Zevosis

Bactroban Pomad Nedir? Bactroban Ne İçin Kullanılır? Bactroban Nasıl Kullanılır?

Bakteri nedenli olarak meydana gelen cilt problemlerinde oldukça yüksek endikasyonlu bir ilaç olan Bactroban Pomad, dermatolojik antibiyotik sınıfında yer almaktadır. Tırnak batmasından, akne tedavisine kadar pek problemde reçete edilen bu kremi ve nasıl kullanıldığını daha yakından mercek altına alıp, sorularınızı giderelim.

 • 02 Ekim 2021
 • 1.692 kez görüntülendi.
Bactroban Pomad Nedir? Bactroban Ne İçin Kullanılır? Bactroban Nasıl Kullanılır?

Bakteri nedenli olarak meydana gelen cilt problemlerinde oldukça yüksek endikasyonlu bir ilaç olan Bactroban Pomad, dermatolojik antibiyotik sınıfında yer almaktadır. Tırnak batmasından, akne tedavisine kadar pek problemde reçete edilen bu kremi ve nasıl kullanıldığını daha yakından mercek altına alıp, sorularınızı giderelim. 

Bactroban Pomad Nedir? 

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafınca üretilen ve 15 g alüminyum tüp formunda yalnızca eczaneler üzerinden satışa sunulan krem, etken madde olarak Mupirosin içermektedir. 

Bileşeninde yer alan diğer maddeler ise; saf su, ksantangum, likidparafin, benzil alkol, stearil alkol, feneoksietanol, setomakrogol 1000 ve setil alkol’dür. İçeriğinde kortizon bulundurmayan ilacın uygulanım metodu, haricendir. 

Bactroban Pomad Ne İçin Kullanılır? 

Cilt lezyonlarının tedavisinin yanı sıra; dikişli yaralarda, zedelenmelerle meydana gelen yırtık ve sıyrıklarda, yaralanmaya bağlı oluşum gösteren çatlaklarda, kıl kökü iltihaplanmasında, iltihaplı seyreden aknelerde, çıban tedavisinde, apse gözlemlenen cilt yüzeyinde ve tırnak batmalarında etkinlik gösteren bir kremdir.  

Cilt yüzeyinde bakteri oluşumunu ve türemesini önleyici niteliktedir.  

Bactroban Pomad Ne İşe Yarar? 

 • Cilt enfeksiyonlarında tedavi edicidir. 
 • Tırnak batması probleminde, tırnak ve çevresinde gözlemlenen iltihaplanmaya etki eder. 
 • Cilt dokusunda bakterilerin oluşumunu önler. 
 • İltihaplı aknelerde iltihabı kurutarak, tedavi eder. 
 • Dikişli yaralarda bakteri oluşumunu önleyerek, enfeksiyon riskini çözüme kavuşturur.  
 • Cerrahi operasyonlarda cilt dokusunun daha çabuk onarılmasına yardımcı olurken, yine enfeksiyon oluşumuna karşı koruyucudur. 
 • Cilt dokusunda meydana gelen lezyonların tedavisinde etkilidir.  
 • Yaralanmalara bağlı olarak oluşum gösteren aşınma, sıyrık ve çatlakların onarımında tedavi edici rol oynar. 
 • Cilt yüzeyindeki apseyi giderir. 
 • İltihap nedenli olarak oluşan çıbanı tedavi eder. 

Bactroban Pomad Nasıl Kullanılır? 

Not: Oluşabilecek alerjik reaksiyon ve diğer riskleri önlemek için, ilacı doktorunuzun tavsiyesi ile reçete ettiği şekilde kullanın.  

Bactroban prospektüsünde yer alan kullanım metodu ise aşağıdaki gibidir: 

Cilt yüzeyindeki problemli bölgeye ince bir katman şeklinde tatbik ediniz. Bu işlem sırasında ellerinizi mutlaka yıkamaya özen gösterelim. Gerek görüldüğü takdirde sürülen bölge kapatılabilir. Uygulanım sıklığı, günde üç kezdir. Uygulanan bölgede, yaklaşık olarak beş gün içerisinde tedaviye cevap vermesi beklenir. Buna bağlı olarak kullanımda 10 günü aşmayınız. Cilt yüzeyinde beklenilen olumlu cevabın 5 gün içerisinde alınamaması durumda doktorunuza danışınız.  

Bactroban Pomad Hamilelikte Kullanılır mı? 

Hamileyseniz ya da hamile olabileceğinize dair herhangi bir şüpheniz mevcutsa, doktorunuz reçete etmediği takdirde kullanmaktan kaçınınız. 

Bactroban pomad, gebelik kategorisinde B sınıfında yer almaktadır. Klinik olarak hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda, gebeliğin seyrini ve fetüs gelişimini olumsuz yönde etkileyen emareler saptanmamış olup, insanlar üzerinde yeterli sayıda çalışma gerçekleştirilememiştir.  

Bactroban Pomad Emzirirken Kullanılır mı? 

Emzirme sürecinde kullanımının olumsuz etkilerine yönelik, yeterlilik teşkil edecek ölçüde hayvan ve insanlar üzerinde çalışma bulunmamaktadır. Emzirmeden kaynaklanan meme ucu çatlaklarının onarımı için hekim tarafından reçete edilmişse, emzirme işleminden önce bölge mutlaka iyice yıkanmalıdır.  

Bactroban Pomad Çocuklarda Kullanılır mı? 

Yeni doğan bebekler için kullanımı uygun olmamakla beraber, bebek ve çocuklarda doktor talimatıyla kullanılabilir.  

Bactroban Pomad Yan Etkileri 

İlacın etken ya da yardımcı maddelerine karşı duyarlılığı bulunan kişilerde alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Bu durumda kullanımı sonlandırarak en yakın sağlık kuruluşundan destek alınız. 

Diğer olası yan etkiler ise aşağıdaki gibidir: 

 • Uygulanan bölgede hissedilen yanma hissi 
 • Cilt yüzeyinde aşırı kuruluk 
 • Batma hissiyatı ve hassasiyet 
 • Kaşıntı ve eşlik eden döküntü 
 • Kullanılan bölgede kızarıklık ve renk değişimi 

Bactroban Pomad Kullanırken Dikkatli Olmanız Gereken Durumlar 

Göz çevresine uygulamaktan sakınınız. 

İlacın prospektüsünde açıkça yazan, etken ve yardımcı maddelere karşı duyarlılığa bağlı olarak alerjik reaksiyon göstermişseniz; kullanmadan önce doktorunuzla yeniden irtibata geçin. 

Uygulanan bölgede beklenmedik bir tepkime ile karşılaşıldığında kullanımı sonlandırarak tıbbi destek alınız.  

İlacın kullanımı haricendir. Kesinlikle ağız yoluyla alınmamalı, cilt yüzeyine uygulanmalıdır. 

Bactroban Pomad Fiyat 

Normal reçete ile eczanelerden temin edilebilecek olan pomad, aynı zamanda SGK tarafından karşılanan ilaçlar listesinde yer almaktadır. 2021 itibariyle güncel olarak satışa sunulan fiyat bilgisi; 23.17 TL’dir. 

Bactroban Pomad Muadilleri 

Bu ilacı temin edemediğiniz durumlarda aynı etken maddeye sahip olan ve dolayısıyla aynı endikasyonlara sahip olan aşağıdaki ilaçları kullanabilirsiniz: 

 • Mupiderm Pomad 
 • Dextrocin Pomad 
 • Balaban Pomad 
 • Murobel Pomad 
 • Mupigen Pomad 

Bactroban Pomad Kullananlar 

User 1: İki ay kadar önce tırnak batması yüzünden ameliyat olmak zorunda kaldım. Ameliyattan sonra bu acının üzerine yeniden iltihaplanma yaşadım. O zonklamayı bir düşünün, resmen yerlerde sürünüyordum. Bu berbat günleri bu kremle atlattım. Etki gösterme süresi çok kısa ve kortizon da içermiyormuş. 

User 2: Kızımın sivilce sorunu için doktorumuz verdi. Denemediğimiz şey kalmamıştı. Onlarca maske ve sebum azaltıcı ürün denedik ama ne fayda. İltihaplı olduğu için bakterilere karşı etki gösteren bir ilaç kullanmamız gerekiyormuş. Kızımın yüzü resmen bambaşka bir cilde dönüştü. 

User 3: Burun ameliyatımdan sonra enfeksiyon için doktorum verdi. Hayatımı kurtardı diyebilirim.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Fenistil Jel Nedir? Fenistil Jel Ne İşe Yarar? Fenistil Jel Nasıl Kullanılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ