Makyaj

BB Krem ile CC Krem Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde kadınların pek çoğu günlük hayatlarında cildi yormayan ve hafif yapılı makyaj malzemelerini tercih ediyor. Bu yüzden daha fresh ve sade bir görünüm için hafif bir kapatıcı, bir rimel ve rujla günlük makyajını tamamlayan kadınların sayısı hiç de az değil. Gece davetleri ve özel günlerde yapılan ağır makyajın aksine gündelik makyajda fondöten ve pudranın yerini BB krem ve CC kremin aldığını görüyoruz. Cilt kusurlarını kapatan ve yüzdeki renk orantısızlığını yok eden bu kremler son yıllarda kadınların makyaj çantasından ayırmadığı ürünler arasına girmiş durumda. Peki BB krem ve CC krem nedir, biliyor muyuz? İşte sizler için bu kremlerin ne işe yaradıklarını ve aralarındaki farkı anlatan bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar!

 

BB Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

“Beauty Balm” kelimesinin kısaltması olarak kullanılan BB kremler, cildi nemlendiren ve cilt kusurlarını kapatan bir krem. Fondötenin yoğun yapısının aksine hafif formda cilde kolayca yedirilen BB kremler, doğal ve pürüzsüz bir görünüm sağlamak için kullanılıyor. Aynı zamanda sivilce, akne vb. lekelerin görünürlüğünü gizlemede de oldukça başarılılar. BB kremler, hafif yapılarıyla fondötene göre oldukça avantajlı. Kapatıcılığının yanı sıra nemlendirme ve güneş koruyucu etkisiyle de oldukça sık tercih ediliyor.

Günlük cilt makyajında fondöten kullanmak istemeyen, cildinin pürüzsüz ve eşit tonda görünmesini, aynı zamanda yüzünü güneşten korumayı isteyenler makyajlarında BB kremleri tercih edebilir.

 

CC Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

CC Krem, Complexion Correcting veya Color Correcting kelimelerinin kısaltması olarak kullanılıyor. Temel amacı, ciltteki renk eşitsizliklerini gidererek aynı renk tonunda bir cilt elde etmek olan CC kremler genellikle yeşil renkte oluyor. Bu yeşil renkli krem cilde uygulandığında cildin kendi rengine dönüşüyor ve renk eşitsizliklerini kapatmış oluyor. Özellikle kızarıklık ya da hafif lekelerin nötrlenmesi için sıklıkla tercih ediliyor. CC kremler, kapatıcılık özellikleri olmadığı için cilt kusurlarını gizlemede başarılı değiller. Buna rağmen cildi nemlendirmesi ve güneşten koruma özelliği ile günlük hayatta kullanımı oldukça yaygın. Ayrıca CC kremin renk eşitleyici özelliği, fondötenden önce makyaj bazı olarak kullanılmasını da sağlıyor.

Günlük makyajda yüzüne kapatıcı ürün kullanmak istemeyip sadece cildindeki renk eşitsizliklerini gidermek isteyenler CC kremleri tercih edebilir.

 

BB Krem ve CC Krem Arasındaki Farklar Nelerdir?

BB Krem ile CC Krem Arasındaki Fark Nedir
  • Aydınlık ve kusursuz bir cilt için BB Krem tercih edilirken, ciltteki ton eşitsizliğini gidermek için CC kremler tercih edilmelidir.
  • CC kremlerin herhangi bir kapatıcılığı yoktur. Ciltteki kızarık görünümü nötrlemeyi hedeflemektedir. BB krem ise hafif bir makyajda cilt kusurlarını kapatmak amacıyla fondöten yerine kullanılmaktadır.
  • CC kremlerin içinde C vitamini bulunuyor. BB kremler ise güçlü antioksidanlar içeriyor.
  • CC kremlerin renk seçeneği BB kremlere göre daha fazladır.
  • Her ikisinin de nemlendirici ve güneş koruyucu özelliği bulunuyor. Fakat güneş koruyucuların faktörü markaya ve içeriğe göre değişebiliyor.
  • BB kremin yapısı -kapatıcılığın da etkisiyle- CC kremden daha yoğun ve yağlı bir formdadır. Bu yüzden yağlı cilde sahip olanların CC kremi tercih etmesi daha uygundur.

 

Yaptığımız bu listeye göre, sen de sana uygun olanın BB krem mi yoksa CC krem mi olduğuna artık rahatça karar verebilirsin. Bu kremler sayesinde cildin parlak, aydınlık ve tek tonda mükemmel bir görünüme sahip olacak.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Aloe Veranın Cildimiz Başta Olmak Üzere Bize Faydaları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu