Zevosis

Asiviral Krem Nedir? Asiviral Ne İçin Kullanılır? Asiviral Krem Kullanım Metodu ve Yan Etkileri

12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde uçuk yani Herpes labialis hastalığının tedavi sürecinde etkin rol oynayan Asiviral Krem, Terra İlaç ve Kimya San. ve Tic. A. Ş. tarafından üretilmektedir.

 • 09 Ekim 2021
 • 1.351 kez görüntülendi.
Asiviral Krem Nedir? Asiviral Ne İçin Kullanılır? Asiviral Krem Kullanım Metodu ve Yan Etkileri

“Herpes simpleks” adındaki virüs, vücudumuza girmenin bir yolunu bulduğunda yaşam kalitemiz ve estetik kaygılarımız yerle bir olur… Bu virüsün adını duymamış olabilirsiniz ama emin emin olun o sizi çok iyi tanıyor ve en az bir kere bile olsa, sizin de vücudunuzu ziyaret etmiş olduğuna eminiz. Nasıl mı? “Uçuk” dersek, hatırlamanıza yardımcı olur mu? Bu yazımızda uçuk tedavisinde en etkin tedavi unsurlarından biri olan Asiviral Krem hakkında bilgilendirmede bulunacağız… Sadece moda ve astroloji için değil, sağlığınız için de Zevosis’i takip edin! 

 

Asiviral Krem Nedir? 

Ruhsat sahibi ve üreticisi Terra İlaç ve Kimya San. ve Tic. A. Ş. olan Asiviral, 10 g alüminyum tüp formundadır ve antiviral ilaçlar grubunda yer alır.  

Etken madde olarak ansiklovir içeren ilacın yardımcı maddeleri ise; deiyonize su, beyaz vazelin, setostearil alkol, likit vazelin, tween 80, propilen glikol ve sodyum lauril sülfat’tır. 

Haricen kullanım için üretilmiştir. Ağız yoluyla alınmamalı, yutulmamalıdır. 

Asiviral Krem Ne İçin Kullanılır? 

12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde uçuk yani Herpes labialis hastalığının tedavi sürecinde etkin rol oynar. 

Herpes labialis, HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere iki ayrı versiyonda ve vücudun başlıca iki farklı bölgesinde oluşum gösterir. HSV-1, ağız bölgesinin çevresindeki uçuk için kullanılan bir tanımdır ve Asiviral da bu alanda endikasyon gösterir. Genital bölgede meydana gelen ve HSV-2 olarak adlandırılan uçuk için kullanımı uygun değildir.  

Asiviral Krem Ne İşe Yarar? 

Etken madde olarak yer alan ansiklovir, pürin nükleozididir ve guanin molekülünden elde edilen sentetik bir oluşumdur. Ansiklovir maddesi, uçuk virüsünün DNA ile eşleşmesine handikap oluşturarak endikasyon sağlar. Böylelikle antiviral nitelikli ajanlar olan virüslerin türemesi önlenir ve HSV-1 tedavi edilir.  

 

Asiviral Krem Nasıl Kullanılır? 

İlacın kullanım süreci ve dozajı hakkında en doğru bilgiyi doktorunuz tayin edecektir. Hekiminiz önermedikçe kontrolsüz ilaç kullanımından kaçınınız. Farkında olmadığınız hastalıklarınız, kullanmakta olduğunuz ilaçlarla etkileşimi ve duyarlılık riskiniz; Asiviral kullanımı ile birlikte tıbbi risklerin meydana gelmesine neden olabilir. Bununla beraber ilacın prospektüsünde yer alan kullanım önerisi ise aşağıda aktarılmıştır. 

Tedavinin verimliliği ve endikasyon hızı açısından uçuk belirtilerinin gözlemlendiği andan itibaren kullanıma başlanması tavsiye edilir. Yani uçuğun çıkmasını beklemeyin, çıkmadan müdahale edin. Bu belirtiler; şişkinlik, kızarıklık, kaşıntı ya da iğne batma hissiyatı şeklinde meydana gelebilir.  

Kremi uygulamadan önce ve tabii sonrasında da mutlaka ellerinizi yıkayın. Ayrıca uçuk bölgesindeki virüs mevcudiyeti sebebiyle mümkünse uygulama sırasında ellerinize eldiven giyin. Etkilenen bölgenin kuru olmasına özen gösterin. Asiviral’i sürerken, uçuğun gözlemlendiği bölgenin tamamını kaplayabilecek şekilde fakat ince bir katman halinde olmasına özen göstererek uygulayın. Emilebilmesini sağlamak için hassas dokunuşlarla ovalayın.  

Öngörülen tedavi süresi 4 gün olarak belirtilmiştir. 4-5 saatte bir olmak üzere günde 5 kez uygulanabilir.  

Asiviral kullandıktan sonra bandaj ya da bant ile kapatmayın ve üzerine mümkün mertebe kozmetik ürün sürmeyin.  

Ayrıca yalnız deri için kullanımının uygun olduğunu unutmayın; göz, ağız ya da burun içi gibi alanlarda kesinlikle kullanmayın.  

Asiviral Krem Hamilelikte Kullanılır mı? 

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinize yönelik şüpheleriniz varsa, kontrolsüz ilaç kullanmaktan hassasiyetle kaçının. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından büyük riskler oluşturabilir. Gebelik sürecinde Asiviral kullanılıp, kullanılamayacağına ise doktorunuz karar verecektir.  

Kremin gebelik kategorisi ise B olarak ifade edilmiş olup, hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen üreme deneylerinde herhangi bir olumsuzluk gözlenmemiştir. Fakat insanlar üzerinde yeterli ve kontrollü çalışmalar henüz mevcut değildir. Bu noktada hekiminiz gerek görmesi halinde ilacı reçete edebilir.  

Asiviral Krem Emzirirken Kullanılır mı? 

Ansiklovir maddesi oral yolla kullanıldığında süte geçebilme eğilimi göstermiştir. Fakat Asiviral Krem’de olduğu gibi lokal olarak kullanıldığında süte geçip, geçmediği hakkında yeterli ölçüde çalışma ve veri mevcut değildir. Hekiminiz durum değerlendirmesi sonucunda kullanımınıza onay verebilir. 

Asiviral Krem Çocuklarda Kullanılır mı? 

Bebeklerde kullanımı kesinlikle sakıncalıdır. Ayrıca 12 yaşın altındaki çocuklarda da kullanımı uygun değildir. Bu yaşın üzerindeki çocuklar için kullanılabilir fakat doktor görüşü alınması şarttır.  

Asiviral Krem Yan Etkileri 

asiviral krem

İlacın etken maddesi olarak yer alan ansiklovir’e karşı hassasiyeti bulunan kişiler üzerinde alerjik reaksiyonların oluşumuna neden olabilir. Bunlar;  

 • Dudak çevresinde çatlama, kuruluk ve eşlik eden kaşıntı 
 • Deride kızarıklık, kuruluk ve döküntüler 

Yukarıdaki yan etkilerin bir ya da birden fazlasının meydana gelmesi durumunda Asiviral kullanımına son veriniz ve en yakın sağlık kuruluşundan destek alınız. 

İlacın kullanımıyla birlikte meydana gelebilecek olan diğer yan etkiler ise aşağıdaki gibidir:  

 • Yanma 
 • Batma hissiyatı 
 • Zonklama şeklinde ağrı 
 • Asiviral Krem Fiyatı 

SGK geri ödeme kapsamında da yer almakta olan ve normal reçete ile temin edilebilen ilacın 2021 itibariyle güncel satış fiyatı; 32.24 TL’dir.  

Asiviral Krem Muadilleri 

Asiviral’i temin etmekte zorlanıyorsanız veya çeşitli nedenler sonucunda stok problemi yaşanıyorsanız, aşağıda listelenen aynı etken madde içeriğine sahip olan eşdeğer ilaçları da kullanarak tedavinizi sürdürebilirsiniz. Bu ilaçlar;  

 • Acyl Krem 
 • Aklovir Krem 
 • Virosil Krem 
 • Zovirax Krem 
 • Hernovir Krem 

Asiviral Krem Kullananlar 

User 1: Uçuğa kesinlikle iyi geliyor, tedavi ediyor onda bir sıkıntı yok ama dudağı çok kurutuyor. Sanırım hasarlı olan deriyi komple onarıp, soyuyor.  

User 2: Çok övülen ve etkili bir krem ama bebeklerde kullanılması uygun değilmiş. 

User 3: Uçuk için gerçekten bir mucize. Tedavi süresi 4 günmüş ama bende ilk günde dahi sonuç verdiğini söyleyebilirim. Önemli bir sunumun vardı, stresten çıktı galiba uçuğum da. Toplantımdan önce sorunu çözdü. Dolabınızda mutlaka bulundurun. 

Not: Asiviral Krem’in sivilce ve mantar problemi için de kullanıp, kullanılamayacağına yönelik bazı soru işaretleri bulunmaktadır. İnternetteki bazı platformlarda bu konuda yorum ve sorular bulunmakta olduğunu saptadık. Bu yüzden yazımızı sonlandırmadan önce bu konuda da bir uyarıda bulunmak istedik. Asiviral, kesinlikle sivilce veya mantar tedavisinde kullanılmamalıdır. İlacın kullanım alanlarından zaten üstteki başlıklarımızda bahsettik. Problemleriniz için uygun nitelikte olmayan ilaçları kullanmanız, geri dönüş son derece zor olan sağlık sonuçlarına ve aynı zamanda da alerjik reaksiyonlara neden olabilir.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir:  Endoskopi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer? Endoskopi Sırasında Hasta Uyutulur mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ