Zevosis

Cinsel Organınızın Güzel Kokması İçin Neler Yapılabilir?

Daha az şeker tüketmenin vajinanın güzel kokması için en önemli püf noktalardan olduğunu biliyor muydunuz? Ani şeker yükselmesi vajina da dahil vücutta mantar oluşumuna neden olur.

Cinsel Organınızın Güzel Kokması İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle, herkesin kendine ait bir doğal kokusu vardır. Güzel kokuya dair bir standart yoktur. Bununla beraber, vajina regl dönemindeyken veya cinsel ilişki sonrasında olağanın dışında kokular salabilir. Bu, gayet doğalken; kişi beklenmedik güçlü ve ağır kokular alıyorsa bu sağlık sorununun habercisi olabilir.

Güzel kokuya dair bir standart olmadığını söyledik fakat vajinanın güzel kokması için hijyen tedbirleriyle ile birlikte daha hoş kokular oluşmasını sağlayacak bazı ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

 • Vajina Düzenli Olarak Yıkanmalı

Daha güzel bir kokuya sahip olmak için, kişi düzenli olarak vücudunu yıkamalıdır. Vajina etrafındaki alanı düzenli olarak yıkamak vajinanın daha temiz olmasını ve akabinde daha güzel kokuların salınmasını sağlayacaktır. Bu, vajina bölgesinde oluşma ihtimali yüksek olan bakterilerin de önünü kesecektir.

 • Doğru Sabun Seçimi

Vajina bölgesi çok hassastır. Yanlış sabun seçimi, vajina bölgesinin tahriş olmasına ve kötü kokuya neden olacaktır. Sabun seçerken; sabunun ağır parfüm içermemesine, doğal olmayan bileşenler içeren, antibakteriyel sabunlardan kaçınılmalıdır. Bu özellikteki sabunlar, vücudun doğal bileşenine zarar verir. Bu nedenle, parfüm içermeyen, kokusuz sabunlar seçilmelidir. Bu sabunlar da vajinayı temizlemenin yanında güzel kokuya da neden olacaktır.

 • Vajinal Duştan Kaçınılmalı

Vajinal duş(vajinanın içini yıkamak) sadece doktorun tavsiyesi üzerine yapılmalıdır. Aksi takdirde, vajinal duş vücuttaki doğal bakterilerin dengesizleşmesine neden olur. Bunun sonucunda, vücutta enfeksiyon oluşabilir. Bunu engellemek için, vajinanın dış kısmı sadece doğal olan bir sabunla yıkanmalıdır. Bu, vajinanın güzel kokması için yeterli olacaktır.

 • Tuvalet Sonrası Temizliğe Dikkat Edilmeli

Toplumda yapılan en büyük yanlışlardan biri; tuvaleti kullandıktan sonra vücudu yanlış bir şekilde temizlemektir. Doğru olan önden arkaya doğru iyice temizlemektir. Vajinal bölgenin temizlediğine emin olmak gerekir. Aksi takdirde; vajinal bölgede enfeksiyon ve bakteriler meydana gelebilir. Bu da, sağlığı etkilemenin yanında kötü kokulara neden olur.

 • Vajina Bölgesinde Kullanılan Ürünlere Dikkat Edilmeli

En önemli konulardan biri de, vajina bölgesinde kullanılan kayganlaştırıcı benzeri ürünlerdir. Bu ürünler su ve silikon bazlı olmalıdır. Bununla beraber, vajinanın güzel kokması için alınan ürünler genelde yüksek parfüm ve kimyasal içerir. Vajinanın sağlığı için bu tip ürünlerden kaçınılmalı ve bolca su ve doğal sabun tercih edilmelidir.

 • Doğru İç Çamaşırı Seçimi

Vajinanın temiz ve sağlıklı olması için gerekenlerden biri de temiz, ferah iç çamaşırlardır. Bununla beraber, iç çamaşırı düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. İç çamaşırı 24 saatten fazla giyilmemelidir. İç çamaşırı tercihinizi de pamuklulardan yana kullanmanız tavsiye edilir. Bu, iç çamaşırının nefes almasını sağlar. Bu sayede vajinada kötü kokular da olmayacaktır.

 • Parfüm Sıkmak

Vajinaya parfüm sıkmak güzel bir kokunun oluşmasını sağlayacaktır. Fakat, bunu çok sık yapmamak gerekir aksi takdirde vajinanın dengesi bozulacaktır. Parfümü, vulva bölgesinden 15 cm yukarı, her uyluğun içine sıkmak etkili olacaktır.

 • Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Daha az şeker tüketerek vajinanızda kötü kokuların oluşmasını engelleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Ani şeker yükselmesi vajina da dahil vücutta mantar oluşumuna neden olur. Bu da kötü kokuları beraberinde getirir. Daha az şeker tüketerek güzel kokuya sahip olabilirsiniz. Bununla beraber, yoğurt tüketimi de size yardımcı olacaktır. Yoğurt, vajina sağlığı için gereken doğal bakterileri içerir. Doğal bakteriler de, kötü koku oluşumunu engeller.

 

Vajinada Kötü Koku Neden Oluşur?

Vajinada kötü koku oluşumunun ardında yatan birçok neden vardır. Bunlardan bazılarını sizinle paylaşacağız.

 • Vajinada kullanılan yabancı cisimlere dikkat edilmelidir. Tampon ve regl pedleri sıklıkla değiştirilmelidir. Bununla beraber, prezervatifler de sıklıkla değiştirilmeli, vajinada prezervatif parçaları kalmadığına dikkat edilmeli, cinsel oyunda kullanılan nesnelerin temizliğinden emin olunmalıdır.
 • Dar kıyafetler de kötü kokuya neden olabilir. Dar pantolon tercihi ara ara değiştirilmelidir. Daha esnek kıyafetlerle vajina da  nefes alabilir. Aksi takdirde, havasızlığın yarattığı nedenlerden dolayı vajinada kötü koku meydana gelebilir..
 • Çok sıcak duşlardan ve jakuzilerden kaçınılmalıdır. En azından sıklıkla bu duş alma yöntemleri kullanılmamalıdır. Vajinanın çevresini sıcak suyla çevrelemek, doğal bakterilerin ölümüne neden olabilir.
 • Hastalıklar, vajinadaki kötü kokuların en önemli nedenlerinden biridir. Mantar, bakteriyel enfeksiyonlar, herpes gibi virüsler bazı hastalıklardan dolayı meydana gelir. Vajinada doğal olmayan koku alınıyorsa muhakkak bir doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda, olağan dışı akıntılar da (kahverengi tonlarında, ağır koku içeren) hastalık belirtisi olabilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ