Erkek Sağlığı

Erkeklerde Meme Büyümesi Nasıl Önlenir?

Son yıllarda erkeklerde ve kadınlarda dış görünümün güzelliği ciddi derecede önem kazandı. Günümüzde ise erkeklerde rastlanan görüntü bozukluklarından bir tanesi de meme büyümesi olarak gösterilmektedir. Erkeklerde meme büyümesinin bir diğer adı da  ”jinekomasti”dir. Erkeklerde meme büyümesi vücutta ağrıları neden olurken, psikolojik etkileri de görülmektedir. Erkeklerde meme büyümesi östrojen-androjen ortaya çıkan hormonel bozukluklar sonucunda meydana gelmektedir. Hayatın belli dönemlerinde erkeklerde görünen rahatsızlıklardandır. Bazı hastalıkların yan etkisi olarak da görülebilmektedir. Genetik hastalıklar, fazla kilo, tümör hastalığı, kronik karaciğer rahatsızlıkları, erkeklerde meme büyümesine yol açan etkenler arasında gösterilmektedir. Ayrıca bazı ilaçlar, uyuşturucu veya uyarıcı maddeler erkeklerde meme büyümesine neden olan bazı etkenlerdir. Bu hastalık özellikle ergenlik çağındaki bireylerde sıklıkla rastlanılmaktadır. Vücut geliştirme sporuyla uğraşan bireylerde de sıkça rastlanılmaktadır.  

Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

Kadınlarda olduğu gibi yapısal olarak erkek bireylerde de meme dokusu bulunur. Fakat erkeklerdeki meme dokusunda bulunan östrojen hormonunun seviyesi kadınlarda bulunandan daha az olması görünümde farklılık yaratmaktadır. Ancak yaşanabilecek bazı durumlarda erkek memelerinde büyük ve kadınsı görünümün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum tıpta jinekomasti olarak adlandırılmaktadır. Bu sorun tek veya  çift taraflı olarak görülebilmektedir. Bu rahatsızlık genellikle 18-25 yaş aralığındaki bireylerde görülmektedir. Bireylerin ergenliği geçirmesinden sonra hormonların bir düzene girmesi sonucu yüzde 30 oranında bir düzelme meydan gelmektedir. Bu hastalığın görülme oranı ise yüzde 40 ile yüzde 60 arasında değişkenlik göstermektedir.  

Erkeklerde Meme Büyümesi Teşhisi ve Tipi Nasıl Belirleniyor? 

Bu hastalığı yakalanan bireylerin yüzde 65’inde sebebi açıklanamamaktadır. Mutlaka altta yatabilecek hastalıkların incelenmesi gerekmektedir. Erkeklerde görülen meme büyümesi hastalığı diğer bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Genellikle bu hastalık nedeniyle yapılan başvurular estetik kaygı nedeniyle yapılmaktadır. Jinekomasti; glandüler, yağlı ve karışık tip olarak ayrılmaktadır. Glandüler’de meme bezi yapılarının büyüklüğü dikkat çeker. Yağlı tipte ise meme dokusunun etrafında bulunan yağ dokusunda ciddi artışlar görülmektedir. Bu özellikle çok alkol tüketen ve sıklıkla kilo alıp, veren bireylerde gözükmektedir. Bu sayılan 2 tip büyümenin gözüktüğü rahatsızlığa ise karışık tip denilmektedir. Bu tiplerin belirlenmesi için ultrasonografi yönteminden yararlanılmaktadır.  

Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Erkeklerde meme büyümesinin tedavisi 2 türlü cerrahi işlemle gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler oldukça basit ve risksizdir. Henüz ilaçlı bir tedavi yoktur.  Hastalığın tek tedavisin cerrahi yöntemle mümkündür. Hasta üzerinde yapılan incelemeler sonucunda ya doğrudan cerrahi çıkarma yöntemi, ya da liposuction  yöntemiyle yağları emerek tedavi uygulanmaya çalışılmaktadır. Meme büyümesinin nedenlerine göre tedavi yöntemi seçilmektedir. Cerrahi yöntemle fazla meme dokusu bireyin vücudundan alınarak, göğüs bölgesinde normal bir görünüm kazandırılması amaçlanmaktadır. Duruma göre meme çevresindeki yağ dokusunu azaltmak için liposuction  yöntemi uygulanabilir.  

Yağlı tip meme büyümesinde ise liposuction (yağ emme) yöntemi kullanılarak oluşan kötü görüntü giderilir. Bu yöntemde meme çevresinde açılan  2-3 mm’lik kesiklerden sokulan kanüller, yardımıyla yağlar çekilir. Bu yöntemin en büyük yararı ise işlem sonrasında estetik acıdan kötü bir görüntü veya yara izi oluşturmamasıdır. Ameliyatlarda genel veya lokal anestezi yöntemi kullanılmaktadır. Hastalar tedavi işlemi sonrasında duruma bağlı olarak aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir.  

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Erkeklerde meme büyümesinde yapılan işlemlerden sonraki süreç oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası aynı gün taburcu edilen hastanın iyileşme süreci yaşam kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Hastalarda bir süre ağrı yaşanmakta ve kesi yerlerinde bandaj uygulaması yapılmaktadır. Kesi yerlerindeki dikişler meme konturlarına gizlendiği için herhangi bir estetik görüntü bozukluğu yaşanmamaktadır. Ameliyattan sonra tedavi gören hasta bir hafta boyunca korse kullanması uygun olacaktır. Hastanın ağrılarının artmasıyla birlikte doktorun vereceği ilaçlar kullanılmalıdır. Ameliyat kaynaklı vücutta oluşan morluk ve şişlikler 1 ay gibi kısa sürede geçmektedir. Bir süre hastanın sıcak ortamlardan muhakkak uzak durması gerekmektedir. Hastalığın büyüklüğüne göre 3-7 gün sonra hasta normal hayatına dönebilmektedir. Ameliyattan sonra hastalık bir daha tekrar etmez. Hastaların kilo alması yine meme çevresinde yağlanmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden ameliyat sonrası kilo kontrolü önemlidir.  

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Bu sorunla ilgili olarak en çok merak edilenlerin başında “jinekomasti ameliyatı fiyatları” ve “jinekomasti ameliyatı SGK karşılıyor mu?” soruları geliyor. Öncelikli olarak, altında tümör gibi bir sorun yatmadığı yani ciddi bir sağlık sorununun semptomlarından biri olmadığı sürece “estetik amaçlı yapılan ameliyatlar” sınıfında yer aldığı için jinekomasti ameliyatı devlet tarafından karşılanmamaktadır.

Fiyatlarına gelecek olursak, net bir fiyat bilgisi paylaşabilmek oldukça güç. Sadece yaptırdığınız yere göre değil, hangi nedenle meme büyümesi yaşadığınıza göre uygulanacak olan tedavi de değişkenlik gösterebiliyor. Ama yaptığımız araştırmalar sonucunda 4.500 TL ila 10.000 arasında yaptıranların sayısının hayli fazla olduğunu gördük. En doğru bilgiye ulaşabilmek için bir estetik cerrah ile iletişime geçmeli ve ön muayenenizin ardından size aktarılacak olan fiyat bilgisini değerlendirmelisiniz.

https://zevosis.com/

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu