Yaşam

Biz Bu Oyunu Bozarız! Squid Game Şekeri Nasıl Yapılır, Asıl Tarifi Paylaşıyoruz!

Netflix Eylül ayında öyle bir bomba patlattı ki etkisi tüm dünyayı sarıp sarmaladı. Diziyi sevenler, başyapıt olarak değerlendirenler kadar “amma da abarttınız, bunlar hep popüler kültür” diyenler de oldu elbette. Ama itiraf edelim ki dizinin adeta yıldızı olan bu özel şekerler hepimizin ilgisini çekmeyi başardı. Baştan uyaralım diğer tariflere kanmayın, yanarsınız! Ladies and centlemen; hazırsanız Squid Game şekeri nasıl yapılır sorusunu hakkıyla cevaplıyoruz! 

Başlamadan küçük bir de not düşelim. Aranızda eğer diziyi henüz izlememiş olanlarınız ya da oyunculara ve dizinin ardındaki hikâyeye dair daha fazla bilgiye aç olanlarınız için derinlemesine bir inceleme yazısı da hazırladık. Hemen şuradan okuyabilirsiniz: Squid Game İnceleme: Konusu ve Karakterleri (Spoiler Free)

 

Squid Game Şekeri Nasıl Yapılır: Önce Malzemeler! 

Asıl ismi Dalgona Candy olan bu şekeri ilginç kılan noktalardan biri de aslında malzemeleri! Çünkü çok az malzemeye ihtiyacımız var ve bunlar hem çok uygun fiyatlı hem de aslında hepimizin elinde mevcut olan şeyler. Haliyle insana “ne var canım bunda, beş dakikada yapılır” dedirtiyor ama sizi temin ederiz ki işin aslı öyle değil. İnce bir çalışmaya ve biraz da yeteneğe ihtiyacımız var! 

  • 2,5 tatlı kaşığı toz şeker 
  • 1 çay kaşığı karbonat 
  • Küçük bir tava 
  • Chopstick 
  • Pişirme kâğıdı 
  • Sprey yağ 
  • Metal şekil kalıbı 
  • Ve tabii ki kürdan!

Squid Game Şekeri Nasıl Yapılır: Pişirme Aşaması 

Tavanızı ocağa alın ve altını yaktıktan sonra içerisine yağ eklemeden direkt olarak şekeri ilave edin. Bu noktada en önemli ayrıntılar; çok yüksek ateş kullanmaktan kaçınmak ve karıştırırken chopstick kullanmak. Bu sayede hem yanmasını önleriz hem de kaşığa yapışmasını. 

Karıştırmaktan usanmayın ve şekerimiz tamamen eriyene dek devam edin. Ama unutmayın ki karamel yapmıyoruz. Bu yüzden kesinlikle o kahverengimsi renge kavuşana dek karıştırmayın. Tamamen eriyip, çok hafif renk değişimini gördüğünüz noktada ocaktan alın. Soğuyup, ısı kaybı yaşamasına müsaade etmeden hemen karbonatı da ekleyin ve hızla karıştırın. Ta daa! Karıştırdıkça erimiş şekerin o muhteşem kahverengi tonuna yavaş yavaş kavuştuğunu göreceksiniz. 

Squid Game Şekeri Nasıl Yapılır: Şekil Verelim! 

Şekerinizi eritmeye başlamadan önce şekillendirme için kullanacağınız metal kalıpları sprey yağ ile çok hafif yağlayın. Aman bu noktada elinizi korkak alıştırın, zira sprey yağ kullanmamızın amacı az ve eşit miktarda yağa ihtiyacımızın olması. Bu işlemi özellikle şekerinizi eritmeden önce yapın ki, yağladıktan sonra direkt şekerle temas ettirmiş olmayalım.  

Önemli noktaları paylaştığımıza göre gelelim Squid Game şeklini kazandırmaya…  

Öncelikli olarak pişirme kağıdımızı sert ve düz bir zemine ya da tepsiye serin. Daha sonra tavamızda bulunan erimiş şeker ve karbonattan elde ettiğimiz karışımı, oval formda olmasına özen göstererek kâğıda yavaşça aktarın. Bu noktada eğer çok zorlanırsanız, ortası boş yuvarlak metal kalıpları ya da yine yuvarlak formda bastırarak kullanabileceğiniz aparatları da kullanabilirsiniz. Ama unutmayın ki bu noktada da çok hızlı davranmalısınız, zira erimiş şeker çok hızlı donar ve bu da istediğimiz şekli alabilmesini önler.  

Ardından normalde kurabiyeler için kullandığımız metal kalıplardan birini seçin ve tam ortasına bastırın. Ama dikkatli olun kurabiyelerle karıştırmayın. Zira amacımız şeklin çıkıntısını oluşturmak, kalıbını çıkarmak değil. Çok bastırırsanız yuvarlak kısmından ayrılmasını sağlarsınız. Ki bu hiç de istediğimiz bir şey değil. 2-3 saniye kadar hafifçe bastırdıktan sonra kalıbı çıkartabilirsiniz. 

Soğuması için şekerlerimize zaman tanımayı sakın atlamayın. Böylelikle hem elinizin yanmasını önler hem de verdiğimiz şekillerin bozulması önlersiniz. En az 15 dakika bekledikten sonra pişirme kağıdından ayırabilirsiniz.  

Squid Game şekeri hazır: Bu aşamadan sonra söz kürdanların! 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Kıl Dönmesi Neden Olur? Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu