Dizi - Film

Cobra Kai İnceleme: Efsanevi Hikaye 34 Yıl Sonra Yeniden Hayat Buldu!

80’lerin ortasında sinemaları kasıp kavuran Karate Kid’i hatırlarsınız. Yeni okulunda karate bilen kötü çocuklar tarafından zorbalığa uğrayan bir gencin karate öğrenip turnuvada onlarla kapışmasını anlatıyordu. İşte bu film Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada da baya etkili bir film oldu. Herkes tarafından oldukça sevilen bu film tek filmle kalmadı. Daniel Larusso’nun macerası iki film daha devam etti. Sonrasında da “The Next Karate Kid” adıyla bir film daha geldi ama bu sefer ana karakter Larusso değil; Julie Pierce idi. Yıllar yıllar sonra sene 2010’u gösterdiğinde Jackie Chan’li ve Jason Smith’li yeni bir uyarlama filmi de geldi. Her ne kadar ismi Karate Kid olsa da kung fu öğrendiği için aslında “Kung Fu Kid” olması daha mantıklıydı. Filmler o kadar etkiliydi ki meşhur sitcomlardan “How i met your mother”ın bir bölümüne bu iki oyuncu da konuk oldu. Dizinin çıkış hikayesinin de buradan olduğunu düşünüyorum. Youtube Premium’dan önce var olan Youtube Red’de ilk iki sezonu yayınlanan Cobra Kai, Netflix’in haklarını satın almasıyla bu platforma geçiş sağladı. 

 

Cobra Kai Never Dies 

Gel gelelim ana konumuza, Daniel Larusso ve Johnny Lawrence’ın hikayesinin nereye gittiğine… LaRusso’nun Lawrence’a tekme atıp All Valley kupasını almasının üzerinden otuz dört sene geçmiştir. Lawrence’ın hayatı mahvolmuş, başarısız bir evlilik geçirmiş tamiratla uğraşıyordur. LaRusso ise kendisine bir galeri açmış zenginleşmiştir. Lawrence’ın kötü giden durumlarından sonra bir büfede zorbalığa uğrayan bir çocuğu kurtarınca içindeki Karate isteği alevlenir. Üvey babasının ona verdiği çeki bu içindeki alevi harlaması için kullanır. Lawrence artık bir dojo açar ve kurtardığı çocuğa karate öğretmeye başlar.  

 

Strike First, Strike Hard, No Mercy 

Cobra Kai’nin mirasını sürdüren Lawrence, tek bir öğrencisiyle çalışmalara devam eder. Okulda ona bulaşan zorbaları döven Miguel, senseisiyle yakın bir bağ kurmuştur. Cobra Kai’nin yeniden açılmasının tehlikeli olduğunu düşünen LaRusso, turnuvaya katılmak isteyen Cobra Kai’yi her ne kadar engellemeye çalışsa da dojo’nun turnuvaya katılmasında bir mahsur bulunmaz. Miguel’in zorbalara karşı durduğunu öğrenen okuldaki diğer kurban çocuklar da bir bir Cobra Kai’ye Karate öğrenmek için başvurur. Lawrence’ın boşandığı eşinden olan oğlu Robby de evden kaçıp babasından intikam almak istediği için onun ezeli düşmanı olan LaRusso’nun yanında işe başlar. Miyagi ustadan ona miras kalan Miyagi Do öğretilerini öğrenmeye başlayan Robby, All Valley turnuvasına bağımsız karateci olarak katılır.  

 

Cobra Kai Oyuncuları

Cobra Kai konusu
  • Daniel LaRusso  (Ralph Macchio): The Karate Kid, eski Larusso’nun üzerinden yıllar geçmiştir. Bir galericisi vardır ve çok zengindir. Eski düşmanı Lawrence’ın Cobra Kai’yi yeniden canlandırdığını duyunca onu durdurmaya çalışır.
  • Johnny Lawrence (William Zabka): Hayatı mahvolan Lawrence bir çocuğu zorbaların elinden kurtarınca eski günler aklına gelir ve dojo açar. Cobra Kai öğretilerini Miguel’e öğretmeye başlayan ve onun kendisini zorbalara karşı savunduğunu gören Lawrence sevinir. Geçmişte ona öğretilen bu öğretileri dışarıdan gördüğünde bir şeylerin yanlış olduğunu fark etmesi biraz uzun sürecektir.  
  • Amanda LaRusso (Courtney Henggeler): Daniel LaRusso’nun eşidir. Larusso Ali ile evlenmemiştir. Uzun yıllar sonunda Amanda adlı bir kadınla tanışmış ve ondan iki tane çocuğu olmuştur. Amanda her ne kadar LaRusso olsa da Karate’ye ilgi duymaz.  
  • Miguel Diaz (Xolo Maridueña): Okuldaki zorbaların zulmüne uğrayan Miguel bir gün karşı komşusu tarafından kurtarılır. Artık Karate öğrenmek istiyordur. Karate öğrendikten sonra zorbalara karşı kendini koruyabilen Miguel, senseisine tam bir bağlılık duyar. Onun için Lawrence hocadan çok bir babadır da… 
  • Robby Keene (Tanner Buchanan): Johnny Lawrence’ın oğludur. Babasından intikam almak için LaRusso’nun yanına işe girer. Onun öğretilerini öğrenmeye başlar. Bir zaman sonra LaRussolar tarafından kovulsa da öğrendiklerini göstermek için All Valley turnuvasına katılır. 
  • Samantha LaRusso (Mary Mouser): Daniel LaRusso’nun kızıdır. Miyagi Do karatesini öğrenmiştir. Miguel ile yakınlaşır.  Cobra Kai’nin ona hep kötü öğretildiğini anlar ve Miguel’i görünce fikrini biraz değiştirir.  
  • Eli “Hawk” Moskowitz  (Jacob Bertrand): Okulda zorbaların zulmüne uğrayan bir başka karakterdir. Dudağındaki doğum lekesi yüzünden dalga geçilen Eli, Miguel’i dövüşürken görünce Cobra Kai’ye katılmaya karar verir.  

 

Geçmişin İzleri… 

Dizinin yapımcıları Karate Kid’in büyük hayranı olduğu için Machio ve Zabka bu işin iyi bir iş olacağını bildiklerini söylüyorlar. Netflix’te üçüncü sezonu çıktıktan sonra yapılan bir talk showda konuk olan Machio ve Zabka röportaj sırasında olayların nasıl gerçekleştiğini kısaca anlattı. Machio: “Geçmişten günümüze birçok devam filmi için teklif aldım. Senaryoya baktığımda devam filmleri için yeterli olmadığını düşünüp reddettim. Bu senaryo orijinal hikayeden bile farklı bir bakış açısıyla yazıldığı için hoşuma gitti. Ana hikâyede siyah ve beyaz karakterler vardı. Ben iyiydim, Zabka kötüydü. Bu dizide her şey bulanık kimin iyi kimin kötü olduğunu söylemek güç. Bu da çok hoşuma gitti.” dedi.  

Dizideki oyuncu cast’ına da oldukça sadık kalınmış. İlk filmdeki Ali karakteri Elisabeth Shue gibi eskiden de oynadıkları rolü canlandıran oyuncular projeye zevkle dönmeyi kabul etmişler. Bu konuda pek bir sıkıntı yaşadıkları söylenemez. Kreese’in ve Chozen’in bile gözüktüğü dizide her karakterin geçmişi atlanmamış ve otuz dört yıl boyunca neler yaşandığı gözükmüş.   

 

Yeni Jenerasyon Karate Kid 

Cobra Kai oyuncuları

Filmlerde zorbalığa uğrayan LaRusso olup Miyagi Sensei’nin öğretilerini takip ederken, dizide Miguel karakteri zorbalığa uğrayıp Cobra Kai’nin izinden gidiyor. Burada tam da Machio’nun dediği gibi bir bulanıklık hâkim oluyor ve birden kendinizi Cobra Kai’ci olarak buluyorsunuz. Geçtiğimiz 31 Aralık 2021’de serinin 4.sezonu da Netflix’te yayınlandı. Youtube Red’den buralara kadar gelen bu yapım açıkçası bu işe emek verenler için gurur kaynağı… 

 

İzlenir mi? 

Her yazımızın sonunda olduğu gibi bu dizinin de izlenebilirliğine bakıyoruz. Genel olarak baktığımızda oldukça iyi yorumlar alan bu diziyi tavsiye etmemek kötü olurdu. Tabii türe ilgi duymayan birçok insan da olabilir. Hepimizin kanında dövüş filmlerinde olan tutkunun ne kadar çok olduğunu bir yazımda bahsetmiştim. Ipman ve Jackie Chan filmlerine olan bağlılığımız ve tutkumuz bu türe olan yakınlığımızı net bir biçimde gösteriyor. Karate koreografisi, rekabetin öne çıkarılması ve geçmişteki olayların dramatizeliği çok güzel işlenmiş. Karate Kid hayranlarının bu diziyi sevmeyeceğini düşünmüyorum zaten. Bu filmi duymamış olanlar varsa da geçmişteki olayları da ara ara anlattığı için filmleri izlemeden direkt diziye başlayabilirsiniz.  Her biri 10 bölümden oluşan ve şuan dört sezon olan dizi Netflix’te mevcut. Sonuna Kadar İzleyebilmek Neredeyse İmkansız! Dogtooth Filmi Bize Neyi Anlatıyor? 

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu