Yaşam

Enerjinizle İlgiyi Üzerinize Çekin: Nasıl Daha Enerjik Olunur?

Üzgünüz ama enerjik olmayan, modu düşük insanlardan hiç mi hiç haz etmiyoruz! Evet farkındayız hayat çok koşturmacalı, yetişmek zorunda olduğumuz çok fazla şey var; üstelik sinir, stres, gelecek kaygısı ve ardı arkası kesilmeyen duygusal değişimler de cabası…  

Ama bilirsiniz, bazılarımız tüm bunları adeta göğsünde yumuşatmayı başarır ve o “her şey yolunda” gülümsemesini bir an olsun dudaklarından indirmez. Ne olursa olsun modunu asla düşürmez, karşısına ne çıkarsa çıksın “hallederiz ki” skilini devreye sokar. Ve tabii her zaman da kıpır kıpırdırlar… Kıvraklıklarıyla ortamı ısıtmaktan da geri durmazlar. Biz de herkes gibi bu insanlara çekilmeden edemiyor ve her birimizi “enerji tanrıçası” haline getirecek olan önerilerimizi sizinle paylaşıyoruz. Hazırsanız, dance time! 

enerjik olmanın yolları

Enerjisi Yüksek Biri Olmak Size Neler Kazandırır? 

 • Negatiflikten uzak düşünmek; stres ve endişeli ruh halinizden kurtularak daha sağlıklı kararlar almanızı ve uygulamanızı sağlar. 
 • Strese neden olan hormonel düzensizliklerinizi kontrol altında tutar. 
 • Uyku kalitenizi arttırır. Uyku öncesi odanızın tavanına, adeta hayali bir projektörle yansıttığınız geçmişin içsel hesaplaşmalarından kurtulmanızı sağlar. 
 • Umutsuzluk hücresinden kafanızı çıkartıp, hayattaki her şeyin bir noktada elde edilebilir olduğunu görmenize neden olur. 
enerjik olmak
 • Bunun için hedefiniz her ne olursa olsun hedefe odaklanmalı ve program dahilinde çalışmalısınız. Buradaki “çalışma” tanımını spesifik düşünün. Amacınızı elde etmek için ne yapılması gerekiyorsa onun yapılmasından bahsediyorum. Sabah sekiz – akşam beş çalışarak tabii ki de Bel Air’deki malikanenize ışınlanamazsınız. Ama yapılabilecek mutlaka bir şeyler vardır. Enerjik biri olmak, hedefe fokuslanmanızı sağlar. 
 • İkili ilişkilerin tümünde vazgeçilemeyen taraf olursunuz. Çünkü insanlar sizin yaydığınız o auraya bağlanmıştır ve sizden uzaklaşması halinde, doldurulması güç bir boşluğa düşerler. 
 • Bazen fiziksel olarak birbirleriyle pek de uyumlu olmayan çiftler görürüz. En çok da celebrity’ler arasında tabii. Bunun nedeni “çok yakışıklı/güzel olmayabilir ama çok güzel bir kalbi var” falan değil arkadaşlar. Bunun nedeni enerji! Zaten ayrılır ayrılmaz başka kollara koşulmasının nedeni de bu. Duygusal boşluk başka bir şeydir; enerji boşluğu bambaşka bir şey… 
 • Enerjik ve aurası yüksek biri olmak, partnerinizle aranızdaki sadakati arttırmak için yapabileceğiniz en mantıklı hamlelerden biri. İnsanlar her zaman içlerini kıpır kıpır ettiren şeylerin pelinden giderler. Huzurlu liman arayışları geçicidir, benden söylemesi… Zaten sizin de dikkatinizi çekmiştir ki ihanetle sonuçlanan ilişkilerde, ikinci kişinin aslında o kadar da güzel olmadığını hatta çoğu zaman asıl sevgilisinin/eşinin çok daha üstün olduğunu görürüz. Olsa olsa en fazla daha gençtir. E bunun nedeni de bir noktada enerji işte… 
enerjik olmak nasıl başarılır
 • Enerjiniz; çevrenizi manipüle edebilmek için kullanabileceğiniz harika bir silahtır aynı zamanda. Karşı konulması imkânsız bir cazibe pelerini gibi düşünün. İşinize yarayan tüm bilgileri elde edebilir ve onları istediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz; asla duruma uyanmayacaklardır. 
 • Enerjik bir karakter, itibarınızı ve statünüzü arttırmak için kestirme bir yolun rotasıdır aynı zamanda. Her ortamın vazgeçilmezi, baş davetlisi olarak kendiniz için harika bir network oluşturabilirsiniz. 

Enerjinizi Nasıl Yükseltebilirsiniz? 

Enerjik biri olmak için kendinizi sevin, kendinizi geliştirin; sabah yoga, akşam pilates yapın. Bir de dengeli beslendiniz mi tamamdır. Şakaydı! Yazıyı okumayı bırakmayın, buradan devam. Anlatacaklarım gerçekten işinize yarayacak olan uygulanabilir şeyler olacak. Are you ready? 

 1. Daha Fazla Enerji İçin Geceleri Kendini Şarja Tak! 
kaliteli uyku

Uyku olayı sizin şarj olayınız. Bu yüzden kaliteli bir uyku kilit noktamız. Bazıları üç saat uyur ama tüm gün kıpır kıpırdır. Sizse sekiz dokuz saat uyur fakat gene de yataktan sürünerek çıkar, ayılana kadar zaten akşam olmuş olur… İşte bunun nedeni uyku kalitenizin düşük olması. Peki bu konuda ne yapabiliriz?

Yatmadan iki saat kadar önce çayı, kahveyi ve yemeği keselim. Mümkünse yatağa girmeden önce duş alıp, günün yorgunluğundan arınıp gevşeyelim. Hem nevresimlerimizin hem de pijamalarımızın misler gibi kokmasını sağlayalım. Alerji durumumuz yoksa yastığımıza bir iki fıs lavanta kokusu sıkalım. Yatak ve yastığımızın vücut anatomimiz için uygun olduğundan emin olalım; değilse yenileri ile değiştirelim. Bütçem yok falan demeyin sakın! Uyku sizin hayatınızdaki en önemli şey. Oda sıcaklığımızın dengesine özen gösterelim. Ter içinde bir uyku da bize iyi gelmez, soğuktan kafamızı yorganın altına soktuğumuz bir uyku da… Son olarak akşamları kuşburnu, papatya ve melisa gibi bitki çaylarını tüketmeye çalışalım. 

 1. Dengeli Beslenemiyorsun Bari Dengesiz Beslenme! 
dengeli beslen

Farkındayım, dengeli beslenebilmek zor zanaat… Yok geceden yulaf ıslatacaksın da avokadoya bilmem ne ekleyeceksin de aç karna detox suyudur, smoothie’sidir; hayatını buna adamak gerekli resmen… Çok yoğun çalışıyor olabilirsiniz. İş ya da eğitim hayatınız, tüm bu detaylara dikkat edebilmeniz için gerekli zamanı size yar etmiyor olabilir. Ya da aşkınızın meyveleri boy boy çocuklar olarak vücut bulmuş, evde koşturma ve kaos eksik olmuyor olabilir. Yani bazen siz ne kadar isteseniz de şartlar izin vermez dengeli beslenebilmenize. Hele ki bizim gibi sokakları çiğ köfteci ve tavuk dönerciler tarafından kuşatılmış bir ülkede. İşyerinizin karşısında zeytinyağlı kereviz pişirdiler de siz mi yemediniz, değil mi? O halde bu konuda daha realist öneriler verelim. Hani derler ya “kötünün iyisi” yapacağımız şey tam olarak bu. Öğünlerinizi planlarken en azından “boş yere karbonhidrat ve yağ mı alıyorum yoksa besin değeri var mı?” sorusunu kendinize sorun.  

Bunun dışında küçük dokunuşlar yapın. Mesela bir gün ağır ya da fazla yediyseniz diğer gün nötrlemeye çalışın. Ne karbonhidrata abanın ne de proteine. Tavuk ve kırmızı etin yanı sıra balık yemeği ihmal etmeyin. “Şekeri kesin, gluteni hemen kesin” demeyeceğim ama öğünlerinizin arasındaki atıştırmalıklarınızda küçük revizeler yapın. Mesela dizi ilerken tuzlu bir şeyler yemek istiyorsanız, cips yerine kuruyemişleri tercih edin. Çikolatanın yerine alternatif koymak zor tabii ama biraz çikolata, biraz kuru meyveler şeklinde bir kokteyl yapabiliriz belki. Özellikle hurmayı kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Tatlı hissiyatına gerçekten güçlü cevap veren bir besin.  

Son olarak kahvaltıda simide poğaçaya düşmeyin. Evet pratik, evet o susam kokusuna karşı koymak çok zor ama inanın besin değeri hiç de tatmin edici değil. Güne dolu dolu maya ve hamurla başlamak gerçekten vücudunuzun can attığı bir şey değil. Biraz reçelle enerjik ve canlı bir açılış yapsanız; bir iki zeytin, az biraz da peynir falan?  

 1. Sevgili Rihanna’nın da Dediği Gibi: Please Don’t Stop The Music! 
dans et

Baştan uyarayım: arabeske hayır! Tribe sokan duygusal slow’lara koca bir hayır! Zaten derdimiz bize yeter ayol! Daha da modumuzu düşürmeye, geçmişi düşünme transına girip efkarlanmaya gerek var mı allasen? Gün içerisinde angarya işlerde uğraşırken arkanızda mutlaka dinamik bir şey çalsın. Sabahları hazırlanırken, bulaşıkları makineye dizerken, ojelerinizi tazelerken… Şahsi aracınız varsa müziğin sesi yolda da hep açık olsun! Ayrıca bazı müzik türlerinin çalışırken performansınızı arttırdığını da unutmayın. Mesela Barok Müziği’nin çalışırken hafızalamaya yardımcı olduğuna yönelik çalışmalar yapılmış. 

 1. Klişe Bir Öğüt Olarak: Günde En Az Bir Litre Su İç! 
her gün su iç

Bunu zaten artık ezberlediniz ama ben yine de üstüne basa basa yazacağım. Su çok önemli arkadaşlar. Cidden öyle böyle değil yani. Gün içerisinde yeterli ölçüde su tüketmediğinizde farkında olmadığınız bir şekilde “güç tasarrufu” moduna alınıyorsunuz haberiniz olsun. Ayrıca bedeninizle ilgili her sorunun kaynağı emin olun. Bilhassa cilt problemlerine çok fazla kafayı takanlar, su tüketimlerine mutlaka özen göstermeliler.  

 1. İyilik Yap, Enerji Puan Kazan! 
yardımseverliğin enerjisi

İşe yarar hissetmek insan olgusunun adeta G noktası. Ve tabii enerjik hissetmenin de… “Ay benim kendime hayrım yok…” demeyin. Kahraman olmaya gerek yok. Asansörü bekletmek de bir iyiliktir, bir derneğe 10 TL bağış yapmak da birine onu önemsediğinizi hissettirmek de… 

 1. İltifat Et ve Işıltı Perilerini Etrafına Topla! 
enerjik ve ortamın yıldızı ol

Güzel/yakışıklı görünen hemcinsine iltifat etmek sadece yüksek özgüven sahiplerinin yapabileceği bir şey. Biliyorsunuz bazı cadalozlar sanki kendileri stil tanrıçasıymış gibi o olmamış, bu seni pek açmamış, saçın böyle olmamış falan birer birer zehirli oklarını göndererek mod düşürmeye bayılıyor… Sebebinin kıskançlık ve hazmedeme olduğunu hepimiz biliyoruz. Taktik çok açık; yeterince parlak bir ışık değilsen, diğer ışıkların sönmesi sağla ve dikkati üzerine topla! Biz bunları yer miyiz? Hem bu okların size isabet etmesine izin vermeyin hem de her gördüğünüze iltifat edin. Emin olun bundan daha havalı ve cool görünen bir şey yok! 

 1. Nazik Ol ve Enerjinin Onları Sarmalamasını Sağla 
kibar ve enerjik ol

İnsanlar enerjiye çekim hissederler evet ama konfor alanlarından da kolay kolay vazgeçemeye eğilimli olmazlar. Kibar birisi olmak tarihin her döneminde avantaj sağlayan bir eylemken, günümüzde ve hele ki ülkemiz şartlarında çok çok daha kıymetli bir hale gelmiş durumda. Ortalama insanlardan daha nazik, duyarlı ve saygılı davranın. Bu yaymış olduğunuz enerjinin güvenilir olduğu sinyalini aktive eder. 

 1. Tesla’nın Sahibiymişsin Gibi Bir Ajanda Tut 
enerjik ol ve başar

Zamanı iyi değerlendirememe hissi hem enerjinizi düşürür hem de hayata geçirmek istediklerinizi elde etmenize büyük bir engel oluşturur. Aynı zamanda hiçbir şeye yetişememe hissi ve geç kalmışlık da cabası. Şık bir defter edinin kendinize ve hayatınızı programlayın. Biliyorum, aslında bu da klişe bir tavsiye ama işlevselliği inkâr edilemez. Gün çok hızlı akıyor, plan yapmadan verimli yaşamak imkânsız. 

 1. Her Haltı Bilen Değil, O Konunun Uzmanı Ol! 
enerjik ol ve uzmanlaş

Konu ne olursa olsun bilgi gerçekten bir silah arkadaşlar. Tabii ki farklı alanlarda bilgiye sahip olmak da çok önemli ama herhangi bir konuya özel olarak ilgi duymak, onunla ilgili her detaya derinine kadar inmek ve maddi manevi imkanlarını bunun için harcamaktan çekinmemek inanın hem daha verimli hem de daha havalı… Enerjinizi yükselten kısmı da buradan gelmekte. Kendinizi iyi hissetmek biraz da donanımlarınızla alakalı. Ortalama insanlar asla çok mutlu değillerdir. Enerjik ve mutlu olmak için ya çok salak ya da donanımlı biri olmanız gerekli.  

 1. Enerji Zırhını Check Et! 
savaşçı ruh

Geçmiş aslında her zaman enerji düşürür. Şöyle şöyle olmuştu, ay niye böyle olmuştu, keşke öyle yapsaydım, ben bunu nasıl affettim…  Sonsuzluğa kadar geçmişi irdeleyip, kendinize kızar ve depresifliği adeta üzerinize tapulayabilirsiniz. Fakat biz geçmişi bu yönüyle ele almayacağız.

Bazen insanın potansiyelini fark edebilmesi için durmayı ve sakince düşünmeyi başarabilmesi gerekir. Kriz anlarında soğukkanlı düşünmek pek mümkün olmadığı için biz bunu periyodik olarak uygulayarak hayatımıza dahil edelim. Bazen kendinizle baş başa kalın ve yaşadığınız o korkunç şeylerin nasıl da içinden geçip, bugüne ışınlandığınızı düşünün. O zamanlar da imkânsız gibi görünüyordu ama başardınız. Bu kez her şeyin sonu diyordunuz ama hala hayattasınız ve her şey akmaya devam ediyor… 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Ünlü Tablolar ve Ardında Yatan Büyüleyici Hikayeleri: Episode 1

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu