Sağlık

Dikloron Jel Nedir, Ne İçin Kullanılır? Dikloron Jel Kullanma Talimatı, Yan Etkileri ve Fiyatı

Kas ve eklem ağrılarında güçlü bir endikasyona sahip olan Dikloron Jel ile tanışın! Bu yazımızda ilacın nasıl kullanıldığını, kullanırken dikkat etmeniz gereken noktaları, içeriğini, muadillerini ve yan etkilerini derinlemesine inceleyeceğiz.  

Fakat en baştan belirtelim ki ilaç önermiyor, tavsiye etmiyor; sadece inceliyor ve prospektüs bilgisini çok daha anlaşılır bir hale getiriyoruz. Probleminiz her ne olursa olsun mutlaka doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullanın ya da şikayetlerinize uygun olduğunu düşündüğünüz ilaçları doktorunuzun görüşünü alarak kullanın.  

 

Dikloron Jel Nedir? 

Deva Holding A.Ş. ruhsatı ile ve yine aynı firmanın üretim tesislerinde üretilen Dikloron; 50 g alüminyum tüp formundadır ve karton kutu ile içerisinde satılır. Antiinflamatuvar preparatları gurubunda yer alan jel, haricen olarak kullanılır. 

İçerisinde yer alan etken madde; Diklofenak Dietilamonyum’dur ve buna ek olarak yardımcı madde niteliğinde şu bileşenleri içerir: Deiyonize su, Carbomer 934 P, metil paraben, etil alkol ve trietanolamin. 

Dikloron Jel Ne İçin Kullanılır? 

 1. Burkulma, 
 2. İncinme, 
 3. Ezilme, 
 4. Romatizma, 
 5. Kireçlenme, 
 6. Kas gerginliği 
 7. Vücudun sırt, omuz ya da boyun bölgelerinde meydana gelen ağrılar, 
 8. Spor ya da kaza sonucunda meydana gelen travmalardaki şişkinlikler, 
 9. Yumuşak dokularda çeşitli nedenler doğrultusunda meydana gelen iltihaplanmalar,  

Dikloron’un başlıca olarak kullanıldığı ve etki gösterdiği hastalıklardır.  

Dikloron Jel Ne İşe Yarar? 

İlacın uygulandığı cilt yüzeyinde gösterdiği endikasyonlar aşağıdaki gibidir: 

 • Ağrı kesici 
 • İltihap giderici 
 • Kas gevşetici  

Dikloron Jel Nasıl Kullanılır? 

İlaçlarınızın en doğru kullanım metodunu hekiminiz tayin edecektir. Buna ek olarak prospektüsünde bulunan uygulama önerisi şu şekildedir: 

Dikloron’u cilt yüzeyinde problemli olan bölgeye ince bir tabaka olarak sürün. Bu noktada ellerinizin hijyenine mutlaka özen gösterin ve nazik hareketlerle jeli sürdüğünüz bölgeyi ovalayın. Süreceğiniz miktarı ayarlarken, ağrılı olan cilt yüzeyinin genişliğini de göz önünde bulundurunuz. Jeli cildinize yedirdiğiniz sırada serinletici nitelikli bir hissiyat yaşayabilirsiniz. Bu durum normaldir. İlacı uyguladığınız yer eğer elleriniz değilse, sürdükten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.  

Dikloron’u kullanmaya başladıktan sonra 7 gün içerisinde, şikayetlerinizde herhangi bir azalma olmazsa ya da daha kötüye giderse mutlaka hekiminizle yeniden kontak kurun.  

Kas ve eklemlerde görülen ağrılar ve tendonit için 2 haftadan daha fazla kullanmayınız. 

Artrit tedavisinde ise 3 hafta kullanım süresini geçmeyiniz.  

 

Dikloron Jel Hamilelikte Kullanılır mı? 

Hamilelik sürecinde bilinçsizce kullanılan ilaçlar hem gebeliğe hem bebeğin sağlığına hem de annenin sağlığına olumsuz etkide bulunabilir. Bu nedenle muayeneniniz sırasında hamileliğini (veya hamilelik şüphenizi) hekiminize mutlaka belirtin ve aynı zamanda hekiminizin görüşünü almadan ilaç kullanımından kaçının.  

Dikloron’un gebelik kategorisi birinci ve ikinci trimesterde C, üçüncü trimesterde D olarak belirtilmiştir.  

C kategorisindeki ilaçlar; hayvanlar üzerindeki klinik deneylerde fetüs üzerinde olumsuz sonuçların kaydedildiğini fakat insanlar üzerinde veri toplayabilecek düzeyde yeterli çalışmanın mevcut olmadığını ifade eder.  

D kategorisindeki ilaçlar; hem hayvan hem de insanlar üzerinde gerçekleştirilen üremeye yönelik klinik çalışmalarda, fetüste anormalilere yol açtığına dair veriler toplanmıştır.  

Bu doğrultuda gebeliğinizin ilk 6 ayında doktorunuzun olası riskleri ve yararları göz önünde bulundurarak verdiği onay ile Dikloron’u kullanabilirsiniz. Hamileliğinizin sın üç ayında ise bu jelin kullanımı ile birlikte risk tablosu yükseliş gösterir, bu yüzde de kullanmamanız tavsiye edilir. Yine de doktorunuzun durum değerlendirmesine ihtiyaç duyulur.  

Dikloron Jel Emzirirken Kullanılır mı? 

Emzirme döneminde kullanılan çoğu ilaç ve bilhassa da risk faktörü göz ardı edilerek kullanılan haricen ilaçlar, deri tarafından emilir ve sonrasında kana karışır. Çoğu etken madde bu noktada süte karışma eğilimi de gösterir. Böylelikle bebeğinize de bu maddeler geçmiş olur. Bu durum pek çok tehlikeli durumu beraberinde getirir. Dolayısıyla hamilelik döneminde dikkat edildiği kadar emzirme döneminde de ilaç kullanımı konusunda hassasiyet gösterilmelidir. 

Dikloron da emziren annelerin kullanmaması gerektiği ilaçlar arasında yer alır.  

Ancak gerekli görülen durumlarda hekiminiz bu jelin kullanımına yönelik onay verebilir. Bu noktada meme bölgesinde ve geniş yüzeylerde uygulamaktan kesinlikle kaçınılmalı; tedavi süreci minimumda tutularak ilacın uzun süreli olarak kullanımından sakınılmalı. 

Dikloron Jel Çocuklarda Kullanılır mı? 

İlacın bebeklerde ve ayrıca 14 yaşın altındaki yaş gruplarında kullanımı sakıncalıdır. 

14 yaşından büyük olan çocuklarda 7 günden daha uzun sürede kullanılmalı. Bu zaman zarfında ise kontrollü kullanıma özen gösterilmeli ve meydana gelebilecek olan olumsuzluklar hemen tespit edilerek ilacın kullanımına son verilmeli ve zaman kaybetmeden tıbbi desteğe başvurulmalı. 

Aşağıdaki Durumlarda Dikloron’u Kullanmayınız 

 1. İlacın içeriğinde yer alan maddelere yönelik tespit edilmiş bir duyarlılığınız mevcutsa, 
 2. Aynı etken maddeye sahip olan başka bir ilacı da mevcutta kullanıyorsanız, 
 3. Hamileliğinizin son üç ayındaysanız, 
 4. 14 yaşın altındaysanız, 
 5. Cildinizde egzama, açık yara ya da döküntüler varsa. 

Aşağıdaki Durumlarda Dikloron’u Dikkatli Kullanınız 

 • İlacın kullanımı haricendir. Kesinlikle ağız yoluyla kullanım için uygun değildir, yutulmamalıdır. 
 • Gözde kullanılması uygun değildir. Göz ve çevresi ile temas ettirmekten kaçınınız. 
 • Jeli sürdükten sonra güneş ışığı ile doğrudan temas etmesini önleyiniz. 
 • Uygulanan cilt yüzeyinin hava almasını önleyecek ölçüde bandajla sarmaktan kaçınınız. 

Dikloron Jel Yan Etkileri 

Etken ya da yardımcı maddelere karşı meydana gelebilecek olan alerjik reaksiyonlar tüm ilaçlar için geçerli olduğu gibi Dikloron için de geçerlidir. Aşağıda yer alan beklenmedik etkiler gözlemlendiğinde ilacın kullanımı derhal sonlandırılmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı.  

 • Kurdeşen 
 • İçi sıvı dolu kabarcıklar 
 • Boğaz, ağız, dil ya da yüzde şişkinlik 
 • Nefes almada güçlük 
 • Hırıltı 

İlacın kullanımı ile çok seyrek olarak görülen yan etkiler şu şekildedir: 

 • Deri döküntüleri 
 • Egzama  
 • İltihaplanma 

İlacın kullanımı ile hafif olarak görülen yan etkiler şu şekildedir:  

 • Kızarıklık şeklinde renk değişimleri 
 • Işığa karşı duyulan hassasiyet 
 • Kaşıntı 

Dikloron Jel Fiyatı 

Doktorunuz tarafından reçete edilmesi durumda SGK geri ödeme kapsamında yer alan Dikloron 18.98 TL fiyata sahiptir ve normal reçeteli bir ilaçtır.  

Bazı kremler yasal olmamasına rağmen internet ortamında da satılabilmektedir. Fakat bu durum oldukça risklidir. Son kullanım tarihi, bandrol numarası vb. durumların önüne geçebilmek için ilaçlarınızı yalnız eczanelerden temin etmeye özen gösterin.  

Dikloron Jel Muadilleri 

Dönemsel olarak ilaçlarla ilgili bazı stok problemleri yaşanabilir. Bu durum her ilaç için geçerlidir ve tedavinizin aksamasına yol açabilir. Bu önlemek için eczacınızın da tavsiyede bulunacağı üzere aşağıda yer alan muadil nitelikli ilaçları kullanarak tedavi sürecinizi sorunsuz şekilde sürdürebilirsiniz.  

 • Albaren Jel 
 • Clodifen Jel 
 • Elfenor Jel 
 • Tru Jel 
 • Voltaren Emulgel Pomad 

Dikloron Jel Kullananlar 

User 1: Sporcuyum ve bu krem benim için yedek can gibi bir şey.  Anlık ve güçlü bir etkisi var, yan etkisini de görmedim.  

User 2: Bu alandaki en etkili ilaçlardan biri. Üstelik kortizonlu da değil.  

User 3: Romatizma için doktorum verdi çok memnun kaldım. Ben uzun süreli olarak kullanmak zorunda olduğum için her zaman yazdıramıyorum hastaneye gitmek zor olabiliyor. Hem uygun fiyatlı olup hem de çok güçlü olması harika. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Siğil Nedir? Neden Olur? Nerelerde Görülür? Siğil Tedavisi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu