Diyet

Etsiz Çiğ Köfte Diyette Yenir mi? Etsiz Çiğ Köfte Kaç Kalori

Genel olarak çiğ köfte içeriğine bakıldığında bulgur, sebze gibi ağlıklı olan malzemeler bulunmaktadır. Bu nedenle diyetisyenlerin de önerdiği bir besin türüdür. Peki, çiğ köfte kaç kalori;

Türkiye’nin yöresel lezzetlerinden olan çiğ köfte ilkemizde çok sevilerek tüketilen bir besindir. Çok sevildiği için dışarı çıkıldığında sokağın her köşesinde bir çiğ köfteci dükkânı bulunmaktadır.

Çiğ Köfte Kilo Yapar Mı? Diyet Yapanlar Çiğ Köfte Yiyebilir Mi?

Ancak “çiğ köfte sağlık açısından nasıl?”, “çiğ köfte kilo aldırıyor mu?” ve hatta “çiğ köfte zayıflatır mı?” hep merak edilmektedir.

 

1 Adet Çiğ Köfte Kaç Kalori

İşinde uzman olan diyetisyen Ayşegül Günaydın verdiği bilgide “çiğ köftelerin boyutu ve ağırlı 20-30 gr arasındadır. Yani 30 gr çiğ köfte de 55 kalori, 20 gr olan çiğ köfte adedinde ise 36 kalori bulunmaktadır. Bu değerlerde yarım porsiyon meyveye denk gelmektedir.” diye ifade etmiştir.

 

Çiğ köfteye diyet listesinde yer verilmesi hakkında diyetisyenlerin farklı olan birçok görüşü bulunmaktadır. Çiğ köfte sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğundan çok zayıflatır mı düşüncesine yoğunlaşılmış durumdadır. Çiğ köfte diyeti için diyetisyenler diyor ki;

  • Diyet ve beslenme uzmanı olan Buse Telli; “çiğ köfte hem zayıflamaya yardımcı olur hem de tok tutar. Ayrıca içine katılan acı biber metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakar.” demiştir.
  • Diğer bir diyetisyen olan İrem Damancıoğlu; “Çiğ köfte içinde yer alan bulgurda bol miktarda lif bulunmaktadır. Bu sebeple uzak durmaya gerek yoktur. Lifler kan şekerini dengeleyip, sindirim sistemini düzenlemektedir.” Sözlerini ifade etmiştir.
  • Beslenme ve diyet uzamanı olan Doktor Ali Dereli de; “Esmer bulgur kan şekerini dengeler, ceviz kolesterolü düşürür ve katılana baharatlar metabolizmayı hızlandırır.” cümlelerini kullanmıştır.
  • Diğer diyetisyen Ezgi Sakar da; “Çiğ köfte doyurucudur, sindirimi kolaylaştıran ve rahatlatan bir gıdadır. Vitamin değer yüksek olduğu içinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Maydanoz ve nar ekşisi katıldığı zamanda vücudun direncini arttırır. “ demiştir.

 

Tüm bu söylenenlerin çoğu hatta hepsi ortak düşüncedir. Bu sebeple hemen hemen tüm diyetisyenler diyet listelerine 3 – 4 adet çiğ köfte konmasında sakınca görmemektedir. Yalnız çiğ köfte tüketimine lavaş değil marul tüketilmedir.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu