Zevosis

Ayak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm Önerileri

Ayak şişmesi oldukça sık görülmekte olan durumlardan bir tanesidir. Hem gün içindeki konforunuzu olumsuz etkiler, hem de ayaklarınızdaki estetik görünümü yerle bir eder. Üstelik pek çok önemli sağlık sorununun da habercisi olabilir… Bu yazımızda ayak şişmesinin neden ortaya çıkabileceği ve bunların giderilmesi hakkındaki temel bilgileri sizlere sunuyoruz.

 • 10 Temmuz 2021
 • 806 kez görüntülendi.
Ayak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm Önerileri

Ayak şişmesi oldukça sık görülmekte olan durumlardan bir tanesidir. Hem gün içindeki konforunuzu olumsuz etkiler, hem de ayaklarınızdaki estetik görünümü yerle bir eder. Üstelik pek çok önemli sağlık sorununun da habercisi olabilir… Bu yazımızda ayak şişmesinin neden ortaya çıkabileceği ve bunların giderilmesi hakkındaki temel bilgileri sizlere sunuyoruz.

Ayak Şişmesi Neden Olur?

Başta uzun süre ayakta kalmak olmak üzere uzun süreler boyunca hareketsiz durmak, yeni egzersizlerin denenmesi, aşırı sıcak hava gibi nedenler ayakların şişmesine neden olmaktadır. Bunun dışında aşağıdaki nedenler de ayak şişmesine zemin oluşturur:

ayak şişmesi neden olur
 1. Kilo Problemi
 2. Hormonel Değişiklikler
 3. İlaç Kullanımı
 4. Burkulma/İncinme
 5. Çeşitli Enfeksiyonlar
 6. Siroz Hastalığı
 7. Lenfödem
 8. Damar Yetersizliği
 9. Böbrek Yetersizliği
 10. Kalp Rahatsızlıkları

Eğer ki ayak şişmesi beraberinde farklı yan etkileri getiriyorsa veya birkaç gün geçmesine rağmen şişlik geçmiyorsa bu durumda doktoruna görünmek gerekmektedir.

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Konu ayak şişmesi olduğu zaman ortaya çıkan bu durumu gidermek adına evde kendi kendinize yapabileceğiniz çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor. Bunların başında gelenler ise şunlar;

 • Ayakları Yukarı Uzatmak

Ayaklarda ortaya çıkan şişlikler genel olarak bölgede kan akışının çok fazla bir şekilde gelmesinden dolayı ortaya çıkar. Dolayısıyla ayaklarınızda şişlik sorunu ortaya çıktığı zaman ayaklarınızı yukarıya uzatarak bölgeye kan akışının gelmesini engelleyebilirsiniz. Yere uzanarak ayaklarınızı yukarı olacak şekilde duvara dayayarak bir süre bekleyebilirsiniz.

ayakları yukarı uzatmak
 • Buz Kompleks

Doğal nedenler ya da burkulma kaynaklı ayaklarda şişme meydana geldiği zaman buzun bir havluya sarılarak şişlik bulunan yerde bekletilmesi şişliklerin inmesini sağlayacaktır. Üstelik yapılacak olan buz kompleksi ile beraber eğer ki burkulma sonrasında ayak şiştiyse iltihaplaşma riskini azaltacaktır.

 • Egzersiz

Uzun zamanlar boyunca oturmak, ayaklarda şişliklerin oluşmasına neden olacaktır. Dolayısıyla kan akışını normale döndürmek için belirli aralıklar ile ayağa kalkıp dolaşılması son derece önemlidir. Bununla beraber hafif olmak kaydı ile yapmış olacağınız egzersizler ile beraber ortaya çıkan şişliklerin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

ayak şişmesi egzersiz

Ayak Şişmesine Bitkisel Çözüm

Ayaklarının şişmesinden şikayet eden kişiler, ortaya çıkan bu sorunu gidermek için bitkisel çözümlerden faydalanabilirler. Atılacak olan doğru adımlar ile beraber ayak şişmesi sorununun ortadan kaldırılması sağlanmış olur.

 • Elma Sirkesi

Ayaklardaki şişliklerin giderilmesi ve aynı zamanda ağrı hissinin ortadan kaldırılabilmesi adına elma sirkesi oldukça etkili bir çözümdür. Ayaklarınızı beklettiğiniz suyun içerisine elma sirkesini ekleyebileceğiniz gibi eğer isterseniz direkt olarak da sirkeyi ayaklarınızdaki şişliklere uygulayabilirsiniz.

ayak şişmesine ne iyi gelir
 • Nane

Taze naneyi suyun içerisinde iyi bir şekilde kaynatmalısınız. Ardından bu suyu soğumaya bırakmalısınız. Daha sonrasında ise ayaklarınızın dayanabileceği kadar sıcak olan suda ayaklarınızı yıkamalısınız. Son aşamada ise soğuk olan nane suyu ile ayaklarınızı tekrardan yıkamalısınız. Böylece ayaklarınızda ödem oluşumu engellenir ve ayaklarınızdaki şişmelere de nane suyu çok iyi gelir.

 • Karahindiba Çayı

Söz konusu karahindiba olduğu zaman pek çok kişinin aklına öncelikli olarak oldukça etkili bir antioksidan kaynağı olması gelmektedir. Sıcak suya eklenecek olan karahindiba 15 dakika demlendikten sonra günde 1 2 bardak tüketilebilir.

 • Maydanoz

İdrar söktürücü özelliği bulunan maydanoz, aynı zamanda mineral ve vitamin deposudur. İyi bir şekilde yıkanmış olan maydanoz çay şeklinde demlendikten sonra günlük 2 3 bardak içilebilmektedir. Uygulanacak olan bu kür sayesinde enfeksiyon kaynaklı olan ayak şişmesi sorununun giderilmesi sağlanacaktır.

 • Greyfurt Yağı

Doğal greyfurt yağı anti enflamatuar özelliklerinden dolayı ayak şişmelerinde kullanılması durumunda oldukça etkili sonuçları ortaya çıkartır. Özellikle de akşam ayaklara masaj yaparak sürülüp bir gece ayakta bekletilmesi ile beraber şişliklerin giderilecek ve ayaklar rahatlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ