Cilt Bakımı

Cilt Lekeleri İçin Doğal Maske Tarifleri

Sivilce, siyah noktalar, yara izleri ve güneş lekeleri… Ne yazık ki ilk gençlik döneminin başlangıcı ile birlikte hayatımıza dahil olmaları kaçınılmaz oluyor. Ergenliğe giriş evresinin başlamasıyla ciltteki sebum düzeyi artış gösteriyor. Bu noktada sağlıklı beslenmeye ve arındırıcı cilt bakımına gerekli özen gösterilmediği takdirde gözenek tıkanıklığı problemi oluşum göstermekte. Ve tabii bir de güneş lekeleri var. Güneş kremi kullanımını da rutin bir alışkanlık haline getirmeyi başardığımız pek de söylemez. Cilt sağlığımız için güneş ışınları, sandığımızın aksine yılın her mevsiminde zararlıdır. Halbuki bizler, güneş kremini genellikle tatil çantamızda bulunduruyoruz. Fakat cilt lekelerine neden olan süreç çoğu zaman ilk ve sonbahar aylarında gerçekleşiyor. Bu dönemlerde güneşin çok kuvvetli olmadığı yanılgısına düşüyor ve cildimizi korumayı ihmal ediyoruz. Sonucunda ise yıllarca onlarla yaşamaya mahkûm olduğumuz cilt lekeleri bizlere yadigar kalıyor…  

Bu zamana kadar eminiz pek çok kozmetik ürününü denemişsinizdir. Bazılarınınsa iç burkan fiyatı, maalesef denemeniz için küçük bir engel oluşturmuş olabilir. Fakat umutsuzluğa kapılmaya hiç gerek yok! Sizin için son derece ulaşılabilir malzemelerle, birbirinden etkili doğal maske tariflerini derledik. Hazırsanız cilt lekeleri ile savaşımız başlasın! 

UYARI:  Aşağıda paylaşacağımız doğal içerikli maske tarifleri, her ne kadar bitkisel içerikli tarifler olsa da alerjik bünyeye sahip olan kişilerde olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle maskeleri cildinizin tamamına uygulamadan önce kulak arkanıza bir miktar uygulayarak 24 saat süre içinde reaksiyon vermesini bekleyin. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamanız halinde yüzünüze de uygulayabilirsiniz.

1-Cilt Lekeleri İçin Kivi Maskesi 

kivi maskesi tarifi

Etki alanı: Akne ve sivilce izleri. 

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Dörtte bir oranında kivi 
 • İki çay kaşığı yoğurt 
 • Bir çay kaşığı zeytinyağı 

Hazırlanışı: Kiviyi önce soyun, sonra ise küçük bir kâse içerisinde çatal yardımıyla ezerek püre kıvamına getirin. Ardından yoğurdu ekleyip ikisini iyice karıştırdıktan sonra zeytinyağını da ilave ederek yeniden karıştırın.  

Uygulanışı: Yüzünüzün tamamına eşit bir şekilde uygulayın. Yirmi dakika boyunca cildinizde bekletmeniz yeterlidir. Daha sonra ılık su kullanarak yüzünüzü yıkayınız. Haftada bir kez kullanımı uygundur.  

2-Cilt Lekeleri İçin Gül Suyu Maskesi 

 gül suyu

Etki alanı: Siyah noktalar. 

İhtiyacınız olan malzemeler:  

 • Bir çay kaşığı oranında gül suyu 
 • Bir çay kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu 
 • Yarım tatlı kaşığı süzme bal 

Hazırlanışı: Gül ve limon sularını küçük bir kâse içerisinde karıştırdıktan sonra, içerisine balı da ekleyerek yeniden karıştırın.  

Uygulanışı: İnce bir katman halinde olmasına özen göstererek tüm yüzünüze sürün. 10 ila 15 dakika kadar cildinizde durması yeterli olacaktır. İhtiyaca göre haftada iki kez uygulanabilir. 

3-Cilt Lekeleri İçin Salatalık Maskesi 

cilt lekeleri için salatalık

Etki alanı: Sivilce ve siyah noktalar. 

İhtiyacınız olan malzemeler: 

 • Dörtte bir oranında salatalık 
 • Bir çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu 
 • Bir çay kaşığı zeytinyağı 

Hazırlanışı: Dörtte bir oranında salatalığı, doğrama tahtasının üzerine alarak ince dilimler haline getiriniz. Ardından zeytinyağı ve limon suyunu küçük bir kâse içerisinde iyice karıştırın. Daha sonra salatalık dilimlerini bu karışıma iyice batırın.  

Uygulanışı: Zeytinyağı ve limon suyuna batırmış olduğunuz ince salatalık dilimlerini yüzünüze yerleştirin. On beş dakika boyunca cildinizde bekletmeniz yeterlidir. Süre dolduğunda ılık su yardımı ile yüzünüzü yıkayarak arındırın. Haftada bir kez kullanmanız yeterli olacaktır.  

4-Cilt Lekeleri İçin Ananas Maskesi 

ananas maskesi

Etki Alanı: Güneş lekeleri. 

İhtiyacınız olan malzemeler: 

 • Orta boy bir dilim ananas 
 • Bir çay kaşığı kadar bal 

Hazırlanışı: Ananası ufak bir kâse içerisinde çatal kullanarak ezin ve püre kıvamına ulaştırın. Ardından da balı içerisine ilave ederek yeniden karıştırın. 

Uygulanışı: Yüzünüze ince bir katman şeklinde uygulayın. On beş dakika kadar ciltte bekletilmesi yeterli olacaktır. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile iyice yıkayarak arındırınız. Haftada iki kez kullanımı uygundur.  

5-Cilt Lekeleri İçin Aloe Vera 

aloe vera cilt lekelerine iyi gelir mi

Etki Alanı: Akne, sivilce, siyah nokta, yara izleri ve güneş lekeleri. 

İhtiyacınız olan malzemeler: 

 • Yarım kayısı 
 • Dört tatlı kaşığı kadar aloe vera jeli 
 • İki çay kaşığı gül suyu 

Hazırlanışı: Yarım kayısıyı ufak bir kâse içerisine alın ve iyice ezerek püre kıvamına ulaşmasını sağlayın. Ardından aloe vere jelini ve gül suyunu ilave ederek tekrar karıştırmaya başlayın. Bu maskenin yeterli şekilde karıştırılmış olması ekstra önemli. O yüzden en az beş dakika boyunca karıştırmanızı öneririz.  

Uygulanışı: Hazırlamış olduğunuz doğal maskeyi, problemli cilt yüzeyinize uygulayın ve etki göstermesi için ona yirmi beş dakika kadar zaman tanıyın. Daha verimli sonuçlar alabilmeniz için düzenli olarak haftada üç kez kullanmanızı tavsiye ederiz.  

6-Cilt Lekeleri İçin Karbonat Maskesi 

cilt lekeleri için karbonat maskesi

Etki Alanı: Sivilce izleri. 

İhtiyacınız olan malzemeler: 

 • İki çay kaşığı kadar karbonat 
 • Dört çay kaşığı yoğurt 
 • İki çay kaşığı zeytinyağı 
 • Yarım çay kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu 

Hazırlanışı: Küçük bir kâse içerisinde karbonat ve yoğurdu iyice karıştırın. Ardından zeytinyağı ve sonrasında ise limon suyu ilave ederek homojen bir karışım elde edin.  

Uygulanışı: İnce bir tabaka şeklinde tüm cildinize uygulayın. Yirmi dakika boyunca yüzünüzde kalması etki göstermesi için yeterli olacaktır. Ardından ılık su kullanarak yıkayabilirsiniz. İhtiyaca göre haftada iki kez kullanılabilir.  

7-Cilt Lekeleri İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi 

hindistan cevizi yağı cilt lekeleri

Etki Alanı: Güneş lekeleri ve yara izleri. 

İhtiyacınız olan malzemeler: 

 • İki tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı 
 • Dörtte bir oranında avokado  
 • Yarım çay kaşığı kadar zerdeçal 

Hazırlanışı: Olgun bir avokadonun dörtte bir kadarını küçük bir kâseye alarak püre haline getirin. Daha sonra Hindistan cevizi yağını ve en son da zerdeçalı ekleyerek iyice karıştırın.  

Uygulanışı: Maske karışımını yüzünüze ince bir katman halinde tatbik edin. Yirmi beş dakika beklettikten sonra yüzünüzdeki karışımı silin ve ılık su ile temizleyin. Haftada bir kez kullanılması yeterlidir.  

8-Cilt Lekeleri İçin Çilek Maskesi 

çilek maskesi neye iyi gelir

Etki Alanı: Akne ve sivilce. 

İhtiyacınız olan malzemeler:  

 • Üç adet orta boy çilek 
 • Dört çay kaşığı ılık süt 
 • Bir çay kaşığı gül suyu 

Hazırlanışı: Çilekleri yaprak kısımlarından ayırdıktan sonra bir kâse içerisinde alın. Ardından çatal ile ezerek püre kıvamına ulaştırın. Daha sonra oda sıcaklığındaki sütü ve gül suyunu ilave ederek tekrar karıştırın.  

Uygulanışı: Elde ettiğiniz, cilt lekeleri için mucize etkisi bulunan bu maskeyi yüzünüzün tüm bölgelerine eşit bir şekilde uyguladığınızdan emin olun. Maksimum yirmi dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. İhtiyaca göre haftada üç kez kullanılabilir.  

9-Cilt Lekeleri İçin Maya Maskesi 

sivilce için maya maskesi

Etki Alanı: Akne, sivilce ve siyah nokta. 

İhtiyacınız olan malzemeler:  

 • Üç çay kaşığı kuru maya 
 • Üç çay kaşığı oda sıcaklığında süt 

Hazırlanışı: Süt ve kuru mayayı ufak ebatlarda bir kâse içerisinde iyice karıştırarak, homojen bir karışım elde ettiğinizden emin olun.  

Uygulanışı: Cilt yüzeyine eşit şekilde uygulayın. On beş dakika kadar bekletmeniz yeterlidir. Sonrasında ılık su kullanarak yüzünüzü temizleyin. Haftada iki kez kullanımı uygundur.  

10-Cilt Lekeleri İçin Pirinç Unu Maskesi 
leke giderici pirinç unu maskesi

Etki Alanı: Güneş lekeleri. (Ayrıca cilt rengi açıcı etkisi de bulunmaktadır.) 

İhtiyacınız olan malzemeler: 

 • Beş tatlı kaşığı pirinç unu 
 • İki tatlı kaşığı süzme bal 
 • İki tatlı kaşığı yoğurt 

Hazırlanışı: Pirinç unu ve yoğurdu bir kâse içerisinde homojen bir karışım haline gelene dek karıştırın. Daha sonra balı da ekleyerek karıştırma işlemini tekrar edin.  

Uygulanışı: Cilt lekeleri için en etkili maskelerden biri olan pirinç unu maskesini tüm yüzünüze eşit şekilde uygulayın. Yaklaşık yarım saat kadar yüzünüzde bekletmeniz yeterlidir. Daha sonra cildinizi ılık su ile arındırın. Haftada bir kez uygulanması yeterlidir.  

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu