Dizi - Film

Chernobyl Konusu ve Karakterleri (Dikkat Spoiler!)

Yakın tarihin en büyük felaketlerinden birisi olan Chernobyl’deki patlamanın canlandırıldığı dizi hakkında sizler için müthiş bir analiz hazırladık. Olayın ardından yaşananlar, ülke ve dünya medyasındaki yeri hakkında bolca konuşacağımız bu yazımızdan sonra henüz izlemediyseniz bile bir an önce izleyeceğinizi düşünüyoruz. Bu arada bazı noktalarda spoiler’lar yer almakta, yazımızı okumadan önce diziyi izlemenizi öneririz. Fakat hali hazırda izlediyseniz, Chernobyl incelememize başlıyoruz!

Chernobyl

Chernobyl İnceleme 

Mini dizimizin ayrıntılarına girmeden önce konusunu kısaca özetleyelim. Chernobyl Nükleer Santrali’ndeki patlama, bilindiği üzere 26 Nisan 1986 tarihinde büyük bir şekilde gerçekleşiyor. Aradan yıllar geçmesine rağmen bölgede hala devam eden izleri görülürken, patlama esnasına ve daha sonrasında olanları aktarması için tüm olaylar senaryoya geçiyor. Dizimiz patlama bölgesinde olanları araştırması ve durumu bir an önce toparlaması için görevlendirilen Valey Lagesov’un her şeyi ses kaydına döktükten sonra intiharı ile başlıyor. 

Sonrasında ise alınan yanlış kararların büyüklüğü, Sovyet Rusya’sının dönem politikasından dolayı olanların üstüne örtmesi gibi eleştirilere bolca yer verir şekilde devam ediyor. Kaza sonrasında birlikte çalışan Valery Lagesov ve Boris Shcherbina’nın iş birliğine sıklıkla tanık oluyoruz. Başta pek fazla anlaşamayan ikili, kaçınılmaz ölümün gölgesinde yakın dost haline gelirler. Yalnızca patlama hikayesine odaklanmayan dizimiz içerisinde bulunan yan hikayelerle de sürükleyiciliğini koruyor. 

Chernobyl konusu

6 Mayıs 2019 tarihinde HBO üzerinden yayınlanan dizinin yaratıcısı Craig Mazin iken yönetmeni ise Johan Renck’tir. Ayrıca IMDb’de en çok puanlananlar listesine beşinci sıradan giren dizinin puanı ise 9.4/10. 

Chernobyl Kaç Sezon, Kaç Bölüm? 

Ülkemizde ve dünyada ilgiyle takip edilen mini dizi Chernobyl’in şu anda HBO’da bir sezonu var. Ve ayrıca bu sezonda yaklaşık 1 saatlik 5 bölüm yer alıyor. Olayların tamamını olanca sadeliğiyle resmeden dizimizin bölümleri, izleyicileri durumun ciddiyetiyle başarılı şekilde buluşturuyor. Birçoğumuzun duymuş olduğu bu felaket kesinlikle en tarafsız şekilde bizlere aktarılmış. 

Dizimiz mini dizi olduğu için ne yazık ki devamı bulunmuyor. Ancak yeni sezon beklemeyi sevmeyenleri bu kısa ve öz haliyle kesinlikle mutlu edecektir. 

Chernobyl Konusu 

Hikayesini gerçek Chernobyl Patlaması’ndan alan dizimiz gerçeği oldukça iyi yansıtmasıyla biliniyor. Olayları tarafsız şekilde resmeden dizimiz İngiliz-Amerikan yapımı olmasına rağmen Sovyet bakış açısından göstermekten de geri durmuyor. 

Chernobyl netflix

İçerisinde yer alan itfaiyeci Vasily Ignatenko ve karısı Lyudmilla Ignatenko’nun hikayesi ise Nobel ödüllü yazar Svetlana Aleksiyeviç’in kitabından esinleniyor. Aleksiyeviç’in ödül konuşması sırasında anlattığı anıları ise bu hikâyenin temelini oluşturmakta. 

Çernobil Nükleer Santrali’nin yakınlarında yaşıyorduk. Ben büfede çalışıyordum, çörek pişiriyordum. Kocamsa itfaiyeciydi. Yeni evliydik, pazara bile el ele gidiyorduk. Reaktör patladığı gün, kocam nöbetçiydi. Çağrıya sırtlarında gömlekleriyle gittiler, ev giysileriyle. Nükleer santralde patlama olmuştu ve hiçbir özel kıyafet vermediler onlara. Böyleydi işte bizim hayatımız, biliyorsunuz. Bütün gece yangını söndürmeye uğraştılar ve hayatta kalmalarına imkân vermeyecek kadar çok radyasyona maruz kaldılar. Sabahında uçakla Moskova’ya götürdüler hepsini. Akut radyasyon hastalığı… İnsan ancak birkaç hafta yaşayabiliyor. Benimki güçlüydü, sporcuydu, en son o öldü. 

Moskova’ya vardığımda bana ‘Özel bir bölmede yatıyor’ dediler, ‘Oraya kimseyi sokmuyorlar.’ ‘Ben onu seviyorum’ diye yalvardım. ‘Askerler bakıyor oradakilere, sen nereye?’ dediler. ‘Seviyorum.’ Beni ikna etmeye çalıştılar; ‘O artık senin sevdiğin insan değil, zararsız hâle getirilmesi gereken bir obje. Anlıyor musun bunu?’ Bense hep aynı şeyi söyleyip duruyordum, seviyorum, seviyorum. 

Geceleri yangın merdiveninden yanına çıkıyordum ya da hasta bakıcılara para veriyordum beni içeri bıraksınlar diye. Bırakmadım onu, sonuna kadar yanındaydım. 

O öldükten birkaç ay sonra, kızım dünyaya geldi. Sadece birkaç gün yaşadı. Onu ne çok beklemiştik… Bense öldürdüm onu. Kızım beni kurtardı. Tüm radyasyonu üzerine aldı. Minicik şey, yavrum… Ama ben onların ikisini de sevdim. Sevgiyle öldürmek mümkün mü ki? Neden bu kadar yakınlar, sevgi ve ölüm? Hep yan yanalar. Kim açıklayacak bana? Şimdi dizlerimin üstünde, mezarlarında sürünüyorum…” 

Aleksiyeviç’in bu gerçeğe dayanan konuşması bile gerçeklerin ne kadar acı olduğunu bizlere kanıtlayacak cinsten…

Chernobyl oyuncuları

Chernobyl Oyuncuları 

Dizimizin bazıları gerçekte de yaşamış olan oyuncu kadrosu şu şekilde: 

Valery Lagesov: Jared Harris 

Boris Shcherbina: Stellan Skarsgård 

Ulana Khomyuk: Emily Watson 

Lyudmilla Ignatenko: Jessie Buckley 

Anatoly Dyatlov: Paul Ritter 

Vasily Ignatenko: Adam Nagaitis 

Viktor Bryukhanov: Con O’Neill 

Chernobyl Karakter Analizleri 

  • VALERY LAGESOV: 
Chernobyl VALERY LAGESOV

Felaketin getirdiklerinin önüne geçilmesi için, bakanlar konseyinden danışman olması adına teklif alıyor. Chernobyl’de yaşanan felaketten sonraki yıkıcı sonuçlardan oldukça rahatsız olan Valery oldukça zeki bir adamdır. Cesaretiyle ülkenin en üst düzey insanlarına karşı çıkarak bilimin her zaman bürokrasiden önce gelmesi gerektiğini savunmuştur. 

  • BORIS SHCHERBINA: 
Chernobyl BORIS SHCHERBINA:

Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin başkan yardımcılığını yaptığı sırada gerçekleşen felaket, başkan tarafından Pripyat’ta görevlendirilmesine neden olur. Başta önemsemediği ve saygı duymadığı Valery ile zamanla dost olurlar. Valery’nin dediklerini dinlemeye başladıktan sonra üst düzey yetkilileri bilimin yanında yer almaya zorlamıştır. 

  • ULANA KHOMYUK: 
ULANA KHOMYUK

Dizinin kurgusal karakterlerinden birisi olan Ulana Khomyuk, aslında olayın perde arkasında yaşananları çözmeye çalışan onlarca insanı temsil ediyor. Gerçeğin peşinden gitmekten hiçbir zaman çekinmeyen karakter, dizinin atmosferine oldukça uyum sağlamış gözüküyor. Ulana karakteri, olayların gerçekçi ve soğuk tarafının resmedilmesinde yararlı oluyor. 

  • LYUDMILLA IGNATENKO: 
Chernobyl LYUDMILLA IGNATENKO

İtfaiyeci Vasily’nin eşi Lyudmilla, patlama sonrasında eşini ziyaret eder ve ona desteğini esirgemez. Çok sevdiği kocasının günden güne ölümünü izlerken hamile olduğunu hemşirelerden saklar. Daha sonrasında çocuğunu kaybetmesine sebep olabilecek bu hareketi sayesinde hayatı kurtulur. 

  • ANATOLY DYATLOV: 
ANATOLY DYATLOV

Chernobyl Nükleer Santrali’nde başmühendis yardımcısı olarak çalışan Dyatlov, olayların sonunda suçlu bulunan kişi olmuştur. Her ne kadar suçun büyük bölümünde payı olsa da bürokrasi yüzünden yüzlerce insanın ölümüne sebep olan yöneticiler de en az onun kadar suçludur. 

  • VASILY IGNATENKO: 
VASILY IGNATENKO

Felaket yaşandığında olay yerine ilk müdahale eden itfaiye ekiplerinden birisi olan Vasily, yüksek dozda radyasyona maruz kalmıştır. Olay sonrası Moskova’da kaldırıldığı hastanede radyasyonun korkunç etkilerini günden güne yaşayan genç adam karısının gözleri önünde vefat etmiştir. 

  • VIKTOR BRYUKHANOV: 
VIKTOR BRYUKHANOV

Chernobyl Nükleer Santrali’nin müdürü olarak görev yapan Bryukhanov felaketin baş sorumlularından birisidir. Dyatlov’un verdiği yanlış bilgilere dayanarak verdiği yanlış kararlar sonucu çekirdeğin patladığını inkâr eder. Bu yanlış kararı yüzünden ilk hamlede hatalı hamleler yapılmasına sebep olan müdür daha sonrasında Shcherbina’nın verdiği emir gereğince tutuklanır. 

Chernobyl Dizisini Mutlaka İzlemeniz İçin 5 Neden 

1- Gerçek olayı, yaşandığı gibi aktarması kesinlikle heyecan verici. 

2- Oldukça sade, bazen sözsüz aktarılan olayları izlemek izleyicilerin o anları gerçekten yaşayabilmesini sağlıyor. 

3- Valery Lagesov ve Ulana Khomyuk karakterlerinin önüne geçilmez cesaretlerini izlemek bu zor anlarda güvenilebilecek az da olsa insanın olduğunu göstermesi açısından umut verici. 

4- Ignatenko ailesi ve Pavel’e ait yan hikayelerle olayı desteklemeleri hikâyenin akışına büyük bir destek sağlamış. Bu yan hikayeler bile diziye karşı gerçekçi bir tarafta durmanıza yardımcı oluyor. 

5- Olanca tarafsızlığıyla yaşananları sert ve soğuk şekilde bizlere iletmesi diziyi yıldızlaştırmış. Çoğu eleştirmen tarafından beğenilerek sayısız ödüle layık görülmesi nedensiz olmasa gerek. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Bridgerton Dizi İncelemesi: Konusu ve Karakterleri (Spoiler Free)

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu