Dizi - Film

Bu Kez Şeytanın Bize Pabucumuzu Ters Giydirdiği Dizi: Lucifer Konusu, İncelemesi ve Karakterleri

Eğlence sektörünün; vampirleri, canavarları ve her türlü karanlık karakteri/ hikâyeyi sevdiğini biliyoruz. Oldukça fazla ilgi gören bu konudaki film ve dizilerin neden bu kadar çok izlendiğini biz uzmanlara bırakalım ve bu türden bayıldığımız bir diziyi anlatmaya başlayalım: karşınızda Lucifer Seheryıldızı!

 

Lucifer Konusu

Cehennemde ruhlara işkence etmekten sıkılan Cehennem Lordu Lucifer Morningstar, kelimenin tam anlamıyla cehennemden kaçar ve Los Angeles’ta yaşamaya başlar. Dünyanın en eğlenceli şehirlerinden güneşli LA’de bir gece kulübü işleten Lucifer, gününü gün etmekte ve dünya hayatının keyfini çıkarmaktadır. Yolu, dedektif Chloe Decker ile kesişen şeytanımız en büyük zevklerinden biri olan insanlara asıl isteklerinin ne olduğunu söyletebilme yeteneğinin dedektif üzerinde işe yaramadığını görünce haliyle şaşırır böylece ikili bir araya gelir.

Lucifer’ın bu eşsiz yeteneği elbette polis gücü için oldukça eşsiz ve Şeytan bir anda kötü adamları yakalaması için Chloe’ye yardım etmeye başlar! İkilinin atışmaları ve birbirlerine çekimleri diziyi oldukça eğlenceli yapıyor. Bunun yanında Lucifer’ın baştan şeytan olduğunu hiç reddetmediği gerçeği, babasından yani Tanrı’dan öylesine bahsettiği durumlarda da (örneğin dedektifle sabah kahvelerini içerken) izleyici olarak ‘’benim başıma gelse ne yapardım acaba? ‘’ diye merak etmeden duramıyoruz. Dedektif Chloe Decker, belki de her mantıklı insanın yaptığını yapıyor ve tabii ki buna inanmıyor ama bir yandan da her geçen gün karşılaştığı olağandışı durumlara bir açıklama getiremiyor.

 

Lucifer Oyuncuları

lucifer oyuncuları

Her biri birbirinden çekici oyuncuların canlandırdığı enfes karakterler ve uyumlu bir yapım. İşte Lucifer dizisinin oyuncuları!

 • Lucifer Morningstar: Tom Ellis
 • Chloe Decker: Lauren  German
 • Mazikeen: Lesley-Ann Brandt
 • Dr. Linda Martin: Rachael Harris
 • Amenadiel: D.B Woodside
 • Ella Lopez: Aimee Garcia
 • Trixie: Scarlett Estevez
 • Dan: Kevin Alejandro

Lucifer Karakter Analizleri

 • LUCIFER MORNINGSTAR:

 İngiliz aksanının İngilizceye bir ahenk kattığı doğrudur. Alaycı bir konuşma stiliyle Los Angeles’ta takılan Şeytan Lucifer Morningstar İngiliz aksanı ve siyah takım elbiseleriyle karşımıza çıkınca elbette etkisi daha büyük oluyor. Her ne kadar umursamaz ve dünyadaki kaosa ve kötülüğe ilgisiz görünmeye çalışsa da, Lucifer neredeyse her fırsatta insanlara kötü olmayı kendisinin öğretmediğini söyler. Aile problemlerinden ve travmalarından da nasibini alan şeytanımız nasılsa izleyicide de sempati uyandırmayı başarıyor.  Dedektif Chloe ile birlikte suçları çözmek için Los Angeles’ta koşturup dururken ondan etkilenmemek de imkansız tabii.

 •  DEDEKTİF CHLOE DECKER:

İşini layıkıyla yapan dedektif Chloe Decker, küçük kızı Trixie ile yaşayan bekar bir annedir. Disiplinli ama aynı zamanda sevgi dolu bir anne olan Chloe için hayattaki en önemli şey kızı ve işidir. Lucifer ile tanıştığı andan itibaren türlü maceraya atılan dedektif zamanla Lucifer’ın yumuşak yönlerini de görmeye başlar ve ona ısınır. Tabii bir de Lucifer’ın hiç çekinmeden sürekli tekrar ettiği şu ‘’ben şeytanım’’ meselesi vardır!

 • TRIXIE:

Dedektif Chloe’in kızı olan Trixie, ilk karşılaşmalarından itibaren Lucifer’la gayet iyi anlaşır. Lucifer’ın ‘’ küçük insan’’ olarak hitap ettiği Trixie, diziye tatlılık katarken, Lucifer’ın babacan tavırlarını da ortaya çıkartır.

 • MAZIKEEN:

Lucifer’ın gece kulübü Lux’ta çalışan Mazikeen ya da Maze, Lucifer’ın dünyadaki koruyucusu konumunda bir dişi şeytandır. Şeytani yönüyle oldukça barışık olan bu dişi şeytan, insanlarla olan ilişkilerinde de istediğini direkt söyleyen ve dostlarını şeytan ya da insan asla yarı yolda bırakmayan bir karakter.

 • AMENADIEL:

Tanrı’nın en büyük oğlu olan Amenadiel, Lucifer’ın da abisidir. Dünya’ya Lucifer’ı Cehennem Lordu görevine geri dönmeye ikna etmek için gelen melek Amenadiel’in babası Tanrıya inancı çok yüksek ve güçlüdür.

 • DR. LINDA MARTIN:

Seride belki de en sevilen karakterlerden biri olan psikolog Linda’nın hayatı Lucifer İle tanıştığı andan itibaren tamamen değişir. Psikolog olarak danışmanları arasında insanlar, şeytan, tanrı ve diğer pek çok olağanüstü yaratık bulunmaktadır.

 • ELLA LOPEZ:

Los Angeles Polis Departmanında Adli Tıp Uzmanı olarak çalışan Ella, hem arkadaş canlısı hem de espri anlayışı yüksek bir karakterdir.  Seri boyunca işinin ciddiyetiyle ters olarak oldukça kolay anlaşılan ve etrafta buzları kıran diyaloglarıyla izleyiciyi güldürür.

 

Lucifer ve Bizi Hayrete Düşüren Bazı Anlar

lucifer final sezonu

Konu,  Cehennem bekçiliği yapmaktan sıkılıp Los Angeles’a taşınan Şeytan olunca, bir dizinin her sahnesi hayrete düşürecektir elbette. Ama biz yine de sizler için hem komik hem de dramatik anlardan küçük bir bölüm hazırladık.

 • Şeytan ve Terapisti

Kendinizle ve hayatınızla çözemediğiniz problemler varsa, ve  tüm bunlar huzursuz olmanıza, hayattan zevk almama gibi sonuçlara yol açıyorsa, bir uzmandan psikolojik yardım almak kadar normal bir şey yok! Sonuçta psikologlar bu gibi durumlar için varlar. Ama Şeytan’ın kendisinin benzer durumlardan ötürü psikologa gitmesinin oldukça sıradışı bir olay olduğunu söyleyebiliriz. Hem Şeytan hem de psikolog için. Lucifer’ın psikolog Linda Martin ile diyalogları ve terapi sahneleri diziye komedi katan bölümlerden oluyor.  Tabii ironi kısmını da eklemeliyiz zira Lucifer ‘’baba’’ sorunlarından bahsederken onu en insan haliyle görüyoruz ve kimi yerde sempati bile besliyoruz. Evet. Şeytana.

 • Bana Gerçek Yüzünü Göster ( ya da gösterme)     

Lucifer dizisinin ilk sezonun ilk bölümünden beri en merak edilen anlarından biri de Chloe ve diğer karakterlerin Şeytanın gerçek yüzünü tam olarak ne zaman göreceğiydi. Her fırsatta yüzünün dehşetinden bahseden Lucifer, uzun bir süre diğer karakterlere yüzünü göstermedi ve izleyiciyi daha da meraklandırdı. Birinci bölüm de dâhil olmak üzere diğer insanları korkutmak için onlara sık sık yüzünü gösteren Lucifer Morningstar, mevzubahis çok değer verdiği Chloe ve insan arkadaşları olduğunda oldukça çekimser davranır.

2. sezon 6. bölümde psikoloğu Linda Martin’e gerçek yüzünü gösteren Lucifer zamanla diğerlerine de açılır ve ilişkileri derinleşir.

 • Şeytan Şaka Yaparsa

Beşinci sezonun en çok sevilen anlarından biri de, Luci’nin Dan’e bir ders verdiği bölüm oluyor. Biz bölümü mahvetmeyelim ve sizi 12. bölümü izlemeye davet edelim. Seri boyunca oldukça kinayeli konuşan ve neredeyse çevresindeki herkesle dalga geçen Lucifer, bu kez yalnızca haklılığının peşinden gitmekle kalmıyor, Dan’e koca bir tiyatro hazırlıyor!    

 

Lucifer Künye

DC evreninde aynı isimli çizgi romandan esinlenerek yaratılan serinin, yönetmen koltuğunda oldukça çeşitli isimleri görüyoruz. İlk kez 1989’da ortaya çıkan Lucifer karakterinin yaratıcıları Neil Gaiman, Mike Carey, Mike Dringenberg ve Sam Kieth.

2016’da izleyiciyle buluşan dizi, 2021 yılında 6. sezonuyla final yaptı. Her sezon farklı sayıda bölümü olsa da ortalama 12 bölümün ve bir saatlik şeytani bir maceranın tadını çıkarabilirsiniz.

IMDb puanı 8.1 olan Lucifer, yolculuğuna Fox’ta başlamış olsa da Netflix ile yoluna devam etti. Bir ara iptal kararıyla da karşı karşıya kalan dizi, sadık hayranlar sayesinde seriye tatmin edici bir final yapabildi.

 

Şeytanı Bile Özletecek Lucifer Final Sezonu

Birbirinden farklı ve eğlenceli bir o kadar da yaralı karakterleriyle Lucifer dizisi, 6. sezonunda 10 bölümüyle izleyiciye veda etti. Finalde içinizi ısıtacak bir bölüm izleyeceksiniz desek yalan olmaz! 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Ergenlik Sivilceleri Neden Olur, Nasıl Yok Edilir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu