Sağlık

Diş Eti Kanaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Diş eti kanaması birçok kişinin diş fırçalarken, diş ipi kullanırken ya da yanlış protez kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan bir diş eti rahatsızlığıdır. Tabi ki sadece bu sebeplerden ötürü ortaya çıkmaz. Vücudumuzda fark etmediğimiz farklı rahatsızlıklarımız da olabilir. Bu rahatsızlıklar diş eti kanamalarını tetikler. Bu sebepten dolayı diş eti kanaması olan kişilerin, sağlık kuruluşlarında görev yapan uzman hekimlerce muayene edilmesi gerekmektedir.

 

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanamasının en büyük ve belirgin nedenlerinin başında plak oluşumu gelmektedir. Ağız bakımına gerekli özenin gösterilmediği durumlarda bu plaklar oluşur ve zamanla diş eti kanamaları meydana gelir. Sadece bununla kalmayıp plak nedeni ile kişilerde çene kemiği problemi ortaya çıkarak, yaşamsal faaliyetlerini olumsuz derecede etkiler. Diş eti kanaması çoğu kişi tarafından ciddiye alınmasa da, sonuçları ağır olabilecek bir hastalıktır. Bu nedenden dolayı yaşanan diş eti kanamaları hafife alınmamalı ve bu konuda bilirkişiden destek alınması gerekmektedir.

En yaygın biçimi diş fırçalarken görülen diş eti kanamaları, çok sıcak ya da soğuk içecekleri tüketirken dişteki sızlama şeklinde de ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra, çiğneme esnasında baskı hissetme, diş etinin aşırı kırmızı olması ile bunun sonucunda oluşan şişme ve protezlerin diş etine yaptığı aşırı sıkma nedenleriyle de görülebilmektedir.

 

Sağlıksız beslenme, besinlerin diş yapısına uygun şekilde çiğnenmemesi, aşırı sigara ve alkol tüketimi, modern yaşamın getirmiş olduğu stres durumu, ağız hijyenine gerekli özenin gösterilmemesi, gebelikte değişen hormonlar ve farklı hastalıklar için kullanılan bazı ilaçların da diş eti kanamalarına sebep verdiği bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Diş eti kanaması probleminin net olarak teşhis edilebilmesi için düzenli şekilde 6 ay da bir diş hekimi muayenesinden geçmek gerekmektedir.

 

Diş Eti Kanaması Tedavisi

diş eti kanaması tedavisi

Diş eti kanaması, normal olduğu düşünülerek çoğu kişi tarafından önemsenmemektedir. Yanlış da, tam olarak burada başlamaktadır. Diş eti kanamasının ilk tedavisi bireyin kendisinde başlamaktadır. Bunun için, ağız hijyeninin düzenli ve özenli bir şekilde yapılması gerekir. Rutin yapılan ağız bakımının haricinde yılda en az 2 kere, teşhisi konulmuş farklı bir ağız ve diş hastalığınız varsa doktorunuzun önerdiği belirli aralıklarla diş muayenesinden geçmeniz gerekmektedir.

Çoğu kişi dişlerin nasıl fırçalanması gerektiğini bilmez ve rastgele bir fırçalama tekniği uygular. Fakat her diş yapısına göre, bir diş fırçalama tekniği vardır. Bu yüzden dişlerin doğru bir şekilde fırçalanıyor olması ve diş ipi kullanımının doğru şekilde yapılması plak oluşumunu önleyecek ya da daha aza indirecektir. Bunlara uyan kişilerde diş eti hastalıklarına rastlanmadığı ya da daha az oranda rastlandığı görülmektedir.

 

Diş eti kanamalarının sebeplerinden biri de, bakterilerdir. Bu nedenden dolayı antiseptik özelliği olan gargaraların kullanılması ya da ağzı ve dişleri ılık tuzlu suyla düzenli bir şekilde gargara yapmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra sert ve kalın uçlu diş fırçası kullanımından uzak durarak, yumuşak uçlu fırçalar tercih edilmelidir. Eğer mümkünse son dönemlerde kullanımı çokça artan elektrikli diş fırçaları tercih edilmelidir.

Tüm bunların dışında ileri seviye diş eti kanaması problemi olan kişilere, doktorları tarafından ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Hekimlerin önermiş olduğu ilaçlar düzenli kullanılarak ve ağız temizliğine gerekli özen gösterilerek kısa süre içerisinde diş eti kanaması rahatsızlığından kurtulmak mümkündür. 

Diş eti problemi yaşayan herkesin, bu rahatsızlığı hafife almadan, aksine büyük bir şekilde önemseyerek bir diş hekimi tarafından tedavi edilmeleri gerekmektedir. Aksi takdir de dişlerinizi bile kaybedebilirsiniz.

 

Diş Eti Kanaması Bitkisel Çözüm

Diş eti kanaması tedavisinde kullanılan birçok bitki bulunmaktadır. Bu bitkiler doğal yoldan diş etlerini tedavi ederek, diş eti kanamalarını önlemektedir. Bahsedeceğimiz bitkileri hemen hemen her yerde bulmanız mümkün. Çok maliyetli olmamaları da büyük bir avantaj sağlıyor.

Bu bitkilerin çoğu antiseptik ve anti bakteriyel olma özelliğine sahip. Bu nedenden dolayı da diş eti problemlerinde ve ağız içerisinde oluşan her türlü bakterilere karşı büyük bir şekilde savaşırlar. Bu özelliklerinden dolayı birçok kişi tarafından kullanılır, birçok uzman hekim tarafından da tavsiye edilirler.

Peki, bizi diş eti kanaması probleminden kurtaracak olan bu bitkilerin özellikleri neler? Bu bitkiler ne gibi yararlar sağlamaktadır ve kullanımları nasıldır? Bu bitkileri nerelerde bulabilir ve ne şekilde temin edebiliriz. Merak edilen tüm bu soruları yanıtlamaya başlayalım.

  • Papatya

Antiseptik özelliğe sahip olan papatya, diş eti rahatsızlıklarında tedavi edici özelliğe sahiptir. 300 ml kaynar su içine atacağınız 3 çay kaşığı papatyayı 10 dakika demlendikten sonra gargara yaparak kullanın.

  • Adaçayı

İçerisinde bulunan antiseptik özellik diş eti kanamalarını durdurur. 300 ml kaynar su içerisine 3 çay kaşığı ada çayı koyarak kaynatın ve ağzınıza bu kür ile gargara yapın. Adaçayının aşırı tüketimi spazmlara sebep verdiğinden dolayı, kullanım oranına dikkat edin.

  • Nane

Diş eti sorunlarına ve diş eti çürümelerine harikulade derecede iyi gelen nane kürü için, 200 ml suya 2 çay kaşığı kuru nane koyarak demlediğiniz çayı içebilir ya da gargara yapabilirsiniz.

  • Isırgan Otu

Isırgan otu anti bakteriyel özelliği çok yüksek olan bir bitkidir. Plak oluşumunu önlemek için içerisinde ısırgan otu barındıran ürünler tercih edebilir ve bu ürünler ile ağız hijyenini gerçekleştirebilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz bitkileri hemen hemen her aktarda bulmanız mümkün. Ürünleri alırken tazeliklerine ve son kullanma tarihlerine dikkat etmeniz önerilir.

 

Diş Eti Kanamasının İşaret Ettiği Hastalıklar

  • Diş eti kanaması genel olarak diş fırçalarken karşımıza çıkmış olup, çok fazla önemsenmese de; aslında önemsenmesi gereken, küçük gibi gözüken ama büyük bir hastalıktır. Her hastalık gibi diş eti kanamalarının da değerlendirilmesi ve erken teşhis amaçlı uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.
  • Önemsemediğiniz diş eti hastalıkları aslında altında farklı hastalıklar yatırıyor olabilir. Önlem alınmayan hastalıklar, ilerleyen günlerde kişilere daha büyük problemler açarak, telafisi olmayan başka rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.
  • Geçmeyen diş eti kanamasının altında, diş eti çekilmesi adı verilen periodontitis rahatsızlığı olabilir. Bu hastalıkta diş etlerinde çekilmeler ve iltihaplanmalar meydana gelir.
  • Önemsemediğiniz diş eti rahatsızlığınızın altından, trambosit eksikliği çıkabilir. Kemik iliğine bağlı şekilde ortaya çıkan bu gibi hastalıkların acilen tedavi edilmesi gerekmektedir.
  • Eğer sürekli kanayan diş etlerine sahipseniz, vitamin eksikliğinizin de olduğu düşünülebilir. Besinlerden yeterli miktarda vitamin alınmaması, vitamin eksikliğine sebep olmaktadır.
  • Diş eti kanamalarının altında yatabilecek rahatsızlıkların en büyüğü lösemidir. Diş eti kanaması sebebi ile doktora muayene için gidip, orada lösemi olduğunu öğrenen birçok hasta mevcut. Bunların çoğu maalesef hastalığın ileri evrelerinde olan kişiler. Hastalığın ilk evrelerinde önlem alınabilmesi adına, bu tarz şikâyetleri ya da belirtileri olan kişilerin, uzman hekimler tarafından kontrol edilmesi ve bu tarz hastalık belirtileri varsa hemen tedavi aşamasına geçilmesi gerekmektedir.

 

Unutmayın her hastalıkta geçerli olan tek bir kural vardır. Erken teşhis hayat kurtarır. Bu sebepten dolayı hiçbir hastalığı hafife almadan, düzenli ve rutin kontroller yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Nars Claudette Cheek Duo İnceleme

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu