Sağlık

Ceviz Yağı Ne İşe Yarar? Faydalı mı, Zararlı mı?

Ceviz yağı, yapısında manganez, bakır ve melatonin maddelerini bulunduran faydalı bir besindir. Ceviz, besin yoluyla tüketildiğinde özellikle kalp ve damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinir. Ayrıca cilde sürüldüğünde nemlendirici bir etkisi vardır. Özellikle masaj uygulamasında da tercih edilir. Fakat ceviz yağının bu derece popülasyona sahip olmasının sebebi sadece bunlar değildir. Sağlığımıza daha birçok faydası vardır.

 

Ceviz Yağının Faydalı mı?

Ceviz, içerisindeki vitamin çeşitliliğinden dolayı insan sağlığı açısından büyük faydası bulunan bir üründür. Ceviz yağı da tıpkı ceviz kadar birbirinden çeşitli mineraller ve vitamin değerleri barındırmaktadır. Medikal alandan başlayıp kozmetik sektörüne kadar birden çok alanda bu yağ kullanılmaktadır ve fayda sağlamaktadır. İşte ceviz yağının birbirinden güzel faydaları…

Ceviz Yağı Tiroide İyi Gelir mi?

Ceviz çok kıymetli antioksidanlar taşıyan bir üründür. Tiroid fonksiyonlarını destekleyerek sağlıklı yaşama destek verir. Kalbinden hastalığı olan ve kanser riskine sahip olan kişiler de, riski en aza indirir. Bunun için her gece ceviz yağını tiroid olan bölgeye sürmeniz ve üzerini bir streçle kapatmanız gerekiyor. 20 gün uygulayıp 1 hafta ara verdikten sonra tekrar 20 gün uygulamanız sizi tiroid hastalığınızdan kurtaracaktır.

 

Ceviz Yağı Siğil İçin Kullanılır mı?

Siğil birçok kişinin rahatsızlık duyduğu bir durumdur. Ceviz yağı ile siğilleri geçirmek çok kolay. Bunun için sabah akşam günde 2 kere ceviz yağını bir pamuk yardımı ile siğil olan bölgelerin üzerinde yarım saat kadar bekletmeniz gerekiyor. Bunu düzenli bir şekilde 1 hafta uyguladığınız durumda siğillerinizin yok olduğunu göreceksiniz.

 

Ceviz Yağı Yüze Sürülür mü?

Omega 3 ve aminoasitleri içerisinde çokça bulunduran ve bu yönden oldukça zengin olan bu yağ yüz içinde mucizevi bir üründür. Cildi yaşlanmaya karşı korur. Cildinizdeki pul pul dökülmelere iyi gelir, sedef ve egzama hastalığı tedavisinde de kullanılır. Ayrıca ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonları için de etkilidir.

Ceviz Yağı Saç Uzatmakta Kullanılır mı?

Ceviz yağı saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Haftada 3 kere ceviz yağı kürünü saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Ayrıca içerisinde bulunan yoğun proteinler sayesinde saç derisindeki ölü hücreleri yok eder ve yenileyerek canlılık kazandırır.

 

Ceviz Yağı Kirpik Uzatır mı?

İçerisindeki vitaminler ve proteinlerle kirpiklere de yararlı olan bir üründür. Kirpiklerinizin kopmadan sağlıklı bir şekilde uzaması ve gür bir görüntüye kavuşması için bir kaş fırçası yardımı ile kirpiklerinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede hem çok parlak hem de upuzun kirpiklere sahip olabilirsiniz.

 

Ceviz Yağı Göz Altı Kırışıklıkları İçin Kullanılır mı?

İçerdiği aminoasitler ve Omega 3 ile gözaltı kırışıklıklarına ve morluklarına iyi gelen bu yağ, düzenli kullanıldığı sürece yüzün nem seviyesini artırarak kırışık oluşumunu önleyecektir. Hali hazırda olan kırışıklıklar için ceviz yağını masaj yaparak gözaltlarınıza uygulamanız kırışıklıkları azaltacaktır. Kısa bir sürede farkı göreceksiniz.

 

Ceviz Yağı Diğer Faydaları

 • Yapısında taşıdığı mineraller ve vitaminler sayesinde kalp rahatsızlığına karşı oldukça iyi gelmektedir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır, bu sayede damar tıkanıklığı gibi sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olur. Ceviz yağı kalp ve damar sorunu yaşayan bireyler için bir mucize niteliğinde besindir.
 • Uyku problemi yaşayan bireyler için etkisi büyüktür. İçerisinde bulunan melatonin maddesi sayesinde vücudu gevşetir ve bireyin sağlıklı bir uykuyu yakalamasını sağlar.
 • Ceviz yağının içerisinde Omega 6, Omega 3 ve Omega 9 asitleri vardır. Bu asitler vücut sağlığının temelini oluşturmaktadır.
 • Önemli faydalarından birisi de vücuttaki bağ ve doku fonksiyonlarını en iyi seviyeye taşır. Bu sayede bireyler kolay sakatlanmalar yaşamaz, vücut direnci artar.
 • Bilindiği üzere cilt sorunlarının başında egzama hastalığı gelmektedir. Egzama tedavisinde kullanılan en etkili ürünlerden birisidir. Cilde sürüldüğünde cilt yüzeyindeki lekelenmeler geriler.
 • Vücuttaki hormonal denge ceviz yağı aracılığıyla sağlanır. Çinko, fosfor ve selenyum gibi mineraller bu dengeyi sağlamada öne çıkar.
 • Vücuttaki vitamin değerlerinin seviyesine orantılı olarak göz altı morlukları belirebilmektedir. Ceviz yağı bu göz altı morluklarının giderilmesi için birebirdir.
 • İştah kesici özelliği sayesinde diyet listelerinin vazgeçilmez bir öğesidir.
 • İçerisinde bulunan Omega asitleri sayesinde beyindeki hücre yapılarını onarır ve güzlü hafızanın temellerini atar.
 • Odaklanamama ve dikkat dağınıklığı gibi psikolojik rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 • Özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte sık görülen öksürük şikayeti için birebir çözüm niteliğindedir.

 

Ceviz Yağı Zararlı mı?

Dozunda alınan tüm yararlı şeyler, her ne kadar yararlı olsa da her şeyin fazlasının zararlı olduğundan bahsetmiştik.  Ceviz yağının genel olarak elle tutulur ya da bilinir herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat fazla ya da kontrolsüz kullanıldığı durumlarda zararlı olabilir.

Doktor kontrolü olmadan aşırı tüketimi cildi tahriş edebilir ve ciltte yanma ile kabarma problemlerine sebebiyet verebilir. Bu tarz ürünlere alerjisi olan kişiler de, çok sık tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

 

Ceviz Yağının Besin Değeri

Besin değerleri açısından oldukça zengin bir üründür. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı tarafından 1 yemek kaşığı ceviz yağının besin değerleri; kalori:120, yağ:14g, sodyum:0mg, karbonhidratlar:0g, elyaf:0g, şekerler:0g, protein:0g, Omega 3 yağ asitleri:1.4g şeklindedir.

Karbonhidrat ve protein içermediğinden dolayı sıfır şeker ve sıfır lif içermektedir.  Ayrıca ceviz yağında K ve E vitaminleri de bulunmaktadır.

 

Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır?

Ticari alanda ulaşabileceğiniz 2 tür vardır: Biri soğuk preslenmiş diğeri de rafine edilmiş ceviz yağıdır. Her iki türünün de tüketiliş şekli aynıdır. Sadece içerisinde barındırdıkları besin değerleri farklıdır. Öncelikle ceviz yağı tüketecek kişilerin alerjik bir durumlarının olup olmadığını hekimler tarafından öğrenmesi gerekir. Çünkü alerjik kişilerde kullanılması tavsiye edilmez. Eğer böyle bir sağlık sorununuz yoksa cildinizin her noktasına sürebilirsiniz. Böylelikle ceviz yağının faydalarını kısa sürede görebilirsiniz. Ayrıca bu besin, yemeklere ya da salatalara birkaç damla damlatılarak da tüketilmektedir. Her iki tüketim şeklinde de faydası aynı olur.

 

Ceviz Yağı Fiyatı

Nasıl ki tüm tüketim ürünlerinin fiyatları bölgeden bölgeye, hatta satış noktasına bağlı olarak değişebiliyorsa, ceviz yağının fiyatı da tıpkı diğer ürünler gibi bulunduğu bölgeye hatta satış noktasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ceviz yağı için ortalama bir fiyat belirtmek gerekirse, 50 ml: 20 TL ile 100 TL arasındadır. 250 ml: 70 TL ile 135 TL arası, 1 litre: 60 TL ile 130 TL arası, 5 litre ise 150 TL ile 250 TL arası olarak bölgeye ve üreticiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Simple Daily Skin Detox SOS Matlaştırıcı Jel ile Parlama Sorununa Elveda

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu