Zevosis

En İyi Romantik Filmler: Biraz Aşktan Söz Edelim

Karnımızda aşkın yarattığı kelebeklerin tatlı heyecanını duymak için en iyi yollardan birisi şüphesiz film izlemektir. Aşkın, tutkunun, sevginin en yoğun olduğu romantik filmlerden yola çıkarak sizlerle aşk üzerine konuşmak istedik. Bahsedeceğimiz filmler arasında çok bilinenler olsa da henüz keşfedilmemiş gizli hazinelerle de karşılaşmak mümkün. Eğer siz de biraz aşktan söz edelim diyorsanız, en iyi romantik filmler sizin için listelendi!

En İyi Romantik Filmler: Biraz Aşktan Söz Edelim

Karnımızda aşkın yarattığı kelebeklerin tatlı heyecanını duymak için en iyi yollardan birisi şüphesiz film izlemektir. Aşkın, tutkunun, sevginin en yoğun olduğu romantik filmlerden yola çıkarak sizlerle aşk üzerine konuşmak istedik. Bahsedeceğimiz filmler arasında çok bilinenler olsa da henüz keşfedilmemiş gizli hazinelerle de karşılaşmak mümkün. Eğer siz de biraz aşktan söz edelim diyorsanız, en iyi romantik filmler sizin için listelendi!

 • About Time / Zamanda Aşk (2013) IMDb: 7.8
https://youtu.be/T7A810duHvw

Adından da anlaşılacağı üzere, içerisinde zamanda yolculuk hikayesi barındıran filmimiz, Richard Curtis tarafından yazılarak yönetilmiştir. Filmimizde başrolümüz Tim, her şeyden önce ailesinden miras kalan bir yeteneğini keşfeder. Bu miras aslında ailenin erkeklerinin sahip olduğu bir zamanda yolculuk yeteneğidir. Sonrasında babasının isteği üzerine bu yeteneği kariyeri yerine aşk hayatını kontrol etmekte kullanmaya karar verir. Fakat zamanla oynamak her zaman istediği gibi sonuçlar doğurmaz. Ek olarak, Rachel McAdams ve Margot Robbie’nin yer aldığı en iyi romantik filmler arasında kesinlikle şans vermeniz gereken About Time’ın süresi 124 dakika.

 • Begin Again (2013) IMDb: 7.4
https://youtu.be/uTRCxOE7Xzc

Keira Knightley ve Mark Ruffalo’nun başrollerini oynadığı romantik filmimizi John Carney yazarak beyaz perdeye aktarmıştır. Filmimiz, eski başarılı hayatından sonra değişen müzik endüstrine uyum sağlamaya çalışan Dan ile genç ve başarılı bir söz yazarı Gretta’nın hayatlarının kesişmesine odaklanır. Hayatlarının iyi gitmediği bir döneminde tanışan ikili, işlerini düzene sokma yolunda beraber mücadele ederler. Ek olarak, müzikal bir film olmasıyla sizi büyüleyen filmimizin süresi ise 105 dakika.

 • The Holiday / Tatil (2006) IMDb: 6.9
https://youtu.be/BDi5zH18vxU

Nancy Meyers tarafından yazılıp yönetilen romantik filmimiz The Holiday’in başrollerini Jude Law, Kate Winslet ve Cameron Diaz gibi ünlü isimler paylaşıyor. Filmimizde aslında bir web sitesi üzerinden evlerini değiş tokuş eden iki kadının yaşadıklarına odaklanılıyor. Amanda ve Iris ihanetle biten mutsuz ilişkilerinden kaçmak için bu yolu denemek isterler. Biri Amerika’ya diğeri İngiltere’ye giden iki kadının hayatları bu değiş tokuş sonucu fazlasıyla değişecektir. Oldukça iç ısıtıcı olan filmimizi Netflix üzerinden izleyebilir, sıcak yaz günlerinde yılbaşı havasını ayaklarınıza getirebilirsiniz.

 • The Longest Ride / Seninle Bir Ömür (2015) IMDb:7.1
https://youtu.be/FUS_Q7FsfqU

Aşkın geçmişte ve gelecekteki izlerini bizlere kesinlikle başarılı şekilde sunan filmimizi Craig Bolotin kaleme aldı. Ve ayrıca filmimizi George Tillman Jr. beyaz perdeye aktardı. Yeni tanışan Luke ve Sophia kaza yapmış yaşlı adam olan Ira’yı arabanın içinden kurtarırlar. Ira geçmişte Ruth adındaki sevgilisiyle tıpkı Luke ve Sophia gibi zamanlar geçiren bir adamdır. Geçmişte yaşadıklarından sonra görüşmeyen ikilinin yansımaları Luke ve Sophia’ya da uğrarken filmimiz bizi kucaklamaktadır. En iyi romantik filmler listemizde Neo Western türünden olan bu yapım, size geçmişin izlerinin üstünüzden hiç silinmeyeceğini gösterecek.

 • I, Origins (2014) IMDb: 7.4
https://youtu.be/Mk4briOLrTQ

Mike Cahill tarafından yazılıp yönetilen romantik bilim kurgu filmi I, Origins, her şeyden önce oldukça sevilen bir film. Gözün evrimini araştıran ikili Ian, Kenny ve Karen ile çalışmaktadır. Sonrasında cadılar bayramı partisinde ilgi çekici gözlere sahip olan, maskeli gizemli kadın Sofi ile tanışırlar. Tanışmalarından sonra başlarına gelenler, Ian ve Karen için bambaşka dünyalar açar. İlgi çekici senaryosuyla sizleri oradan oraya sürükleyecek filmimizin süresi ise 116 dakika.

 • The Shape of Water / Suyun Sesi (2017) IMDb: 7.3
https://youtu.be/XFYWazblaUA

Guillermo del Toro’nun eşsiz sinematografisinin eseri The Shape of Water büyülü hikâyeye sahip bir film. Elisa Esposito isimli dilsiz bir kadının bekçi olarak çalıştığı yere bir gün bir “varlık” gelir. Suda yaşayan ancak insansı bir vücuda sahip olan bu varlık ve Elisa kısa sürede yakınlaşırlar. Ancak bir gün araştırma merkezi sahiplerince ötenazisi istenir. Sonrasında Elisa ve arkadaşları yaratığı oradan apar topar kaçırır. İlginç yaratığın özelliklerini keşfettikleri devamında ikiliyi zorluklar beklemektedir. Ayrıca 4 dalda Oscar ödülüne layık görülmüş filmimizin süresi ise 123 dakika.

 • The Lobster (2015) IMDb:7.2
https://youtu.be/vU29VfayDMw

Yorgos Lanthimos’un vurucu eserlerinden The Lobster, ilginç konusu ve yetenekli kadrosuyla eşsiz bir film. Bekar olmanın yasadışı sayıldığı distopik bir dünyada geçen film, bu düzeni koruyan bir otelde başlıyor. Ancak oldukça sert kurallara sahip olan otelin yöneticileri, misafirlerine kurallara uymaları konusunda oldukça katı davranıyor. Ve sonrasında, belli bir günden sonra eş bulamayanları hayvana dönüştüren bu otelde hayatta kalmak oldukça zor. Fakat otelde olmamak ondan bile zor… Netflix üzerinden izleyebileceğiniz romantik bilim kurgu filmimizin süresi ise 119 dakika.

 • Lost in Translation / Bir Konuşabilse (2003) IMDb: 7.7
https://youtu.be/W6iVPCRflQM

Sofia Coppola’nın Oscar ödüllü romantik drama filmi Lost in Translation, iş için Tokyo’ya giden Bob ve yeni evli Charlotte’un tanışmasını ve orada geçirdikleri zamanı anlatıyor. Bob, evliliğinde anlaşılma problemi yaşayan, ailesi tarafından yalnızlaştırılan orta yaşlı bir adam. İş için geldiği Tokyo’da bunu aşmak isterken kültür karmaşası yüzünden daha da yalnızlaşıyor. Benzer hislere sahip Charlotte ise daha hayatın ve kariyerinin çok başında olan genç bir kadın. Hayatta ne yapacağını bulamamış kadın inanç noktasında da sık sık çıkmazlara düşüyor. İkilin hayatına dokunan film sakinliği ve spiritüelliğiyle izleyicileri büyülüyor. Yönetmenin kullandığı imgeler ve detaylar da filmi çok başka boyutlara taşıyor.

 • Cold War / Soğuk Savaş (2018) IMDb: 7.6
https://youtu.be/8ImvkXgGVWw

En iyi romantik filmler listesi yapıyorsak bu yapımdan bahsetmeden olmaz! Siyah beyaz olarak çekilen romantik drama filmi Cold War, Paweł Pawlikowski tarafından yönetildi. Soğuk savaş döneminde geçen filmimiz Wiktor ve Zula ikilisinin hayatlarının bir kesişip bir ayrılmasından bahsediyor. Kendi hayatlarından kurtulmanın yollarını arayan ikilinin savaşın getirdikleri arasından çıkma mücadelesi olarak özetleyebileceğimiz filmimiz sizleri bu ilişkinin çıkmazlarında gezdiriyor. Yoğun ve duygu yüklü filmimiz Cold War’un süresi ise 88 dakika.

 • Her / Aşk (2013) IMDb: 8.0
https://youtu.be/dJTU48_yghs

Bazen aşklar sadece iki insan arasında sınırlı kalmaz. Filmimizde de tıpkı bunu doğrulayacak şekilde bir aşk yaşanıyor diyebiliriz. Filmimiz, Scarlett Johansson’ın seslendirdiği Samantha isimli işletim sistemi ile yalnız adam Theodore’un aşkına odaklanıyor. Eski aşkı Catherine’le boşanması gündeme geldiğinde kendini fazlaca yalnız hisseder. Ve çareyi o günlerde popülerleşen bir işletim sistemiyle sohbet etmekte bulur. Spike Gonze tarafından yazılıp yönetilen bu sıra dışı filmin süresi ise 126 dakika.

 • La La Land / Aşıklar Şehri (2016) IMDb: 8.0
https://youtu.be/0pdqf4P9MB8

Adıyla hem müziğe hem Los Angeles’a hem de gerçeklikten kopukluğa gönderme yapan filmimiz La La Land, Damien Chazelle tarafından kaleme alınarak yönetilmiştir. Hevesli aktris Mia ile caz piyanisti Sebastian’ın hikayesini anlatan filmimiz, müzikleriyle bir masal diyarında hissettiriyor. Sıklıkla birbiriyle uğraşan ikilinin hikayelerini izlemenin zevki ise bir başka. 6 dalda Oscar alan filmimizin başrollerinde ise Emma Stone, Ryan Gosling gibi yıldız isimler yer alıyor. Sizi kesinlikle çok iyi hissettirecek filmimizin süresi ise 128 dakika.

 • Little Women / Küçük Kadınlar (2019) IMDb: 7.8
https://youtu.be/AST2-4db4ic

Filmimiz Louisa May Alcott’un ünlü romanından uyarlanarak Greta Gerwig ile sinemaya aktarıldı. Başrollerdeki Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh gibi yetenekli isimler sayesinde yıldızlaşan filmimiz kendinizi çok iyi hissettirecek. Jo’nun başına buyrukluğunu, Meg’in sabrını, Amy’nin hırsını izledikçe kadınların yarattığı bu filme saygınız gittikçe artacak. Ayrıca listemiz arasında acilen izlemeniz gereken filmlerden biri olan Little Women 135 dakika uzunluğunda.

 • P.S. I Love You / Not: Seni Seviyorum (2007) IMDb: 7.0
https://youtu.be/CZzW6_hR068

Richard LaGravenese’ın yönettiği romantik drama filmi P.S. I Love You, Cecelia Ahern’ün aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Oldukça romantik hikayesiyle filmimizden bahsetmek gerekirse, filmimiz konusunu Holly ve Gerry’nin aşkından alır. Gerry’nin ani ölümünden sonra yıkılan Holly, geçmişte onun için planlanan notlar karşısında şaşkınlığa uğrar. Geçmişten geleceğe dokunan bu notlar sayesinde Gerry’nin yokluğunda onunla arasındaki bağları daha da kuvvetlendirdiğini izliyoruz. Hilary Swank ve Gerard Butler’ın başrollerinde yer aldığı filmimizin süresi ise 126 dakika.

 • Call Me By Your Name / Beni Adınla Çağır (2017) IMDb: 7.9
https://youtu.be/Z9AYPxH5NTM

En iyi uyarlama senaryo dalındaki Oscar’ın sahibi, aşk filmlerinde yeni dönemin en sevilenlerinden olan Call Me By Your Name,  Luca Guadagnino’nun yönettiği romantik drama filmidir. Oliver ve Elio Perlman’ın aşkına odaklanan filmimiz büyük bir ilgiyle takip edilmekte. Bir yaz aşkı olarak başlayan ilişkinin Elio’nun cinselliğini keşfetmesiyle devam etmesini konu alan filmimizde bu ikiliyi Timothée Chalamet ve Armie Hammer canlandırıyor. İtalya’da geçen bu tutkulu filmin süresi ise 132 dakika.

 • La Belle Époque / Yeni Baştan (2019) IMDb: 7.4
https://youtu.be/J9Jm17bi5l8

En iyi romantik filmler listemizde drama ve yürek burkan hikayelere biraz ara veriyoruz! Nicholas Bedos tarafından yazılıp yönetilen romantik komedi filmi La Belle Époque, karikatürist Viktor’un zamanda yolculuğuna odaklanan tatlı bir film. 60’lı yaşlarında olan Viktor, bir süredir eşi Marianne ile olan evliliğinde huzursuzluklar yaşamaktadır. Oğlu Maxime’in onu neşelendirmek amacıyla zamanda yolculuk yapabileceği bir şirketten bilet alması üzerine olaylar farklılaşır. Daniel Auteuil ve Fanny Ardant’ın başrollerini oynadığı filmimiz Cannes Film Festivali’nin de yıldızları arasındaydı. Bu duygu dolu film, La Belle Époque’un süresi ise 115 dakika.

 • The Great Gatsby / Muhteşem Gatsby (2013) IMDb: 7.2
https://youtu.be/rARN6agiW7o

Aşk bazen körlük demektir. Aşkı başaramadığın şeyler üzerinden bir hırsa çevirdiğinde ise adına kuşkusuz takıntı denir. Bunu bizlere kesinlikle kanıtlayan filmimiz The Great Gatsby hayatı boyunca sevdiği kadının kalbini kazanmak için her şeyi göze almış bir adamın hikayesini sunuyor. Modern müziklerle geçmiş zamanları harmanlayan yapısıyla müzikal haline gelen filmimiz sizleri 1920’lerin New York’una ışınlıyor. F. Scott Fitzgerald’ın aynı adlı kitabından uyarlanan filmimiz Baz Luhrmann tarafından sinemaya aktarılıyor. Başrollerini Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan gibi ünlü isimlerin paylaştığı filmimizin süresi 143 dakika.

 • The Theory of Everything / Her Şeyin Teorisi (2014) IMDb: 7.7
https://youtu.be/Salz7uGp72c

Ünlü fizikçi Stephen Hawking ile eşi Jane Hawking’in yaşadıklarını anlatan ve kesinlikle en iyi romantik filmler arasında bambaşka bir yeri olan filmimiz, James Marsh tarafından yönetilmiştir. Stephen Hawking’in okul yıllarında başlayan hikâye motor nöron hastalığı teşhisi ile devam eder. Günden güne motor becerilerini kaybederken, doktorların öngördüğü kalan iki yıllık süresini işine odaklanarak geçirir. Eddie Redmayne, Felicity Jones ve Jane Hawking tarafından canlandırılan başroller ile film ünlü fizikçinin hayatındaki zorlukları bizlere adım adım göstermektedir. Netflix üzerinden izleyebileceğiniz filmimizin süresi ise 124 dakikadır.

 • Love, Rosie (2014) IMDb: 7.2
https://youtu.be/5zL3YJKygd4

Çocukluklarından beri en iyi arkadaş olan Alex ve Rosie’nin bir türlü kavuşamadıkları tatlı hikayesini anlatan filmimiz Cecelia Ahern’in Rainbows End adlı romanından uyarlanmıştır. Ayrıca Christian Ditter tarafından yönetilen filmimizin başrollerinde Lily Collins ve Sam Claflin yer almaktadır. Rosie’nin doğum gününde yakınlaşan bu iki en yakın arkadaş, kendilerini sürekli birbirlerini kovaladıkları bir aşk döngüsünün ortasında bulurlar. Bu yönüyle Love Me If You Dare filmiyle benzerlik taşıyan filmimizin süresi ise 102 dakika.

 • The Time Traveler’s Wife / Zaman Yolcusunun Karısı (2009) IMDb: 7.1
https://youtu.be/3_8WZxHScMk

Bir diğer zamanda yolculuk temalı filmimiz ise Robert Schwentke’in yönettiği The Time Traveler’s Wife. Adından da anlaşılabileceği üzere bir zaman yolcusu ve onun daha çocukken evleneceklerini bilen karısı arasında geçen filmimiz sizleri büyüleyecek cinsten. Fazla detaya girip spoiler vermek istemediğimiz filmimizin başrollerinde Eric Bana ve Rachel McAdams yer alıyor. Audrey Niffenegger’in aynı adlı romanından uyarlanan filmimizin süresi ise 108 dakika.

 • The Curious Case of Benjamin Button / Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (2008) IMDb: 7.8
https://youtu.be/iH6FdW39Hag

Yazımızı oldukça ilginç bir hikayeyle noktalarken filmimizin detaylarından biraz bahsedelim. Benjamin Button isimli bir adamın zamanda geriye sarılan tuhaf hikayesini dinlerken yavaşça hikâyenin derinliklerine gömülüyoruz. Benjamin doğduğunda onun için zaman her normal insan gibi değil tam tersi şekilde işlemektedir. Hayatının detaylarına erişirken gittikçe gençleşen bu yakışıklı adamın yaşadıkları, gözlerinizi bir an bile kırpmak istememenize sebep olacak. Brad Pitt ve Kate Blanchett’in başrollerini paylaştığı filmimizi izlemek isteyenler için süresinden de bahsetmek isteriz. Benjamin Button’ın ilginç hikayesi 167 dakika uzunluğunda.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:  Lavanta ile Yeniden Tanışın: Faydaları ve Kullanım Alanları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ