevcut durumu, şiddeti, tıbbi geçmişiniz ve varsa kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlar doktorunuz tarafından göz önünde bulundurularak en doğru kullanım metodu planlanacaktır. Buna ek olarak Expigment’İn prospektüsünde aktarılan uygulama önerisi ise şu şekildedir: 

Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere ilgili bölgeye ince bir katman oluşturacak şekilde sürülür. Bu noktada ellerinizi mutlaka yıkamaya ve mümkünse eldiven kullanarak uygulamaya özen gösteriniz.  

Expigment’in kullanımının sürdürüldüğü zaman zarfında ilgili bölgeyi güneş ışınlarından hassasiyetle muhafaza ediniz. Bu süreçte güneşten koruyucu kremler kullanılabilir.  

Tedavi sürecinizde 2 aya ulaşıldığında cevap alınamaması halinde hekiminizle yeniden kontak kurunuz.  

Expigment %2 Krem’i Dikkatli Kullanınız! 

Kremin diğer ilaçlarla yüksek ölçüde etkileşime girme riski bulunmaktadır. Aynı zamanda başka bir cilt / deri hastalığınız mevcutsa bu ilacın kullanımı sakıncalı olabilir. Bu nedenle hekiminizin muayenesi sırasında hali hazırdaki hastalıklarınız ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeyi ihmal etmeyiniz ve ilacınızı kullanmaya başlamadan önce prospektüsünü inceleyiniz.  

 

Expigment %2 Krem Hamilelikte Kullanılır mı? 

Gebelik dönemi ilaç kullanımı açısından son derece riskli ve dikkatli davranılması gereken bir dönemdir. Bu nedenle hekiminizin görüşünü almadan hiçbir şekilde ilaç kullanmayınız.  

Expigment’in gebelik kategorisi C olarak belirtilmiştir.  

Bu sınıflandırmada yer alan ilaçlar klinik ortam çalışmalarındaki üreme testlerinde, hayvanlarda yan etki göstermiştir. Buna karşın insanlar üzerinde yeterli ölçüde çalışma yapılamamış olup, ilacın insan fetüsü üzerindeki yan etkileri saptanamamıştır.  

Expigment, ancak zorunlu haller söz konusu olduğunda anneye sağlayacağı yararlar ve fetüse olası zararları değerlendirilerek hekim onayı ile kullanılabilir.  

Expigment %2 Krem Emzirirken Kullanılır mı? 

Kremin etken maddesi olan hidrokinon maddesinin süt ile atılıp atılmadığına dair insan ya da hayvanlar üzerinde alınabilmiş bir veri bulunmamaktadır. Bu nedenle laktasyon döneminde her ilaç için geçerli olduğu gibi ancak ve ancak hekiminizin onayı ile kullanılabilir. Hekiminiz bu noktada ilacın kullanımını ya da emzirmenin sonlandırılmasına yönelik kararını yarar / risk değerlendirmesinde bulunarak tayin edecektir.  

Expigment %2 Krem Çocuklarda Kullanılır mı? 

İlacın bebeklerde ve 12 yaşın altındaki yaş gruplarında kullanımı sonucunda alınan veriler, değerlendirme sağlanabilmesi açısından yeterlilik teşkil etmemektedir. Bu nedenle yeterli endikasyona sahip olup olmadığı ve güvenilirliği bilinmemektedir. Dolayısıyla da 12 yaş altında kullanımından kaçınılmalıdır.  

Expigment %2 Krem Yan Etkileri 

Expigment de tüm ilaçlar gibi alerji riski barındırır. Aşağıda listelenmekte olan yan etkilerin bir ya da birden fazlasının ortaya çıkması, bu ilaca karşı alerjiniz olduğunu gösterir. Bu durumda derhal kremi kullanmayı sonlandırarak hekiminizle veya en yakın sağlık kuruluşuyla irtibata geçiniz.   

 • Nefes almada güçlük 
 • Baş dönmesi 
 • Boğazda şişme 
 • Boğazda şiddetli kaşıntı 
 • Deri döküntüleri 
 • Yüzde ve dilde şişme 

Expigment’in kullanımıyla birlikte gözlemlenen seyrek yan etkiler: 

 • Ciltte kuruluk 
 • Kızarıklık 
 • Batma hissiyatı 
 • Yanma hissiyatı 

Expigment’in kullanımıyla birlikte gözlemlenen çok seyrek yan etkiler: 

 • Ciltte çatlaklar 
 • Cilt renginde mavi / siyah renkli oluşumlar 
 • İçi sıvı dolu kabarcıklar 

Expigment %2 Krem Fiyatı 

2021 senesinde uygulanan fiyat güncellemesi ile 16.26 TL fiyata sahip olan Expigment, normal reçeteli olarak eczanelerden temin edilebilmektedir. Ayrıca SGK geri ödeme kapsamında da yer almaktadır. 

Expigment %2 Krem Muadilleri 

Kremin eşdeğer nitelikli tek ilacı Expigment %4 olan versiyonudur. Bu bileşen çok daha yüksek ölçüde etken madde içerir ve dolaysıyla çok daha güçlüdür. Çok daha ağır durumlarda doktorunuz direkt %4 ile de başlayabilir. Ya da tedavi planlamanızın ikinci yarısında bu versiyonuna geçmenizi önerebilir. 

Expigment %2 Krem Kullananlar 

User 1: Bu kremin kullanımı ile ilgili çok fazla kafa karışıklığı var.  Arkadaşlar, ne zaman ve nasıl kullanacağınızı doktor durumunuza göre belirliyor. İnternette bilgi aramayın boşuna duyumlarla ilaç kullanılmaz. Hele ki yüze hiç kullanılmaz.  

User 2: Bende çok büyük yan etkileri oldu. Yüzüme sürdükten sonra çok yandı, kızardı ve pul pul oldu. Sonrasında doktor kullanmayı bırakmamı söyledi ve başka bir kremle devam ettim.  

User 3: Yakın zamanda doğum yaptım. Hamilelik sırasında oluşan lekeler için kullanmayı düşünmüştüm ama anne sütüne geçermiş. Aklınızda bulunsun ne hamilelikte ne de emzirirken kullanılmamalı. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu