Dizi - Film

Ayrılık Acısı ile Baş Başa mısınız? İşte Ayrılık Acısına İyi Gelen Filmler…

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki beynin fiziksel acıya tepki olarak aktive olan bölgeleri, bir ayrılmaya tepki olarak da aktive oluyor. Daha basit bir ifadeyle ayrılık acısı, kemik kırığı kadar can yakıyor! Acı içinde olmanın bilinçli deneyimi…

Ayrılıktan sonra beyin, başka herhangi bir şeye odaklanmayı zorlaştırabilecek akut bir istek durumuna girebiliyor. Aslında, zevkli duygularla ilişkili nörotransmitterlerdeki bu göreceli eksiklik, klinik depresyona benzeyen semptomlara bile yol açabilir.

ayrılık acısına iyi gelen filmler

Üstelik sadece terk edilen değil, terk eden olsanız da acı çekeceksiniz çünkü her iki durumda da bir ilişkiyi sonlandırmak kolay değil. İşte tam da burada devreye ayrılıktan sonra izlenecek filmler giriyor.

Sonu gelmeyen şarap şişeleriyle kanepenizde kaybolmak ve gecenin ilerleyen saatlerinde onu aramak sizi cezbedebilir ama sonradan pişman olmamanız için size başka bir önerimiz var.

Bu arada “Çivi çiviyi söker” inanışından uzak durmanız gerektiğini gerçekten de hatırlatmalı mıyız? Hiç sırası değil bayanlar, hiç sırası değil…

ayrılık acısı

Gerçekten ihtiyacınız olan tek şey, durum ne kadar kötüye giderse gitsin yalnız olmadığınızı fark etmenizi sağlayan karakterlerle dolu güzel, uzun bir film maratonu!

İşte bazıları komik, bazıları ilham verici ve bazıları ise tamamen aydınlatıcı olan ayrılık filmleri listemiz:

 • Promising Young Woman / Yetenekli Genç Kadın (2020)

Kalbinizi kıran bir erkek olması durumunda, erkeklerin her ne pahasına olursa olsun uzak durmaya değer olduğunu size kesinlikle hatırlatacak bir film olan Promising Young Woman’ı öneriyoruz. İntikam alma arzunuzu körükleyebilir, ancak herhangi bir acele karar vermeden önce filmin sonunu izlediğinizden emin olun!

 • I’m Thinking Of Ending Things / Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum (2020)

Charlie Kaufman’ın tuhaf, rahatsız edici filmi I’m Thinking Of Ending Things, hayatınızı başka birininkiyle birleştirmekten kaynaklanabilecek klostrofobiyi ve oryantasyon bozukluğunu gözler önüne seriyor ve sonrasında en az 36 saat boyunca kendi başınıza kalmayı istemenizi sağlıyor. Ayrılık acısı söz konusuysa bu fikir bire bir!

 • Soul (2020)

Bazen, hayatta bizim için en önemli görünen şeyleri tekrar gözden geçirmemiz gerekebilir ve Joe Gardner’ın ruhların nasıl oluştuğunu ve dünyaya nasıl gönderildiğini öğrendiği bu Pixar filminde yaptığı şey tam da bu. Bu keyifli animasyon, dikkatinizi hayattaki küçük ama önemli şeylere çekerek, ayrılık acısı sızlamanıza iyi gelecek…

 • Blue Valentine/ Aşk ve Küller (2011)

Ayrılığınızın “ağlamayı durduramıyorum” aşamasındaysanız bu film iyi bir tercih. Hazır başlamışken, Ryan Gosling ve Michelle Williams’ın muhteşem performansları ile hayat verdikleri karakterlerin acı dolu iki saat boyunca kalbinizi kırmasına izin verin. Üstelik her ayrılık reçetesine en az bir doz Ryan Gosling gerekmiyor mu sizce de?

 • Forgetting Sarah Marshall/ Aşkzede (2008)

Evet, bu o film, Jason Segel’i inceleyecek kadar uzun bir süre çıplak görebildiğimiz film. Ayrıca Mila Kunis, Jonah Hill, Russell Brand, Paul Rudd ve Kristen Bell gibi hafife alınmayacak bir oyuncu kadrosu var. Bu film sizi gülmekten ağlatacak!

 • Crazy, Stupid, Love / Çılgın Aptal Aşk (2011)

Bu filmin bir noktasında, Ryan Gosling ve Emma Stone, Dirty Dancing’in meşhur dans sahnesini canlandırıyor ve Gosling gömleksiz! Dikkatinizi çekebildik mi? Steve Carell ve Julianne Moore’un boşanma kararlarını çocuklarına haber vermeleri hakkında gerçekten dokunaklı bir film. Aşk hayatlarının planladıklarından biraz daha karmaşık hale gelmesi ise oldukça eğlenceli.

 • My Best Friend’s Wedding / En İyi Arkadaşım Evleniyor (1997)

Julia Roberts’ın uzun zamandır arkadaşı olan Dermot Mulroney’e tam Cameron Diaz ile nişanlanırken aşık olduğunu fark etmesini konu alan bu film klasik bir düğün macerası ve size insanların tepetaklak olduklarında ne kadar çılgın olabileceğini hatırlatacak. Ayrıca, size ihtiyacınız olanı veremeyecek olan insanları kovalamayı bırakmanızı da! Özellikle de bir ayrılıktan sonra hatırlatması oldukça önemli.

 • The Holiday / Tatil (2006)


Tüm hayatınızı bir kenara bırakıp hiç bilmediğiniz bir yere gitmeyi hayal ediyorsanız, bu film tam size göre! Kate Winslet ve Cameron Diaz, evlerini ve dolayısı ile yaşadıkları ülke ve şehirleri değiştirerek tam da bunu yapıyor. Ve kadroda Jude Law var! Üstelik film bir ayrılıkla başlıyor…

 • The First Wives Club / İlk Eşler Kulübü (1996)

Üç boşanmış kadın bir cenazeye katılır ve gerisi yalan olur. 1996 yapımı bu romantik komedide, Diane Keaton, Goldie Hawn ve Bette Midler eski berbat kocalarından intikam almaya karar veren güçlü kadınları canlandırıyor. Tamamen absürt ve Instagram profilinizde paylaşmak isteyeceğiniz repliklerle dolu!

 • Gone Girl / Kayıp Kız (2014)

Tamam, bu tam olarak ayrılıkla ilgili bir film değil ama kesinlikle iyi giden bir ilişki hakkında da değil! Filmdeki duygular, biten bir ilişkinin ardından karşınızdaki kişiyi gerçekten ne kadar iyi tanıdığınızı sorguluyor. Ayrıca, Emily Ratajkowski’yi dünyaya tanıtan film de bu filmdir.

 • Silver Linings Playbook / Umut Işığım (2012)

Bradley Cooper, bu filme tam olarak ayrılık sonrası olmak istemediğiniz kişi olarak başlıyor. Kendi problemleriyle uğraşan Jennifer Lawrence ile tanıştıktan çok sonra, saplantılı bir şekilde eski sevgilisine odaklanıyor. Genel olarak film, kendi takıntıları ve acıları olan iki insanın depresyondan kurtulmak, dans etmeyi öğrenmek ve yeniden sevmeyi başarması üzerine odaklanıyor. Üstelik şaşırtıcı derecede içten bir sonu var.

 • Eat Pray Love / Ye Dua Et Sev (2010)

Aslında adı üzerinde! Yakın zamanda boşanmış olan Julia Roberts, gerçek benliğini bulmak için İtalya, Hindistan ve Bali’yi (sırasıyla yemek yiyeceği, dua edeceği ve seveceği) ziyaret etmek için bir yolculuğa çıkıyor. Elizabeth Gilbert’in en çok satan kitabından uyarlanan bu hikayenin, pek çok hayatı değiştirdiği söyleniyor.

 • What If / Ya Aşksa (2013)

Daniel Radcliffe’in oynadığı bir romantik komedi mi? Hayır demeyiz! Filmde, Radcliffe, uzun ve başarısız bir ilişki hayatından tükenmiş genç bir adam olan Wallace’ı oynuyor ve kısa sürede en iyi arkadaşı ve aynı zamanda hayatının aşkı olan Chantry (Zoe Kazan) ile tanışıyor…

 • The Incredible Jessica James / İnanılmaz Jessica James (2017)

İçinde Jessica Williams olan her şey bizi büyülüyor ve bu film de bir istisna değil. The Incredible Jessica James’te Williams, yeni bekarlığını Tinder ve kör randevular arasında yönlendirmeye çalışan bir New York kadınını canlandırıyor. Ve Chris O’Dowd da yeni sevgilisini oynuyor. Daha fazlasını söylememize gerek var mı?

 • Snatched / Cennette Sorun Var (2017)

Deli gibi gülerken kırık bir kalple yaşamak imkansızdır ve Goldie Hawn ve Amy Schumer’ın dinamik eşleşmesi tam da bunu yapmanızı sağlayacak! Üstelik sadece ayrılık değil, anne kız ilişkisi konusunda da empati kurabileceğiniz bir film.

 • Table 19 / 19. Masa (2017)

Kalbi kırık Anna Kendrick, gelinin ve aynı zamanda en yakın arkadaşının erkek kardeşi onu terk ettikten sonra katıldığı düğünde, belirsiz bir şekilde kaybedenler masasına sürgün ediliyor. Ama bize sorarsanız, Lisa Kudrow, Craig Robinson ve Stephen Merchant yanınızdayken, bu o kadar da kötü bir şey değil!

 • Everything, Everything / Her Şey (2017)

Genç aşktan daha iyimser bir şey olabilir mi? Hayır. Bu tatlı filmde, kronik olarak hasta olan ve kendi evinden çıkamayan bir genç, onunla herhangi bir fiziksel temasa girmesine izin verilmemesine rağmen komşu çocuğa aşık oluyor ve olaylar gelişiyor…

 • Dirty Love / Kirli Aşk (2005)

Beceriksiz ama güzel Rebecca Sommers (Jenny McCarthy), yakışıklı erkek arkadaşını yatakta başka bir kadınla yakalıyor. Tabi ki ayrılıyorlar ama Rebecca dağılmaya ve dağıtmaya başlıyor. Üstelik yakın kız arkadaşlarının ısrarıyla yeniden erkeklerle çıkmaya başlıyor, fakat ne yazık ki, tanıştığı erkeklerin hepsi deli! Ağlamaya biraz ara verip, gülmenizi sağlayacak tatlı bir film.

 • The Notebook / Not Defteri (2004)

Evet, kulağa klişe gelebilir, ancak Not Defteri, en yorgun ruhlara bile biraz umut verecek mükemmel bir aşk hikayesi. Üstelik hepimiz biliyoruz ki Ryan Gosling en katı kalpleri bile ısıtabilir! Kaç kez izlediğinizin bir önemi yok, yeterince olmadığına eminiz.

 • How to Be Single / Bekar Yaşam Kılavuzu (2016)

Üniversiteden sonra, genç Alice (Dakota Johnson), evladiyelik erkek arkadaşı Josh’tan bir süre ayrılması gerektiğine karar veriyor. Heyecanlı ve yeni zorluklara hazır, hevesli bir yeni mezun olan esas kızımız, avukat yardımcısı olarak çalışmak için New York’a taşınıyor ve macera başlıyor. Kendinize üzülmeye bir son vermek ve aynı anda tekrar bekarlığın sularında gezinmeyi hatırlamak için keyifli bir film.

 • The Sweetest Thing / Ateşli Ve Tatlı (2002)

Bu filmde kendinizi Cameron Diaz’ın yerine koyabilirsiniz. Belki de biraz bağlılık fobiniz olduğu için iyi ilişkileri sabote ediyorsunuz ve çıktığınız erkeklerle ilgili her zaman yanlış şeyler buluyorsunuz? Ne olursa olsun, bu eğlenceli film size tek gerçek hakkında ipucu verecek: Doğru adamı bulduğunuzda siz bile her şeyi mahvedemezsiniz.

 • Sliding Doors / Rastlantının Böylesi (1998)

Bir kapı kapanırsa diğeri açılır! Bu, iyi bir ilişki olduğunu düşündüğünüz şeyin üzücü bir sonla bitmesinin ardından sahip olmak için iyi bir mantra aslında. İnanması ne kadar zor olsa da sonunda daha iyi bir yere varacağınız bir yolda olduğunuzu bilmelisiniz. Bu Gwyneth Paltrow aşk hikayesinde en ufak bir değişikliğin bile kalbinizin yönünü nasıl değiştireceğini göreceksiniz. Ama günün sonunda, kendinizi ait olduğunuz yerde bulacaksınız.

 • August Rush / Kalbini Dinle (2007)

Bir çocuğun ailesiyle yeniden bir araya gelmek için amansız arayışını içeren, bir tür iyi hissettiren, modern zaman masalı. Ve iki talihsiz aşığın birbirini yanlış yerlere yerleştirmesi. Bu Keri Russell ve Jonathan Rhys Meyers filmini izlerseniz, sonunda bir mucize gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

 • Closer / Daha Yaklaş (2004)

Bir ayrılık acısı ile savrulurken, insanları daha da korkunç ilişkiler içinde ve senden daha berbat halde izlemek garip bir şekilde yatıştırıcı olabilir. Natalie Portman, Jude Law, Julia Roberts ve Clive Owen’ın başrollerini paylaştığı bu filmde ihanete, şehvete ve bolca drama tanık olacaksınız. Ayrıca Portman’ın karakterinin tüm karmaşanın üzerine çıktığını göreceksiniz. Bize güvenin, son sahne, kötü bir durumdan uzaklaşmanın şimdiye kadar yaptığınız en iyi şey olduğunu anlamanızı sağlayacak.

 • Sisterhood of the Traveling Pants / Gezgin Pantolon Kardeşliği (2005)

Kız arkadaşlarınız olmadan nerede olurdunuz? Bir ayrılık acısı ile cebelleşirken arkadaşlarınızla konuşmak gibisi yoktur… Zor zamanlar bile onlarla birlikte kolaylaşır. America Ferrera, Blake Lively, Alexis Bledel ve Amber Tamblyn’in başrollerini paylaştığı bu film, seyahat eden dostlukları kutluyor. En yakın dostlarımız bizim kayalarımızdır ve erkekler bize hak ettiğimiz gibi davranmadığında, bizi sağlığımıza kavuşturan da yine onlardır.

 • Love Actually / Aşk Her Yerde(2003)

Evet, aşk var! Colin Firth, Liam Neeson, Keira Knightley ve Hugh Grant, bu film macerasında tam da bunu kanıtlıyor. Bu romantik tatil filmi, sevmenin çeşitli yollarına ışık tutuyor. Kalbiniz kırıkken, özellikle de şimdiki gibi yeni kırıldığında aşkın saçmalık olduğunu düşünürsünüz. Ama bu filmi seyrederseniz, romantizme olan inancınız yeniden ve hızla yeşerebilir.

 • Amélie (2001)

Ayrılık acısı gibi zorlu durumlar zihinsel aktivitelerinizi rayından çıkarabilir. Biraz garip bir şekilde büyüyen Amélie ile bağlantı kurabilirsiniz. Babası onun kalp rahatsızlığı olduğunu düşündüğü için küçük bir kızken diğer insanlarla nadiren temasa geçti. Sonunda Paris’te garsonluk yapmaya başlayan Amelie, kısmen olağandışı yetiştirilme tarzı nedeniyle, etrafındaki insanlarla aşırı ilgileniyor ve sanki kendinden daha çok onlar için endişeleniyor gibi. Ama aşk arayışına zarar verdiğini anlayınca, her zaman hayalini kurduğu mutluluğu bulmak için kendini ileri sürmeye karar vermekten de geri durmuyor. Her yönüyle ilginç bir klasik, hala izlemediyseniz aslında çok da şanslısınız çünkü ilk defa izleyeceksiniz!

 • A Lot Like Love / Aşk Gibi Bir Şey (2005)

Zamanlama her şeydir. Belki de sizin de sevgilinizle ayrılmanızın nedeni, uygunsuz zamanlarda ortaya çıkmayı başaran o adama yer açmaktır. Ashton Kutcher’a benziyorsa ve sizi daha da iyi güldürebiliyorsa, ne ala!

 • Eternal Sunshine of the Spotless Mind / Sil Baştan (2004)

Bu filmi kesinlikle, umutsuzca ihtiyaç duyduğunuz ayrılık acısı kaynaklı çirkin ağlama seanslarına saklayabilirsiniz. Terk edenler ve terk edilenler aynı fikirde; bu, kalp atışlarınızı yavaşlatacak, nostalji bombardımanı yaşatacak ve aşk hakkında bildiğinizi düşündüğünüz her şeyi değiştirecek bir film. Jim Carrey ve Kate Winslet, birlikte yaşadıkları en acı verici anılarını silmeye çalışırken gerçekten devleşiyorlar!

 • Celeste & Jesse Forever / Vazgeçmem Senden (2012)


,Eski bir sevgiliyle arkadaş olmanın ne demek olduğunu kesinlikle yeniden düşünmenizi sağlayacak 2012 yapımı, ilginç bir indie romantik komedi. Rashida Jones ve Andy Samberg ile cennette düzenlenen bir komedi maçı. Filmde, genç yaşta evlenen bir çift, arkadaşlıklarından değil, evliliklerinden vazgeçmeye karar verdiğinde neler oluyor izleyebilirsiniz.

 • The Break-Up / Ayrılık (2006)

Adı sizi hemen izlemeye ikna etmek için yeterli değilse, Jennifer Aniston cazibe faktörü olabilir. Aniston ve Vince Vaughn, birlikte yaşayan pek çok çiftin karşılaştığı bir ikilemle karşı karşıyadır; ayrılmak isterler ama ikisi de dairelerinden vazgeçmek istemez. Filmde pasif-agresif oda arkadaşları olarak birbirlerine üstünlük sağlamaya çalıştıklarında ise yaşadıkları bazı hassas anlar ve olaylar size neşe katarak ayrılık acısı ile mücadelenizde destek olabilir.

 • Bridget Jones’s Diary / Bridget Jones’un Günlüğü (2001)

2001 yılına ait bu klasiği henüz izlemediyseniz, muhtemelen ayrılığınızı atlatamadınız. Herkes, Renee Zellweger tarafından hayat verilen Bridget Jones’un aşkı bulma arayışında kendini inanılmaz derecede utandırmasını izlemenin, süresi dolmuş bir ilişkiyi geride bırakmanın tek yolu olduğunu bilir. Şarap içip All By Myself şarkısı çalarken ağlamaklı bir Bridget ile birlikte ağlamak ise bonus puan kazandırır!

 • 500 Days of Summer / Aşkın 500 Günü (2009)4

500 günlük bir roller coaster ilişkisinin sonuna geldiysen

iz, bu film de size gelsin. Zooey Deschanel ve Joseph Gordon-Levitt gibi sevimli bir çift kesinlikle eşsiz olsa da bu filmin ilişki yaralarımızı saran bizler için özel bir mesajı var: “Birini seviyorsun diye, bu onun da her zaman seni seveceği anlamına gelmez.” Ve sadece ortak ilgi alanlarını paylaşmak, sizi mükemmel partner yapmaz.

 • Peter and Vandy (2009)

Sundance ödüllü filmde, bir ilişkinin nasıl yanlış gittiğini ayrıntılarıyla anlatan çok doğru bir gözlem yeteneği sergileniyor. Kendi kendini ilan eden bu kargaşa içindeki aşk hikayesinde, belirli bir sıra gözetmeksizin Peter ve Vandy’nin çalkantılı aşk ilişkisinin başlangıcı, ortası ve sonu detaylandırılıyor. Romantik bir drama, tam da kendinizi içinde kolaylıkla kaybedecek ruh halinize göre!

 • He’s Just Not That Into You / Erkekler ne Söyler Kadınlar ne Anlar (2009)

Komik çünkü doğru! Ayrılık sonrası çöküşünü atlatmaya çalışırken sert bir gerçeklik dozuna ihtiyaç duyanlar için, bu film yutulması gereken acı bir hap gibi. Tabii ki, artık sizi hiç bağlamıyor olabilir ama en azından bir arkadaşınızın mutlaka bazı büyük ilişki sorunları vardır. Jennifer Aniston, Ginnifer Goodwin ve Drew Barrymore gibi…

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Gerçek Aşk Nedir? Gerçek Aşk Nasıl Anlaşılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu