Makyaj

Maskara Seçimi Dosyası

Her kadın bilir ki iyi bir maskara bulmak, doğru erkeği bulmaktan daha zordur! Televizyonda, billboardlarda, dergi kapaklarında, Instagram’da… İmrenilesi gür ve kıvrık kirpikler her yerdeler. Biliyoruz, neredeyse denemediğiniz marka ve doğru uygulama tekniği için Youtube’da izlemediğiniz makyaj kanalı kalmadı. Yeri geldi “Her şey kirpiklerim için!” dediniz paraya da kıydınız. Fakat öyle görünüyor ki, sizi bu yazımızda misafir ediyorsak belli ki sonuç hüsran olmanın ötesine gidememiş. Bizler, çarpıcı bakışlar için tek çarenin takma kirpikler olmadığına yürekten inanıyor ve maskaralarının sihirli dokunuşlarına dair edindiğimiz tüm bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Oldukça uzun bir serinin ilk metni olan bu içerikte, maskaranın neden en önemli makyaj ürünü olduğunun altını çizecek ve bu kirpik savaşçılarının tarihçesi hakkında minicik bir bilgi kapsülü paylaşacağız. Ardından da sık periyotlarda dosyamıza yeni içerikler ekleyerek kirpik yapınızın analizinden, maskara tiplerine ve kesinlikle denemenizi tavsiye ettiğimiz markaların performans değerlendirmelerine kadar en önemli noktalara değinerek; sizi de kırpıştırmalara doyamayacağınız hacimli kirpiklere kavuşturacağız… Kahveler ve cookie’ler hazırsa, buyurun başlayalım!

Maskara ve Kirpiklerin Öneminin Tarihçesi

İlk maskarayı kullanma şerefine nail olan şanslı kişinin, Kraliçe Victoria olduğu biliniyor olsa da maskaranın köklü tarihi milattan öncesine kadar dayanıyor. Bilhassa Antik Mısır’daki makyaj metotları üzerine ciltler yazılabilir. (Bu konuya bir ara biz de değiniriz.) Yakın tarihimizdeki maskara söz konusu olduğunda ise bugün hepimizin bildiği ve çoğu ürününü makyaj çantamızdan ayırmadığımız Maybelline bize el sallıyor.

Kimyager olan Thomas Lyle Williams, kız kardeşine küçük bir jest yapmak isterken aslında tüm kadınlığa büyük bir armağan bırakıyor. Bu öylesine bir armağan ki, yüz yıl dahi geçmiş olsa bile makyaj aynamızın karşısına her geçtiğimizde kendisine minnettarlığımızı sunmadan edemiyoruz… Williams, kardeşi Maybel için 1913 yılında hazırladığı bu sihirli karışımda kömür tozu ve vazelin kullandı. İki yıl içinde bu karışım Maybelline adını aldı ve bu marka sadece kirpiklere değil adeta makyaja yön verdi. Bir kez daha teşekkürler Mr. Williams…

ilk maskara maybelline

Kirpikler Aşkına! Maskara Seçimi Neden Önemli?

Çekici vücut hatları, upuzun saçlar, dolgun dudaklar… Bu listeye hangi özelliği eklerseniz ekleyin, bakışlarınızın verdiği etkiyi geçebilmesi mümkün değil. Çünkü gözlerinizin renk ve biçim olarak güzelliği bir yana bakışlarınız; duygularınızı ve enerjinizi karşı tarafa geçirebilmeniz için kullanabileceğiniz güçlü bir silah. Göz makyajında kullandığımız ürünler ise bizim için adeta cephane görevinde. Maskara ise tabii ki listenin en başında yer alıyor. Öldürücü cazibesi için tek başına kullanıldığında da muhteşem sonuçlar veriyor, far ve eyelinerla kullanıldığında da…

Kirpiklerinizi Tanıyın: Kirpik Tipine Göre Maskara Seçimi

Birbirimizden farklı olan tek şey parmak izlerimiz değil! Cilt yapımızdan tırnaklarımıza kadar her şeyimizle birbirimizden farklıyız… Bu nokta sadece maskara seçiminin değil, aslında makyajın da altın kurallarından biri. Dolayısıyla cilt tipinizi, ten renginizi, göz yapınızı ve kirpik yoğunluğunuzu hesaba katmadan kozmetik ürünü satın almaktan ve makyaj uygulamasında bulunmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Bu detayların altını başka bir içeriğimizde uzunca çizeriz, fakat şimdi odak noktamızdan sapmadan kirpiklere odaklanalım…

maskara fırçası

Düz Kirpikler: Etkileyici, gür fakat düz! En sadık dostunuzun kirpik kıvırıcınız olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Kıvrık Kirpikler: Feminenliğin baş tacı olan kıvrımlar tamam! Bir de hacim sorununu çözebilmek mümkün olsaydı…

Kısa Kirpikler: Yakarsa bu dünyayı kısa kirpikliler yakar! Gür gösterebilmek ayrı dert, kıvırmak ayrı dert…

Seyrek Kirpikler: Doğru maskara seçimi hayat kurtarsa da Hindistan cevizi ve tatlı badem yağı gibi ürünlerle takviye şart…

Düz Kirpik Yapısına Sahip Olanlar Hangi Maskara Fırçasını Tercih Etmeli?

Maskaranızın fırçası kalın ve kıvrımlı olmalı.

Ürün Tavsiyesi: Bare Minerals – Lash Domination Volumizing Mascara

bere minerals lash domination volumizing maskara

Kullandıktan sonra makyaj çantanıza başka bir maskaranın girmesine izin vermeyeceğiniz bir ürün. Tek tek ayırıcı ve kıvrım sağlayıcı etkisi var. Dayanıklılığı ise had safhada. Bir kadın başka ne ister ki?

Kıvrık Kirpik Yapısına Sahip Olanlar Hangi Maskara Fırçasını Tercih Etmeli?

Kıvrık kirpik yapısına sahip olanlar mutlaka hacim verici ve ayırıcı özellikteki maskaraları tercih etmeli. Bunun için fırçasının ince ve taraklı yapıda olmasına dikkat etmelisiniz.

Ürün Tavsiyesi: Nars – Climax Maskara

nars climax maskara

Siyahlığına bayılacağınız bir ürün… Fırça yapısı ise neredeyse eşsiz. Topaklanma problemi kesinlikle yok. Uzatıcı ve hacim kazandırıcı etkisi ile mutlaka denemeniz gereken bir ürün.

Kısa Kirpik Yapısına Sahip Olanlar Hangi Maskara Fırçasını Tercih Etmeli?

Kirpik yapısı kısa olanlar için adeta sihirli bir değneğe ihtiyaç var. Hacim vermeli, uzatmalı, kıvırmalı, ayırmalı derken beklentiler hayli yüksek. Bu nedenle realist olmakta fayda görüyor ve ne istediğinizi makyaj konseptinize göre netleştirmenizi tavsiye ediyorum. Kıvrık kirpikler mi istiyorsunuz? Yoksa tek tek ayrılmış mı? Tüm etkileri tek bir üründen bekleyip hayal kırıklığına uğramak yerine filtreleme yapmak en mantıklısı inanın.

Ürün Tavsiyesi: Bobbi Brown – Eye Opening Maskara

bobbi brown eye opening maskara

Hacimli ve kıvrık kirpikler için kalın ve sık dokulu fırçası ile en etkili ürünlerden biri.

Ürün Tavsiyesi 2: Yves Saint Laurent – The Shock Volumizing Maskara

ysl the shock volumizing maskara

Uygulaması diğer ürünlere nazaran bir tık daha zor. Fakat kokusuna ve etkisine hayran olmamak elde değil…

Seyrek Kirpik Yapısına Sahip Olanlar Hangi Maskara Fırçasını Tercih Etmeli?

Maskaranızın fırçası sık telli, rengi ise mutlaka yoğun siyah olmalı. Ayrıca mümkün mertebe kalın fırçaları tercih etmelisiniz.

Ürün Tavsiyesi: Lancome – Monsieur Big Maskara Extra Black

lancome monsieur big maskara

Topaklanma problemi olmadan, hacim veren ve oldukça kolay uygulanan bir maskara. Fiyatı ise gayet makul. Âşık olacaksınız!

Serinin devamı çok yakında…

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu